Jak parzyć kawę w kawiarce – poradnik krok po kroku

Konrad Ziółek

We Włoszech znajdziesz ją w każdym domu, zyskała także dużą popularność na całym świecie, również w Polsce. Kawiarka to już ikona. Jest mała, prosta w obsłudze, ma bardzo charakterystyczny kształt i przygotujesz w niej pyszną włoską kawę w stylu espresso. Jak prawidłowo parzyć kawę w kawiarce – żeby była aromatyczna, pełna smaku i pobudzająca? Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, które znajdziesz w naszym poradniku. Poznaj je i ciesz się wyjątkowym smakiem kawy z kawiarki.

  1. Kawa z kawiarki – jak ją zrobić
  2. Jaka woda do kawiarki
  3. Ile wody nalać do zbiorniczka
  4. Najlepsza kawa do kawiarki – jakie ziarna wybrać
  5. Jak zmielić ziarna
  6. Ile kawy wsypać do filtra
  7. Jak gotować kawę w kawiarce
  8. Kawa z kawiarki – przepisy na co dzień
  9. Kawa z kawiarki czy ekspresu

 

Kawa z kawiarki – jak ją zrobić

Musi mieć smak, musi mieć aromat i musi mieć moc – nie może być przepalona, nieprzyjemnie gorzka czy nadmiernie kwaśna. Powinna być satysfakcjonującym doznaniem, które chętnie będziesz powtarzać każdego dnia. Taką właśnie kawę możesz zaparzyć w kawiarce, zwanej także kafetierą, makinetką czy moką. Gotowanie kawy w kawiarce może się też stać codziennym rytuałem, który na stałe wpisze się w dzień twojej rodziny. Tak jak we Włoszech – gdzie charakterystyczny dźwięk wydawany przez kawiarkę przywołuje na myśl wspomnienia domu rodzinnego.

Sam proces parzenia kawy w kafetierce jest bardzo prosty. Kawiarka składa się z trzech części: dolnego zbiorniczka na wodę, filtra na zmielone ziarna i komory górnej, do której wypływa napar. Pod wpływem temperatury w dolnym zbiorniku rośnie ciśnienie, dzięki czemu woda jest przepychana ku górze, przesącza się przez zmieloną kawę w filtrze i gotowy napar wypływa do górnego zbiornika.

Jak parzyć kawę w kawiarce – krok po kroku:

  1. Wlej wodę do dolnego zbiornika.
  2. Wypełnij filtr zmieloną kawą i wyrównaj jej powierzchnię.
  3. Włóż filtr do dolnego zbiornika.
  4. Nałóż górną część i dobrze skręć całość.
  5. Postaw kawiarkę na kuchence.
  6. Gdy tylko kawa wypłynie, zdejmij kawiarkę z kuchenki.
  7. Zamieszaj kawę i rozlej ją do filiżanek.

To takie proste! Jeśli jednak chcesz, by kawa, którą zaparzysz, była idealna, poniżej 6 punktów, o których koniecznie musisz pamiętać. Dzięki nim kawiarka może się stać twoim ulubionym sposobem na parzenie kawy.

Polecane kawiarki
  • 159,99 zł
  • 469 zł
  • 114,99 zł
  • 174,99 zł
  • 159,99 zł
  • 159,99 zł
  • 219 zł
  • 99,99 zł
  • 209 zł
  • 119,99 zł

 

1. Jaka woda do kawiarki

Możesz użyć po prostu wody kranowej, ale jeśli zależy ci na jak najlepszym smaku, do gotowania kawy w kawiarce wykorzystaj wodę przefiltrowaną. Im czystsza woda, tym bogatszy smak kawy.

Jeśli chodzi o temperaturę wody, to tutaj szkoły są dwie. Jedni uważają, że woda powinna mieć temperaturę pokojową, a drudzy – że do zbiorniczka powinno się wlać wodę gorącą, wcześniej zagotowaną w czajniku. Wtedy czas podgrzewania kawiarki na kuchence jest krótszy, a dzięki temu napar jest mniej gorzki.

Każda z tych opcji ma swoich zagorzałych zwolenników – obie są jednak poprawne. Najlepiej je przetestuj i sprawdź, czy różnica jest dla ciebie wyczuwalna. Pamiętaj tylko, by zachować ostrożność przy zakręcaniu kawiarki, gdy wlejesz do niej gorącą wodę – urządzenie się wtedy nagrzewa, więc użyj rękawicy albo ściereczki, by ochronić się przed oparzeniem.

 

2. Ile wody nalać do zbiorniczka

W dolnej części kawiarki, do której wlewasz wodę, jest zamontowany zawór bezpieczeństwa, który w razie czego służy do odprowadzenia pary. Możesz wlać tylko tyle wody, by jej poziom był poniżej tego zaworu – to maksymalna ilość. Wody możesz jednak wlać mniej, uzyskasz wtedy mocniejszy napar. To już zależy od twoich potrzeb – to pole do eksperymentów. Nigdy jednak nie przekraczaj poziomu zaworka.

