Kupujesz nową pralkę, przywozisz ją do domu i zastanawiasz się, co zrobić, żeby przygotować ją do pracy? Jak podłączyć pralkę do odpływu, aby działała prawidłowo? Chociaż to zadanie może się wydawać trudne, przeprowadzimy cię przez wszystkie etapy montażu. Przeczytaj nasze porady, zastosuj je i… zacznij prać!
Gdzie postawić pralkę?
Zanim przystąpisz do wyboru miejsca, w którym postawisz pralkę, dowiedz się, jakie odległości należy zachować od zaworów dopływowych wody i gniazda sieciowego. Bardzo istotne jest również sprawdzenie, jaką długość mają węże i kabel zasilający, które połączą urządzenie z zaworami oraz gniazdkiem. Warto to zrobić jeszcze przed zakupem pralki: instrukcje większości sprzętów bez trudu znajdziesz w internecie. Pozwoli ci to zyskać pewność, że wybrane przez ciebie urządzenie będzie można zainstalować w wybranym miejscu.
Jest jeszcze kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, kiedy szukasz odpowiedniego miejsca dla pralki. Oto najważniejsze z nich:
1. Wybierz miejsce, w którym są przyłącze zimnej wody, odpływ i gniazdko elektryczne – to elementy, bez których montaż urządzenia nie będzie możliwy. Nie musi to być koniecznie łazienka. Pralki są coraz częściej ustawiane w kuchni. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przyda się pomoc hydraulika. Specjalista podłączy pralkę do instalacji wodno-kanalizacyjnej, do której przyłączony jest zlew, i odpowiednio uszczelni całość.
2. Ustaw pralkę w miejscu, w którym nie będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Temperatura w pomieszczeniu również nie jest bez znaczenia – jeśli spada poniżej 0°, zamarzanie wody znajdującej się w pralce doprowadzi do jej zniszczenia.
3. Zadbaj o to, żeby urządzenie stanęło na odpowiednio twardym i płaskim podłożu. Pralka musi być także wypoziomowana, żeby nie przesuwała się podczas pracy.
4. Pamiętaj, że w miejscu ustawienia pralki podłoga nie może być śliska. Jeśli nie pomyślisz o tym szczególe, urządzenie będzie się przesuwać podczas wirowania. Nie martw się jednak, jeśli ten problem występuje w twoim domu. Z łatwością rozwiążesz go, sięgając po maty antywibracyjne stworzone z myślą o zabezpieczeniu pralki czy suszarki. Dzięki matom zmniejszysz również generowany przez urządzenie hałas.
5. Nie ustawiaj pralki zbyt blisko ścian czy mebli. Nawet idealnie wypoziomowane urządzenie musi mieć trochę miejsca z każdej strony. Inaczej podczas wirowania mogłoby uszkodzić stojące zbyt blisko elementy wyposażenia wnętrza albo samo ulec uszkodzeniu.
Podłączanie pralki – od czego zacząć?
Jeśli już wiesz, gdzie ustawisz swoją pralkę, sprawdź, czy masz wszystkie części potrzebne do jej montażu, takie jak rura odpływowa i wąż przyłączeniowy, i czy nie są one uszkodzone. Przygotuj sobie także niezbędne narzędzia. Na pewno będą ci potrzebne poziomnica i zestaw kluczy – one przydają się zawsze.
Wiele osób nie wie, że na czas transportu pralki producenci zabezpieczają bęben oraz silnik przed uszkodzeniami za pomocą śrub. Przed rozpoczęciem montażu należy je więc odkręcić, a w ich miejsce zamontować zaślepki. Tego, ile dokładnie jest śrub i gdzie się znajdują, dowiesz się z instrukcji. To bardzo ważny etap przygotowania pralki do pracy. Włączenie pralki, gdy śruby transportowe są wkręcone, grozi bowiem uszkodzeniem bębna. Śruby warto jednak zachować na wypadek przewożenia urządzenia w inne miejsce w przyszłości.
