Czy kiedykolwiek się zastanawialiście, jak by to było zagrać w grę wyścigową bez ścigania? Studio Frontier Developments śpieszy z odpowiedzią i prezentuje F1 Manager 2022. Najwyższy czas zasiąść na wysokim krzesełku przed konsolą z ekranami i trzymać palce na przełącznikach, aby zareagować na wydarzenia na torze. F1 Manager 2022 to licencjonowana gra strategiczna typu menedżer.
Gra F1 Manager 2022 – w skrócie
Gra F1 Manager 2022 jest typową grą menedżerską. Mamy za zadanie zbudowanie własnego zespołu Formuły 1 – wybieramy z kompletnej listy kierowców, a także pracowników oraz mechaników. Jako szef teamu F1 zarządzamy kierowcami, zespołem, finansami, a także inżynierią bolidów. Wybieramy jeden z dziesięciu zespołów i dwóch kierowców spośród wszystkich dwudziestu zawodników z bieżącego sezonu. Oficjalne są również wszystkie bolidy, tory, a także zasady FIA. Jest to kompletna gra na pełnej licencji Formuły 1.
Dobieramy odpowiednie do każdego toru strategie jazdy i pit stopów, a podczas wyścigów – na bieżąco reagujemy na zdarzenia na torze. To my decydujemy, kiedy kierowca ma zjechać do pit stopu i jakie opony założyć, a także udzielamy wskazówek przez radio.
Od naszych decyzji zależą wyniki kierowców w poszczególnych wyścigach, a także w klasyfikacji generalnej. Oczywiście, jak w każdej porządnej grze menedżerskiej, mamy ustalone przez zarząd zespołu cele krótko- i długoterminowe.
Ponadto wszystkie wyścigi są komentowane w telewizyjnym stylu przez znanego fanom dziennikarza Davida Crofta i przez Karuna Chandhoka, na co dzień komentujących wszystkie wyścigi Formuły 1.
Co ciekawe gra F1 Manager 2022 od studia Frontier Developments nie jest w żaden sposób powiązana z grą EA Sports F1 2022, pomimo że obie są objęte oficjalną licencją. Oznacza to, że w grze F1 Manager 2022 nie ma możliwości ścigania się bolidem.
Przygotowania przed wyścigiem
Ogromną zaletą gry F1 Manager 2022 jest oficjalna licencja Formuły 1. Zaliczają się do niej nie tylko bolidy, zespoły i kierowcy F1, ale także kierowcy występujący w niższych klasach wyścigowych – Formuła 2 i Formuła 3. Jako szef możemy śledzić ich wyniki oraz zatrudniać ich do swojego teamu.
Rozbudowane jest również zaplecze zespołu, mamy liczne warsztaty i działy rozwoju, które możemy rozwijać. Mamy dostęp między innymi do tunelu aerodynamicznego i symulatora jazdy. Korzystanie ze sprawnych i nowoczesnych narzędzi pozwoli lepiej przygotować kierowców i bolidy do wyścigów.
Rozwijanie bolidów przed sezonem i w jego trakcie to jeden z najważniejszych elementów w grze. Na podstawie wyników i pomiarów po przejeździe na torze dokonujemy analizy i badamy, jak zachowuje się auto na zakrętach i prostych. To pomaga nam dobierać odpowiednie parametry, aby maksymalnie zwiększyć wydajność bolidu.
Ogrom danych zbieranych przez bolidy przeglądamy w wygodnej formie szczegółowych raportów. Dzięki nim możemy odpowiednio dostroić auto na wybrany tor lub zlecić wymianę części na następny wyścig. Po wymianie części i dostrojeniu auta sprawdzamy jego możliwości w tunelu powietrznym.
Wszystkie zmiany i rozbudowa zaplecza odbywają się zgodnie z zasadami budżetowymi F1, a także innymi regulacjami, którym musi sprostać każdy zespół Formuły 1.
Walka o najlepszy czas – kwalifikacje
Wszystkie informacje i wydarzenia otrzymujemy na skrzynkę pocztową na pulpicie menedżerskim. Znajdują się tam informacje o stanie produkcji nowych części, o celach nałożonych przez sponsorów, a także o warunkach pogodowych na torze.
Każdy weekend wyścigowy zaczynamy od trzech sesji treningowych, które odbywają się w piątki i soboty. Możemy brać w nich czynny udział lub zasymulować wydarzenia. Sesje treningowe pozwalają dobrać odpowiednie parametry auta na konkretny tor, a także wzmacniają pewność siebie kierowców, którzy po sesji symulacji jazdy mogą na żywo przejechać się po torze.
Treningi mają przygotować auto, kierowców i cały zespół na kwalifikacje w sobotę po południu. To od nich zależy, z jakiej pozycji zawodnicy będą startować w niedzielnym wyścigu. Tutaj liczy się czas okrążenia – im lepszy, tym wyższa pozycja startowa. Odpowiednio dobrana strategia, na przykład zlecenie jednemu kierowcy stworzenia tunelu aerodynamicznego przed drugim, pozwoli uzyskać najlepszy czas.
Zaczynamy wyścig
W niedzielę wyścigową wybieramy strategię opon – kiedy i ile razy będą zmieniane, jakiej mieszanki użyjemy. W trakcie wyścigu możemy zlecać dokładny moment zjazdu do pit stopu, a także dodatkowe wymiany opon, na przykład podczas przejazdu samochodu bezpieczeństwa. Wszystko zależy od wydarzeń na torze.
Gra daje możliwość oglądania całego wyścigu lub obejrzenia samych skrótów. Podgląd wyścigu i informacje, jakie otrzymujemy, możemy dostosować do własnych preferencji. Realistyczne animacje i wiernie odwzorowane bolidy możemy obserwować w widoku 3D lub 2.5D z górnej perspektywy. Możemy także ustawić, jakie dane chcemy wyświetlać, między innymi zużycie opon, długości przejazdów i czasy okrążeń. Zmagania licencjonowanych bolidów po wiernie odwzorowanych torach komentują znani dziennikarze związani na co dzień z Formułą 1 – David Croft i Karun Chandhok, którzy na żywo reagują nie tylko na sam wyścig, ale także na wypadki.
Również my jako menedżerowie musimy żywo reagować na zdarzenia na torze. Możemy polecić kierowcom bardziej lub mniej agresywną jazdę, zmieniać strategię, atakować czy bronić pozycji. Wszystko, aby sprostać nałożonym przez zarząd celom, ponieważ ostatecznie nasze wyniki mają wpływ na całą karierę w grze.
Premiera F1 Manager 2022
Początkujący dyrektorzy zespołów już mogą zacząć przygodę w świecie Formuły 1. Oficjalna premiera gry F1 Manager 2022 odbędzie się 30 sierpnia 2022 roku, natomiast już ruszyła przedsprzedaż, dzięki której otrzymujemy dostęp do gry 5 dni przed premierą. Gra dostępna na PlayStation 4 i PlayStation 5, Xbox Series X|S oraz Xbox One.