Kawa zaparzona w kawiarce

 

3. Najlepsza kawa do kawiarki – jakie ziarna wybrać

Postaw na ziarna palone pod espresso. W wersji tradycyjnej jest to palenie ciemne, a w wersji nowoczesnej – średni wypał. Każda z nich ma swoich zwolenników – sprawdź, która będzie lepsza dla ciebie. Pamiętaj jednak, że kawa średnio palona będzie potrzebowała dłuższego kontaktu z wodą niż kawa mocniej palona, by oddać najlepsze smaki i aromaty, tutaj ważna jest grubość przemiału, ale o tym w następnym punkcie.

Jako inspirację możesz potraktować informację, że Włosi uważają, że najlepsza kawa ziarnista do kawiarki to mieszanka arabiki i robusty w proporcjach 70/30, czyli 70% arabiki i 30% robusty. To bardzo klasyczna mieszanka. Warto jednak próbować także innych opcji, choćby 100% arabiki. W naszym rankingu kaw ziarnistych znajdziesz najchętniej kupowane mieszanki w naszym sklepie.

 

4. Jak zmielić ziarna

Przede wszystkim – i to jest najważniejsze – zmiel ziarna na świeżo, tuż przed parzeniem kawy, bo już po 15 minutach od zmielenia tracą one około 65% swoich aromatów. Tutaj niezbędny jest więc dobry młynek do kawy – oczywiście jeśli zależy ci na maksimum efektu. Stopień zmielenia kawy do kawiarki powinien być grubszy niż do klasycznego espresso, ale drobniejszy niż do metod przelewowych. Jest to nadal mielenie drobne – grubość zbliżona do drobnej soli kuchennej.

Polecane młynki do kawy
  • 919 zł
  • 2 299 zł
  • 215 zł
  • 1 999 zł
  • 669 zł
  • 669 zł
  • 1 999 zł
  • 1 799 zł
  • 1 666 zł
  • 599 zł

 

Mielenie kawy do kawiarki najlepiej sobie przetestować – jeśli kawa wyjdzie gorzka i będzie jej stosunkowo mało, to była zmielona za drobno. Jeśli napar wypłynie szybko, będzie wodnisty, bez smaku – to przemiał był zbyt gruby.

Wróćmy jeszcze na chwilę do stopnia palenia kawy – ziarna jaśniej palone zmiel drobniej niż ziarna mocniej palone. Pierwsze potrzebują dłuższego czasu ekstrakcji, drugie – krótszego.

 

5. Ile kawy wsypać do filtra

Powinien on być całkowicie wypełniony kawą. Wsypuj ją i co jakiś czas postukaj filtrem o blat, żeby kawa rozłożyła się równomiernie, ale nie ubijaj jej. Gdy filtr będzie już pełny, wyrównaj tylko jej powierzchnię, do górnego brzegu.

Jeśli mocno ubijesz kawę, będzie ona stawiała bardzo duży opór wodzie – cały proces zajmie więc o wiele więcej czasu, kawa będzie przepalona, gorzka i niesmaczna. Może się też w ogóle nie zrobić, bo woda nie przesączy się przez zbitą kawę.

Ktoś wsypuje zmieloną kawę do filtra kawiarki

Nie możesz też wsypać za mało kawy – bo będzie ona wtedy pływać w filtrze, kontakt wody ze zmielonymi ziarnami będzie zbyt krótki, a w związku z tym napar będzie wodnisty, bez smaku i mocy. Sitko musi być wypełnione kawą, bo tylko wtedy będzie ona stawiała wodzie lekki opór, ale wystarczający do tego, by wyciągnąć z niej pełny smak i aromat.

Bardzo ważne jest też, by nie pozostawić drobinek kawy na rancie filtra, bo mogą one uszkodzić uszczelkę. A jeśli będzie ona nieszczelna, to cały proces po prostu nie zadziała. Dbaj więc o uszczelkę i wymień ją, jeśli tylko zauważysz jakieś uszkodzenie – jest ona zamontowana na spodzie górnej części urządzenia. Tutaj istotna uwaga – kupuj zawsze kawiarkę renomowanej, znanej marki, masz wtedy pewność, że została wykonana z bezpiecznych materiałów, ale masz też możliwość dokupienia niezbędnych elementów, choćby właśnie uszczelek.

