Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nie trzeba kupować lokówki, stosować zbędnej chemii czy iść do fryzjera – wystarczy sięgnąć po dyfuzor do włosów! Dla wielu jednak zastosowanie tej dziwnej nakładki w kształcie jeża jest nieznane. Sprawdźmy więc, co to jest dyfuzor do suszarki i jak z niego korzystać.
Do czego służy dyfuzor do suszarki?
Dyfuzor do suszarki to charakterystyczna nakładka na suszarkę. W większości przypadków producenci dołączają ją do sprzętu. Dyfuzor do włosów wyposażony jest w specjalne wypustki, wewnątrz których znajdują się otwory. Przepływające przez nie powietrze oddziałuje na wybrane pasmo włosów. Włosy są suszone równomiernie, ponieważ dyfuzor do suszarki emituje rozproszony strumień powietrza. Działa więc odwrotnie niż koncentrator, równie często dodawany do kompletu. Koncentrator prostuje włosy, a dyfuzor do suszarki wydobywa ich skręt oraz nadaje fryzurze objętość.
Warto podkreślić, że dyfuzor do suszarki nie sprawdzi się dobrze na włosach idealnie prostych – efekt będzie mało wyraźny i nietrwały. W takim przypadku lepiej jest zainwestować w lokówkę. Nakładka przede wszystkim przeznaczona jest dla osób o falistych/kręconych włosach, od typu 2a wg klasyfikacji A. Walkera. Dyfuzor do suszarki w kilka chwil podkreśli naturalne fale.
Dyfuzor do suszarki – jak używać, aby wydobyć skręt włosów?
O stylizacji dyfuzorem do włosów należy myśleć już na etapie ich mycia. Po spłukaniu szamponu warto nałożyć aktywator skrętu o naturalnym składzie. Dla bardziej trwałego efektu – również żel.
Nie mniej ważny jest sposób, w jaki nakładamy kosmetyki. Należy pochylić głowę do przodu oraz wgniatać produkt we włosy, wyciskając w ten sposób resztki wody. Dajemy włosom chwilę na lekkie wyschnięcie, wyciągamy dyfuzor do włosów i przystępujemy do suszenia.
2. Włączamy suszarkę. Ustawiamy najmniejszy nawiew oraz letnią temperaturę, żeby nie zaszkodzić włosom. Suszymy do całkowitego wyschnięcia pasma, trzymając dyfuzor do suszarki nieruchomo. Na koniec przez chwilę włączamy zimny nawiew, by utrwalić skręt.
3. Powtarzamy z każdym pasmem po kolei.
4. Aby dodatkowo utrwalić stylizację, używamy na koniec lakieru do włosów – opcjonalne.
Warto pamiętać, by podczas suszenia nie ruszać dyfuzorem do włosów. Suszarkę włączamy dopiero wtedy, gdy mamy przyłożoną nakładkę do głowy, a wyłączamy, gdy chcemy przejść do następnego pasma.
Czy można dokupić dyfuzor do suszarki?
W większości przypadków dyfuzor do włosów kupimy w zestawie z suszarką. W ten sposób mamy pewność, że nakładka jest idealnie dopasowana i nie spadnie podczas suszenia. Aczkolwiek można też dokupić dyfuzor do suszarki – w takim przypadku najlepiej jest wybrać nakładkę tej samej firmy co suszarka.
Jaka jest najlepsza suszarka z dyfuzorem do włosów falistych/kręconych? Należy zwrócić uwagę na kilka cech:
· regulacja temperatury – co najmniej trzy poziomy, w tym obowiązkowo zimny nawiew;
· jonizacja – dzięki temu dyfuzor do suszarki nie elektryzuje i nie puszy włosów.
Czytaj więcej w artykule: Jaką suszarkę do włosów wybrać?
Dyfuzor do suszarki i plopping – połączenie idealne
Plopping (ang. pluskanie) jest popularną metodą suszenia kręconych/falistych włosów. Dzięki temu dyfuzor do suszarki przynosi większe efekty i skręt jest wyraźniejszy. Na czym to polega?
1. Wybraną koszulkę/ręcznik ułóż na płaskiej powierzchni.
2. Po umyciu włosów pochyl głowę nad ręcznikiem, włosami w dół.
3. Układaj włosy warstwami w centrum ręcznika, tworząc tzw. efekt akordeonu.
4. Na koniec zawiąż ręcznik/koszulkę na głowie tak, aby włosy zostały na czubku głowy.
Włosy zostawiamy do wyschnięcia w taki sposób od pięciu minut do pół godziny – w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Następnie używamy dyfuzora do suszarki.
Jak dbać o faliste/kręcone włosy?
Dyfuzor do suszarki podkreśli fale i loki, ale największe efekty przyniesie w połączeniu z poprawną pielęgnacją. Piękny, naturalny skręt włosów wymaga trochę uwagi i czasu. Jak o to zadbać?
Pierwszą, podstawową rzeczą jest rozpoznanie typu włosów. Wspomniana wcześniej klasyfikacja A. Walkera wyróżnia cztery kategorie skrętu i dziesięć podtypów. Warto znać ten podział, ponieważ jest spora różnica między stylizacją włosów lekko falistych, a fryzury afro. Wiele osób nie podejrzewa naturalnego skrętu u siebie, bo puszystość i niesforność włosów zrzuca na przesuszenie. A może to być oznaka zaniedbanych włosów z tendencją do skrętu.
To samo dotyczy porowatości włosów. Włosy wysokoporowate nie lubią wysokich temperatur, więc dyfuzora do suszarki nie należy używać z gorącym nawiewem. Tymczasem włosy niskoporowate trudno poddają się stylizacji i sam dyfuzor do suszarki może się nie sprawdzić.
Warto też zaznaczyć, że skręt włosów może się zmieniać lub zanikać z różnych powodów: ciąża, leki, menopauza, starzenie. Aczkolwiek w większości przypadków jest to kwestia uszkodzenia wysoką temperaturą – jedynym wyjściem przy spalonych włosach jest ich ścięcie. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by zachować zdrowe fale i loki:
· podczas mycia włosów nie przesadzaj z ilością szamponu. Dla krótkich włosów optymalna ilość kosmetyku wynosi łyżeczkę, dla długich – niecałą łyżkę stołową;
· w przypadku długich włosów szampon nakładaj na skórę głowy, a odżywkę – poniżej uszu (od połowy długości włosów);
· nie szczotkuj włosów bez potrzeby, zwłaszcza suchych;
· podczas używania dyfuzora do suszarki nie ustawiaj wysokiej temperatury;
· nie myj włosów gorącą wodą;
· nie zapominaj o regularnym olejowaniu włosów;
· unikaj regularnego spinania włosów w ciasny kucyk – loki potrzebują więcej luzu;
· nie myj włosów codziennie, jeśli nie ma takiej potrzeby;
· do osuszania włosów używaj ręcznika z mikrofibry lub bawełnianej koszulki;
· aby chronić loki, przed snem można je związać „na ananasa”, używając do tego chusty lub opaski;
· zainwestuj w jedwabną poszewkę na poduszkę – pochłaniała ona znacznie mniej wilgoci niż bawełniana.