W dobie postępującej cyfryzacji coraz więcej ludzi decyduje się dla wygody na płatności bezgotówkowe. Dzięki takiej możliwości cały proces przebiega sprawniej, a my nie musimy mieć przy sobie portfela czy gotówki. Chcesz się dowiedzieć, jak płacić telefonem? W tym poradniku wyjaśniamy, na czym polegają płatności zbliżeniowe i jak z nich korzystać.
Z TEGO TEKSTU DOWIESZ SIĘ: |
Czym są płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe są prostą, szybką i bezpieczną metodą płacenia. Bezgotówkowo możemy dziś zapłacić w wielu sklepach, restauracjach czy lokalach usługowych, co zdecydowanie ułatwia życie. Jak to działa? Od strony technicznej płatności zbliżeniowe opierają się na indukcji elektromagnetycznej, podczas której następuje przesłanie sygnału między czipem z karty a terminalem płatniczym. Bezstykowo możemy płacić nie tylko klasyczną kartą płatniczą, ale także smartfonem (lub smartwatchem bądź smartbandem) obsługującym technologię NFC (Near Field Communication), która przesyła dane na krótkie odległości. Do popularnych metod transakcji płatniczych bez użycia fizycznej karty należy również system BLIK.
Do płacenia w sklepach telefonem – oprócz smartfona z NFC – potrzebujesz dodatkowo skonfigurowanego cyfrowego portfela, do którego należy podpiąć kartę płatniczą (jedną lub więcej). Najpowszechniejszymi aplikacjami do zbliżeniowych płatności mobilnych są Google Pay oraz Apple Pay, które są bardzo proste w użyciu. Pamiętaj, że pierwsza działa tylko na smartfonach z systemem Android, a druga – tylko na iPhone’ach.
Jak płacić telefonem z Androidem
Dla użytkowników telefonów z systemem Android dostępna jest funkcja Google Pay (w Polsce pod nazwą Portfel Google) do płacenia zbliżeniowo oraz w internecie. Jest to cyfrowy portfel zastępujący tradycyjne karty płatnicze. Wystarczy podpiąć do niego kartę płatniczą, która zostanie zapisana na koncie Google. Dzięki Google Pay możesz zapisywać też karty lojalnościowe i podarunkowe, bilety oraz płacić telefonem za transport.
Żeby zacząć płacić zbliżeniowo telefonem z Google Pay:
- Pobierz ze sklepu Play darmową aplikację Portfel Google (w nowszych smartfonach jest już zainstalowana fabrycznie).
- Następnie skonfiguruj ją, wprowadzając dane osobowe oraz dane karty płatniczej.
- Zatwierdź proces w aplikacji bankowej lub poprzez SMS otrzymany z banku.
- Gotowe! Żeby zapłacić, odblokuj telefon i przyłóż go do terminala płatniczego, po czym zautoryzuj transakcję, jeśli trzeba.
Płatności zbliżeniowe telefonem przy użyciu Google Pay najlepiej działają na urządzeniach z Androidem w wersji 9.0 lub nowszym. Co więcej każda płatność działa tak, jakbyś użył tradycyjnej karty, czyli wlicza się do liczby wymaganych transakcji, potrzebnych np. do zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta bankowego.
Jak płacić zbliżeniowo iPhone’em
Płatności zbliżeniowe telefonem są też możliwe dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Właściciele iPhone’ów potrzebują do tego funkcji Apple Pay, która zastępuje plastikowe karty i gotówkę. Wystarczy dodać kartę debetową lub kredytową do aplikacji Wallet i gotowe. Apple Pay nie trzeba pobierać ani instalować, ponieważ funkcja jest wbudowana w każdego iPhone’a.
Jak płacić telefonem z Apple Pay:
- Wejdź do aplikacji Wallet.
- Dodaj swoją kartę płatniczą, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
- Zautoryzuj dodanie karty, wpisując kod SMS otrzymany z banku.
- I już! By zapłacić iPhone’em, przyłóż go do terminala płatniczego i ewentualnie zautoryzuj transakcję, jeśli trzeba.
Cyfrowe portfele korzystają z najnowocześniejszych systemów szyfrujących, dzięki czemu zbliżeniowe płatności telefonem są bezpieczne. Pamiętaj, by włączyć funkcję NFC w smartfonie, która jest konieczna do płacenia telefonem. Ponadto płacąc telefonem, nie musisz włączać internetu – cyfrowa karta działa podobnie jak jej fizyczny odpowiednik.
Co to jest BLIK i jak działa
BLIK to metoda płatności, dzięki której łatwo i szybko zapłacisz zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i przez internet. Do płatności BLIKIEM potrzebujesz telefonu komórkowego z systemem operacyjnym Android (min. wersja 6.0 i nowsze) obsługującego NFC oraz aplikacji twojego banku (uwaga, sprawdź, czy twój bank obsługuje płatności zbliżeniowe BLIKIEM). Płacenie tą metodą wymaga również ustawienia blokady ekranu (PIN-u lub biometrii) ze wzglądów bezpieczeństwa. Wówczas płatność sprowadzi się tylko do dwóch czynności – odblokowania telefonu i przyłożenia go do terminala płatniczego. Co ciekawe, BLIK działa nawet bez zasięgu i dostępu do sieci, co jeszcze ułatwia sprawę!
Jak aktywować płatności BLIKIEM w telefonie? Nie musisz podpinać karty płatniczej ani uzupełniać dodatkowych danych:
- W aplikacji mobilnej swojego banku znajdź BLIK.
- Kliknij „Płatności zbliżeniowe BLIK”.
- Naciśnij „Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK”.
- Zaakceptuj regulamin płatności zbliżeniowych.
- Włącz funkcję NFC.
- Ustaw blokadę ekranu (biometrię lub PIN).
- Potwierdź PIN-em aktywację płatności zbliżeniowych BLIK w telefonie.
- Gotowe – możesz już płacić zbliżeniowo BLIKIEM!
Dokładne kroki mogą się nieco różnić w zależności od aplikacji mobilnych poszczególnych banków. Pamiętaj, że korzystając z płatności zbliżeniowych BLIK, możesz jednocześnie używać Google Pay. Wystarczy, że w ustawieniach telefonu ustawisz wybrany sposób jako domyślny do płatności, co możesz w każdej chwili zmienić.
Wiedząc, jak płacić kartą z telefonu, nie tylko ułatwiasz sobie życie, ale także lepiej wykorzystujesz potencjał swojego smartfona. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał twoje wątpliwości i zachęcił do wypróbowania zbliżeniowych płatności telefonem.