Gofry jedzone w nadmorskim kurorcie to symbol letnich wakacji i beztroskiego dzieciństwa, poprawiający nastrój i dodający energii. Nie musisz czekać na gofry przez cały rok! Dowiedz się, jaka gofrownica najlepsza będzie do stosowania w domu, i ciesz się smakiem gofrów na co dzień, niezależnie od pory roku i dnia. Sprawdź, jaką gofrownicę kupić.
Jaką gofrownicę kupić?
Wybór gofrownicy do stosowania w domu nie jest najłatwiejszy. Aby przyrządzać udane, pyszne i idealnie dopieczone gofry, warto się zaopatrzyć w dobrej jakości urządzenie. Jak spośród wielu dostępnych w sprzedaży modeli gofrownic wybrać ten odpowiedni?
Warto zwrócić uwagę na podstawowe, najbardziej znaczące parametry, takie jak moc urządzenia, kształt, jaki nadaje gofrom, oraz materiał wykonania, który ma wpływ na cenę sprzętu.
Jaką moc powinna mieć gofrownica? Moc gofrownicy odpowiada za szybkość i efektywność nagrzewania się jej płytek. Sprawnie rozgrzewające się urządzenie jest niezbędne do tego, by otrzymywać udane, równomiernie dopieczone gofry. Odpowiednia wartość to od 1000 do 2000 W.
Kształt gofrów przygotowywanych w urządzeniu nie musi być wyłącznie klasyczny – prostokątny. Znajdziemy również gofrownice przygotowujący gofry okrągłe, a także te przypominające serduszka. Ciekawe wizualnie są także gofry bąbelkowe, pokryte wyżłobieniami w formie sporej wielkości bąbelków, zamiast klasycznej kratki.
Tworzywo, z jakiego wykonana jest gofrownica, również nie pozostaje bez znaczenia dla jakości przyrządzanych w niej gofrów. Najmocniejszą i najtrwalszą konstrukcją charakteryzują się gofrownice profesjonalne, przeznaczone głównie do stosowania w gastronomii. Stalowa obudowa i żeliwne płytki sprawiają, że gofrownice profesjonalne są niezwykle wytrzymałe i efektywne. Ich pokaźny rozmiar, a także wysoka cena mogą odstraszyć niedzielnego fana gofrów. Jeśli nie zamierzamy stosować urządzenia zbyt intensywnie, nie musimy oczywiście inwestować w profesjonalny sprzęt.
Do domowego użytku w zupełności wystarczy gofrownica wyposażona w nieprzywierające płytki pokryte powłoką teflonową lub ceramiczną. Urządzenie z obudową ze stali nierdzewnej będzie z pewnością trwalsze niż plastikowe. Warto zwrócić też uwagę na to, by gofrownica miała wskaźnik osiągnięcia odpowiedniej temperatury, na przykład lampkę, która poinformuje użytkownika o idealnym momencie na nalanie na płytki ciasta gofrowego. Ciasto w kontakcie ze zbyt chłodną płytką nie zetnie się odpowiednio szybko, przez co gofry nie będą równomiernie dopieczone i odpowiednio chrupkie. Najlepsza gofrownica będzie miała również nienagrzewający się uchwyt oraz nóżki antypoślizgowe.
Gofrownica w akcji
Przygotowanie gofrów jest banalnie proste. Podstawą są odpowiednie składniki oraz oczywiście wybrana przez ciebie gofrownica. Znaczenie ma przygotowanie smacznego ciasta o odpowiedniej konsystencji. Do przygotowania gofrów potrzebujesz następujących składników:
• 2 szklanki mąki pszennej;
• łyżeczkę proszku do pieczenia;
• 1 łyżkę cukru;
• 2 szklanki mleka;
• ⅓ szklanki oleju, 2 jajka, sól;
• bitą śmietanę, owoce lub inne dodatki.
Do miski wsyp mąkę i pozostałe suche składniki – proszek do pieczenia i cukier. Dodaj jajka, olej i mleko. Zmiksuj ciasto mikserem, by stało się gładkie i aksamitne. Ciasto można odstawić na 15 minut, wówczas będzie jeszcze smaczniejsze. Mieszankę wylej za pomocą głębokiej łyżki na odpowiednio rozgrzane płytki gofrownicy. Zamknij urządzenie i po chwili ciesz się pysznymi goframi.
Jeśli chcesz przetestować swoje umiejętności kulinarne i przygotować lekkie gofry belgijskie, zastąp dwie szklanki mleka jedną szklanką ciepłego mleka (220 ml) i jedną gazowanej wody (180 ml). Zamiast proszku do pieczenia wykorzystaj suche drożdże (3 g), a zamiast oleju – rozpuszczone w garnuszku masło. Dorzuć też szczyptę samodzielnie startej wanilii. Reszta kroków jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych gofrów.
Smacznego!