Jak zacząć odchudzanie – przydatne gadżety i urządzenia

Matylda Gruman

Nawet jeśli trudno w to uwierzyć, droga do szczupłej sylwetki może być prosta i przyjemna. Najtrudniejszy jest sam start. Zatem jak zacząć odchudzanie, by zyskać superformę na lato? Już podpowiadamy! Zapomnij o męczącym liczeniu kalorii, głodówkach czy treningu ponad siły. Postaw na zdrowe odżywianie, co najmniej 30 minut ruchu dziennie oraz systematyczność działań – to klucz do sukcesu. Osiągnięcie celu ułatwią ci przydatne gadżety i urządzenia – kuchenne, sportowe i urodowe.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Dlaczego nie mogę schudnąć? Szybki test prawdy
  2. Zdrowe odżywianie – 5 kroków do szczupłej sylwetki
  3. Proste zasady – jak zacząć odchudzanie
  4. Pieczenie gorącym powietrzem, gotowanie na parze – lekka dieta w stylu fit
  5. Jak schudnąć – czerp moc z koktajli
  6. Więcej ruchu – dla początkujących
  7. Aktywność w domu – sposób na odchudzanie
  8. Monitorować wagę czy nie?
  9. Superforma na lato i przez cały rok – podsumowanie

 

Dlaczego nie mogę schudnąć? Szybki test prawdy

Często twierdzimy, że nie możemy schudnąć, bo mamy spowolnioną przemianę materii, prowadzimy stresujący tryb życia lub nie działa na nas wybrana dieta. Niewykluczone. Jednak w wielu przypadkach oszukujemy samych siebie. Mamy złe nawyki żywieniowe lub za mało się ruszamy. A jak jest z tobą? Co przeszkadza ci w zgubieniu nadprogramowych kilogramów? Zrób szybki test. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania. Im więcej odpowiedzi „tak”, tym więcej przyczyn problemów z utratą wagi.

 Regularne posiłki? To nie mój przypadek. Jem tylko wtedy, gdy czuję głód albo gdy mam czas.

 Zdrowe odżywianie jest dla mnie ważne, ale chyba nie potrafię komponować posiłków zgodnie z tabelą żywieniową. Moja dieta jest za mało urozmaicona.

 Zazwyczaj jem w pośpiechu – przed komputerem, telewizorem lub przeglądając newsy w smartfonie.

 Uwielbiam przekąski między posiłkami. Dzięki nim nigdy nie jestem głodna/głodny.

 Przynajmniej raz dziennie muszę sięgnąć po coś słodkiego.

 Choć nie przepadam za słodyczami, nie odmawiam sobie słodkich gazowanych napojów lub soków.

 Sport? Nawet lubię się ruszać, jednak brakuje mi czasu na to, by uprawiać go codziennie.

Co przeszkadza ci w zgubieniu nadprogramowych kilogramów? Zrób szybki test. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania.

• Śniadania – hmm, niekoniecznie. Za to przed snem dopada mnie wilczy apetyt.

 Mam za sobą wiele diet i głodówek. Pomagały na krótko. Potem pojawiał się efekt jo-jo.

 Chyba nie mam talentu kulinarnego, szkoda mi czasu na gotowanie. Wolę kupić coś gotowego.

 Nie wiem, jak zacząć odchudzanie.

Na koniec przyjrzyj się wszystkim przykładom, które potwierdziłaś/potwierdziłeś. Jeśli marzy ci się superforma i zdrowie, warto nad nimi popracować. Chętnie ci w tym pomożemy!

 

Zdrowe odżywianie – 5 kroków do szczupłej sylwetki

Zapewne dobrze wiesz, jak zdrowo się odżywiać, ale czy stosujesz te zasady na co dzień? Często na drodze do zrównoważonej diety stoją nadmiar pracy, życie w pośpiechu i niechęć do gotowania. Rozumiemy. Jeśli jednak zamierzasz skutecznie się pozbyć niepotrzebnych kilogramów oraz dbać o zdrowie, odżywianie potraktuj priorytetowo. Pamiętaj o 5 ważnych regułach:

1. Postaw na regularne posiłki. Dostarczając organizmowi energię o stałych porach, aktywujesz metabolizm, poprawiasz też koncentrację i ogólne samopoczucie. Najlepiej jedz 3–5 razy dziennie. Unikaj pojadania między posiłkami. Śniadanie spożyj do 2 godzin od pobudki, a kolację – minimum 2 godziny przed zaśnięciem (układ trawienny, tak jak cały organizm, potrzebuje w nocy czasu na regenerację). Staraj się nie spieszyć podczas posiłków. Po ok. 15 min do mózgu powinna dotrzeć informacja o uczuciu sytości. Przeżuwaj powoli i dokładnie – zjesz wtedy mniej i ułatwisz żołądkowi trawienie.

