Jak sterować dronem z telefonu lub komputera?

Jacek Mazurek

Drony zyskały niesamowitą popularność w ostatnich latach. Obecnie po całej Polsce lata około 100 tys. takich bezzałogowców. Urządzenia, które pierwotnie były postrzegane jako zabawki, z czasem zostały narzędziami codziennej pracy. Wszystko za sprawą kamer o wysokiej rozdzielczości, nawigacji, a także dzięki imponującemu czasowi lotu, który może trwać nawet 40 min. Dużym ułatwieniem jest możliwość sterowania dronem z telefonu lub komputera. Z tego tekstu dowiesz się, jak to zrobić, jakie ma to zalety oraz czy takie rozwiązanie jest lepsze od pilotowania klasyczną aparaturą.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak drony zdobyły popularność?
  2. Dron sterowany przez telefon
  3. Jak sterować dronem z telefonu?
  4. Dron sterowany z komputera
  5. Zalety sterowania przez telefon, komputer lub tablet
  6. Czy sterowanie dronem za pomocą telefonu jest łatwiejsze?
  7. Jak jeszcze możemy sterować dronem?
  8. Dron zdalnie sterowany – podsumowanie

 

Jak drony zdobywały popularność?

Kiedy pierwsze drony pojawiły się na półkach sklepowych, były postrzegane jako niesamowite zabawki, o których wcześniej tylko marzyliśmy. Wykonywane nimi akrobacje powietrzne wielokrotnie były powodem do dumy.

Z czasem możliwości dronów rosły, były też one coraz większe, a czas lotu się wydłużał. Z zabawek przekształciły się w narzędzie ułatwiające pracę między innymi fotografom czy strażakom. Było to możliwe dzięki wyposażeniu nowoczesnych konstrukcji w odbiorniki GPS oraz kamery o wysokiej rozdzielczości.

Wszystkie te nowoczesne rozwiązania spowodowały, że zrodziła się potrzeba uregulowania kwestii formalnych związanych ze sterowaniem dronem. Powstały polska definicja drona (zwanego inaczej multikopterem lub wielowirnikowcem) i przepisy wyznaczające strefy lotów dla dronów. Ograniczenia w ich ruchu powietrznym były niezbędne. Obecnie w Polsce mamy około 100 tys. dronów, których swobodne i nieskrępowane działanie mogłoby doprowadzić do wielu zagrożeń. Więcej na ten temat w naszym poradniku: Kiedy potrzebne są uprawnienia na drona? Jak je zdobyć?

Z drugiej strony wraz ze wzrostem powszechności oraz z ogromną liczbą zadań, którą mogą wykonywać takie konstrukcje, producenci stale je rozwijali. Dziś oprócz standardowej aparatury możemy sterować dronem za pomocą telefonu bądź komputera. Jak to zrobić i czy każdym wielowirnikowcem możemy sterować w taki sposób?

 

Dron sterowany przez telefon

Alternatywne do klasycznej aparatury sterowanie dronem jest coraz popularniejsze. Producenci reagują na oczekiwania użytkowników.

W zależności od modelu możemy mieć do czynienia albo z całym alternatywnym sterowaniem, które wyświetla się na telefonie, albo tylko z dopełnieniem standardowej aparatury. W tym drugim przypadku zintegrowanie drona z telefonem umożliwia nam jedynie przekazanie na smartfon obrazu oraz parametrów lotu. Coraz częściej odchodzi się jednak od tego rozwiązania.

Jeśli jako aparaturę do drona stosuje się sam telefon, to na jego ekranie wyświetlają nam się gałki i guziki identyczne jak w fabrycznym pilocie. Czasem wymaga to wgrania odpowiednich sterowników albo pobrania producenckiej aplikacji. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie powszechniejsze i wygodniejsze, ponieważ otrzymujemy niezbędny pakiet danych, do których tylko dołączamy naszego wielowirnikowca.

