Frytki i grillowany kurczak kojarzą ci się z niezdrowym menu? Niespodzianka! Sprawdź, jak działa frytkownica beztłuszczowa. Dzięki niej przygotujesz dania bez oleju. Szybko, smacznie, fit. W urządzeniu możesz również odgrzać obiad, rozmrozić rybę czy upiec babeczki. Wybierz tylko frytkownicę, która sprosta twoim potrzebom – zagwarantuje ci sukcesy kulinarne i pomoże dbać o sylwetkę.
Smażenie we frytkownicy beztłuszczowej – szybko i zdrowo
Sekretem działania frytkownicy beztłuszczowej – określanej też jako airfryer – jest powietrze w komorze urządzenia. Podobnie jak w piekarnikach konwekcyjnych zostaje ono szybko ogrzane i wprawione w ruch (to zasługa mocnej grzałki, silnika i wentylatorów). Podczas wirowania powietrze przekazuje ciepło potrawie umieszczonej we frytkownicy. Poddaje produkty spożywcze równomiernej obróbce termicznej. Opieka szybko (nawet półtora raza szybciej niż w tradycyjnym piekarniku) i z dużą mocą, zgodnie z zaprogramowaną temperaturą oraz trybem pracy – bez ryzyka wysuszenia na wiór.
Technologię „smażenia powietrzem” producenci frytkownic beztłuszczowych nazywają w swoich urządzeniach Rapid Air, Air Pulse czy FitFryer. Wszystkie określenia dotyczą intensywnej cyrkulacji powietrza w wysokiej temperaturze. Efekt takiego procesu?
Frytki lub kurczak przygotowane we frytkownicy beztłuszczowej wyróżniają się chrupką skórką oraz miękkim wnętrzem. Smakują nieco inaczej niż te usmażone w głębokim tłuszczu (wielu użytkowników uważa, że lepiej). Wyglądają apetycznie. Pachną też przyjemniej (nie towarzyszy im zapach spalonego tłuszczu). I – co bardzo ważne – dania są bogatsze w składniki odżywcze. W porównaniu z tymi ociekającymi olejem mają znacznie niższą kaloryczność i zawartość tłuszczów nasyconych.
Frytkownica na gorące powietrze – czy można dodać do niej trochę oleju?
Choć zadaniem frytkownicy na gorące powietrze jest ograniczenie w naszym menu tłuszczów przetworzonych, typu trans, w zależności od upodobań możemy posmarować surowe ziemniaki, warzywa lub mięso łyżką oleju rafinowanego. Najlepiej zrobić to przed umieszczeniem produktów spożywczych we frytkownicy (by uniknąć m.in. zabrudzenia urządzenia).
Podczas obróbki termicznej podgrzane cząsteczki tłuszczu przenikną do powietrza w komorze. Wirując z nim, przyspieszą pieczenie, smażenie, grillowanie dania. Wzmocnią jego smak i efekt chrupkiej skórki.
Pamiętajmy tylko, by nie stosować olejów nierafinowanych, tłoczonych na zimno (mają niższą temperaturę spalania od rafinowanych). Zabronione jest również wlewanie oleju bezpośrednio na dno frytkownicy beztłuszczowej. Producenci ostrzegają w instrukcjach obsługi przed możliwymi przykrymi konsekwencjami: uszkodzeniem sprzętu (bez możliwości jego naprawy w ramach gwarancji) albo nawet pożarem.
Jakie funkcje mogą mieć frytkownice beztłuszczowe
Sklep Euro.com.pl oferuje kilkadziesiąt frytkownic beztłuszczowych, które różnią się wyborem funkcji. Najpopularniejsze to smażenie i pieczenie za pomocą gorącego powietrza – idealne do przygotowywania m.in. frytek, pieczeni, nuggetsów, smażonych lub pieczonych ryb i warzyw, babeczek, ciast, pączków, bułek drożdżowych, pizzy. Posłużą też do przyrządzania takich dań, jak lasagne czy papryki nadziewane ryżem.
- Grillowanie – ta funkcja powinna się spodobać zwłaszcza osobom, które ze względów zdrowotnych unikały tradycyjnego grillowania na rozżarzonym węglu drzewnym. Ta sama obróbka cieplna we frytkownicy beztłuszczowej trwa znacznie krócej, wymaga też minimalnego dodatku oleju. Tłuszcz nie skapuje tu na ogień, nie dymi. Na żywności nie osiadają toksyczne substancje. Trzy razy NIE przemawia więc na TAK za grillowaniem ryb, mięs lub warzyw w prezentowanym AGD.
