Jak odzyskać dane z telefonu? Poradnik krok po kroku

Paula Barszczewska

Uszkodziłeś telefon? Ekran nie reaguje na dotyk lub sprzęt w ogóle się nie włącza? W dzisiejszych czasach to brzmi jak scenariusz z najgorszego koszmaru! Smartfony zawierają bowiem mnóstwo ważnych dla nas danych, takich jak kontakty, multimedia czy hasła, bez dostępu do których czujemy się jak bez ręki. Ale nie wszystko stracone – nie trać głowy, tylko sprawdź, jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć lub ma uszkodzony ekran. 

W ARTYKULE:

  1. Odzyskiwanie danych z telefonu – różne metody
  2. Przywracanie danych z kopii zapasowej
  3. Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza
  4. Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem
  5. Jak odzyskać zdjęcia z telefonu – porady dla systemów Android i iOS
  6. Aplikacje typu Android Data Recovery – kiedy się przydadzą?
  7. Podsumowanie 5 najważniejszych sposobów na odzysk danych
  8. Jak uniknąć utraty danych w przyszłości

 

Odzyskiwanie danych z telefonu – różne metody

Smartfony – prywatne czy służbowe – są dziś dla nas czymś więcej niż tylko narzędziem do dzwonienia. Często zawierają mnóstwo poufnych informacji oraz cennych plików i aplikacji, które na co dzień ułatwiają nam życie. Płacimy nimi, logujemy się w nich do różnych kont, załatwiamy za ich pomocą sprawy urzędowe, a także gromadzimy w ich pamięci filmy i zdjęcia. Nic dziwnego, że gdy dojdzie do nagłego uszkodzenia lub awarii sprzętu, to pierwsze o czym pomyślisz, to odzyskiwanie danych z telefonu.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na odzyskanie dostępu do cennych plików, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Wiele zależy od rodzaju uszkodzenia/awarii oraz rozmiaru zniszczeń, a także od tego, czy regularnie wykonujesz kopie zapasowe danych z telefonu.

 

Przywracanie danych z kopii zapasowej

Najprostszym sposobem na odzyskanie danych z telefonu z systemem Android lub iOS jest skorzystanie z uprzednio zrobionej kopii zapasowej. W ten sposób przywrócisz telefon do stanu z momentu jej wykonania. By jednak ta metoda okazała się przydatna, warto włączyć w telefonie funkcję regularnego zapisywania kopii zapasowej danych (backup) lub wykonywać ją ręcznie. Na szczęście nowoczesne smartfony z dostępem do internetu same wyświetlają nam monity o konieczności wykonania takiej kopii na wypadek utraty danych. Warto poświęcić temu chwilę uwagi, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów w razie nieoczekiwanej awarii telefonu. Kopia zapasowa pozwala też przenieść dane z telefonu na telefon, na przykład wtedy, gdy kupimy nowe urządzenie.

 

  • 4 899 zł
  • 2 999 zł
  • 999 zł
  • 5 999 zł
  • 3 699 zł
  • 3 599 zł
  • 4 899 zł
  • 1 199 zł
  • 4 999 zł
  • 3 199 zł

Skorzystaj z oprogramowania do odzyskiwania danych

Nawet sami producenci telefonów instalują fabrycznie rozmaite aplikacje, które w tym znacząco pomagają. W przypadku tych pierwszych najczęściej pobiera się je na komputer, do którego podłączamy smartfon, by spróbować odzyskać zdjęcia oraz inne ważne dla nas pliki zapisane w pamięci telefonu lub znajdujące się na karcie pamięci microSD.

 

Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza

Jeżeli telefon nie włącza się, a dane, na których ci zależy, są na karcie pamięci, to wystarczy ją wyjąć i odczytać na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jeśli natomiast korzystasz z usługi przechowywania danych w chmurze, to możesz je pobrać i następnie przywrócić na nowym telefonie lub zarządzać nimi na komputerze po zalogowaniu się do konta.

Czasami jednak sami nie poradzimy sobie z problemem, szczególnie wtedy, gdy nie mamy kopii zapasowej lub gdy interesujące nas pliki zostały w pamięci urządzenia. Żeby odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z usług specjalistycznych firm. Fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem, a także niezbędną wiedzą na temat odzyskiwania danych ze smartfonów. Potrafią choćby wyświetlić widok z uszkodzonego ekranu telefonu na komputerze, co umożliwia łatwe skopiowanie danych. W przypadku wyboru tej metody musisz się jednak liczyć z kosztami adekwatnymi do stopnia trudności zadania.

