Drukarka laserowa czy atramentowa - jaką wybrać?

Jacek Mazurek

Po jakie urządzenie sięgnąć – drukarkę laserową czy atramentową? Jedne są mniej uciążliwe w eksploatacji, drugie – ekonomiczniejsze. Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy decydujesz, jaką drukarkę wybrać? Z naszym poradnikiem poznasz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania oraz dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, by urządzenie spełniło twoje oczekiwania.

 

Czym się różni drukarka laserowa od atramentowej

Drukarka laserowa do wykonania wydruku wykorzystuje toner. Jest to kaseta laserowa wypełniona specjalnymi drobinkami żywicy, pigmentu i żelaza. Zgodnie z ustawieniem drukarka rozprowadza mieszankę po specjalnych wałkach, które są pokryte materiałem światłoczułym lub – sporadycznie – krzemem.

Kiedy wysyłasz komendę „drukuj”, wszystko ulega naelektryzowaniu. Drobinki naświetlane są laserem lub lampą diodową, których światło utrąca je w odpowiednich miejscach na kartce, i utrwalane w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Wydruk jest gotowy. Właśnie dlatego tak istotne są światłoczułe bębny oraz wspomniane już wałki, nazywane często pasami do wydruku.

Drukarka atramentowa działa mniej skomplikowanie. Urządzenie rozprowadza tusz po kartce papieru, którą pobiera z podajnika. Służą do tego mikroskopijne dysze rozmieszczone na głowicy drukarki. Małe krople wsiąkają w papier i tworzą obraz, który później trafia w nasze ręce z wydrukowanym dokumentem.

Zastosowanie różnych materiałów – toner w drukarce laserowej i tusz w atramentowej – przekłada się na jakość i trwałość. Drukarka laserowa wykorzystuje światło i ciepło, a drukarka tuszowa korzysta z systemów natryskowych, które muszą wyschnąć. Stąd panująca opinia, że wydruki laserowe są trwalsze, ponieważ niemal niemożliwe jest naruszenie struktury pigmentów, podczas gdy atramentowe potrzebują chwili na utrwalenie.

 

Drukarka laserowa vs atramentowa – koszt zakupu i eksploatacja

Drukarka laserowa jest dużo nowocześniejszym rozwiązaniem, jednak często wiąże się to z wyższą ceną. Niestety sytuacja wygląda podobnie z oryginalnymi tonerami, których cena znacznie różni się od wkładów lub butelek tuszowych. Do wielu drukarek laserowych są jednak dostępne tańsze zamienniki, co pozwala znacząco ograniczyć wydatki eksploatacyjne. Dzięki temu ich poziom w niektórych przypadkach jest zbliżony do urządzeń na tusz.

Co do ceny części, to obie drukarki mają elementy, które są mniej lub bardziej kosztowne. Dlatego nie można stwierdzić, do którego urządzenia są droższe części. W drukarce atramentowej, jeśli dojdzie do uszkodzenia głowicy, to często nie opłaca się jej naprawiać, bo przekracza to wartość urządzenia. Z drugiej strony, jeśli dojdzie do uszkodzenia komory drukującej lub bębna w urządzeniu laserowym, to również nie będą tanie naprawy. Rzeczy takie jak zamienne szuflady do papieru czy zasilacze kosztują dokładnie tyle samo w drukarkach atramentowych i laserowych.

  • 549 zł
  • 1 389 zł
  • 719 zł
  • 749 zł
  • 659 zł
  • 1 059 zł
  • 699 zł
  • 649 zł
  • 1 799 zł

Właśnie dlatego, by mieć pełne rozeznanie, należy wziąć pod uwagę cenę drukarki, cenę tuszu lub tonera oraz koszty podzespołów na wypadek awarii. Może się bowiem okazać, że najtańsza drukarka jest bardzo kosztowna w eksploatacji, a zakup tej ze średniej półki szybko nam się zwróci.

Dodatkowo urządzenia pochłaniają różne ilości energii elektrycznej. Drukarka laserowa, przez technologię w niej zastosowaną, potrzebuje zdecydowanie więcej prądu. Kolorowa drukarka laserowa potrafi pochłonąć nawet 500 watów podczas nagrzewania bębna. Dla porównania jej tuszowy odpowiednik na rozpoczęcie pracy potrzebuje około 16 watów.

