Nadchodzą pierwsze mroźne dni, wyciągasz z szafy puchową kurtkę i okazuje się, że jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. Zanim jednak spakujesz ubranie z zamiarem zaniesienia go do pralni, przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak prać kurtkę puchową w domu, żeby jak najdłużej zachowała swoje właściwości i prezentowała się efektownie.
Skuteczne i bezpieczne metody prania kurtek
Podstawowa zasada – kurtka puchowa to specyficzny rodzaj odzieży i należy prać ją jak najrzadziej. Niewielkie zabrudzenia najpierw spróbuj usunąć punktowo, przy użyciu np. delikatnego mydła do odplamiania. A żeby pozbyć się nieświeżego zapachu, po prostu wywietrz odzież. To szczególnie ważne, gdy ubranie wypełnione jest naturalnym pierzem, które z każdym kolejnym praniem traci swoje właściwości – moczenie go należy traktować jako ostateczność.
Ale nie chodzi jedynie o puch. Tkanina, z której okrycie wierzchnie zostało uszyte, może wymagać profesjonalnego prania – wtedy konieczne jest oddanie kurtki do pralni. Tak jak w przypadku każdego innego elementu odzieży należy zacząć od sprawdzenia symboli na metce. Producent zawsze umieszcza informacje na temat właściwych parametrów prania, do których należy się stosować, żeby nie zniszczyć tkaniny. Dzięki temu dowiesz się, czy w ogóle możliwie jest pranie kurtki puchowej w pralce lub ręcznie.
Gdy już się upewnisz, że możesz samodzielnie odświeżyć kurtkę czy płaszcz, a bęben urządzenia pomieści ubranie (powinien być odpowiednio duży), możesz przystąpić do działania. Jak wyprać kurtkę puchową w pralce:
- opróżnij kieszenie;
- zasuń suwaki i zapnij guziki;
- odwróć ubranie na lewą stronę;
- namocz kurtkę w zimnej lub letniej wodzie i delikatnie ugnieć puch, usuwając w ten sposób nadmiar powietrza;
- włóż ubranie do pralki.
Gdy pierzemy kurtkę puchową, w pralce nie powinno być innych sztuk odzieży, bowiem potrzebuje ona dużo miejsca, aby nie uległa zniszczeniu, a puch nie skleił się w kulę. W sprzedaży są specjalne piłki z wypustkami przeznaczone do prania puchu, które skutecznie rozbijają pierze i zapobiegają jego sklejaniu i utracie puszystości wypełnienia. Jeśli jednak nie masz tego akcesorium, możesz wykorzystać kilka czystych piłeczek tenisowych. Mocno zwinięte w kulkę skarpetki też powinny poradzić sobie z tym zadaniem.
Kolejna sprawa to detergent. Wybierz specjalny środek do prania kurtek puchowych i tekstyliów z podobnym wypełnieniem, który lepiej zadba o ich wypełnienie. Na rynku jest coraz większy wybór tego typu preparatów. Nie używaj proszku czy zwykłego płynu. Nie ma również mowy o stosowaniu płynów zmiękczających.
Ustaw odpowiedni program. Są dostępne pralki, które mają specjalny program do prania tkanin z puchowym wypełnieniem – kurtek, kołder czy śpiworów. Jeśli model, który masz w domu, również został wyposażony w tę opcję, to z całą pewnością należy z niej skorzystać.
W przypadku modeli bez tej funkcji najlepiej jest wybrać program do prania wełny lub delikatnych tkanin. Ważne są niska temperatura (maksymalnie 30°C) i jak najniższe obroty – 400–600 na minutę. Od razu po skończonym cyklu i odwirowaniu wody wyjmij ubranie z bębna i rozpocznij suszenie.
Kurtkę możesz również uprać ręcznie, chociaż jest to dosyć problematyczne, szczególnie jeśli chodzi o pozbycie się nadmiaru wody i suszenie. Najlepiej jest włożyć na płasko ubranie do wanny wypełnionej letnią wodą z dodatkiem detergentu i delikatnie na nią naciskać. Ani na etapie prania, ani płukania nie można ugniatać tkaniny, żeby nie zgnieść wypełnienia. Odciskanie nadmiaru wody wykonaj w taki sam sposób. Następnie przejdź do suszenia.
Suszenie kurtki puchowej – w suszarce bębnowej czy metodą tradycyjną?
Pewnie się zastanawiasz, czy kurtkę puchową można suszyć w suszarce. Jak najbardziej! Pod warunkiem że urządzenie ma specjalny program do suszenia tego typu odzieży albo taki przeznaczony do delikatnych tkanin. Jeśli tak, to jest to doskonały, a właściwie najlepszy sposób nie tylko na wysuszenie, ale też odpowiednie napuszenie wypełnienia. Na pewno przed włożeniem odzieży do bębna urządzenia należy sprawdzić oznaczenia na metkach. Od tej zasady nie ma odstępstw ani przed praniem, ani suszeniem. To samo dotyczy niskiej temperatury, obrotów i dużej pojemności bębna. Korzystając z suszarki, tak naprawdę cały proces prania kurtki i przywracania jej ładnego wyglądu możesz uznać za zakończony, bo najbardziej czasochłonna praca będzie wykonana bez twojego zaangażowania.
Jeśli jednak nie masz suszarki mechanicznej, po wyjęciu z pralki odwirowanej kurtki rozłóż ją na płasko na suszarce na pranie lub na ręczniku ułożonym na podłodze. Bardzo ważne jest delikatne potrząsanie kurtką co kilka godzin, aby wypełnienie nie skleiło się i nabrało puszystości. To najlepszy sposób na rozbicie puchu po praniu. Tradycyjne suszenie będzie trwało długo i nie należy go przyspieszać np. za pomocą gorącego powietrza albo ustawiania suszarki blisko kaloryfera, bo to grozi zniszczeniem puchowej odzieży.
Gdy nie wszystko pójdzie zgodnie z planem – jak uratować kurtkę puchową?
Mimo zastosowania wszystkich zasad, kurtka nie wygląda najlepiej? To jeszcze nie jest powód do zmartwienia, bo z dużym prawdopodobieństwem ten stan da się odwrócić. Uratowanie kurtki puchowej po praniu wcale nie jest niemożliwe. Musisz po prostu zacząć cały proces od początku, a pierwszy krok to ponowne włożenie ubrania do pralki. Jeśli kurtka jest świeżo po praniu, tym razem nie musisz stosować detergentu – sama woda wystarczy. Trzymaj się wytycznych i ze szczególną uwagą podejdź do suszenia. To kluczowy moment, od którego w dużej mierze zależy ułożenie pierza i który pozwoli je ponownie rozdzielić. Przy suszeniu na zwykłej suszarce jak najczęściej potrząsaj ubraniem, żeby rozbić posklejane wypełnienie.
Jak dbać o kurtkę puchową – podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika nie masz już złudzeń, że bezpieczne pranie kurtki puchowej w domu jest możliwie i wcale nie należy do trudnych zadań. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i poświęcić trochę czasu, jeśli zdecydujesz się na tradycyjne suszenie, żeby kurtka zachowała ładny wygląd i przez kilka sezonów skutecznie chroniła cię przed zimnem.
Jeśli się zastanawiasz nad zakupem pralki lub suszarki, sprawdź, które modele cieszą się największym zainteresowaniem w naszym sklepie. Zalety i wady najczęściej wybieranych produktów z tych kategorii znajdziesz w rankingu pralek oraz rankingu suszarek do prania.