Polecane drony
  • 16 799 zł
  • 4 249 zł
  • 5 199 zł
  • 7 499 zł
  • 5 649 zł
  • 2 999 zł
  • 899 zł
  • 6 049 zł
  • 2 069 zł
  • 2 479 zł
 

Większość dronów łączy się z telefonem przez Wi-Fi, co ma ograniczenia zasięgu. Umożliwia jednak korzystanie z drona w zasięgu wzroku. Dzięki temu często nie musisz mieć uprawnień ani rejestrować urządzenia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

 

Jak sterować dronem z telefonu?

Wiele osób przed kupnem wielowirnikowca zastanawia się, jak sterować dronem z telefonu. Odpowiedź może zaskakiwać, ponieważ wygląda ono niemal tak samo jak za pomocą dołączanej aparatury. Na wyświetlaczu, po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji, wyświetlają się dwa cyfrowe joysticki, którymi operujemy identycznie jak w przypadku analogowego sterownika.

Oznacza to, że za pomocą lewego e-joysticka odpowiadamy za pracę gazu, co przekłada się na latanie naszego drona w górę i w dół oraz umożliwia obrót w wybranym kierunku. Z kolei prawa cyfrowa gałka odpowiada za niemal całe kontrolowanie multicoptera w czasie lotu. Z jej pomocą będziemy mogli skręcać oraz podnosić i opuszczać dziób drona, co pozwoli nam na precyzyjne wykonywanie akrobacji, ale także gwałtowną zmianę wysokości przy kontrolowanym wykonywaniu ewolucji.

 

Dron sterowany z komputera

Ciekawą alternatywą może być również sterowanie za pomocą komputera. Rozwiązanie to zyskało bardzo dużą popularność na turniejach dronów wyścigowych. Niestety zazwyczaj takie sterowanie mają drony specjalistyczne, których cena jest wysoka i wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo dobrze sprawdza się ono przy zastosowaniu kamer szerokokątnych, dzięki czemu możemy mieć lepszy widok na detale, które rejestruje urządzenie.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że na tym samym urządzeniu możemy się szkolić za pomocą specjalnych symulatorów i bezpośrednio po tym, bez zmiany ustawień, przejść do lotu realnego. Taka szybka zamiana pozwala łatwiej przećwiczyć nowe triki i nabrać w nich wprawy. Dodatkowo, kiedy zobaczymy, że jakiś manewr nas przerasta, to zawsze możemy się z powrotem przełączyć z urządzenia na symulator i jeszcze raz to przećwiczyć.

Z kolei zawodnicy, którzy ścigają się dronami, podczas wielu zawodów otaczają się ekranami i monitorują lot z każdej strony. Dron sterowany z komputera ma dla nich przewagę nad systemami wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość (gogle VR), ponieważ podgląd jest możliwy cały czas bez ruszania głową. Mimo wszystko w codziennym użytkowaniu praktyczniejsze wciąż pozostaje korzystanie z fabrycznego wyświetlacza lub zintegrowanego z dronem smartfona.

 

Zalety sterowania przez telefon, komputer lub tablet

Sterowanie dronem przez telefon, komputer lub tablet ma niewątpliwe zalety.

1.         Nie musimy nosić aparatury – czyli nieporęcznego pilota. Kiedy chcemy skorzystać z urządzenia, to rozkładamy je do pozycji startowej (na ogół drony składa się w kostkę, która ułatwia transport), łączymy ze smartfonem, komputerem lub tabletem i rozpoczynamy lot.

2.         Lepszy podgląd na żywo – zastosowanie telefonu, tabletu lub komputera sprawia, że obraz z kamery jest przekazywany na większy ekran, który umożliwia nam precyzyjniejszą obserwację otoczenia. Pomaga to między innymi służbom mundurowym przy prowadzeniu akcji poszukiwawczych – dron może zawisnąć nad określonym obszarem i można stopniowo sprawdzić go za pomocą kamer.

3.         Ekran i sterowanie w jednej linii – użytkownicy zwracają uwagę, że przełożenie sterownika na smartfon pozwala na precyzyjniejszą obserwację, niż gdy ekran znajduje się poniżej lub powyżej joysticka. Skraca się również czas reakcji, a to z kolei może ocalić naszego drona przed uszkodzeniem. Dodatkowo lepiej i wygodniej wyeksponowane są klawisze funkcyjne, którymi wykonujemy różnego rodzaju triki.

