Dying Light to dzieło stworzone dla użytkowników konsol i komputerów osobistych przez znane polskie studio Techland. Wydawcą gry została firma Warner Bros. Interactive Entertainment. Czym charakteryzuje się ta produkcja i jakie ma wymagania sprzętowe?
Wymagania minimalne i rekomendowane gry Dying Light
Dying Light to produkcja polskiego studia Techland, które odpowiedzialne jest za takie hity, jak osadzona w klimatach dzikiego zachodu seria Call of Juarez czy też bliski prezentowanej tu produkcji Dead Island. Dying Light miało swoją premierę w 2015 roku. Mimo że od tego czasu minęło już kilka lat, a gra doczekała się nawet swojego sequela, wciąż znajduje zainteresowanie graczy z całego świata. Jej liczne atuty i starania producentów zostają potwierdzone między innymi przez wysokie oceny (zwykle nie niższe niż 8/10), a także liczne rekomendacje wielu serwisów gamingowych.
Osadzona w klimatach postapokaliptycznych gra Dying Light prezentuje prawdziwie trudny i nieprzyjemny świat opanowany przez zombie. Kierowany przez gracza samotny bohater, Kyle Crane, musi przezwyciężyć niedogodności losu, a przede wszystkim przetrwać. Z pewnością na uwagę gracza zasługuje – poza akcją i fabułą – przede wszystkim grafika. Dying Light zostało stworzone na silniku graficznym szóstej generacji Chrome Engine, wykorzystującym biblioteki DirectX 11. Dzięki temu możliwe staje się dokładne odwzorowanie szczegółów dynamicznie zmieniających się tekstur świata. Realistyczne oświetlenie i wiarygodnie zmieniające się cienie sprawiają, że nawet zwykłe spacerowanie bohaterem po z pozoru opuszczonych lokacjach i zrujnowanych ulicach miasta staje się bardzo przyjemne. Zastosowany w grze silnik graficzny pozwala na wyświetlanie bardzo dużego obszaru włącznie z teksturami znajdującymi się w znacznym oddaleniu.
Wszystkie graficzne „smaczki” nie są jednak dostępne, gdy nie posiada się wystarczająco mocnego sprzętu. Warto jednak nadmienić, że gra została wydana również na konsole: Play Station 4, Play Station 3, Xbox One i starszy Xbox 360. Wymagania minimalne Dying Light na PC prezentują się następująco (podane najbardziej kluczowe parametry):
- procesor typu Intel Core i5-2500 3,3GHz;
- karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6870 z min. 1 GM RAM;
- pamięć operacyjna RAM min. 4 GB.
Z kolei rekomendowane przez producenta wymagania sprzętowe, pozwalające na grę na najwyższych ustawieniach graficznych, zawierają:
- procesor typu Intel Core i5-6600 3,5 GHz;
- kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290;
- co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej RAM.
Wymagania sprzętowe Dying Light nie są więc obecnie aż tak wysokie, wobec czego płynna rozgrywka staje się możliwa także na komputerach z tzw. średniej półki. Niedrogie i bardzo wytrzymałe jednostki, takie jak np. Dell Vostro 3670 MR, z pewnością zapewnią wysoki poziom grywalności.
Główne zalety Dying Light
Dying Light to gra akcji, jednak nie oznacza to, że walka jest tu na porządku dziennym. Istniejące różne mutacje zombiaków są naprawdę niebezpieczne, przez co na wartości zyskują umiejętności skradania się. Niewątpliwym atutem gry jest tryb dnia i nocy, który pozwala wczuć się w postapokalipyczny klimat eksplorowanych budynków.
CZY WIESZ, ŻE...W Dying Light występuje motyw podobny do tego prezentowanego w filmie Jestem Legendą z Willem Smithem w roli głównej. Zombie najbardziej aktywne i niebezpieczne są w nocy. Eksploracja w trakcie dnia jest dużo bezpieczniejsza, choć również można natrafić na „niespodziankę”. |
Kolejnym atutem produkcji studia Techland jest sposób poruszania się. Występują na tej płaszczyźnie liczne elementy charakterystyczne dla parkour, dzięki czemu przeskakiwanie z budynku na budynek jest bardzo efektowne. Zastosowane rozwiązania w niebywały sposób umożliwiają zwiedzenie niemalże każdego zakątka świata gry.