Lodówka to sprzęt, który przez cały rok musi być podłączony do prądu. Zastanawiasz się, ile prądu pobiera lodówka energooszczędna? Sprawdź, co wpływa na oszczędzanie energii. Zdradzamy także, ile możesz zyskać – ekonomicznie i ekologicznie – oraz jak zmienić sposób korzystania z chłodziarki, aby jak najwięcej zaoszczędzić na poborze prądu.
Lodówka energooszczędna – podstawowe informacje
Lodówka musi być stale podłączona do prądu, a to generuje jego duży pobór. Jest to prawie 30% całej energii, która wykorzystywana jest w domu. Lodówka energooszczędna może więc być bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie prądu i pieniędzy. Producenci są obecnie zobowiązani do podawania przybliżonego rocznego zużycia prądu przez swój sprzęt. Urządzenie ma więc w widocznym miejscu naklejkę z takimi danymi. Pamiętaj, że wartości te określane są na podstawie optymalnego użytkowania danego urządzenia. W przypadku lodówki jest ono wyliczane dla czteroosobowej rodziny i ustawienia temperatury chłodzenia na +5°C.
Podane dane producenta często przykuwają uwagę i dają poczucie niezbyt wysokich opłat rocznych. Jednak musisz pamiętać, że często bywa, że lodówki w domach ustawiamy na dużo niższą temperaturę. A każdy stopień niżej niż +5°C to duży wzrost poboru energii. Przy obniżeniu temperatury do +1°C pobór może być nawet dwa razy wyższy. Chłodziarki bowiem potrzebują najwięcej energii do obniżenia temperatury chłodzenia. Energooszczędna lodówka ustawiona na najmniejszą możliwą temperaturę chłodzenia nie będzie więc aż tak oszczędna, jak sugeruje informacja od producenta.
Może się także okazać, że wybór dużo droższej lodówki w wyższej klasie energooszczędnej nie przyniesie wymiernych korzyści. Od co najmniej 10 lat produkowane są bowiem tylko lodówki energooszczędne. Różnią się jedynie rzędem energooszczędności. Najwyższe klasy energetyczne oznaczone są symbolami A, B, C lub D, nieco niższe to E i F oraz najniższa oznaczona jest symbolem G. Jeśli chodzi o domowy budżet, nie ma istotnych różnic w opłatach, ponieważ między klasą A a G może to być maksymalnie do kilkunastu złotych miesięcznie.
Natomiast niebagatelne znaczenie ma to dla ekologii. Zwłaszcza jeżeli spojrzymy na problem globalnego ocieplenia. Jeśli tylko jedna rodzina oszczędzi rocznie 100 kWh na poborze prądu przez lodówkę, nie zrobi to większej różnicy dla świata. Ale jeśli będziemy tę oszczędność mnożyć przez tysiące czy miliony rodzin, różnica będzie mocno odczuwalna.
Pamiętaj także, że w lodówce to praca agregatu wymaga największej ilości prądu. Agregat odpowiedzialny jest za ochłodzenie i utrzymanie ustawionej przez nas temperatury w chłodziarce. Nie pracuje cały czas tak samo. Jego intensywna praca zaczyna się wtedy, gdy do wnętrza lodówki dostanie się cieplejsze powietrze lub zostaną do niej włożone nieschłodzone produkty. Zaburzenie temperatury zmusza agregat do działania – musi obniżyć temperaturę do takiej, jaka jest ustawiona. A to jest ściśle związane ze zwiększonym poborem energii.
Ile prądu zużywa lodówka, którą masz w domu, i czy warto ją wymienić?
Zastanawiasz się, ile prądu zużywa lodówka, którą masz w domu i jak to sprawdzić? Stare modele chłodziarek mogą pobierać dużo więcej prądu. Dlatego jeśli się zastanawiasz, czy warto wymieniać chłodziarkę, która ma ponad dziesięć lat, to odpowiedz jest prosta – warto! Jeśli masz dużo nowszą i zależy ci tylko na zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd, nie jest to już takie oczywiste. Możesz także porównać koszt poboru energii przez twoją lodówkę z nową lodówką. Jeśli cena jest niewygórowana, a roczne oszczędności znaczące, rozważ jej wymianę. Na pewno będzie to rozwiązanie proekologiczne.
