Gdy nadchodzi jesień, a temperatura gwałtownie spada, coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak ogrzać pokój domowym sposobem. Co zrobić, żeby nie marznąć, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie zostało włączone albo nie chcemy uruchamiać grzejników w całym mieszkaniu? Jeśli chcesz poznać najlepsze sposoby, przeczytaj nasz artykuł.
Dlaczego w mieszkaniu jest zimno?
Jeśli mieszkanie w bloku ma centralne ogrzewanie, lokatorzy najczęściej nie mają wpływu na to, kiedy zostanie ono włączone. Gdy więc z powodu pierwszych przymrozków w mieszkaniu spada temperatura, może się przydać dodatkowe źródło ciepła, które zapewni odpowiedni komfort termiczny.
Częstą przyczyną obniżonej temperatury w mieszkaniu są nieszczelne okna i drzwi. Problem dotyczy głównie okien w ramach drewnianych, ale te plastikowe również mogą sprawiać problemy. Dlatego sprawdź, czy uszczelki nie wymagają wymiany. Bez dokładnej izolacji nawet kaloryfery nie poradzą sobie w zimne dni. Uszczelnienie okien i drzwi może znacząco podnieść komfort termiczny w mieszkaniu. Doraźnym rozwiązaniem jest ułożenie na parapecie czy pod drzwiami zwiniętego koca lub ręcznika, który zatrzyma zimne powietrze płynące z zewnątrz. Brak ocieplenia budynku albo narożne położenie mieszkania również nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu – takie pomieszczenia znacznie trudniej ogrzać.
Zastanawiasz się, jak ogrzać pokój bez prądu? Niestety jest to bardzo trudne, bo urządzenia pozwalające na dogrzanie pomieszczenia zwykle są zasilane energią elektryczną. Jeśli więc ogrzewasz mieszkanie np. kotłem gazowym – on również nie zadziała. Właściciele domów są w dużo lepszej sytuacji – kominki czy piece wolnostojące (tzw. kozy) zyskują coraz większą popularność. Jeśli mieszkasz w domu, pomyśl o którymś z tych rozwiązań, by zyskać nieco większą niezależność.
Oczywiście spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów pod kocem z kubkiem gorącej herbaty w dłoni jest bardzo przyjemne, ale niech to będzie wybór, a nie konieczność. W takim razie czym ogrzewać mieszkanie w bloku? Na co się zdecydować, kiedy masz do wyboru grzejniki konwektorowe, olejowe, ceramiczne i termowentylatory?
Jak ogrzać pokój – zalety grzejników konwektorowych
W okresie grzewczym centralne ogrzewanie nie zawsze jest wystarczające, dlatego szukamy dodatkowych źródeł ciepła. Jak ogrzać pokój, żeby czuć się komfortowo w chłodne dni? Podniesienie temperatury w jednym pomieszczeniu nie jest trudne. Jak już wspominaliśmy, do wyboru jest kilka rodzajów grzejników. Pierwszym z nich jest popularny grzejnik konwektorowy, nazywany również konwekcyjnym. To rodzaj przenośnego kaloryfera, który możesz ustawić w dowolnym miejscu w domu. Jego stosowanie ogranicza jedynie długość kabla, bo grzejniki konwektorowe są zasilane prądem. Urządzenia tego typu zasysają chłodne powietrze i wypuszczają je już ogrzane. W ten sposób temperatura w pomieszczeniu rośnie bardzo szybko.
Przy wyborze grzejnika konwektorowego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Ważna jest moc sprzętu, która waha się od kilkuset do nawet 3000 W. Trzeba ją dostosować do wielkości pomieszczenia: im większa moc, tym większą powierzchnię urządzenie jest w stanie ogrzać.
Warto sprawdzić, czy grzejnik ma termostat, który umożliwia ustawienie i utrzymywanie w pomieszczeniu pożądanej temperatury. Będzie się uruchamiał tylko wtedy, kiedy temperatura w pokoju spadnie poniżej zaprogramowanej. To korzystnie wpływa na wysokość rachunków za prąd i jest odpowiedzią na pytanie, jak tanio ogrzać pokój. Inną zaletą rozwiązania tego typu jest m.in. to, że takie grzejniki nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co minimalizuje niebezpieczeństwo oparzenia się. Bardzo przydatne są także dodatkowe funkcje stosowane w niektórych urządzeniach, np. ta zabezpieczająca przed przegrzaniem, oraz wyłącznik, który uruchamia się w przypadku przewrócenia się grzejnika.