    

  • 4 899 zł
  • 2 999 zł
  • 3 599 zł
  • 4 899 zł
  • 4 799 zł
  • 3 249 zł
  • 2 999 zł
  • 5 699 zł
  • 4 899 zł
  • 5 699 zł

 

Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem

Odzyskiwanie danych z telefonu z niedziałającym wyświetlaczem to częsta usługa w firmach, które zajmują się przywracaniem danych. Trudno się dostać do plików w momencie, gdy mamy tzw. rozlany ekran, mocno zbitą szybkę lub kompletnie niedziałający wyświetlacz.

Na szczęście zarówno iPhone’y, jak i telefony z Androidem pozwalają niekiedy na odzyskanie danych nawet przy ograniczonym działaniu ekranu. Dzięki temu możesz to zrobić samodzielnie, oszczędzając przy tym sporo czasu i pieniędzy.

Pierwszym sposobem jest tzw. debugowanie USB, jednak ta metoda wymaga częściowego dostępu do ekranu, ponieważ trzeba wejść w ustawienia smartfona.

Jak włączyć debugowanie USB na niektórych telefonach z Androidem:

  1. W ustawieniach smartfona wejdź w zakładkę „Informacje o telefonie”.
  2. Odszukaj pole „Numer kompilacji” (zwykle jest na samym dole) i dotknij go kilkukrotnie, aby aktywować tryb programisty.
  3. Powinieneś zobaczyć komunikat „Jesteś programistą”, który odblokowuje dodatkowe opcje systemowe.
  4. Wróć do głównego menu „Ustawień” i wejdź w zakładkę „System”.
  5. Na dole listy wejdź w „Opcje programistyczne".
  6. Dotknij suwaka przy pozycji „Debugowanie USB”, aby aktywować tę funkcję.

Tak przygotowany smartfon, nawet z uszkodzonym ekranem, bez problemu podłączysz do komputera, by dostać się do zapisanych w pamięci plików. Dzięki temu nie musisz niczego potwierdzać na wyświetlaczu telefonu. Uzyskasz dostęp do wszystkich danych i będziesz mógł je bezproblemowo skopiować na komputer lub pendrive.

Drugim sposobem na to, jak odzyskać dane z telefonu, gdy ekran nie działa, jest zastosowanie adaptera OTG USB. Jest to specjalny kabel, który umożliwia podpięcie do telefonu lub tabletu różnych urządzeń USB, w tym również myszy komputerowej. Dzięki niej będziesz mógł wygodnie nawigować kursorem na ekranie telefonu z uszkodzonym panelem dotykowym! Pozwoli ci to łatwo skopiować dane z telefonu na komputer lub przesłać je do chmury.

Żeby skorzystać z tej metody, po prostu podłącz myszkę do adaptera OTG USB, a jego drugą końcówkę z wejściem USB-C włóż do telefonu. Wtedy na ekranie smartfona zobaczysz znajomy kursor, który pozwoli się dostać do plików urządzenia. Oczywiście jest to tymczasowe rozwiązanie, które pozwala tylko przenieść dane lub wykonać kopię zapasową w awaryjnej sytuacji. Uszkodzony telefon i tak finalnie powinien trafić do serwisu lub zostać wymieniony na nowy model.

    

  • 999 zł
  • 5 999 zł
  • 1 199 zł
  • 3 199 zł
  • 3 699 zł
  • 2 049 zł
  • 499 zł
  • 1 299 zł
  • 889 zł
  • 1 099 zł

 

Jak odzyskać zdjęcia z telefonu – porady dla systemów Android i iOS

Kiedy naszemu telefonowi przytrafi się coś złego, to zazwyczaj w pierwszej chwili myślimy o uratowaniu znajdujących się na nim zdjęć i filmów. Mamy ich zazwyczaj bardzo dużo w pamięci urządzenia, ponieważ dokumentujemy nie tylko wyjątkowe momenty z wakacji, ale także mnóstwo codziennych chwil. Nie dziwi więc, że to właśnie odzyskiwanie zdjęć z telefonu staje się priorytetem!

W kwestii usuniętych zdjęć bardzo dobrym podejściem do użytkownika wyróżnia się firma Apple, pozostawiając furtkę do ich łatwiejszego odzyskania. Na iPhonie wszystkie skasowane fotografie trafiają bowiem najpierw do kosza, zanim zostaną trwale usunięte z urządzenia. Znikają z niego automatycznie dopiero po 30 dniach, więc w razie pomyłki najpierw sprawdź kosz w telefonie, jeśli chcesz przywrócić z niego zdjęcia. Pliki na iPhonie synchronizują się również z usługą iCloud Drive, która umożliwia łatwe odzyskanie usuniętych elementów w ciągu 30 dni.