Ile prądu pobiera lodówka i jak sprawić, aby pobierała go mniej?
Im niższą temperaturę chłodzenia ustawisz, tym lodówka będzie potrzebowała więcej energii. To, ile prądu pobiera lodówka, jest więc ściśle związane z tym, jak jej używasz.
Do każdego obniżonego stopnia chłodzenia należy średnio doliczyć 25% więcej poboru mocy. Gdy obniżysz temperaturę do 4°C – czyli zalecanego ustawienia (zobacz nasz tekst o tym, jaka powinna być temperatura w lodówce) – do podanych przez producenta wartości dolicz 25% więcej poboru mocy.
Przykład: masz informację, że lodówka pobiera 256 kWh rocznie, dodaj do tego 64 kWh, obliczenie: 256 kWh + 64 kWh (256x25%) = 320 kWh.
Od twojej codziennej uważności zależy to, czy zapłacisz niższy rachunek. Niektóre czynniki mogą cię zaskoczyć. Jednak dobrze mieć świadomość, jak wiele detali może mieć istotne znaczenie. Oprócz takich oczywistych spraw jak to, aby nie otwierać drzwi lodówki zbyt często, są jeszcze takie, jak:
- czystość – dbaj o regularne odtykanie odpływów wody i usuwanie zbierających się tam zanieczyszczeń;
- wilgoć – umieść na drzwiach chłodziarki (jeśli nie masz No Frost) pochłaniacz wilgoci. Unikniesz skraplania się wody na ściankach;
- temperatura – ustaw w lodówce temperaturę +5. Dzięki temu agregat będzie dużo mniej obciążony – także przy otwieraniu drzwi. Temperatura nie będzie drastycznie się zmieniała, więc będzie miał mniej pracy;
- szybkie wyjmowanie i odkładanie żywności – zanim otworzysz chłodziarkę, zastanów się, czego z niej potrzebujesz. Wyjmij wszystkie produkty za jednym razem i odłóż zaraz po skorzystaniu, zanim nabiorą temperatury pokojowej;
- ustawienie – chłodziarkę ustaw jak najdalej od różnych źródeł ciepła. Chodzi tu zarówno o piekarnik i płytę grzewczą, jak i grzejnik czy latem okno. Zadbaj także, aby lodówka wolnostojąca stała minimum 7 centymetrów od ściany. W ten sposób zapewnisz jej przestrzeń do skutecznej wentylacji i nieprzegrzewania agregatu. W przypadku lodówki do zabudowy wymagany jest natomiast profesjonalny montaż, który zapewni jej odpowiednią wentylację;
- kontrola – regularnie sprawdzaj stan wnętrza chłodziarki i uszczelek w jej drzwiach. Dzięki temu upewnisz się, że chłód nie wydostaje się z niej w niekontrolowany sposób;
- ostudzone produkty – do lodówki wkładaj tylko ostudzone potrawy. Wkładanie żywności ciepłej lub gorącej sprawia, że temperatura w chłodziarce natychmiast gwałtowanie wzrasta. Agregat włącza się i zaczyna pracować na najwyższych obrotach, aby zmniejszyć temperaturę do ustawionej;
- opakowania – przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach. Nie będzie wtedy parowała w lodówce. Ograniczy to także oddawanie do wnętrza chłodziarki ciepła;
- rozmrażanie – rzeczy do rozmrożenia z zamrażarki wyjmuj wcześniej i rozmrażaj je w lodówce. Produkt będzie rozmrażał się dłużej, ale odda chłód lodówce i w ten sposób ją schłodzi;
- funkcja wakacje – jeśli wyjeżdżasz, a twoja lodówka ma funkcję ustawień wakacyjnych, nie zapomnij jej włączyć – oczywiście po opróżnieniu lodówki z produktów. To funkcja, która utrzymuje temperaturę około 12°C. W czasie twojej nieobecności pobór prądu będzie więc dużo niższy. Jeśli masz lodówkę z zamrażalnikiem, jego ustawienia, przy funkcji wakacje, pozostaną takie same;
Jeszcze jednym ważnym punktem jest ustalenie stałego miejsca dla różnego rodzaju żywności. Jest to często bagatelizowane, a jednak to, jak przechowujemy żywność w lodówce, także ma wpływ na pobór energii.
