Okres jesienno-zimowy to sezon wzmożonej popularności masek antysmogowych. Wokół nich narosło sporo mitów. Odwodzą one zainteresowanych maskami przeciwsmogowymi od zakupu. Jakie są fakty, które obalają popularne, lecz nie podparte solidnymi argumentami mity na temat masek przeciw smogowi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie opinie o maskach zapobiegających wdychaniu rakotwórczych substancji można włożyć między bajki.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:- czy maska antysmogowa jest jednorazowa, - czy w masce przeciwsmogowej można ćwiczyć, - czy maskę antysmogową można prać, |
Mit: maska antysmogowa jest jednorazowa i trzeba ją wyrzucić do śmieci
Wydatek co najmniej kilkudziesięciu lub kilkuset złotych i perspektywa wyrzucenia produktu po jednym użyciu skutecznie odtrąca od zakupu maski antysmogowej. To bardzo szkodliwy mit. Faktem jest, że w sprzedaży są dostępne zarówno maski antysmogowe o ograniczonej żywotności wynoszącej minimum 6 miesięcy i bez wymiennych filtrów, (jak specjalny szal Respro Bandit Scarf) półmaski filtrujące Platinet OASMBL, jak i wytrzymałe maski z wymiennymi filtrami (jak Respro Ultralight). Każda z nich charakteryzuje się innymi parametrami, trwałością, budową i materiałem, z jakiego została wykonana, natomiast żadna nie jest jednorazowego użytku, jak próbuje wszystkim wmówić popularny mit.
W tabeli znajdziesz porównanie trwałości wyżej wymienionych masek. Charakterystykę maski Respro Ultralight znajdziesz w rankingu skutecznych masek antysmogowych do 300 zł.
Przykładem maski o ograniczonej żywotności jest także Respro S3V StreetSmart Mask, która jest na pierwszy rzut oka podobna do maski antysmogowej 3M. W zestawie znajdują się 3 sztuki, a jedna wystarczy na ok. 40 godzin użytkowania, które można przeliczyć na dni w zależności od liczby godzin spędzonych na powietrzu.
Jeżeli zamierzasz uprawiać sport w masce antysmogowej, pamiętaj, że bawełna wchłania pot zamiast go odparowywać na zewnątrz. W efekcie już w trakcie treningu pojawia się nieprzyjemne uczucie wilgotnego materiału przylegającego do twarzy. Aby tego uniknąć, maska przeciw smogowi do biegania powinna być wykonana z materiału, który nie wchłania potu, a pomaga go odfiltrowywać.
Mit: trening w masce antysmogowej jest niemożliwy przez utrudnione oddychanie
Fakt: w masce antysmogowej sportowej można uprawiać sport, począwszy od biegania przez grę w piłkę nożną po jazdę na rowerze turystycznym. Kluczowy jest zakup maski przeciwsmogowej, która ma:
- regulację zaworów pozwalającą na przepływ dużych ilości powietrza,
- dodatkowe otwory wokół konstrukcji maski,
- budowę, która nie krępuje ruchów twarzy i ust,
- przewiewną strukturę materiału, który pomaga odparowywać pot,
- membrany odporne na wysokie i niskie temperatury,
- klips zapobiegający zsuwaniu się maski z nosa,
- zapięcie z szerokim zakresem regulacji.
Wybór treningowej maski przeciw smogowi został omówiony w poradniku Maska antysmogowa – jaką wybrać?.
Kolarze, biegacze i miłośnicy turystyki górskiej powinni zainteresować się maską Respro Sportsta powstałą z połączenia pęcherzykowatego neoprenu i tkaniny wykonanej w technologii X-mesh, dzięki której skóra twarzy pozostaje sucha nawet po intensywnym wysiłku. Dodatkowe otwory i regulowane zawory wydechowe pozwalają na płynną wymianę dużych ilości powietrza oraz odprowadzają ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla na zewnątrz.
