Dbanie o zdrowie jest ważne w każdym wieku. Dlatego bardzo dobrym nawykiem jest jego bieżące kontrolowanie. Szczególnie istotny okazuje się pomiar ciśnienia. Pozwala on w porę wychwycić ewentualne różnice i poinformować o nich lekarza. Nie każdy jednak wie, jak wybrać najlepszy ciśnieniomierz.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dobre aparaty do mierzenia ciśnienia – dlaczego warto je mieć?
Kiedyś do pomiaru ciśnienia stosowano ciśnieniomierze rtęciowe i zegarowe. Ich minusem była jednak konieczność przeprowadzenia kalibracji i stosowanie słuchawek podczas badania. Takie modele nadal są obecne w placówkach medycznych i przez wiele osób uznawane są za najdokładniejsze. Trzeba jednak przyznać, że dobre ciśnieniomierze dostępne na rynku są obecnie dużo nowocześniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Aby wykonać pomiar, nie trzeba używać słuchawek, więc można to zrobić samodzielnie, nawet bez posiadania fachowej wiedzy. Wystarczy tylko wcisnąć jeden przycisk. Do tego granica błędu tego typu urządzeń jest naprawdę niewielka. Z tego powodu dobry ciśnieniomierz powinien stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki. Jego zaletę stanowi to, że ma niewielkie rozmiary, zatem łatwo będzie go przechowywać w szafce czy szufladzie, a uzyskane wyniki da się zapisywać we wbudowanej pamięci. Model HubDIC EchoMax Plus BP400 umożliwia zachowanie aż 60 pomiarów. Tym sposobem można łatwo je na bieżąco śledzić i porównywać bez potrzeby zapisywania ich w notesie. Zwykle pomiary w tego rodzaju urządzeniach zapamiętywane są bowiem wraz z datą, a nawet godziną przeprowadzenia testu. Warto też wiedzieć, że dobre ciśnieniomierze posiadają często funkcję wykrywania arytmii. Przykładem jest Omron RS2 HEM-6161-E.
Dobry ciśnieniomierz domowy – jakie są rodzaje?
Takie elektroniczne urządzenia wykorzystują oscylometryczną technikę badania. Na rynku można spotkać zarówno modele automatyczne, jak i półautomatyczne. W tych drugich użytkownik musi samodzielnie napompować mankiet. Poza tym wyróżnia się dwa typy ciśnieniomierzy: nadgarstkowy i naramienny. W przypadku pierwszego z wymienionych odczyt jest mniej dokładny. Makiet umieszcza się bowiem na nadgarstku, więc nieścisłości w odczycie mogą wynikać z zaburzeń krążenia krwi w kończynach. Dlatego dla tych, którym zależy na wysokiej precyzji, lepiej będzie polecić model naramienny, który zakłada się ok. 3 cm powyżej zgięcia łokcia. Gdy wybieramy najlepszy ciśnieniomierz, warto abyśmy przyjrzeli się rodzajowi zasilania. Najpopularniejsze jest to bateryjne. Jednak dla osób chorych, które nie wychodzą z domu, sprawdzą się stacjonarne z zasilaczem, jak np. Tech-Med TMA-ALPHA TOUCH z ergonomicznym wyświetlaczem LCD. Oferuje on dokładność pomiaru porównywalną z metodą osłuchową, wykonywaną w szpitalach przez personel medyczny. Co ciekawe, pomiar jest dokonywany już w trakcie pompowania mankietu.
Elektroniczny ciśnieniomierz – najlepsze modele
Wybór dobrego ciśnieniomierza domowego nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście modeli dostępnych na rynku jest tak wiele, że mamy w czym wybierać. Dobry ciśnieniomierz naramienny to np. Vesta EBPM01. Pojemność jego pamięci to aż 90 pomiarów. Został on przebadany pod kątem bezpieczeństwa użytkowania w akredytowanych laboratoriach. Podobnie jak inny, równie dobry ciśnieniomierz – RAVEN ECI002 o ergonomicznym kształcie. Model ten jest zasilany bateryjnie i, tak samo jak poprzednik, zapamiętuje 90 ostatnich pomiarów. Jednym z ciekawszych ciśnieniomierzy naramiennych jest Beurer BM 58. Czarny wyświetlacz i solidna obudowa prezentują się niezwykle elegancko, aczkolwiek to nie wygląd robi największe wrażenie. W modelu tym zachwyca przede wszystkim funkcjonalność i nowoczesność. Urządzenie można bowiem podłączyć do interfejsu lub kabla USB, aby móc łatwo przesłać pomiary do komputera. To pozwala na zarządzanie nimi za pomocą darmowego oprogramowania Beurer HealthManager. To niewątpliwie jeden z najlepszych ciśnieniomierzy naramiennych. W przypadku modeli nadgarstkowych wbudowana pamięć jest bardziej pojemna – zwykle to ponad 100 pomiarów. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy to np. OROMED ORO-SM2 COMFORT z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Dokładność pomiaru wynosi w nim +/- 5%. Model ten został wyposażony we wskaźniki klasyfikacji wyniku pomiaru ciśnienia według WHO. Dużą zaletę stanowi tu oszczędność baterii – po 3 minutach urządzenie się automatycznie wyłącza. Jego pamięć pomieści nawet do 199 wyników dla jednego użytkownika.