A jak odzyskać zdjęcia z telefonu z systemem Android? Najlepiej, żeby twoja galeria zdjęć była trwale połączona z aplikacją Zdjęcia Google. Dzięki temu dla wszystkich multimediów znajdujących się na urządzeniu tworzona będzie kopia zapasowa. Najwygodniej ustawić na swoim koncie Google automatyczne wykonywanie kopii zapasowej zdjęć, by nie musieć robić tego ręcznie. Tym sposobem, w razie utracenia fotografii z galerii, wystarczy pobrać je z powrotem z dysku w chmurze. Jeszcze nigdy nie miałam problemu z utraceniem zdjęć, odkąd z niego korzystam, więc jest to bardzo skuteczna metoda na ich bezpieczne gromadzenie.

    

Polecane karty pamięci
  • 89 zł
  • 55,77 zł
  • 154,85 zł
  • 39,99 zł
  • 89,99 zł
  • 99 zł
  • 118,99 zł
  • 29,99 zł
  • 439 zł
  • 59,99 zł

 

Aplikacje typu Android Data Recovery – kiedy się przydadzą?

Utrata danych na telefonie z Androidem najczęściej jest efektem mechanicznego uszkodzenia podzespołów lub awarii urządzenia. Czasem też sami niechcący usuniemy sobie pliki (np. przywracając telefon do ustawień fabrycznych), nie zrobiwszy wcześniej kopii ważnych danych. Co wtedy zrobić? Spróbuj skorzystać z aplikacji typu Android Data Recovery, które pomagają odzyskać utracone dane na smartfonach z systemem Android. W sklepie Google znajdziesz wiele płatnych lub darmowych aplikacji tego rodzaju. Za ich pomocą samodzielnie przywrócisz historię połączeń, SMS-y i MMS-y, zdjęcia, filmy czy wiadomości, i nie tylko. Jest to możliwe dzięki specyficznej architekturze systemu Android.

Ważne, by w procesie odzyskiwania danych używać wyłącznie oprogramowania zgodnego z systemem operacyjnym telefonu. W przeciwnym razie można go uszkodzić lub całkowicie uniemożliwić przywrócenie danych. Pamiętaj też, by nie instalować w telefonie programów pochodzących z nieoficjalnych lub podejrzanych źródeł. Możesz się w ten sposób narazić na kradzież danych lub zainfekowanie telefonu złośliwym oprogramowaniem.

 

Jak odzyskać dane z telefonu – podsumowanie 5 najważniejszych sposobów

  1. Jeśli telefon nie włącza się, a dane są na karcie microSD, to wyjmij ją i odczytaj na innym smartfonie lub komputerze.
  2. Jeśli dane z telefonu zapisujesz w chmurze, to po prostu zaloguj się na swoje konto (Google lub Apple) i zarządzaj plikami na innym urządzeniu. Możesz też przywrócić kopię zapasową z danymi, która zapisuje się w chmurze.
  3. Nie masz kopii zapasowej plików ani karty microSD? Spróbuj włączyć i wyłączyć telefon. Jeśli to nie pomoże, to oddaj telefon do serwisu lub firmy odzyskującej dane.
  4. Smartfon działa, ale ekran jest zniszczony? Włącz tryb debugowania USB w telefonie, by uzyskać dostęp do danych i zgraj je na komputer.
  5. Jeśli ekran dotykowy nie działa, użyj adaptera OTG. Połącz nim telefon z myszą komputerową i uzyskaj dostęp do danych, nawigując po wyświetlaczu kursorem.
Polecane laptopy

 

Jak uniknąć utraty danych w przyszłości

Proces odzyskiwania danych z telefonu bywa stresujący, dlatego dla świętego spokoju najlepiej minimalizować ryzyko utraty plików. Najłatwiejszym sposobem na to jest regularne wykonywanie kopii zapasowej, która zapisuje się w chmurze. Co ważne, nie trzeba o tym w ogóle pamiętać ani robić tego ręcznie – wystarczy włączyć automatyczne tworzenie kopii zapasowej w telefonie i dbać o wystarczającą ilość miejsca w chmurze. Pliki zapisane w ten sposób pozwolą ci odzyskać dostęp do danych także w przypadku kradzieży bądź zgubienia telefonu!

Warto też przechowywać dane z telefonu na fizycznej karcie pamięci, którą można włożyć do niektórych urządzeń. W przypadku awarii czy zalania smartfona lub w razie skasowania danych zawsze możesz po prostu wyjąć kartę i odzyskać z niej najcenniejsze pliki.

Kiedy nie da się odzyskać danych z telefonu

Pomimo wielu dostępnych sposobów na skuteczne odzyskiwanie danych z telefonu istnieją sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Dotyczy to na przykład plików, które zostały trwale usunięte z kosza. Dane z telefonu zostaną też całkowicie utracone, kiedy przywrócisz telefon do ustawień fabrycznych. Jeśli zamierzasz z jakiegoś powodu użyć tej opcji, pamiętaj, aby przedtem zrobić kopię zapasową. Odzyskanie danych z telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych nie będzie możliwe, ponieważ wszystkie pliki poza systemowymi zostaną z niego usunięte. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!