W przypadku laptopów często nie istnieje możliwość podłączenia dysku wewnętrznego. Rynek jakiś czas temu odpowiedział jednak na tę potrzebę i pojawiły się dyski zewnętrzne. Jak wybrać taki nośnik? Postawić na dysk zewnętrzny SSD czy HDD? Przeczytaj artykuł, aby poznać cechy obu i wybrać odpowiedni dla siebie!
Czym jest dysk zewnętrzny?
Na wszelkie pytania właściwie odpowiada już sama nazwa. Jest to dysk, który nie jest wewnętrznym komponentem komputera, a podłącza się go przewodem na zewnątrz, tak samo jak myszkę czy klawiaturę. Dysk zewnętrzny to – w wielkim uproszczeniu – rodzaj dużego pendrive’a. Działa tak samo jak wewnętrzny HDD czy SSD, ale jest bardziej mobilny i mniej podatny na uszkodzenia. Jego zakup jest więc świetnym pomysłem, jeśli w twoim komputerze brakuje wolnego slotu na dysk twardy. Jakie są jednak różnice między dyskiem zewnętrznym SSD a HDD?
Czym charakteryzuje się dysk zewnętrzny HDD?
Jest to rodzaj dysku twardego działającego mechanicznie. W jego wnętrzu znajdują się magnetyczny talerz przypominający płytę CD-ROM oraz zapisująca na nim dane igła. Są one bardzo delikatne, co sprawia, że dysk jest bardzo podatny na wszelkie uszkodzenia. Nawet drobny pył w obudowie może spowodować nieprawidłowy zapis danych lub całkowitą destrukcję nośnika. Dyski HDD mają niezbyt szybkie prędkości odczytu i zapisu danych, oscylujące w granicach 150 MB/s. Są one za to zdecydowanie tańsze od dysków SDD i oferują dobry stosunek pojemności do ceny.
Co warto wiedzieć o dysku zewnętrznym SSD?
Dyski SSD, nazywane również półprzewodnikowymi, charakteryzują się tym, że podzespoły mechaniczne zastąpiono w nich czipem oraz kontrolerem, które wspólnie zarządzają danymi użytkownika. Dzięki usunięciu części mechanicznych nie produkują one hałasu, są bardziej energooszczędne i mniej podatne na uszkodzenia, choć wciąż lepiej obchodzić się z nimi ostrożnie. Ich główną zaletą jest szybkość, gdyż ich prędkości zapisu i odczytu sięgają nawet 7000 MB/s. Dyski SSD kosztują jednak zdecydowanie więcej w porównaniu do nośników HDD.
Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – podsumowanie
Wybór konkretnego dysku zależy oczywiście od potrzeb i budżetu danego użytkownika. Zewnętrzne dyski HDD oferują większą pojemność w niskiej cenie, ale są wolne. Z SSD jest odwrotnie, gdyż wykazują gorszy stosunek ceny do pojemności, ale zdecydowanie większą prędkość. Półprzewodnikowe dyski twarde SDD jednak coraz bardziej tanieją i powszechnieją, co sprawia, że więcej użytkowników decyduje się na ich kupno.
Dyski HDD najlepiej kupować, jeśli potrzebujesz bardzo dużej pojemności. Świetnie sprawdzą się jako magazyny danych (np. zdjęć, filmów czy dokumentów). Gdy jednak chcesz szybkiej prędkości do gier, uruchamiania systemu lub ciągłego przesyłania plików, zdecydowanie lepiej wybrać SSD. Podobnie będzie w przypadku, gdy zamierzasz często przenosić dysk – SSD gwarantuje bowiem większą trwałość.