- Odgrzewanie – dzięki tej opcji błyskawicznie podniesiemy temperaturę i przywrócimy smak wcześniej przygotowanych potraw, np. obiadu z poprzedniego dnia. Funkcja przydaje się również do szybkiego rozmrażania produktów spożywczych wyjętych z zamrażarki. Sprawdzi się też podczas odświeżania czerstwych bułek lub chleba oraz ogrzewania, np. rogalików maślanych czy szarlotki.
- Opiekanie – we frytkownicy beztłuszczowej można sprawnie przypiec pieczywo, zrobić grzanki, tosty, burgery i zapiekanki. Miłośnicy słodkości przygotują w niej jeszcze pieczone jabłka lub owoce pod kruszonką.
- Gotowanie – niektóre sprzęty zostały wyposażone w funkcję umożliwiającą przygotowanie bardziej płynnych dań (jak zupa, leczo, gulasz).
- Prażenie/suszenie/dehydratacja – we frytkownicy z niskimi wartościami temperatury 35–50°C dobrze wysuszymy zioła, plasterki owoców i warzyw, a także przyrządzimy chrupiące czipsy, np. z batatów, jarmużu lub buraków.
- Fondue – wybrane modele otwierane od góry mogą służyć jako urządzenia do topienia żółtego sera.
Z czego się składa frytkownica beztłuszczowa?
Frytkownica beztłuszczowa to przeważnie kompaktowy jednokorpusowy sprzęt zbliżony kształtem do sześcianu lub walca. Z zewnątrz przypomina nieco multicooker. Ma odporną na wysokie temperatury obudowę, na tle której wyróżnia się system sterowania: pokrętła i/lub panel dotykowy (często z wyświetlaczem LCD lub LED). Ważnym elementem obudowy są miejsca wlotu i wylotu powietrza. Nie powinno się ich niczym zasłaniać podczas pracy sprzętu, bowiem może to zakłócać cyrkulację powietrza i źle wpływać na efekt smażenia. Niektórzy producenci zalecają wręcz, by podczas korzystania z frytkownicy zostawić 15–25 cm wolnej przestrzeni wokół sprzętu.
A co ciekawego znajdziemy wewnątrz urządzenia? Przede wszystkim komorę do obróbki cieplnej żywności – dostępną od frontu albo od góry frytkownicy. Pierwszy typ wiąże się najczęściej z obecnością wysuwanego pojemnika, tzw. szuflady (z misą lub koszem do smażenia). W mniejszości są frytkownice otwierane jak piekarnik. Natomiast drugi typ ma otwieraną i zamykaną górną pokrywę.
W zależności od modelu frytkownicy beztłuszczowej możemy mieć do dyspozycji kosz lub nawet dwa kosze na frytki, misę, tackę ociekową i płytę grillową. To właśnie w nich (lub na nich) dzieje się magia – odbywa się smażenie, opiekanie, grillowanie, prażenie itp. Aby efekty tych procesów były zadowalające, należy dopasować akcesoria do rodzaju dania i obróbki cieplnej. Niektóre potrawy wymagają też potrząśnięcia nimi, delikatnego wymieszania lub przełożenia na drugą stronę (w połowie czasu smażenia). Zgodnie z instrukcją obsługi frytkownicy lub przepisem.
Opcjonalnie możemy rozbudować zestaw o ruszt do pizzy, blachy do pieczenia, formy do babeczek, szpilki do szaszłyków, rożen do kurczaka. Wszystkie akcesoria wykonane są ze stali albo tworzyw odpornych na wysokie temperatury. Niektóre wykończono nieprzywieralnymi powłokami, np. teflonem, co ułatwia ich czyszczenie po smażeniu. W większości przypadków wymienione wyżej akcesoria nadają się też do mycia w zmywarce. Dzięki temu możemy spokojnie chrupać frytki (bez nerwów, że czeka nas jeszcze ręczne szorowanie naczynia).
