Zapach świeżo zmielonej kawy wypełniający cały dom to dla wielu osób najlepszy sposób na rozpoczęcia dnia. Jedni absolutnie nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez kawy, a drudzy po prostu uwielbiają jej wyrazisty i głęboki smak. W obu przypadkach do przyrządzenia znakomitego jakościowo napoju niezbędne będzie urządzenie, które sprosta wymaganiom nawet najbardziej wykwintnych smakoszy. Dobrym wyborem jest kawiarka. Jak działa zaparzacz do kawy?
Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Domowa kawiarnia
Dlaczego właśnie kawiarka czy zaparzacz do kawy, a nie ekspres ciśnieniowy lub kolbowy? Nie da się ukryć, że zakup ekspresu do kawy wiąże się z dużą inwestycją i poświęceniem sporej ilości miejsca w kuchni. Na szczęście na rynku jest sporo rozwiązań, takich jak na przykład zaparzacze do kawy, które w zupełności powinny wystarczyć do przygotowania aromatycznej i pysznej porcji kofeiny. Ich zakup nie jest kosztowny, a ponadto są niezwykle proste w użyciu. Wszystko to sprawia, że miłośnicy kawy powinni zwrócić na nie uwagę.
Czym jest zaparzacz do kawy?
Zaparzacz do kawy to niewielkie urządzenie, dzięki któremu przyrządzimy ulubiony napój kawowy bez inwestowania w drogie ekspresy do kawy. Kawiarka to dla niektórych osób najbardziej przydatne urządzenie kuchenne. Za jej pomocą można przygotować przepyszną, aromatyczną kawę, która doda energii na cały dzień. Wyróżniamy dwa rodzaje zaparzaczy do kawy:
· ciśnieniowe, nazywane często kawiarkami.
Tak, kawiarka i zaparzacz do kawy to dwa różne urządzenia. Pomimo że dają ten sam efekt, to sposób na jego osiągnięcie jest inny. To, jak działa zaparzacz do kawy, determinowane jest jego konstrukcją. Do zaparzaczy tłokowych zazwyczaj wlewa się już zagotowaną wodę, natomiast w kawiarkach można tę wodę zagotować. To wymusza również różnice konstrukcyjne.
Jak działa tłokowy zaparzacz do kawy?
Sposób, w jaki działa zaparzacz do kawy, jest inny niż działanie kawiarki, ponieważ jest inaczej skonstruowany. Jest to zazwyczaj jeden pojemnik, który ma pokrywkę z przymocowanym do niej tłoczkiem z sitkiem. Do takiego urządzenia wsypuje się zmieloną kawę. Wybór mieszanki wedle preferencji, natomiast ilość pozostaje niezmienna – ok. 60 g na litr wody. W przypadku zaparzacza do kawy im grubiej zmielona kawa, tym lepiej. Następnie kawę zalewa się zagotowaną już wodą i miesza. Nie należy jednak zalewać pojemnika do pełna – wystarczy tylko tyle, aby przykryć kawę. Dla zachowania pełni walorów smakowych ważne jest, aby nie był to wrzątek, ale woda o temperaturze ok. 95°C. Po upływie ok. 30 s nalewamy resztę wody.
Podczas mieszania uwalnia się dwutlenek węgla powstały w wyniku palenia, a odczekanie pozwala wygodnie pozbyć się jego nadmiaru. Zgadza się! Po nalaniu reszty wody zamykamy pokrywkę i… czekamy! Po upływie trzech lub czterech minut możemy za pomocą tłoczka z sitkiem przepchnąć fusy na dno. Tak przygotowany napój od razu rozlewamy do filiżanek. Jest to oczywiście przepis idealny, a każdy ma swój sposób, jak korzystać z zaparzacza do kawy typu French press
Jak korzystać z zaparzacza do kawy ciśnieniowego?
