Nieważne, czy celujesz w stylizację na współczesnego drwala, czy na Świętego Mikołaja – dbać o brodę trzeba z głową! Liczą się nie tylko dobre kosmetyki i regularna pielęgnacja, ale także odpowiedni sprzęt. Bo o zarost można dbać samemu. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Pielęgnacja jako podstawa
Odpowiednia i regularna pielęgnacja to podstawa gęstego i zdrowego zarostu. Warto już od początku wyrobić nawyk dbania o brodę. Odpowiednimi kosmetykami do brody są:
· odżywki – regularnie stosowane ułatwiają rozczesywanie brody, a włosy zachowują dobrą kondycję;
· olejki – ich główne zadanie to zmiękczenie i nawilżenie zarostu;
· woski do stylizacji – dokładnie tak jak wosk czy pasta do włosów pozwalają utrwalić kształt brody;
· balsamy – dbają o odpowiednie nawilżenie skóry i zapobiegają swędzeniu.
Jeśli chodzi o akcesoria, to podstawą są:
· grzebienie – służą do czesania, a także do rozprowadzania balsamów.
Z odpowiednimi kosmetykami i akcesoriami możemy przystąpić do pielęgnacji brody. Oto najważniejsze czynności:
1. Regularne mycie brody pomaga usunąć cząsteczki kurzu, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia.
2. Stosowanie kosmetyków do brody ułatwi ci pielęgnację zarostu, ponieważ zawierają składniki, które dbają i o brodę, i o skórę.
3. Delikatne wycieranie brody ręcznikiem po umyciu i pozostawianie do naturalnego wyschnięcia.
4. Używanie olejku lub balsamu do brody. Olejek nałożony na wilgotną brodę zatrzyma wilgoć, podobnie jak balsam, który stworzy też warstwę ochronną.
5. Stosowanie odżywek do brody lub maseczek, aby zapewnić jej dodatkowe nawilżenie, szczególnie zimą.
6. Czesanie brody. Dzięki niemu poprawisz kondycję włosa i rozprowadzisz produkty pielęgnacyjne i stylizacyjne.
7. Regularne przycinanie brody. Można skorzystać z usług barbera lub dbać o zarost samodzielnie za pomocą sprzętów do pielęgnacji.
Jaki sprzęt do pielęgnacji brody?
W kwestii elektrycznego sprzętu do strzyżenia wybór jest ogromny. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Możemy wybrać sprzęt tylko do stylizacji brody lub taki, który przyda się także do podcinania włosów na głowie. Możesz się zdecydować na:
· trymer wielofunkcyjny – ma zazwyczaj różne nakładki, przeznaczone do podcinania zarostu do żądanej długości. Sprawdza się także do podcinania włosów na głowie. W naszym rankingu trymerów do brody przedstawiamy najciekawsze modele;
Dobrze jest widzieć, co tniemy, a w tym pomoże nam lusterko kosmetyczne. Modele przybliżające mogą się okazać niezbędne, jeśli dostęp do lustra łazienkowego jest utrudniony. Modeli jest dużo, są stojące, mocowane do ściany, z podświetleniem LED, zasilane akumulatorowo lub sieciowo. Dostępnych jest także kilka wersji kolorystycznych, w tym zupełnie surowe – stalowe.
Jak przygotować brodę do strzyżenia?
Zaczynamy od rozczesania brody kartaczem. Pozbędziemy się dzięki temu kołtunów, a także złuszczymy martwy naskórek. Następnie myjemy brodę szamponem do brody. Należy bardzo dokładnie umyć zarost, żeby pozbyć się wszystkich olejków, balsamów i wosków, które wcześniej nakładaliśmy, oraz różnych zanieczyszczeń. Po umyciu należy zarost rozczesać, ale tym razem grzebieniem.
I tutaj drogi brodaczy się rozchodzą – ci z kręconymi włosami muszą brodę dokładnie wysuszyć, a ci z prostymi włosami mogą przystępować do strzyżenia na mokro. Oczywiście mogą też wysuszyć zarost. Chodzi o to, aby broda przybrała najbardziej naturalny kształt. Następnie wybieramy odpowiednie narzędzie do strzyżenia i typ brody, jaki chcemy uzyskać – warto przy tym uwzględnić kształt twarzy. To bardzo ważne, ponieważ kształt twarzy w dużej mierze determinuje, jakie rodzaje zarostu można zapuszczać. Nie każda broda pasuje do każdej twarzy. Oczywiście, to tylko sugestie profesjonalnych barberów, a każdy wybiera za siebie.
