Zastosowanie grzejników konwektorowych i olejowych to najpopularniejsze sposoby na ogrzanie poszczególnych pomieszczeń. Jeden i drugi grzejnik ma swoje wady i zalety. Jaki grzejnik elektryczny konwektorowy warto wybrać? Czy zawsze będzie to idealne rozwiązanie?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Grzejnik elektryczny konwektorowy – jak działa?
Grzejnik elektryczny konwektorowy to dość często spotykane urządzenie w naszych domach, odpowiedzialne za ogrzewanie danego pomieszczenia. Ich popularność wynika z faktu, że posiadają wiele zalet. Są proste w montażu, szybko i skutecznie nagrzewają każde pomieszczenie. W zasadzie ich obsługa ogranicza się do podpięcia kabla do gniazdka elektrycznego. Na rynku mamy dostęp do wielu różnych modeli grzejników, dlatego też możemy na nich oprzeć nasz domowy system grzewczy, wykorzystując urządzenia o większej mocy. Grzejniki elektryczne konwektorowe mogą także służyć jako rodzaj ogrzewania dodatkowego. Wówczas praktyczniejsze będą modele o mniejszej mocy, które nie zużywają tyle energii. Wybierając grzejnik, możemy postawić albo na model konwektorowy, albo olejowy. Oba typy różnią się w sposobie przekazu powietrza. Elektryczne grzejniki konwektorowe przekazują powietrze poprzez tzw. konwekcję, czyli zasysanie zimnego powietrza, ogrzewanie go i oddawanie ciepłego. W przypadku modeli olejowych przekaz powietrza następuje radiacyjnie. To, jaki typ grzania wybierzemy, zależy od nas. Warto to dobrze przemyśleć, ponieważ wiąże się to m.in. z kosztami, z jakimi się musimy liczyć.
Grzejnik konwektorowy elektryczny nie posiada dużego ciężaru własnego, przez co łatwo go przestawiać w różne miejsca. Działa on w ten sposób, że po zassaniu zimnego powietrza i ogrzaniu go, ulatnia się ono ku górze, ogrzewając pomieszczenie. Dzięki takiej cyrkulacji z czasem zimne powietrze zostanie wymienione na ciepłe. Elektryczny grzejnik konwektorowy działa zazwyczaj bardzo szybko i z tego powodu jest częstym wyborem. Jego atutem jest również niższa w porównaniu z konkurencyjnymi produktami cena. Omawiając jego działanie, trzeba też zwrócić uwagę na to, że nie zatrzymują one ciepła. Tak więc jeśli grzejnik jest włączony, będzie nam ciepło, ale jeśli go wyłączymy, ciepłe powietrze bardzo szybko zamieni się w zimne. Stąd stosuje się go głównie w małych pomieszczeniach, gdzie coraz częściej wybór pada na grzejnik elektryczny konwektorowy ścienny.
Grzejnik konwektorowy – do jakich pomieszczeń się nadaje?
Przy wyborze grzejnika głównym kryterium jest jego moc. Oczywiście, im jest ona większa, tym dokładniej ogrzejemy pomieszczenie o większej powierzchni. Konwektorowy grzejnik elektryczny może być dobrym rozwiązaniem jako system grzewczy naszej łazienki. Dobry model będzie w stanie zredukować zbyt dużą ilość wilgoci, której w łazience nie brakuje. Chcąc wybrać model do tego pomieszczenia, musimy pamiętać, że nie każdy grzejnik się nada. Przede wszystkim warto postawić na urządzenie o mocnej obudowie. W takim przypadku mamy większe szanse, że grzejnika nie zaatakuje tak szybko korozja. Producenci zazwyczaj na opakowaniach i w specyfikacji zaznaczają, czy dany produkt może być stosowany w łazience. Alternatywą dla grzejnika konwektorowego jest grzejnik olejowy, który lepiej sprawdzi się przy pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. ponad 20 m². Dodatkowo dłużej zatrzymuje on ciepło, nawet po wyłączeniu urządzenia. Grzejnik elektryczny konwektorowy z termostatem będzie świetnym rozwiązaniem do domków letniskowych. Tu przewagę daje m.in. jego budowa i fakt, że jest lekki, przez co łatwo przeniesiemy go w zasadzie w każde miejsce. Ponadto szybko nagrzeje nam pomieszczenie, a wielu przypadkach okaże się to bardzo istotne. Dobrze jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Używanie grzejnika konwektorowego nie jest zalecane, jeśli jesteśmy alergikami. Ma on bowiem tendencję do przenoszenia różnych pyłków. Dlatego też nie poleca się go stosować m.in. w pokojach dziecięcych.
Jaki grzejnik elektryczny warto kupić?
Pewną pozycję na rynku ma model RAVEN EGK001 o trójpoziomowym regulowanym poziomie mocy: od 800 W po 1200 W, a nawet 2000 W. Producent wyposażył go również w funkcję dodatkowego nawiewu oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem. Możemy też zdecydować się na zakup modelu olejowego RAVEN EGO001 posiadającego 7 żeberek, dającego szansę ogrzać pomieszczenie o większej powierzchni. Godnym polecenia jest także model Sencor SOH 2107BK z mechanicznym termostatem i funkcją zabezpieczenia przed przegrzaniem. Dla osób szukających czegoś większego idealny będzie RAVEN EGO002 o 11 żeberkach. Wszyscy chcący zewnętrznego ogrzewania powinni zainteresować się ogrzewaczem tarasowym Home Select SH 16.