Inaczej niż w przypadku zaparzacza tłokowego ciśnieniowy zaparzacz do kawy (kawiarka) jest urządzeniem, które oprócz młynka do kawy nie wymaga innych sprzętów, aby przyrządzić napój. Innymi słowy – do kawiarki wsypujemy i wlewamy składniki, nastawiamy ją i otrzymujemy gotową kawę. Dzięki swojej konstrukcji kawiarka wymaga mniej ingerencji niż tłokowy zaparzacz do kawy. Składa się ona z trzech podstawowych części:
· lejka z sitkiem, do którego należy wsypać zmieloną kawę;
· głównego zbiorniczka, w którym zbiera się gotowa do spożycia kawa.
Sposób działania zaparzarki do kawy zakłada wlanie wody do dolnego zbiorniczka, wsypanie zmielonej kawy do specjalnego sitka nakładanego na zbiornik z wodą oraz zakręcenie górnego pojemnika. Kiedy woda osiągnie temperaturę wrzątku, powstaje para wodna, a dzięki wytworzonemu ciśnieniu wrząca ciecz jest wypychana przez lejek ku górze. Zanim jednak wydostanie się do górnego zbiorniczka, przechodzi przez wsypaną warstwę kawy i sitka, których zadaniem jest filtrowanie powstałych fusów. Ostatnim etapem całego procesu jest przedostanie się gotowego napoju do górnego zbiornika. I w taki sposób tajemnica, jak działa zaparzacz do kawy, została rozwiązana. Oznacza to nic innego jak ciśnieniową metodę zaparzania kawy.
Jak poznać, kiedy kawa z kawiarki jest gotowa do picia? Należy zwracać uwagę na dzióbek, umieszczony na samym szczycie kawiarki. Jeżeli zacznie się z niego wydobywać para, oznacza to, że proces dobiegł końca. Niektóre modele zostały skonstruowane w taki sposób, żeby było słychać delikatny syk pary wydobywającej się z kawiarki. To znak, że kawa jest przygotowywana, a ustanie tego dźwięku oznacza gotowy napój.
Jakie są rodzaje kawiarek?
Jasna jest zatem zasada działania, a obsługa kawiarek nie stanowi już tajemnicy. To bardzo proste urządzenia, które posłużą przez wiele lat, jeśli będą odpowiednio używane. A konserwacja i korzystanie z nich różni się w zależności od źródła ich zasilania. Wyróżniamy dwa rodzaje kawiarek:
· elektryczna.
Ta pierwsza do działania wymaga płyty indukcyjnej lub gazowej, do drugiej wystarczy gniazdko elektryczne. Efekty są porównywalne, ponieważ oba rodzaje urządzeń generują bardzo podobne ciśnienie, które wpływa na smak napoju.
Jak wybrać zaparzacz do kawy?
Aby wybrać zaparzacz do kawy, należy się zastanowić, jak dużo czasu chcemy poświęcać na przygotowanie kawy. Dla tych, którzy cenią małe rytuały, tłokowy zaparzacz do kawy będzie dobrym wyborem, gdyż wymaga dużej ingerencji. Dla tych, którzy cenią swój czas, ciśnieniowy zaparzacz do kawy będzie najlepszym wyborem, ponieważ nie wymaga tak dużego wkładu. Konstrukcja urządzenia determinuje sposób, w jaki działa zaparzacz do kawy.
Istotne jest źródło zasilania, zaparzacze tłokowe go nie mają, a zaparzacze ciśnieniowe mają dwa różne – tradycyjny z płyty gazowej lub indukcyjnej albo własny, elektryczny. Oprócz źródła zasilania kawiarki mogą się różnić również pojemnością. To bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy przygotować kawę dla większej liczby osób.
Nieważne, na jaki zaparzacz do kawy padnie wybór – zawsze należy pamiętać, aby po każdym użyciu odpowiednio umyć urządzenie. Może wystarczyć drobna ilość płynu do naczyń i woda albo włożenie urządzenia do zmywarki – wszystko zależy od zaleceń producenta.