Laminowanie, czyli foliowanie dokumentów, to jedno z wielu codziennych zadań w biurach. Właśnie dlatego spore znaczenie ma wybór odpowiedniej folii do laminowania, a także urządzenia, którym można zafoliować dokumenty.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Folia do laminowania: rodzaje i zalety stosowania
Folia do laminowania to produkt, który przydaje się zarówno w dużych korporacjach, jak i w małych biurach, a także w domach. Wybierając folię, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Format, który zależy przede wszystkim od właściwości laminatora, a także indywidualnych preferencji. Zwykle najczęściej wybieranym formatem jest A4, ponieważ jest to wielkość uniwersalna do dokumentów.
- Liczbę mikronów, która oznacza grubość folii do laminatora. Można wyróżnić trzy główne rodzaje, tj. grubość 80, 100 i 125. Im większa liczba mikronów, tym sztywniejsza jest folia, dlatego w przypadku często używanych dokumentów najlepiej zdecydować się na najgrubszy rodzaj folii.
- Wykończenie folii, czyli mat lub błysk. W biurach najczęściej używane są folie błyszczące, które pozwalają na stworzenie estetycznie wyglądających dokumentów. Na rynku dostępne są także matowe folie do laminowania. Ich główna zaleta to eliminacja refleksów świetlnych, dzięki czemu odczytywanie danych z dokumentu jest łatwiejsze.
Warto zaznaczyć, że wśród wielu rodzajów folii do laminacji można wyróżnić przynajmniej kilka ze względu na ich specyfikację:
- folie miękkie, które można zwijać;
- folie matowe, odbijające światło;
- folie do laminowania samoprzylepne, które można umieścić w dowolnym miejscu, także na szybie;
- folie sztywne i błyszczące;
- folie, które chronią przed promieniowaniem UV;
- specjalne folie do laminacji fotografii, a także wizytówek, które mają niestandardowy rozmiar;
- folie metaliczne.
W takim razie jaką folię do laminowania wybrać? Największe znaczenie mają właściwości posiadanej laminarki, ponieważ nie wszystkie pozwalają na zastosowanie najgrubszego rodzaju folii. Dodatkowo dobrze wziąć pod uwagę przeznaczenie, czyli rodzaj dokumentów, który będzie foliowany. Ważne są także osobiste preferencje. Warto zaznaczyć, że folia do laminarki to produkt, który ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala ona na zabezpieczenie dokumentów przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak: ugniatanie dłońmi, woda, światło słoneczne. W ten sposób można więc przedłużyć trwałość różnych kartek, materiałów i wizytówek. Laminator może przydać się nie tylko w dużych biurach. Przydatny będzie także w pracy wolnego strzelca, w jednoosobowej działalności gospodarczej oraz w niektórych zawodach, na przykład dla nauczycieli lub wykładowców akademickich.
Folia do laminowania: proponowane produkty
W wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć folie do laminarki. Warto jednak pamiętać o tym, aby kierować się zaleceniami producenta laminatora. Nie wszystkie bowiem urządzenia są w stanie laminować dokumenty grubszą lub większą folią. Wśród proponowanych folii do laminowania można wyróżnić:
- Peach PP580-02 A4 80mikr 100szt (błyszczący) – to produkt w bardzo atrakcyjnej cenie, o niskim stopniu grubości. Świetnie sprawdzi się w przypadku dokumentów, które są stosunkowo rzadko używane. Jest to folia do laminowania o formacie A4, błyszcząca. Zabezpiecza dokumenty przed brudem, kurzem, wilgocią i zużyciem.
- Fellowes Impress A5 100mik 100szt (błyszczący) – to folia o grubości 100 mikronów, która świetnie sprawdzi się do notatek, materiałów biurowych, a także zdjęć i rysunków. Jest przeznaczona do dokumentów o formacie A5, dlatego warto sprawdzić, czy posiadany laminator obsługuje taki format.
- Peach Zestaw folii do laminowania 100 szt. PPC500-03 – to zestaw stu sztuk folii do laminowania o grubości 80 mikronów. Komplet jest bardzo uniwersalny, ponieważ w jego skład wchodzi: 20 folii A4, 20 folii A5, 20 folii A6 i 40 okładek do wizytówek. Taki zestaw może dobrze sprawdzić się w domowym biurze.
- Fellowes Premium ImageLast A4 125mik 100szt – to bardzo wysokiej jakości folia do laminowania, której grubość wynosi 125 mikronów. Produkt przeznaczony jest do dokumentów o formacie A4 i zapewnia dokumentom całkowitą ochronę. Dodatkową zaletę stanowi oznakowanie każdej folii, dzięki czemu łatwo można stwierdzić, którą stroną należy ją włożyć do laminatora. Oznakowanie znika po całym procesie. Produkt świetnie nadaje się do foliowania dokumentów, notatek oraz zdjęć.
Jaki laminator wybrać do biura?
Wybór folii do laminowania powinien być zawsze oparty na posiadanym laminatorze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń. Decydując się na zakup laminatora, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, znaczenie ma format obsługiwany przez urządzenie, dzięki czemu wiadomo jaką folię laminacyjną wybrać. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób foliowania, ponieważ dostępne są zarówno urządzenia do laminowania na zimno, jak i na gorąco. Następna ważna cecha to szybkość laminacji, czyli czas potrzebny do zafoliowania jednego dokumentu. Oczywiście, spore znaczenie ma także dozwolona grubość folii do laminowania, dzięki czemu dokumenty mogą być bardziej sztywne. Na rynku można znaleźć wiele dobrych laminatorów. Jednym z nich jest Fellowes Calibre A4, czyli urządzenie pozwalające na foliowanie dokumentów do formatu A4, z maksymalną grubością folii laminacyjnej 125 mikronów. Warto zwrócić także uwagę na Fellowes Saturn 3i A3, przeznaczony do folii do laminowania dla dokumentów o formacie A3. Foliowanie zachodzi w nim zarówno na zimno, jak i na gorąco.