Jak strzyc brodę trymerem? Jak strzyc brodę maszynką?
Sposób strzyżenia tymi sprzętami jest bardzo podobny. Po ustaleniu kształtu twarzy i rodzaju zarostu wyznaczamy linię policzkową. To po prostu krawędź brody na policzku. Stanowić ona będzie punkt odniesienia, do którego dopasujemy dolną krawędź, czyli linię szyi.
Wybierz nasadkę z największą długością, może być regulowana – ważne, żeby była to najdłuższa możliwa długość, tak aby ostrze ledwo dotykało brody. Następnie oprzyj nasadkę na policzku, włącz trymer lub maszynkę i powoli przesuwaj urządzeniem po twarzy z dołu do góry. Najważniejsze to zachować spokój i mieć cierpliwość – to długi proces i najlepsze efekty uzyskasz, gdy strzyżesz brodę powoli. Gdy już złapiesz rytm i nauczysz się, jak zachowuje się trymer lub maszynka na powierzchni twojej twarzy (choćby przy żuchwie), możesz zmienić nasadkę na krótszą. Następnie zacznij proces strzyżenia od początku. Zmieniaj nasadki i powtarzaj cykl aż do uzyskania pożądanej długości brody.
Przy dłuższym stylu brody można pominąć ten etap i przejść od razu do stylizacji. Należy wtedy nałożyć nasadkę do precyzyjnej stylizacji lub w przypadku trymera – pozbyć się nasadki całkowicie. Bardzo istotny jest w tym przypadku punkt, w którym dokładnie rozczeszemy brodę, ponieważ do strzyżenia będziemy używać także grzebienia. Rozczesuj brodę grzebieniem, unosząc wybrane fragmenty, a trymerem lub maszynką przejedź wzdłuż grzebienia i przystrzyż włosy na wybraną długość. Ten sposób wymaga więcej czujności i wprawy. Jest jednak jeszcze jeden – bardziej zaawansowany. Polega na całkowitym pozbyciu się grzebienia i ścinaniu zarostu „z ręki”.
Jak prawidłowo wystylizować brodę?
Stylizowanie, konturowanie brody pomoże osiągnąć oczekiwany efekt. Zasady są dość proste – linia szyi powinna być mniej więcej równoległa do linii policzkowej oraz odpowiadać jej kształtowi. Jeśli wybrałeś linię prostą na policzku, krawędź brody również powinna być prosta. Do konturowania używamy trymera lub maszynki do strzyżenia z nasadką do precyzyjnej stylizacji. W obu przypadkach najlepiej pomóc sobie grzebieniem.
Co po zakończeniu strzyżenia?
To bardzo proste, wystarczy pozbyć się fragmentów ściętych włosów za pomocą szczotki do brody. Jeśli broda jest jeszcze wilgotna – osusz ją. Teraz czas na olejek do włosów. Zabezpieczy on końcówki świeżo obciętych włosów i nawilży je. I to wszytko!
Następnie, już kolejnego dnia, powtarzamy czynności pielęgnacyjne, a kolejne strzyżenie – gdy zarostu nie da się już ujarzmić. Podstawowa zasada – zachowaj spokój. W przypadku samodzielnego strzyżenia brody cierpliwość jest cnotą, którą warto grzeszyć.
Jak dbać o brodę?
Odpowiednie kosmetyki, regularna pielęgnacja i prawidłowy sprzęt do strzyżenia. O tych trzech rzeczach powinien pamiętać każdy brodacz. Należy także dobrać odpowiedni zarost do kształtu twarzy oraz cierpliwie i powoli ścinać włosy.
A jeśli twoim zdaniem pielęgnacja brody polega na jej całkowitym zgoleniu, wybierz golarkę męską. Może być foliowa albo rotacyjna – to mocno zależy od rodzaju twojego zarostu. Tego, jaką maszynkę do golenia wybrać, dowiesz się z naszego artykułu.