Bez tuszu, bez tonera. Zamiast tego niezbędny będzie specjalny rodzaj papieru oraz odpowiednia taśma. Nanoszenie barwnika odbywa się poprzez wykorzystanie ciepła. Tak działa drukarka termosublimacyjna. Ile kosztuje jej eksploatacja?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jak działa drukarka termosublimacyjna?
Odpowiedź na najważniejsze pytanie powinna znaleźć się na początku. Dlatego warto wiedzieć, do czego służy drukarka termosublimacyjna. Używa się jej do drukowania zdjęć. Czy skala tego zjawiska jest powszechna w czasach, kiedy większość z nas posiada smartfony i sporą kolekcję zdjęć w formie elektronicznej na dysku telefonu lub komputera? Owszem, wiele osób wciąż preferuje kompletowanie pamiątkowych fotografii w albumach. By nie trudzić się odwiedzaniem specjalistycznych zakładów w celu wywołania zdjęć, wystarczy kupić drukarkę termosublimacyjną i zrobić to w domu.
Własna drukarka termosublimacyjna to optymalne rozwiązanie dla osób, które lubią kolekcjonować pamiątkowe fotografie w fizycznej formie. Owszem, można wybrać się do punktu fotograficznego z nośnikiem pamięci i zlecić tę usługę. Wówczas realizacja zlecenia może trwać od kilku minut do kilku dni, w zależności od liczby zamówień. Posiadanie własnej drukarki termosublimacyjnej zdecydowanie skraca ten czas. Nie musimy kupować ani toneru, ani tuszu, jak w przypadku drukarek atramentowych lub laserowych. Zamiast tych elementów potrzebne nam będą specjalistyczny papier i taśma. Drukarka termosublimacyjna przenosi kolejne barwniki na nośnik, wykorzystując do tego ciepło wydzielane przez jej głowicę. Każdy barwnik nakładany jest oddzielnie, a nakładanie poszczególnych kolorów może odbywać się nawet kilkukrotnie. Wszystko zależy od nasycenia kolorów. Proces ten jest przez to zdecydowanie dłuższy niż drukowanie zdjęcia w drukarce atramentowej, ale za to efekt zdecydowanie lepszy. Dzięki temu, że do drukowania zdjęć w drukarkach termosublimacyjnych nie używa się atramentu, zaraz po wydrukowaniu zdjęcie może trafić do albumu. Na pewno się wówczas nie rozmaże. Efekt będzie trwały, a kolory przez długi czas zachowają wysoką jakość, bogatą w szczegóły.
Jakie są koszty eksploatacji drukarki termosublimacyjnej?
Choć efekt drukowania zdjęć na drukarce termosublimacyjnej jest nieporównywalnie lepszy od druku na atramentówce, to należy brać pod uwagę koszty takiego przedsięwzięcia. Oczywiście, ostateczny koszt jednego zdjęcia będzie różnił się w zależności od modelu sprzętu. Na szczęście nie jest to kwota, która może zwalić z nóg, bo średnio wynosi około złotówki. W tej cenie otrzymujemy dobrej jakości fotografię, wydrukowaną w rozdzielczości 300 dpi. Wprawdzie drukarki atramentowe osiągają kilka tysięcy dpi, ale wystarczy porównać efekt, by podjąć właściwą decyzję. Przed zakupem należy wziąć również pod uwagę, że drukarki termosublimacyjne mogą drukować fotografie tylko w jednym formacie 10 × 15 cm. Niewiele modeli jest w stanie drukować fotografie w formacie A4. Takie wydruki są jednak odpowiednio droższe. Wśród dostępnych także w naszym kraju modeli drukarek termosublimacyjnych niektóre wyposażone są w akumulator. Pozwala to na pracę w terenie, w miejscach pozbawionych sieci elektrycznej. Dzięki temu, że drukarka ma czytnik kart pamięci, wydruk fotografii możliwy jest na miejscu, chwilę po ich wykonaniu.
Co jeszcze warto wiedzieć o drukarkach termosublimacyjnych?
Przed zakupem drukarki termosublimacyjnej warto wiedzieć, że nie nadaje się ona do użytku biurowego. To sprzęt przeznaczony wyłącznie do jednego rodzaju aktywności – drukowania zdjęć. I to zdjęć jednego rozmiaru, dlatego warto gruntownie przeanalizować korzyści wynikające z zakupu takiego sprzętu. Nabywcami drukarek termosublimacyjnych są przede wszystkim pasjonaci, którzy wykonują mnóstwo zdjęć i lubią je drukować, lub profesjonaliści, wykorzystujący sprzęt do celów komercyjnych. Kiedy już przeanalizujemy wszystkie za i przeciw, warto zainwestować w sprzęt dostosowany do własnych potrzeb. Ceny drukarek termosublimacyjnych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Droższe modele wykonują fotografie w wyższej rozdzielczości, o większym formacie. Mają złącza USB, SD, Video out, czasem również wyjście TV. Standardowo obsługują formaty JPEG i TIFF. Dziś, kiedy ich ceny utrzymują się na ekonomicznym poziomie, na zakup może pozwolić sobie każdy. Efektem będzie możliwość utrwalenia wspomnień zawartych na fotografiach i dzielnie się nimi z najbliższymi podczas rodzinnych uroczystości lub przyjacielskich spotkań. Zdjęcie, wydrukowane na drukarce termosublimacyjnej, można oprawić w ramki i podarować w prezencie. I to chwilę po jego wykonaniu.