2. Jedz naturalnie. Sięgaj po produkty jak najmniej przetworzone. Dobrze, by pochodziły ze sprawdzonych źródeł (ideał to żywność bio, wytworzona blisko twojego miejsca zamieszkania). W sklepach wybieraj produkty naturalne, z krótką listą składników. W miarę możliwości przygotowuj żywność samodzielnie – uprawiaj na parapecie kiełki czy zioła, miksuj w blenderze soczewicę na pasztet, w jogurtownicy przyrządzaj domowy jogurt. Może dzięki wypiekaczowi do chleba zostaniesz też mistrzynią/mistrzem zdrowego piekarnictwa? Unikaj produktów wysokoprzetworzonych (słodkich napojów gazowanych, ciastek z olejem palmowym, czipsów, słodzonych płatków śniadaniowych, pieczywa z długim okresem przydatności itp.). Mnóstwo w nich soli, cukru, tłuszczów nasyconych, konserwantów i wzmacniaczy smaku, które uzależniają. Sprawiają, że chcemy po nie sięgać coraz częściej i częściej.

3. Zasmakuj w warzywach. Są niskokaloryczne, bogate w błonnik pokarmowy, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i na długo daje uczucie sytości. Zawarte w warzywach antyoksydanty oraz bioflawonoidy wspierają układ odpornościowy. Owoce natomiast, ze względu na wysoką zawartość cukrów, jedz maksymalnie dwa razy dziennie.

4. Wybieraj dobre węglowodany i dobre tłuszcze. Dzięki nim będziesz mieć więcej energii, zyskasz uczucie sytości i nie będą cię dopadać ataki wilczego głodu. Źródłem sprzyjających zdrowiu węglowodanów są produkty pełnoziarniste, przygotowane np. z mąki razowej czy żytniej, a także kasze (gryczana, amarantus, komosa ryżowa). Z kolei zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz w rybach, oliwie, nasionach, awokado.

5. Nawadniaj się. Dostarczaj organizmowi ok. 3 l płynów dziennie. Najczęściej sięgaj po wodę, ale nie stroń też od herbat owocowych, ziołowych i soków warzywnych. Pij małymi łykami, bo tylko w ten sposób nawodnisz wszystkie komórki (duża ilość płynu wypita jednym haustem szybko zostanie przefiltrowana przez nerki).

  • 279 zł
  • 779 zł
  • 589 zł
  • 319 zł
  • 769 zł
  • 619 zł
  • 379 zł
  • 429 zł
  • 349 zł
  • 329 zł

 

Proste zasady – jak zacząć odchudzanie

Najlepiej zastosuj metodę małych kroczków. Nie stawiaj sobie trudnych do zrealizowania celów. Nie mów: „Od jutra przejdę na dietę 1000 kcal i będę biegać godzinę dziennie”, bo możesz stracić zapał zaledwie po tygodniu. Poza tym twój organizm, gdy radykalnie ograniczysz liczbę dostarczanych mu kalorii, zareaguje jak w sytuacji kryzysowej – magazynowaniem tłuszczu i spowolnieniem przemiany materii. Działaj tak, by się nie zorientował, że zachodzą zmiany.

Stopniowo zmniejszaj porcje, wprowadzaj do menu coraz więcej zdrowych potraw, a eliminuj te z pustymi kaloriami. Nie musisz liczyć kaloryczności wszystkich potraw, to zbyt męczące i czasochłonne. Jeśli chcesz, możesz oszacować swoje dziennie zapotrzebowanie energetyczne (u dietetyka lub za pomocą jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie). Staraj się dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje. Ale pod żadnym pozorem nie głoduj.

Stopniowo zmniejszaj porcje, wprowadzaj do menu coraz więcej zdrowych potraw, a eliminuj te z pustymi kaloriami.

Nawet jeśli ci się to nie uśmiecha, wyproś z domu słodycze, słone paluszki, krakersy czy czipsy (w sytuacji kryzysowej pewnie będziesz po nie sięgać, lepiej więc, by cię nie kusiły). Zamiast nich wybieraj zdrowe przekąski, np. pokrojone w słupki marchewki, jogurt z chia, suszone plasterki jabłek (przygotujesz je za pomocą suszarki do grzybów i owoców).

Każdego dnia poświęć minimum 30 minut na sport. Najskuteczniejszy w spalaniu tkanki tłuszczowej jest trening interwałowy (ze zmienną intensywnością), np. bieg przeplatany marszem. Pamiętaj jednak, że sport powinien ci sprawiać przyjemność. Wolisz pływanie, jazdę na rowerze, pilates? Nie marnuj czasu na jogging! Rób to, co lubisz.