Czym dogrzać mieszkanie? Grzejniki olejowe
Grzejniki olejowe to kolejny pomysł na to, czym dogrzać mieszkanie. Wyglądem przypominają klasyczne kaloryfery żeberkowe. Te urządzenia potrzebują więcej czasu na ogrzanie pomieszczenia niż omawiane wcześniej grzejniki konwektorowe, ale wciąż są bardzo skuteczne.
W żebrach grzejnika znajduje się olej, który po podłączeniu urządzenia do prądu zaczyna się nagrzewać. Olej na długo zatrzymuje ciepło, co sprawia, że grzejnik olejowy nie potrzebuje tak dużo energii elektrycznej, żeby podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Obecność żeber sprawia, że urządzenie ma większą powierzchnię grzewczą, dzięki czemu rozprowadza więcej ciepła. Tak jak w przypadku grzejników konwektorowych – im większe pomieszczenie, tym większe urządzenie jest potrzebne do jego ogrzania.
Grzejniki olejowe są dosyć ciężkie, ale dzięki kółkom nie będziesz mieć problemu z ich przestawianiem. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe ułatwiające korzystanie z tych urządzeń, zwykle mają wbudowany termostat, system ochrony przed przegrzaniem, funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku przewrócenia czy możliwość ustawienia poziomu mocy.
Czym grzejniki ceramiczne różnią się od pozostałych?
Jak ogrzać mieszkanie grzejnikiem ceramicznym? Grzejniki ceramiczne również są zasilane prądem. Różnią się jednak od olejowych i konwektorowych tym, że mają ceramiczne grzałki, które bardzo szybko się nagrzewają, przez co na podniesienie temperatury w pomieszczeniu nie trzeba zbyt wiele czasu. Ich zaletą jest też to, że długo pozostają ciepłe, więc przestrzeń będzie ogrzewana nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania. Grzejniki ceramiczne najwięcej energii zużywają podczas nagrzewania się. Zanim zdecydujesz się na zakup grzejnika ceramicznego, sprawdź, czy ma zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz czy wyłącza się automatycznie w przypadku przewrócenia. Grzejniki ceramiczne różnią się kształtem, wielkością i możliwościami montażu – na rynku można znaleźć zarówno grzejniki przeznaczone do zawieszenia na ścianie, jak i stojące.
Termowentylatory – czy to dobry wybór?
Termowentylatory mogą pełnić zarówno funkcję grzewczą, jak i chłodzącą, przydają się więc zarówno zimą, jak i latem. Znajdziesz wśród nich proste urządzenia, których moc reguluje się pokrętłami, jak i bardziej zaawansowane, sterowane pilotem lub panelem dotykowym. Inna funkcjonalność to np. obrotowa konstrukcja, dzięki której ciepłe lub zimne powietrze jest skuteczniej rozprowadzane po pomieszczeniu. Znaczne różnice można zauważyć także w wielkości i wyglądzie termowentylatorów. W sklepach spotkasz urządzenia, które możesz postawić na biurku czy szafce, a także wolnostojące, które bez trudu ogrzeją całe pomieszczenie. Warto wspomnieć również o tym, że na rynku są dostępne termowentylatory, które mają funkcję oczyszczacza powietrza.
Jeśli nie grzejnik, to co?
Jeśli chcesz się szybko rozgrzać, ale nie zamierzasz ogrzewać całego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem może się okazać koc elektryczny. Sprawdzi się nie tylko, jeśli jesteś zmarzluchem, ale też gdy borykasz się z bólem stawów czy mięśni. Oczywiście koc nie zastąpi grzejnika, ale szybko i skutecznie rozgrzeje w chłodne dni. Koce mają różne kolory i wielkości. Możesz więc dopasować je do wystroju wnętrza, ale też wybrać, czy mają mieć niewielką powierzchnię, czy bez problemu przykrywać dwie osoby. Sterowanie kocem elektrycznym jest bardzo łatwe – dołączony do kabla zasilającego pilot umożliwia ustawienie pożądanej mocy grzania. Koce elektryczne są w pełni bezpieczne, pod warunkiem że będziesz przestrzegać zasad użytkowania opisanych przez producenta w instrukcji.
Sposoby na ogrzanie pokoju – podsumowanie
Jak ogrzać mieszkanie? Grzejniki elektryczne to najbezpieczniejsze i najczęściej stosowane w mieszkaniach urządzenia. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, dopasuj jego moc do wielkości pomieszczenia. Zastanów się także, czy będziesz korzystał z ogrzewania często, czy tylko sporadycznie. Przenośne grzejniki nie zastąpią głównego ogrzewania w mieszkaniu, ale są bardzo przydatne w sytuacjach, gdy konieczne jest dogrzanie jego części.