Podłączanie pralki do wody
Pralka może mieć podłączenie tylko do zimnej wody albo osobne do zimnej i ciepłej. To drugie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić trochę energii zużywanej na podgrzewanie wody. Jeśli więc zależy ci na ekologii i chcesz obniżyć rachunki, jeszcze przed zakupem sprawdź, czy wybrane urządzenie ma dwa przyłącza.
Zanim przystąpisz do pracy, zakręć główny zawór wody, żeby uniknąć zalania. Możesz natomiast odkręcić zawór znajdujący się w ścianie i spuścić brudną wodę do miski czy wiadra. Następnie przykręć końcówkę węża do źródła wody. Jeśli przyłącze jest plastikowe, obchodź się z nim ostrożnie i nie używaj zbyt wiele siły. O tym, jak dokładnie przykręcić poszczególne elementy i jakich narzędzi użyć, przeczytasz w instrukcji. Gdy wąż jest już podłączony zarówno do rury wodociągowej, jak i do pralki, możesz odkręcić główny zawór wody i sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków.
Jak podłączyć odpływ pralki?
Pralka musi mieć możliwość odprowadzania brudnej wody. Do tego właśnie potrzebny jest odpływ. Jak podłączyć odpływ pralki, żeby działała prawidłowo? Przygotuj wąż, który producent dodał do urządzenia. Podłącz go do otworu wylotowego pralki, a następnie wsuń do odpływu – rury kanalizacyjnej znajdującej się w ścianie – i sprawdź, czy jest właściwie osadzony. Unikaj zaginania węża – może to spowodować jego zapchanie albo uszkodzenie. Wiele osób decyduje się na zastosowanie syfonu, który ma zapobiegać wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów z rury kanalizacyjnej. Jeśli więc podłączasz do syfonu wąż, zamocuj wokół niego opaskę uciskową, dzięki której nie wypadnie, a woda nie zaleje łazienki.
Wiesz już, jak zamontować wąż odpływowy do pralki, ale wciąż się zastanawiasz, co zrobić w sytuacji, gdy trzeba znaleźć inne ujście brudnej wody? Niektórzy wypuszczają ją z pralki bezpośrednio do wanny, umywalki czy muszli klozetowej. Dzieje się tak wtedy, gdy w mieszkaniu nie ma dodatkowego odpływu. Nie jest to ani najlepsze, ani najbezpieczniejsze wyjście. Po pierwsze zawsze trzeba pamiętać o umieszczeniu węża odpływowego we właściwym miejscu i zadbaniu o to, żeby woda nie wylała się na podłogę. Po drugie zastosowanie takiego rozwiązania może prowadzić do zatkania odpływu wanny zanieczyszczeniami, takimi jak włosy czy włókna tkanin. Jest to więc ostateczność.
Gdy wszystkie węże są już odpowiednio podłączone, możesz włożyć wtyczkę do gniazdka i ustawić pralkę we właściwym miejscu. Ale to nie koniec – został ci jeszcze jeden ważny etap montażu, czyli wypoziomowanie urządzenia, do czego niezbędna jest poziomnica. Pralki mają nóżki o regulowanej wysokości, dzięki czemu z łatwością równo ustawisz pralkę.
To już wszystko. Możesz rozpocząć korzystanie z urządzenia. Pierwszy cykl warto ustawić bez wsadu i wykorzystać jeden ze sposobów czyszczenia pralki, o których przeczytasz w naszym artykule Jak wyczyścić pralkę? To pozwoli się pozbyć specyficznego zapachu, a przy okazji sprawdzić, czy wszystkie przyłącza są szczelne.
Podłączenie pralki – podsumowanie
Jak widzisz, podłączenie pralki naprawdę nie jest skomplikowane. Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko o tym, jak podłączyć pralkę do odpływu oraz wody, a także będziesz pamiętać o wykręceniu śrub transportowych i wypoziomowaniu urządzenia. Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji montażu – to bardzo duże ułatwienie. Jeśli mimo wszystko nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przygotować pralkę do pracy, nie wahaj się skorzystać z pomocy fachowca, który zrobi to za ciebie.