Jak wybrać najlepszą dla siebie frytkownicę beztłuszczową?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na liczbę funkcji oraz zakres temperatur. To ważne, gdy poza smażeniem i pieczeniem chcemy w nowej frytkownicy także grillować, opiekać, odgrzewać, gotować i suszyć produkty spożywcze. Wielofunkcyjne urządzenie może generować temperatury od 30 do 205°C (choć zdarzają się i takie, które osiągają nawet 265°C). Im większą AGD ma też moc (do 3000 W), tym szybciej nagrzewa komorę i przekazuje ciepło żywności. Niestety pobiera więcej prądu niż sprzęty o mniejszej mocy.
Jeśli zamierzamy przyrządzać we frytkownicy beztłuszczowej większe porcje, np. kurczaka z rożna, 2 kg frytek lub dania na kilku rusztach, należy uwzględnić maksymalną pojemność komory. Przy czym 7–11 l pojemności gwarantuje już sporo miejsca.
Korzystanie z urządzenia ułatwiają też:
- programy automatyczne – czyli gotowe ustawienia, dzięki którym nie trzeba dopasowywać temperatury i trybu pracy urządzenia do konkretnej potrawy. Parametry zostają wprowadzone automatycznie, np. po naciśnięciu na panelu sterowania odpowiedniej ikonki: frytek, kurczaka, pizzy;
- regulacja temperatury – manualne ustawienia przydają się nie tylko podczas wprowadzania standardowych parametrów cieplnych, zalecanych do smażenia czy grillowania. Jeśli wolimy mocniej zrumienione frytki, ale za to mniej przypieczony stek, żaden problem. Zawsze przecież można wprowadzić swoje ulubione wartości temperatur;
- funkcja utrzymywania ciepła – nie pozwala daniu ostygnąć przez mniej więcej 30 min od przygotowania. Idealna, gdy któryś z domowników spóźnia się na obiad;
- timer – gdy czas pracy urządzenia minie i danie będzie gotowe, frytkownica poinformuje nas o tym za pomocą sygnału dźwiękowego;
- aplikacja mobilna – znajdziemy w niej gotowe przepisy, porady, ciekawostki. Niektóre frytkownice beztłuszczowe wyposażono też w funkcje zdalnego sterowania (przez Wi-Fi);
- funkcja: ulubione – umożliwia zapisanie preferowanych przez nas ustawień temperatury i czasu smażenia.
Czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową? – podsumowanie
Tak, jeśli chcesz przygotowywać szybkie i smaczne potrawy o obniżonej zawartości tłuszczu. We frytkownicy beztłuszczowej z wieloma funkcjami pieczenia można przyrządzać nie tylko zdrowsze wersje dań typu fast food (frytki, burgery), ale też suszyć warzywa, owoce i zioła, robić niskotłuszczowe chipsy, piec babeczki, brownie lub ciasto francuskie, smażyć niemal bez tłuszczu ryby i mięsa, grillować, odgrzewać obiady itp. Im większy zakres temperatury urządzenia (np. od 30 do 240°C), tym więcej możliwości. Ważna jest też pojemność sprzętu. Jeżeli chcesz piec całego kurczaka lub nawet 2 kg frytek, postaw na dużą frytkownicę o pojemności 7–11 litrów. A może wolisz model dwukomorowy? Pozwala na jednoczesne przygotowywanie dwóch potraw – nawet w różnych trybach pracy, zawsze bez mieszania się zapachów. Ponieważ urządzenie ma kompaktowe wymiary i błyskawicznie się nagrzewa (w porównaniu ze zwykłym piekarnikiem), gotowe smakołyki szybko lądują na stole. Nie ociekają tłuszczem i przyjemnie pachną. Dodatkowym atutem frytkownicy jest jej łatwe utrzymanie w czystości (większość wyjmowanych akcesoriów nadaje się do mycia w zmywarce). Na plus za frytkownicą przemawia też jej niskie zużycie prądu.
Jakie urządzenia cieszą się największą popularnością wśród klientów RTV EURO AGD oraz naszych ekspertów? Sprawdź! Topowe modele prezentujemy w rankingu frytkownic beztłuszczowych. Przeczytaj też, jak frytkownice poradziły sobie w naszych testach.
Polecane artykuły:
Test frytkownicy beztłuszczowej Ninja AF451EU
Test frytkownicy beztłuszczowej Raven EFN005