Chcesz zagrać w Fortnite? Nic dziwnego! W końcu miliony graczy codziennie mierzą się na mapie, aby wygrać pojedynek Battle Royale. Mimo ogromu zawartości dodatkowej wymagania gry nie powinny cię przerazić – twórcy zadbali o ich optymalizację. Jeśli więc chciałbyś spróbować swoich sił w rozgrywce, przeczytaj artykuł, aby poznać wymagania Fortnite!
Fortnite – kilka słów o fenomenie
Tajemnicą poliszynela jest, że gra Fortnite została wyprodukowana głównie z myślą o młodszych odbiorcach. To rzeczywiście oni najczęściej po nią sięgają. Ze względu na wiek niewielu z nich jednak pamięta, jak Fortnite wyglądał wcześniej.
Gra została wydana przez Epic Games w 2017 roku, ale jej powstanie zapowiadano już 6 lat wcześniej. Pierwotnie jedynym trybem rozgrywki w Fortnite miał być tower defense o nazwie Save the World. Oczywiście nie taki, jak w popularnych platformowych grach internetowych, ale bardzo podobny do tego, z którym większość z nas zetknęła się w Dungeon Defenders. W tamtej wersji rozgrywka polegała na wznoszeniu własnych fortyfikacji z dostępnych elementów i obronie ich przed nadchodzącymi stworami. Miesiąc po uruchomieniu gry i przejściu do modelu tzw. free-to-play twórcy zdecydowali o stworzeniu w Fortnite trybu Battle Royale, co było podyktowane ogromną popularnością Player Unknowns: Battlegrounds.
Fortnite – gameplay. O co w tym chodzi?
Dzisiaj już mało kto gra w Ratowanie świata, a nawet trudno zdobyć tę wersję, ponieważ Epic Games postawiło na rozwijanie Fortnite: Battle Royale. Każda wersja tego trybu, niezależnie od gry, opiera się praktycznie na tych samych zasadach. Kilkudziesięciu (do kilkuset) graczy spotyka się na mapie, która ciągle się zmniejsza. W części produkcji graczy goni pole siłowe, w innych trujące powietrze, a w Fortnite – śmiercionośna burza. Celem każdego uczestnika (lub zespołu) jest przeżyć i zostać ostatnim żyjącym graczem (albo drużyną).
Grając w Fortnite, można dostrzec, że jest to odświeżona formuła Save the World, ponieważ firma Epic Games zachowała pewne elementy dawnej rozgrywki. Mowa między innymi o budowaniu infrastruktury (ścian, dachów i okien), systemie destrukcji otoczenia oraz pastelowej grafice. Ciągłe wsparcie twórców i organizacja związanych z grą wydarzeń były gwarancją sukcesu.
Fortnite – wymagania systemowe
Tytuł ma już kilka lat i jest wieloosobową grą online. Z tego powodu wymagania sprzętowe Fortnite raczej nie należą do największych. Minimalne prezentują się następująco:- procesor Core i3-3225 3,3 GHz;
- karta graficzna Intel HD 4000 lub Intel Iris Pro 5200;
- pamięć RAM: 4 GB;
- system Windows 7/8/10, 64-bitowy lub Mac OS Mojave 10.14.6.
Jeśli chodzi o rekomendowane wymagania Fortnite, okazuje się, że skok technologiczny jest bardzo duży:
- procesor Core i5-7300U 3,5 GHz, AMD Ryzen 3 3300U lub podobny;
- karta graficzna Nvidia GTX 960, AMD R9 280 lub podobna wspierająca DirectX 11 (minimum 2 GB pamięci VRAM);
- pamięć RAM: 8 GB;
- system Windows 10, 64-bitowy.
W grze istnieje również dodatkowy poziom ustawień graficznych, nazywany Epic Quality. Wymaga on użycia jeszcze mocniejszych podzespołów oraz jednego dodatkowego, o którym nie wspomniano wcześniej:
- procesor Intel Core i7-8700, AMD Ryzen 7 3700 x lub podobny;
- karta graficzna Nvidia GTX 1080, AMD Radeon RX 5700 XT lub podobna wspierająca DirectX 11 (minimum 4 GB pamięci VRAM);
- pamięć RAM: 16 GB;
- dysk SSD NVMe;
- system Windows 10, 64-bitowy.
Warto też wspomnieć, że Epic Games weszło również na rynek smartfonów. W odrobinę okrojoną graficznie wersję gry można zagrać na telefonach z systemami Android oraz iOS. Poznaj minimalne wymagania Fortnite na Androida:
- procesor ARM64;
- karta graficzna Adreno 530/Mali-G71 MP20, Mali-G72 MP12 lub lepsza;
- pamięć RAM: 4 GB;
- system Android OS 8.0 lub nowszy 64-bitowy.
Od iPhone’ów Fortnite wymaga jedynie systemu iOS 13.2 lub nowszego, więc zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiedni sprzęt.
Minimalne wymagania Fortnite pozwolą na komfortową, choć zapewne mało skuteczną rozgrywkę, bo z niską rozdzielczością i niewielką liczbą klatek na sekundę. Gra ostatnimi czasy niesamowicie się rozwinęła i jej obsługa wymaga od urządzeń nieco wysiłku, dlatego zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w sprzęt bliski wymaganiom rekomendowanym.