Mit: zanurzenie maski antysmogowej w wodzie doprowadzi do jej trwałego uszkodzenia
Należy unikać prania maski przeciwsmogowej w obawie przed jej zniszczeniem? Nie, to mit. Maski antysmogowe jak najbardziej można prać w wodzie z użyciem detergentów, np. płynu do prania odzieży sportowej, który delikatnie oczyszcza wszelkie membrany, albo płynu dla alergików. Maskę można wyprać w momencie, kiedy wypada wymiana filtra. Wystarczy stosować się do wskazówek producenta, aby nie uszkodzić produktu.
Maska antysmogowa Hepa-Type Respro Allergy Mask jest przykładem maski, która nadaje się do prania i której filtr należy wymienić po ok. 4-6 tygodniach codziennego użytkowania. Można ją wyprać zarówno ręcznie, jak i w pralce.
CIEKAWOSTKAJeśli mimo wszystko obawiasz się prać maskę antysmogową w pralce, po pierwsze – wybierz najbardziej delikatny program, po drugie – włóż ją do woreczka na pranie, który służy do zabezpieczania np. maskotek czy koronkowej odzieży. |
Mit: maska antysmogowa nie zapobiega chorobom
O ile rozmaite czynniki mają wpływ na choroby układu krążenia i nowotwory, o tyle maska antysmogowa zapobiega wdychaniu rakotwórczych substancji przez człowieka. Można zatem powiedzieć, że pośrednio zapobiega chorobom. WHO podaje, że przez wdychanie smogu umiera około 7 milionów osób na całym świecie. Śmiertelność wskutek smogu w Polsce szacuje się na ok. 40-50 tysięcy osób rocznie.
Zanieczyszczone powietrze jest groźne dla alergików i astmatyków, może bowiem zaostrzyć objawy, które na co dzień są o wiele mniej dokuczliwe. Dla zdrowia człowieka największe zagrożenie stanowią pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Sprawiają one, że osoby, które nie palą, wdychają tyle szkodliwych substancji, jakby były nałogowymi palaczami.
Czy wiesz, że cząsteczki pierwszego pyłu są na tyle małe, że mogą przenikać do krwi? Z tego powodu maska przeciwsmogowa używana w warunkach miejskich powinna mieć filtry zarówno pyłów zawieszonych, jak i filtr submikronowy, który wyłapuje cząsteczki o rozmiarze nawet do 0,3 mikrona. Wspomniane filtry znajdziesz w masce Respro Skin. Dzięki technologii Anatomic Shell Shape maska dostosowuje się do każdego rodzaju twarzy. Przed zakupem sprawdź tabelę przyporządkowującą do rozmiaru maski:
- obwód głowy,
- długość odcinka od oka do podbródka,
- obwód szyi.
Mit: dzieci są za małe na noszenie masek antysmogowych
Ani kurteczka z wysoko postawionym kołnierzem, ani szalik, ani gruby komin nie ochronią dziecka przed smogiem na placu zabaw czy w wózku spacerowym. Faktem jest, że dzieci mogą nosić maski przeciwsmogowe. Problematyczne może być przyzwyczajenie malucha do noszenia maski, dlatego:
- kilkulatkom należy ograniczać wychodzenie z domu w godzinach, w których stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest największe,
- rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym radzi się kupować miękkie maski z bawełny z regulacjami pozwalającymi na idealne dopasowanie do twarzy maluchów,
- warto kupić maskę w dziecięce wzory, aby łatwiej było przekonać kilkulatka do jej noszenia.
Wiele dziecięcych maseczek antysmogowych ma mocowanie zakładane za uszy. Taka maska antysmogowa dla dziecka przypomina osłonę noszoną przez pielęgniarkę na oddziale. Na szczelniejsze dopasowanie maski do twarzy pociechy pozwalają regulowane rzepy lub zapięcie na haczyki. Ograniczają także ryzyko przesunięcia się maski u aktywnego kilkulatka.
Dzięki artykułowi o najlepszych maskach antysmogowych polecanych przez naszych klientów poznasz produkty marek wartych uwagi i dowiesz się, jak sprawują się po tygodniach użytkowania.