Na najwyższej półce jest najwyższa temperatura. Przy ustawieniach lodówki na 5°C wynosi ona nawet 8°C. Jest to więc miejsce tylko dla produktów o dłuższym okresie przydatności i tych, które wolą wyższą temperaturę. Na najwyższej półce trzymaj więc dżemy, majonez i inne tego typu produkty, które po otwarciu muszą być przechowywane w lodówce.
Na półkach środkowych temperatura jest zgodna z ustawieniami chłodziarki. Jest to więc idealne miejsce dla produktów takich jak: sery, jogurty czy wędliny. Te, których używamy codziennie, dobrze jest także ustawiać z brzegu, aby skrócić czas otwarcia lodówki.
Na półkach dolnych temperatura jest niższa (przy ustawieniach 5°C są to nawet 3°C). Dlatego wkładaj tu świeże produkty. Chodzi o mięso, ryby czy inne artykuły, które mogą się szybko zepsuć i wymagają niższej temperatury.
Kolejnym miejscem o specjalnym przeznaczeniu w lodówce są szuflady. W zwykłych szufladach temperatura ma nawet 10°C. Jest to więc idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców, które spożywasz na bieżąco.
W niektórych modelach chłodziarek są tak zwane komory zero stopni. W nich możesz umieścić produkty, które chcesz, aby poleżały dłużej i się nie zepsuły. Także mogą to być owoce i warzywa, ale te, które masz w zapasie. Jest to także idealne miejsce dla wymagających większego chłodu mięs i ryb.
Półki na drzwiach lodówki mają temperaturę w wysokości około 8–10°C. To idealne miejsce dla keczupu, mleka, masła czy jajek.
Ile prądu zużywa lodówka na dobę, a ile miesięcznie?
Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile prądu zużywa lodówka na dobę, ponieważ zależy to od wielu czynników. Możesz to jedynie oszacować. Czynniki takie jak: dane producenta na temat zużycia rocznego, to jak korzystasz ze swojej lodówki, ilu masz domowników, jak często otwierasz drzwi czy wstawiasz ciepłe jedzenie oraz jaką masz ustawioną temperaturę, zmieniają wyliczenia.
Jeśli masz ustawienia zalecane przez producenta i korzystasz z lodówki w optymalny sposób, oszacowanie będzie najprostsze. Wystarczy, że podzielisz przez 365 dane rocznego zużycia prądu podane przez producenta i wyjdzie ci, ile prądu twoja lodówka może zużywać w ciągu doby. Jeśli potrzebujesz przeliczenie na kwotę, to wynik musisz pomnożyć przez cenę prądu swojego dostawcy. Potem – mnożąc kwotę dzienną przez 30 – uzyskasz prawdopodobną informację, ile prądu zużywa lodówka miesięcznie.
Jeśli się poważnie zastanawiasz nad zmianą lodówki i chodzi ci o oszczędność energii, przelicz wszystko dokładnie. Powiedzmy, że lodówka o tej samej pojemności i funkcjonalności w klasie energetycznej A kosztuje dwa razy więcej niż lodówka w klasie energetycznej F. Według producentów ta w klasie A w ciągu roku zużywa 108 kWh, a w klasie F pobiera rocznie prawie dwa razy więcej, czyli 204 kWh. W skali roku to nieduża oszczędność ekonomiczna. Jednak 15 lat używania takiej lodówki to oszczędność ponad 1500 kWh.
Wszystkie powyższe kwestie przedstawiają rozliczenie pod względem ekonomicznym. Nie podlega tu jednak dyskusji kwestia ekologiczna. Jeśli więc chcesz się kierować tym kryterium, zawsze wybieraj produkty w najwyższej klasie energooszczędności.
Lodówka energooszczędna – podsumowanie
Jak widzisz to, ile prądu pobiera lodówka, jest uzależnione od wielu czynników. Nie zawsze opłaca się inwestować w wyższą klasę energooszczędności. Zawsze natomiast jest to bardzo dobre rozwiązanie dla ekologii. Na pewno możesz obniżyć swoje rachunki, korzystając z zaproponowanych rozwiązań. Dobre nawyki nic nie kosztują, ale po kwartale ekonomicznego używania lodówki możesz otrzymać widocznie niższy rachunek.