4.         Więcej informacji z lotu – klasyczny kontroler oferuje mniej informacji. Wykorzystanie aplikacji do sterowania dronami umożliwia wyświetlanie komunikatu o procentowym natężeniu pracy silnika lub wychyleniu konstrukcji względem jednej ze stron. Oznacza to, że możemy zdecydowanie precyzyjniej manewrować dronem niż z wykorzystaniem aparatury, w której co najwyżej rozrysowana jest podziałka mocy silników.

5.         Dostęp do mapy z oznaczonym położeniem – niektóre drony mają moduł GPS, który umożliwia wyznaczenie trasy lotu, dzięki czemu mamy tryby takie jak „podążaj za pilotem”. Dzięki sparowaniu z telefonem będziemy mogli widzieć również pozycję wielowirnikowca na mapie, co może pomóc, gdy dron się zgubi.

 

Czy sterowanie dronem za pomocą telefonu jest łatwiejsze?

Jak każde rozwiązanie sterowanie dronem za pomocą telefonu ma zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają na przykład, że takie prowadzenie wielowirnikowca jest trudniejsze, wymaga dłuższej nauki i jest nieprecyzyjne.

W ich ocenie dron zdalnie sterowany powinien wykorzystywać praktycznie wyłącznie aparaturę przygotowaną przez producentów. Jak podkreślają, wykorzystanie telefonów jest niewydajne przez to, że nie sterujemy manualnym joystickiem, co może doprowadzić do „wyślizgnięcia się” cyfrowej gałki. Zastosowanie klasycznego sterownika sprawia, że konstrukcję trudniej jest uszkodzić, a co za tym idzie, dłużej nam posłuży.

Dodatkowo wielu zwolenników klasycznej nawigacji uważa, że dron sterowany telefonem może paść również ofiarą zwykłych funkcji smartfona. Mowa tutaj o zakłóceniach wynikających choćby z połączeń przychodzących, które w momencie wykonywania akrobacji mogą zawiesić działanie aplikacji.

 


Czy taki incydent jest możliwy? Większość aplikacji do sterowania dronem ma wprowadzone przekazywanie wszystkich innych komunikatów w tło działania aplikacji. Oznacza to, że na pasku informacyjnym wyświetlać się będzie, że ktoś dzwoni, ale nie dojdzie do przerwania połączenia z urządzeniem.

 

Jak jeszcze można sterować dronem?

Jedną z ciekawostek, które pojawiły się w ostatnim czasie, jest dron sterowany ręką. Umożliwia to specjalna zadaniowa rękawica z dwoma guzikami odpowiadającymi najczęściej za kalibrację i start oraz wieloma czujnikami, które działają jak joystick. Dzięki temu poruszając ręką w odpowiednim kierunku, wysyłamy sygnał, w którą stronę ma lecieć dron. Rozwiązanie to wygląda ciekawie, ale zdecydowanie się nie przyjęło. Dlaczego?

Konstrukcja dość topornie reaguje na sygnały wysyłane przez rękę, co sprawia, że nawet wprawiony pilot często rozbija dron przez ograniczenia sterownika. Dodatkowo dron sterowany rękawicą gwałtownie nabiera wysokości, więc używanie go w domu – do czego przecież też jest przeznaczony – jest problematyczne.

 

Dron zdalnie sterowany – podsumowanie

Sterowanie dronem z telefonu może być znakomitym ułatwieniem, które przypadnie do gustu wielu pilotom. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić dodatkowego nieporęcznego urządzenia, jakim jest aparatura, oraz zyskamy możliwość namierzenia naszego urządzenia w czasie rzeczywistym.

Zdalne sterowanie z telefonu pozwoliło również zwiększyć zdolności dronów przez możliwość przekazania sygnału na większy ekran smartfona, dzięki czemu uzyskuje się lepszą jakość obrazu, a często również wiele dodatkowych informacji związanych z parametrami lotu.

Właśnie dlatego przy zakupie drona warto sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość połączenia ze smartfonem, tabletem lub komputerem. Nie wszystkim odpowiada takie sterowanie, jednak zdecydowanie warto mieć tę możliwość, by w dowolnej chwili sięgnąć po dodatkowe możliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!