Przy bardzo częstym drukowaniu może to stworzyć ogromną różnicę dla portfela. Zatem jeśli przy wyborze między drukarką laserową a atramentową decydującym czynnikiem będzie pobór prądu, to zdecydowanie korzystniej wypada druga opcja.

 

Która drukarka zajmie więcej miejsca?

Wiele osób ma bardzo ograniczoną powierzchnię, na której mogą umieścić drukarkę. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę drukarka laserowa zajmuje więcej miejsca niż atramentowa. Różnice mogą być znaczące, więc warto o tym pamiętać.

Jeszcze większe są często wybierane urządzenia wielofunkcyjne, czyli drukarki połączone ze skanerem bądź kopiarką. Są one często wysokie, co jeszcze bardziej utrudnia wkomponowanie ich w nasze biuro. Wokół urządzenia musisz też zostawić wolne miejsce, by swobodnie wyjąć wydruk czy wymienić toner lub tusz.

 

Drukarka laserowa vs atramentowa – dom i biuro

Ważnym czynnikiem jest, czy drukarki będziesz używać w domu, czy w biurze. Liczba stron wydrukowanych w skali miesiąca wpływa bezpośrednio na zużywanie części, czyli eksploatację. Nie wszystkie urządzenia są w stanie drukować dziesiątki tysięcy stron miesięcznie.

Do domu, gdy drukujesz nie więcej niż 3 tys. stron miesięcznie, możesz wybrać praktycznie każde urządzenie. Parametr ilości druku w tym momencie nie powinien być brany pod uwagę, bo obie drukarki zdadzą egzamin. W tym miejscu twoja decyzja powinna zależeć od innych parametrów.

Trudniej wybrać, gdy drukujesz około 10 tys. stron. Tutaj urządzenie musi mieć lepsze podzespoły. Taką liczbę wydruków generuje małe biuro. Na tym poziomie powinniśmy zwrócić uwagę na ten parametr, bo może się on okazać kluczowy dla żywotności urządzenia, a także kosztów eksploatacji. Dlatego najlepsza będzie czarno-biała drukarka laserowa. Przy okazji jest mniej uciążliwa od atramentowej.


Więcej niż 100 tys. stron wydruków generują duże firmy. Na tym poziomie mogą pracować tylko największe i najmocniejsze urządzenia. Najlepsze z nich są laserowe. Są wysoko wydajne, nie trzeba stale dolewać tuszu i często ich serwisować. Rozwiązanie to wychodzi jednak kosztowniej w eksploatacji niż drukarka atramentowa.

Alternatywą dla takiego dużego urządzenia w biurze może być zakup kilka mniejszych drukarek, które razem wydrukują równowartość takiej liczby stron. Rozwiązanie to ma ogromną przewagę w przypadku awarii bądź przeglądu, bo wtedy tracimy tylko jedno urządzenie, a pozostałe nadal pracują. W takiej sytuacji wybór między drukarką laserową a atramentową zależy od innych czynników, jak mniejsza uciążliwość czy redukcja kosztów zasilania.

Szybkość wydruku drukarki laserowej a atramentowej

Kolejnym czynnikiem jest szybkość wydruku. Jeśli drukujesz sporadycznie, na własny użytek, to szybkość raczej nie jest kluczowa. W takiej sytuacji wystarczy nam drukarka, która drukuje od 4 do 10 stron na minutę.

Następną półką są urządzenia, które drukują od 10 do 30 stron na minutę. Drukarki te są wybierane przez osoby, które często muszą regularnie i szybko drukować. Najczęściej możemy je spotkać w wielu firmach i szkołach.

Ostatnią grupą są urządzenia, których tempo pracy przekracza 40 stron na minutę. Te drukarki na ogół są kupowane przez duże firmy, w których drukuje się ogromne ilości dokumentów. Takie urządzenia są obecnie najwydajniejsze oraz często najdroższe.

