Trzymanie wszystkiego na jednym dysku może powodować pewien bałagan w zarządzaniu plikami. Stąd warto wiedzieć, jak podzielić dysk na partycje, czyli logiczne części dysku twardego, które tworzą – można powiedzieć – osobne magazyny w obrębie jednego nośnika. W jaki sposób je utworzyć i dlaczego jest to bardzo przydatne? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć!
Czym jest partycjonowanie dysku i dlaczego należy to robić?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak podzielić dysk na partycje, warto się pochylić nad tym, jak dokładnie działa taka procedura i dlaczego jest ważna.
Partycja w profesjonalnej terminologii to wydzielona, logiczna część dysku. Tłumacząc to na język bardziej przyziemny, można powiedzieć, że to oddzielona osobna część pojemności dysku, która tworzy osobny magazyn w jego obrębie. Bo oczywiście jest to ten sam nośnik, ale podzielony na dwa magazyny. Można powiedzieć, że jeden dysk twardy to komoda i partycje to osobne szuflady, które się w niej mieszczą. W szufladach można trzymać różne rzeczy, tak samo jak na partycjach można przechowywać zupełnie inne systemy plików.
Zwykły użytkownik raczej nie będzie miał z tego aspektu partycjonowania żadnej korzyści, aczkolwiek może wykorzystać możliwość tworzenia logicznych obszarów do uporządkowania plików znajdujących się w systemie. Warto wydzielić sobie przynajmniej dwie osobne partycje – jedną na pliki systemowe, a drugą na cokolwiek innego. Tworzenie jeszcze większej liczby partycji może pomóc w organizacji.
Jak podzielić dysk na partycje? – Windows 10 i 11
Jak podzielić dysk na partycje? Windows 10, a także każda inna jego wersja, ma wbudowane specjalne narzędzie pozwalające zarządzać dyskami, które nazywa się – uwaga – zarządzenie dyskami! Aby się do niego dostać, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonę Windowsa na pasku zadań i wybrać odpowiednią opcję.
Na ekranie powinno się pojawić okno z dostępnymi nośnikami znajdującymi się w komputerze. Aby wydzielić partycję z jakiegoś dysku, należy kliknąć na prostokąt znajdujący się w dolnym segmencie zawierający pożądany przez nas dysk, a następnie wybrać opcję „zmniejsz wolumin”.
W oknie, które pojawi się w następstwie, należy zwrócić uwagę jedynie na wartość „ilość miejsca do zmniejszenia”, które jest opisane w megabajtach. Przydatne informacje o jednostkach pamięci znajdziesz w naszym artykule Co jest większe: MB, KB, a może GB? Po wpisaniu odpowiedniej liczby, o jaką chcemy „zmniejszyć” pojemność głównej partycji, wystarczy wcisnąć przycisk „zmniejsz”.
W dolnym segmencie powinna powstać nowa pozycja oznaczona jako nieprzydzielona. Jak podzielić dysk na partycje i stworzyć nowy magazyn z wolnego miejsca? Należy kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „nowy wolumin prosty”. Po zrobieniu tego wyskoczy kreator partycji, według instrukcji którego trzeba podążać, czyli kliknąć dalej, wpisać rozmiar, jaki chcemy jej przydzielić, przejść dalej, wybrać oznaczenie partycji literką (lub też nie) i w kolejnym kroku zaznaczyć „Formatuj ten wolumin z następującymi ustawieniami”. Dzięki temu partycja będzie obsługiwała odpowiedni system plików. Przechodzimy dalej i można zakończyć prace kreatora. Wystarczy chwilę poczekać i voilà – partycja została utworzona!
Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji Windows 10 lub 11?
Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak sformatować dysk C. Podczas robienia tego powinno wyskoczyć okno partycjonowania. Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji Windows 10, 11 lub – tak naprawdę – dowolnej innej wersji?
Gdy wyskoczy okienko, to dyski i alokacja miejsca w nich zawarta mogą się różnić w zależności od tego, ile mamy dysków, czy instalujemy na świeżym sprzęcie, czy może formatujemy już używany. Wariantów jest mnóstwo, dlatego najlepiej kliknąć w każdą przydzieloną partycję i wybrać opcję „Usuń”. Spowoduje to usunięcie partycji i dodanie ich wartości do puli miejsca nieprzydzielonego.
Jak podzielić dysk na partycje, kiedy mamy już pousuwane te wcześniejsze? Wystarczy kliknąć na opcję „Nowa”, wybrać ilość miejsca dla partycji i zostanie ona utworzona. Najlepiej stworzyć jedną partycję ok. 100 GB na system i resztę porozdzielać dowoli.
Jak podzielić dysk na partycje? Mac OS i inne OS X
Jak podzielić dysk na partycje w systemach Apple? Jest to jeszcze prostsze niż na Windowsach! Na sam początek wystarczy odpalić Narzędzie dyskowe znajdujące się w Narzędziach. W nim pojawią się dyski, które mamy w komputerze.
Wybierz pożądany dysk, następnie kliknij w opcję Partycja, znajdującą się na górnym pasku okna. Na ekranie powinno się pojawić kolejne okno z wykresem kołowym przedstawiającym zawartość i stopień zajęcia nośnika przez pliki.
Aby dodać nową partycję, wystarczy wcisnąć znajdujący się pod kołem plusik i potwierdzić chęć partycjonowania w okienku ostrzegającym. Rozmiar partycji można zarówno wpisać w miejscu do tego przeznaczonym, jak i wybrać je, przesuwając linię po okręgu. Kiedy już to zrobimy, trzeba nazwać jakoś partycję i wybrać format plików APFS i zatwierdzić. To wszystko!
Jak podzielić dysk na partycje? – podsumowanie
Dzięki temu artykułowi wiesz już, jak podzielić dysk na partycje. W dwóch systemach oraz podczas instalacji jednego z nich. Trzeba jednak na sam koniec zaznaczyć, że przed wykonaniem opcji „partycjonowanie dysku” warto dla bezpieczeństwa plików zrobić ich kopię zapasową. Nieumiejętne robienie partycji – a zwłaszcza ich późniejsze usuwanie – może doprowadzić do utraty danych.
Zazwyczaj jest to operacja jednorazowa, którą robi się przy instalacji systemu i którą warto wykonać, aby utrzymać porządek w cyfrowym świecie.