Stabilizator ułatwia robienie nieporuszonych, płynnych filmów, nawet gdy kręcimy dynamiczne ujęcia i sami jesteśmy w ruchu – a tak zwykle robimy filmy, choćby nagrywając smartfonem to, co się dzieje wokół, i co chcemy zapamiętać. Zamiast żałować po fakcie nieudanych nagrań, lepiej kupić gimbal, który będzie je stabilizował w trakcie filmowania. Przeczytaj, co to za urządzenie i na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy model.
Czym jest gimbal
To akcesorium pełniące rolę stabilizatora urządzenia używanego do filmowania – smartfona czy kamery, na przykład sportowej GoPro, albo aparatu fotograficznego lub drona. Zawiera żyroskop oraz specjalne czujniki i silniczki, dzięki którym stabilizuje ujęcia w ruchu, reagując nawet na niewielkie przesunięcia. Umożliwia poziomowanie kamery lub telefonu, obecnie najczęściej w trzech osiach (góra – dół, prawo – lewo, obrót panoramiczny), a dzięki temu – uzyskiwanie stabilnych ujęć. W czasie rzeczywistym wykrywa położenie smartfona czy kamery i skutecznie eliminuje wstrząsy. W efekcie otrzymujemy płynny obraz, nawet gdy nagrywamy wyjątkowo dynamiczne ujęcia.
Stabilizator składa się z mocowania urządzenia, którym nagrywamy filmy, i uchwytu, który możemy wygodnie trzymać – gimbal nie tylko zapobiega drganiom obrazu, ale też zwiększa wygodę filmowania. Dzięki temu możemy dłużej nagrywać, nie odczuwając zmęczenia, w razie potrzeby zamieniając ręce trzymające uchwyt.
To urządzenie przydaje się podczas nagrywania filmów i robienia zdjęć, szczególnie gdy jesteśmy w ruchu – spacerujemy i zwiedzamy, uprawiamy sport, na przykład biegamy czy jeździmy na rowerze. Warto się w niego zaopatrzyć przed urlopem, by wygodnie filmować miejsca, które będziemy odwiedzać, i dokumentować nasze wyprawy, nagrywać panoramy czy wnętrza zabytków. Gimbali używają też chętnie osoby nagrywające wideo do publikacji w sieci – blogerzy, youtuberzy. To urządzenie pozwala efektownie filmować siebie w ruchu, robić nieporuszone selfie.
Jak wybrać stabilizator do telefonu i nie tylko
Oczywiście nasz wybór zależy przede wszystkim od tego, do jakiego urządzenia ma pasować gimbal – musi przecież być kompatybilny ze sprzętem, którym nagrywamy filmy. Są modele z uchwytem dostosowanym do określonego typu urządzeń, czyli na przykład gimbale tylko do telefonów. Przymocowanie do takiego gimbala kamerki sportowej będzie wymagało dodatkowych, specjalnych uchwytów (dodatkowe uchwyty czasem są w zestawie, czasem można je dokupić, ale może też być tak, że dany model gimbala ich nie obsługuje). Są także modele gimbali przeznaczone do dronów albo aparatów fotograficznych czy dużych kamer. W sprzedaży są również modele bardziej uniwersalne, których można używać i z kamerkami, i z różnymi modelami telefonów. Najmniejsze są gimbale do smartfonów i kamerek sportowych. Stabilizatory do dużych kamer i aparatów muszą być większe – tak, by mogły utrzymać ich ciężar.
Zawsze należy także sprawdzić, jak ciężki sprzęt jest w stanie udźwignąć dany gimbal, szczególnie jeśli się rozglądamy za stabilizatorem do kamery, który ma udźwignąć kilkukilogramowe urządzenie.
Ważnym parametrem w wypadku gimbala są osie. W sprzedaży najczęściej są spotykane modele trzyosiowe. Pozwalają one na stabilizację pionową, poziomą i dodatkowo na panoramiczny obrót. Gimbale z jedną osią stabilizują nagrania w pionie, a z dwoma – w pionie i w poziomie.
Zawsze warto zwrócić uwagę na to, by gimbal był lekki, żeby było go wygodnie trzymać i przenosić. Zbyt ciężkie lub zbyt duże urządzenie będzie nieporęczne, a nagrywanie nim będzie utrudnione. Należy też koniecznie sprawdzić wagę i rozmiar gimbala, kiedy zamierzamy zamontować go na dronie, ponieważ drony mają określoną nośność. A jeśli szukamy gimbala do telefonu, warto wiedzieć, że są modele składane, które mogą się zmieścić nawet w większej kieszeni. To wygodne rozwiązanie.
Istotnym parametrem jest czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Dostępne w sprzedaży gimbale najczęściej pozwalają na 8–12 godzin pracy. Oczywiście – im dłużej, tym lepiej. Jednocześnie jednak gimbal z akumulatorem o większej pojemności może się okazać cięższy. Jeśli tego się obawiamy, warto postawić na lżejszy model i rozważyć zakup powerbanka lub dodatkowych baterii na wymianę.
Warto się przyjrzeć uchwytowi gimbala – to element bardzo ważny z punktu widzenia wygody użytkowania. Może mieć wyprofilowany, bardziej ergonomiczny kształt. Ważne, żeby dobrze i stabilnie leżał w dłoni.
Podsumujmy. Gdy wybieramy gimbal, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy:
- pasuje do urządzenia, którym nagrywamy filmy (uchwyty, dopuszczalna waga),
- ile osi stabilizacji obsługuje,
- ile waży, czy nie jest dla nas za ciężki,
- jak długo pracuje na baterii.
Aplikacja dodaje nowe funkcje
Gimbal może mieć swoją aplikację – do pobrania ze strony producenta. Aplikacja pozwala korzystać podczas filmowania z takich funkcji, jak na przykład śledzenie obiektu. Sprawia ono, że gimbal stabilnie podąża za wskazanym obiektem i utrzymuje go w centrum obrazu – nawet na większych odległościach. Inną ciekawą funkcją jest efektowny timeapse i różne jego odmiany. Timelapse to film poklatkowy, który w przyspieszonym tempie pokazuje trwające długo procesy. Aplikacja gimbala może też ułatwiać tworzenie panoram, udostępniając szablony z gotowymi ustawieniami obejmującymi ruchy kamery, przejścia, muzykę.
Kiedy warto kupić gimbal
Na pewno warto mieć stabilizator, jeśli lubimy nagrywać filmy. To w zasadzie obowiązkowe wyposażenie, jeżeli publikujemy wideo w serwisach społecznościowych czy nagrywamy wideoblog. Na pewno też docenimy go, jeżeli lubimy filmować weekendowe wyprawy czy rodzinne uroczystości, a potem wspólnie z rodziną czy znajomymi oglądamy nagrania. Warto, żeby profesjonalnie się prezentowały! Dobrze jest też mieć gimbal, kiedy się wybieramy na urlop, planujemy zwiedzanie, spodziewamy się pięknych widoków i chcielibyśmy wrócić z filmami, które będą nas cieszyły. Ale przede wszystkim gimbal to ważny sprzęt dla osób, które uprawiają sport, lubią aktywnie spędzać czas i chcą dokumentować swoje dokonania. Wyprawy rowerowe, jazda na nartach, wspinaczka, biegi, piesze wędrówki – wszystko to zasługuje na uwiecznienie na profesjonalnie wyglądającym wideo, a do tego jest potrzebny właśnie gimbal.