Chcesz mierzyć ciśnienie tętnicze sobie lub bliskiemu, który ma kłopoty ze zdrowiem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, na której ręce mierzyć ciśnienie, jaką porę dnia wybierać oraz jak zakładać mankiet, by pomiar ciśnienia był dokładny. Zobacz też, czym mierzyć ciśnienie, oglądając popularne wśród naszych klientów modele.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Na której ręce mierzyć ciśnienie?
Aby uzyskać dobry i dokładny wynik pomiaru ciśnienia tętniczego, potrzebny jest Ci przede wszystkim odpowiedni model ciśnieniomierza. Inny sprawdzi się, gdy badanie przeprowadzasz na sobie, inny zaś, gdy wykonujesz je komuś. Przeczytaj przygotowany przez nas poradnik i zobacz, które urządzenie elektroniczne sprawdzi się lepiej: nadgarstkowe czy naramienne.
Pomiaru ciśnienia krwi dokonuje się na ręce niedominującej, czyli u osób praworęcznych na lewej, a u leworęcznych na prawej. Jeśli jesteś oburęczny lub uważasz, że wynik jest za niski, możesz przeprowadzić test i zmierzyć ciśnienie na obu. Właściwym wynikiem będzie ten, który okaże się wyższy. W przyszłości pomiaru ciśnienia tętniczego dokonuj na tej ręce, która dała wyższy wynik.
Dodatkową zaletą z zakładania mankietu na niedominującą rękę jest fakt, że jeśli korzystasz z ciśnieniomierza półautomatycznego i musisz wpompować do mankietu powietrze, łatwiej będzie Ci to robić silniejszą dłonią.
Z CZEGO WYNIKA RÓŻNICA POMIARÓW?Są różne teorie tłumaczące nieścisłości wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w kontekście obu rąk. Najpopularniejsza z nich wskazuje na podwyższenie ciśnienia będące efektem większego wytrenowania ręki. Nie musisz się przejmować, jeśli różnica wynosi do 10 mmHg dla ciśnienia skurczowego i do 20 mmHg dla skurczowego, ponieważ to zjawisko powszechne i naturalne. |
Kiedy mierzyć ciśnienie?
Pora dnia to niezwykle istotna kwestia dla dokładności pomiaru ciśnienia krwi. A zatem kiedy mierzyć ciśnienie? Jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, powinieneś badać się dwa razy na dobę – najpierw rano, a później wieczorem. Koniecznie ustal godziny, by mierzenie ciśnienia było regularne. Przykładowe pory to 8:00 i 20:00.
Dokonywanie pomiaru ciśnienie tętniczego o tych samych lub podobnych godzinach umożliwi Ci porównanie wyników i ocenę wpływu na organizm czynników, takich jak stres, aktywność fizyczna, przyjmowanie leków. O anomaliach powiadom lekarza.
Warto wybrać ciśnieniomierz, który zapamiętuje wyniki oraz czas pomiarów, np. Hi-Tech Medical ORO-168. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie inne cechy i funkcje zwracać uwagę podczas kupowania ciśnieniomierza, przeczytaj przygotowany przez nas poradnik.
Jak mierzyć ciśnienie, by otrzymać właściwy wynik?
Zanim przystąpisz do badania, odpowiednio się przygotuj. Tuż przed nie powinieneś pić kawy ani herbaty. Unikaj też palenia papierosów. Trening lub inną aktywność fizyczną odłóż na później. Zadbaj o neutralne, naturalne samopoczucie.
Usiądź w fotelu lub na kanapie i przez kilka minut spokojnie oddychaj. Odsłoń rękę. Jeśli masz na sobie ubranie lub biżuterię, która uciska ciało, przed badaniem je zdejmij. W zależności od posiadanego modelu umieść mankiet na 2-3 cm ponad łokciem lub na nadgarstku. Wciśnij przycisk ciśnieniomierza automatycznego lub sam napompuj półautomatyczny – ale nie ręką, na której mierzysz ciśnienie!
Podczas mierzenia ciśnienia nie ruszaj ręką. Oprzyj ją o stół lub krzesło, by była rozluźniona, ale jednocześnie nieruchoma. Na chwilę powstrzymaj się od rozmawiania z bliskimi. Badanie potrwa do kilku minut. Sygnałem zakończenia będzie pojawienie się wyniku na ekranie. W nowoczesnym aparacie takim jak Tech-Med TMA-3BASIC powietrze zostanie spuszczone samoistnie.
Obejrzyj wszystkie aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego dostępne w RTV EURO AGD. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze, przeczytaj, z których modeli korzystają nasi klienci i za co je cenią