Polecane smartbandy
  • 269,99 zł
  • 179 zł
  • 149 zł
  • 199 zł
  • 169 zł
  • 169 zł
  • 199 zł
  • 169 zł
  • 399 zł
  • 199 zł

 

Pieczenie gorącym powietrzem, gotowanie na parze – lekka dieta w stylu fit

Zdrowe odżywianie (a dokładniej przyrządzanie wartościowych i lekkostrawnych posiłków) ułatwią ci sprzęty oraz akcesoria kuchenne. Dużą popularnością cieszą się klasyczne parowary – idealne do gotowania (na kilku poziomach) warzyw, kasz, ryb itp. Są proste w obsłudze, łatwe do umycia, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca w szafce. Podobnie jak nowocześniejsze frytkownice beztłuszczowe czy piekarniki parowe pozwalają zmniejszyć kaloryczność dań. Wykorzystują do obróbki termicznej parę lub gorące powietrze, eliminują albo minimalizują konieczność dodawania oleju do potraw. Zatrzymują w żywności jak najwięcej wartości odżywczych, smaku i aromatu.

Dzięki zaawansowanej automatyce frytkownice beztłuszczowe oraz piekarniki parowe wyręczą cię w smażeniu, pieczeniu, gotowaniu i grillowaniu. Pomogą przyrządzić niskokaloryczne złociste frytki, chrupiące warzywa, soczyste mięsa czy muffiny. Co jeszcze potrafią? Sprawdź, jak działa frytkownica beztłuszczowa zwana airfryerem. Poznaj też nasz ranking piekarników parowych do zabudowy.

Polecane frytkownice
  • 419 zł
  • 1 499 zł
  • 499 zł
  • 725 zł
  • 849 zł
  • 488 zł
  • 399 zł
  • 799 zł
  • 699 zł
  • 489 zł

 

Jak schudnąć – czerp moc z koktajli

Własnoręcznie przygotowane koktajle, smoothies, nektary oraz soki to eliksiry młodości i sprzymierzeńcy szczupłej sylwetki. Postaraj się wyrobić w sobie dobry nawyk i raz dziennie (najlepiej rano lub przed południem, gdy organizm ma przyspieszony metabolizm i jest najbardziej spragniony cennych składników odżywczych) wypijaj szklankę takiego napoju. Przyrządzając go bazuj na warzywach, owoce dodawaj w małej ilości (z uwagi na dużą zawartość cukru).

Proces odchudzania wspierają witaminy z grupy B, które znajdziesz w szpinaku, dyni, jabłkach, bananach i orzechach. Ich dobrym źródłem są też chude mięso, owoce morza, brązowy ryż, produkty pełnoziarniste i nabiał – więc zarezerwuj je sobie na kolejne posiłki, a przyspieszysz spalanie tłuszczów i węglowodanów. Metabolizm podkręcisz również za pomocą chili, kurkumy, pieprzu kajeńskiego czy imbiru. Natomiast uczucie sytości na dłuższy czas zagwarantują ci koktajle bogate w błonnik, np. z jarmużem, selerem naciowym, ananasem, grejpfrutem, nasionami chia.

Proces odchudzania wspierają witaminy z grupy B, które znajdziesz w szpinaku, dyni, jabłkach, bananach i orzechach. Ich dobrym źródłem są też chude mięso, owoce morza, brązowy ryż, produkty pełnoziarniste i nabiał – więc zarezerwuj je sobie na kolejne posiłki, a przyspieszysz spalanie tłuszczów i węglowodanów. Metabolizm podkręcisz również za pomocą chili, kurkumy, pieprzu kajeńskiego czy imbiru.

Pyszne koktajle i smoothie zmiksujesz w kilka minut w blenderze kielichowym. Jeśli zamierzasz świeżo przyrządzony napój zabrać do pracy lub na trening, skorzystaj z blendera personalnego z bidonem lub kubkiem – gotowymi do drogi. Bardziej smakują ci pozbawione miąższu soki? Świetnie. Szybko i wygodnie przygotujesz je w ręcznej wyciskarce do cytrusów, sokowirówce lub wyciskarce wolnoobrotowej (w porównaniu z poprzedniczkami zatrzymuje w sokach więcej wartości odżywczych). Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe w naszym rankingu potrafią nawet robić lody i shaki.