Jeśli kluczowym parametrem jest dla nas szybkość wydruku, to urządzenia laserowe górują nad atramentowymi. Urządzenia te potrafią osiągać niesamowite wyniki przy braku utraty jakości druku. Natomiast jeśli drukujemy coś sporadycznie i bez pośpiechu, to urządzenie atramentowe, drukujące z prędkością 5–10 stron na minutę, w pełni ci wystarczy.

 

Co najczęściej drukujesz?

Zanim wybierzesz między drukarką laserową a atramentową, powinieneś wziąć pod uwagę to, co drukujesz. W zależności od tego, czy drukujesz dokumenty, czy zdjęcia, będą ci potrzebne inne urządzenia.

Jeśli drukujesz tylko czarno-białe dokumenty, wybór jest prosty – każda drukarka wydrukuje taki plik. Skup się na innych parametrach.

Jeśli jednak chcesz drukować kolorowe zdjęcia, decyzja jest trudniejsza. Drukarka laserowa pozwalająca na taki wydruk jest zdecydowanie droższa od modelu oferującego tylko czarno-białe wydruki, a tym bardziej od atramentowego odpowiednika.

Zatem jeśli drukujesz dużo zdjęć, to lepszym wyborem może się okazać drukarka atramentowa. Jej cena jest niższa, a eksploatacja tańsza. Urządzenie odwdzięczy się dobrą jakością obrazów, które często są również w lepszej rozdzielczości, niż mogłaby zaoferować drukarka laserowa.

 

Jak urządzenia znoszą przerwy w pracy?

Które urządzenie lepiej sprawdzi się, gdy ma dłuższe przerwy w pracy – drukarka laserowa czy atramentowa? Laserowa przerywa pracę w tym samym czasie co ty. By zmniejszyć wydatki, możesz ją wyłączyć i odpiąć od prądu.

Z drukarką tuszową nie jest równie prosto. Urządzenie bardzo nie lubi przerw w pracy. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Tusz w urządzeniu potrafi zaschnąć błyskawicznie, dlatego osobom kupującym taką drukarkę zaleca się drukowanie przynajmniej dwóch stron tygodniowo. Zmniejsza to możliwość awarii.

Polecane drukarki laserowe
  • 399 zł
  • 1 639 zł
  • 699 zł
  • 519 zł
  • 949 zł
  • 449 zł
  • 499 zł
  • 1 059 zł
  • 429 zł
  • 939 zł

Wszystko przez to, że tusz jest cieczą i by nie zastygł, musi być ciągle w obiegu. Jeśli dopuścisz do zaschnięcia, to koszt naprawy może przekroczyć wartość drukarki, często bowiem wiąże się z wymianą głowicy urządzenia. Dodatkowo musisz kupić nowe tusze. Właśnie przez to drukarki atramentowe wymagają więcej uwagi niż laserowe.

Niektórzy producenci zaczęli już wdrażać urządzenia tuszowe, które mogą samodzielnie, automatycznie oczyszczać głowicę, co wydłuża ich żywotność. Trzeba jednak pamiętać, że nie można takiej drukarki odłączać od prądu, by mogła swobodnie wykonać swoją pracę. Drukarki z takim systemem są droższe i często zrównują się ceną z niektórymi laserowymi.

Zatem pod kątem przerw w pracy zestawienie drukarki laserowej z atramentową wypada znacznie na korzyść pierwszego rozwiązania.

 

Drukarka laserowa czy atramentowa – podsumowanie

Drukarki laserowe są droższe w zakupie oraz na ogół w eksploatacji. W zamian dostajesz urządzenie, które nie jest kłopotliwe i nie wymaga od nas zbyt wiele uwagi. Dodatkowo drukarki laserowe często drukują szybciej, ale niestety pochłaniają więcej prądu.

Drukarki atramentowe kupisz taniej. Tańsze są także materiały eksploatacyjne. Urządzenia te są mniejsze od drukarek laserowych, co sprzyja osobom mającym ograniczoną przestrzeń. Niestety, wymagają one regularnego drukowania, długi przestój w pracy może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

 

Zobacz też: ranking drukarek laserowych

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!