Polecane kawy i herbaty
  • 69,99 zł
  • 69,99 zł
  • 64,70 zł
  • 79,99 zł
  • 69,99 zł
  • 399 zł
  • 69,99 zł
  • 69,99 zł
  • 69,99 zł
  • 69,99 zł

 

6. Jak gotować kawę w kawiarce

Najlepszym źródłem ciepła do gotowania kawy w kawiarce jest kuchenka gazowa – najłatwiej wtedy kontrolować ilość ciepła. Płomień powinien być mały lub średni – ważne, by nie wychodził poza średnicę dna urządzenia i nie podgrzewał też bezpośrednio boków, bo wtedy dodatkowo grzeje zmieloną kawę, co może sprawić, że będzie nadmiernie gorzka.

Możesz oczywiście parzyć kawę w kawiarce także na płycie – wtedy najlepiej rozgrzać palnik i na takim postawić kafetierkę. I albo po prostu poczekać na napar, albo w wersji bardziej zaangażowanej kontrolować tempo parzenia i redukować moc, a nawet zsuwać urządzenie z palnika, by wypływ kawy był równomierny. I tak, możesz gotować kawę w kawiarce z otwartą pokrywą – widzisz wtedy, co się dzieje i masz lepszą kontrolę na procesem.

Jak tylko kawa wypłynie do górnego zbiornika, zdejmij ją z ognia i jak najszybciej przelej do filiżanek. Wyraźnym znakiem do zakończenia parzenia jest początek bulgotania – gdy kawa zaczyna bulgotać, to oznacza, że ekstrakcja już się zakończyła. Jeśli chcesz, żeby do szklanki trafił tylko najlepszy napar, to przerwij gotowanie tuż przed rozpoczęciem bulgotania. Jeśli parzysz kawę zawsze tak samo, z tej samej ilości wody i kawy, szybko poznasz po jej poziomie w górnym zbiorniku, że czas wyłączyć kuchenkę. Tak orientacyjnie, to mniej więcej trzy czwarte objętości górnej części.

Kawa w kawiarce

 

Kawa z kawiarki – przepisy na co dzień

W kawiarce zaparzysz oczywiście tylko kawę czarną, ale może być ona podstawą wielu różnych napojów kawowych. Jest aromatyczna, pełna smaku i mocy. Możesz ją połączyć na przykład z gorącą wodą (w proporcji 1:4) i już masz americano. Dodaj ją do ciepłego, spienionego mleka i ciesz się pysznym cappuccino – klasyczne włoskie cappuccino to 25 ml kawy (espresso) i 100 ml mleka przed spienieniem. Możliwości są tutaj w zasadzie nieograniczone. Zwłaszcza że kawiarki znajdziesz w różnych rozmiarach, więc bez trudu wybierzesz taką, w której zaparzysz tyle kawy, ile chcesz. Więcej o wyborze kawiarki znajdziesz w naszym poradniku.

  • 189,99 zł
  • 39,99 zł
  • 169,99 zł
  • 169,99 zł
  • 229 zł
  • 19,99 zł
  • 119 zł
  • 456 zł
  • 749 zł
  • 719 zł

 

Spróbuj też przygotować intensywną, ciężką i słodką wersję – czyli caffè cremoso. Oprócz kawy potrzebujesz jeszcze cukru, wsyp go do jakiegoś pojemnika, np. do kubka czy większej filiżanki. Ile cukru? To zależy od ciebie – standardowo łyżeczka na porcję kawy wielkości espresso. Tak, to słodka opcja, choć niektórzy proponują 2 łyżeczki. Wstaw kawę, ale gdy tylko pierwsze krople pojawią się górnym zbiorniku, zbierz je łyżeczką i wlej do cukru (jedna łyżeczka powinna wystarczyć).

Dokończ parzenie kawy, a ty w tym czasie porządnie ubij cukier z kawą na gęsty, jasny krem. Wlej do niego zaparzoną kawę, wymieszaj i rozlej do filiżanek do espresso. Z wyglądu kawa będzie łudząco przypominać właśnie espresso – powinna mieć na wierzchu kremową warstwę niczym klasyczna crema.

Ktoś wlewa do małej szklaneczki kawę zaparzoną w kawiarce

 

Kawa z kawiarki czy ekspresu

Oba urządzenia pozwalają na przygotowanie pysznej kawy. Ta z kawiarki nie jest jednak klasycznym espresso – jest parzona pod znacznie mniejszym ciśnieniem, bo to mniej więcej 1,5–2 bary. Żeby mówić o espresso, potrzebnych jest co najmniej 9 barów – takie ciśnienie może zapewnić tylko ekspres ciśnieniowy.

Jednak dobrze zaparzona kawa z kawiarki ma niepodważalne zalety: jest bogata w smaku, aromatyczna i mocna. I choć kawiarkę trudno kontrolować i trudno uzyskać powtarzalny efekt, to przy odrobinie zaangażowania pozwala się cieszyć świetną kawą. Urządzenie jest też bardzo proste w obsłudze, a parzenie kawy w kawiarce może się stać uroczym rytuałem, dzięki któremu zyskasz coś więcej niż tylko filiżankę wyśmienitej kawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!