Dzbanek filtrujący to coraz popularniejszy produkt w wielu polskich domach. Jest to rozwiązanie wygodne, oszczędne i ekologiczne. Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Okazuje się, że można ją pić bez gotowania, a także wykorzystywać do przygotowania potraw.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa i jak korzystać z dzbanka?
Czy wiesz, że każdego dnia zużywasz około 100 litrów wody do picia, mycia, przygotowywania posiłków i sprzątania? Wykorzystując taką jej ilość, warto mieć pewność, że jest czysta i zdrowa. Niestety, choć woda kranowa wypływa oczyszczona z zakładów wodociągowych, to zanim trafi do mieszkań, przepływa przestarzałymi rurami przepływowymi i zbiera żelazo czy piasek. To zdecydowanie pogarsza jej walory smakowe, zapachowe, a często i wizualne. Również chlor, mający uzdatniać wodę, nadaje jej nieprzyjemnego smaku i zapachu.
Do poprawienia właściwości wody zazwyczaj wykorzystuje się filtry węglowe. W domowych warunkach sprawdzają się dzbanki filtrujące z wkładem z węgla aktywnego. Działanie dzbanka filtrującego polega na przefiltrowaniu wody kranowej i oczyszczeniu jej z substancji negatywnie wpływających na smak, zapach i wygląd. Umieszczony w dzbanku filtr zatrzymuje szkodliwe związki chemiczne i przepuszcza czystą wodę, wzbogacając ją często w dobre dla zdrowia minerały.
Czynności związane z filtrowaniem wody sprowadzają się do nalania wody z kranu do komory z filtrem, resztę wykonuje dzbanek. Przed nalaniem świeżej wody z kranu wylej pozostałość, która odstała ponad 12 godzin, a na pewno wodę z poprzedniego dnia.
Przed umieszczeniem dzbanka pod kranem zdejmij pokrywę, a następnie skieruj strumień wody do komory z filtrem. Już po pierwszych mililitrach filtr zaczyna działać. Filtrowana woda przepływa do zbiornika – upewnij się, do której komory nalewasz wodę, by woda kranowa nie przedostała się do czystej i przefiltrowanej.
Po zapełnieniu komory z filtrem nakryj ją pokrywką. Jeśli wkładasz świeży wkład filtrujący, naciśnij i uruchom wskaźnik, by na nowo zaczął odmierzać czas. Pierwszą przefiltrowaną wodę wylej. Przepływające czarne drobinki wskazują na to, że filtr został uruchomiony i aktywny węgiel zaczyna działać. Nie spożywaj tej wody – dopiero drugie filtrowanie nadaje się do picia. Producenci zapewniają, że przefiltrowana woda nadaje się do bezpośredniego spożycia bez gotowania.
Jaki dzbanek filtrujący wybrać?
Decydując się na zakup dzbanka filtrującego, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Klasyczny dzbanek filtrujący ma pojemnik na czystą wodę, komorę z wkładem filtrującym oraz pokrywkę ze wskaźnikiem wymiany wkładu. Główny pojemnik, w którym gromadzi się przefiltrowana woda, wykonany jest z bezpiecznego tworzywa sztucznego, pozbawionego bisfenolu. Najczęściej to przezroczysty i bezbarwny plastik, który daje podgląd ilości wody w pojemniku. Wybrane modele dzbanków filtrujących mają podziałkę, która dokładnie wskazuje, ile wody pozostało w dzbanku. Pojemniki w zależności od kolekcji, marki i pojemności mają różne kształty. Obowiązkowym elementem dzbanka filtrującego jest wkład z węglem aktywnym bądź innym składnikiem filtrującym. To od niego zależy jakość przefiltrowanej wody, dlatego tak istotna jest kontrola i regularna wymiana zużytego wkładu. Filtr z węglem aktywnym i dodatkami w postaci naturalnych łupin orzechów kokosowych, żywicy jonowymiennej czy złoża alkalicznego ogranicza ilość substancji chemicznych negatywnie wpływających na walory i właściwości wody kranowej. Wkład filtrowy całkowicie usuwa metale ciężkie (ołów i miedź) i cząsteczki stałe w postaci piasku, kamyków, żwiru czy iłu, które wpadają do wody przepływającej rurami wodociągowymi.
Kolejnym istotnym elementem dzbanka filtrującego jest wskaźnik wymiany wkładu filtrującego, który informuje o tym, że aktywny węgiel stracił już swoje właściwości i przypomina o konieczności wymiany wkładu na nowy. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, nie trzeba bowiem zaznaczać w kalendarzu czy zapisywać, kiedy ostatni raz został włożony świeży wkład filtrujący. Wśród proponowanych dzbanków filtrujących można wyróżnić:
- Aquaphor Diamond 2,8l;
- Laica ROMA 3,7L;
- Brita Marella PerfectFit (biały);
- Brita Marella XL;
- Brita Fill & Serve.
Dzbanek filtrujący to produkt godny uwagi, który powinien znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, a także ekologiczne, a dodatkowo pozytywnie wpływające na zdrowie.