  • 299 zł
  • 178,95 zł
  • 149,99 zł
  • 149,99 zł
  • 178,95 zł
  • 99,99 zł
  • 359 zł
  • 149 zł
  • 178,95 zł
  • 199 zł

 

Więcej ruchu – dla początkujących

Aktywność fizyczną możesz zwiększać mimochodem. Wybieraj np. wchodzenie po schodach zamiast wjazdów windą. Wysiadaj z autobusu na wcześniejszym przystanku i szybkim marszem pokonuj drogę do domu. Częściej zamieniaj auto na rower lub hulajnogę. Umawiaj się ze znajomymi na kręgle, boule, biegówki, tańce itp. Masz psa? To idealny motywator do ruchu (nie odpuści ci porannych, popołudniowych i wieczornych spacerów wokół trawnika). Poświęcaj mu od teraz więcej czasu. Oboje na tym zyskacie.

Jeśli jesteś zadaniowcem, lubisz szybko widzieć efekty swojej pracy i wyznaczać nowe cele, przyda ci się smartband. Ta modna opaska sportowa umożliwi ci monitorowanie treningów oraz osiąganie lepszych wyników. Poinformuje o pokonanych kilometrach, liczbie przebytych kroków i spalonych podczas ruchu kaloriach. Skontroluje również podstawowe parametry zdrowotne – natlenienie krwi, puls i poziom stresu. Wyświetli też aktualnie przychodzące połączenia telefoniczne i wiadomości tekstowe.

Jeśli jesteś zadaniowcem, lubisz szybko widzieć efekty swojej pracy i wyznaczać nowe cele, przyda ci się smartband. Ta modna opaska sportowa umożliwi ci monitorowanie treningów oraz osiąganie lepszych wyników.

Jeszcze więcej wsparcia gwarantuje smartwatch z funkcją osobistego trenera. Może ci towarzyszyć podczas biegu, pływania jazdy na rowerze czy gry w golfa (najlepsze modele obsługują ponad 100 trybów sportowych, są świetne w terenie oraz jako gadżety na siłownię). Zegarek przeanalizuje twoją aktywność, zapamięta wyniki i zaproponuje kolejne plany treningowe. Podpowie też, jak wzmocnić mięśnie czy zredukować tkankę tłuszczową, oraz dopasuje poziom ćwiczeń do twojej kondycji.

Poza tym pomaga dbać o zdrowie. Kontroluje np. rytm serca, a gdy dane odbiegają od normy, wysyła komunikat ostrzegawczy. Dzięki funkcji nawigacji uchroni cię przed zgubieniem się w nieznanym miejscu.

  • 2 079 zł
  • 2 299 zł
  • 599 zł
  • 1 778 zł
  • 4 509 zł
  • 1 599 zł
  • 599 zł
  • 199 zł
  • 1 289,99 zł
  • 1 129 zł

 

Aktywność w domu – sposób na odchudzanie

O dobrą formę i smukłą sylwetkę możesz dbać również w domu. Nie potrzebujesz profesjonalnych sprzętów: sztang, ławeczek, rowerów stacjonarnych. Do efektywnego treningu wystarczą ci ściana, sofa, krzesło (w internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń z ich udziałem). Intensywność ruchu zwiększą też gadżety zajmujące niewiele miejsca w domu, m.in. gumowe taśmy (stawiają opór podczas ćwiczeń), obciążniki na nadgarstki i kostki czy rollery – świetne do stretchingu (rozciągania spiętych mięśni i powięzi) oraz walki z cellulitem.

Pomocny w redukcji tzw. skórki pomarańczowej jest masażer antycellulitowy. Regularnie stosowany może zmniejszyć obwód ud, pośladków czy ramion. Do wyboru masz też poręczne urządzenia wykonujące masaże shiatsu, wibracyjne, pulsacyjne lub relaksacyjne – idealne po treningu.

Polecane masażery
  • 259 zł
  • 229 zł
  • 389 zł
  • 349 zł
  • 719,99 zł
  • 108 zł
  • 159,99 zł
  • 229 zł
  • 129,99 zł
  • 349 zł

 

Monitorować wagę czy nie?

Stawanie codziennie rano na zwykłej wadze łazienkowej i sprawdzanie, ile się schudło, mija się z celem. Wyniki mogą być bowiem niewiarygodne, powiązane np. z utratą wody lub przyrostem masy mięśniowej wskutek intensywnych ćwiczeń. W odchudzaniu najważniejsza jest redukcja tkanki tłuszczowej przy jak najmniejszej stracie tkanki mięśniowej. Zamiast się więc ważyć, lepiej jest mierzyć obwody talii, ramion czy ud.

Przed przystąpieniem do akcji odchudzanie warto poznać skład organizmu: procentowy udział mięśni, tłuszczu i wody. Takie informacje o własnym ciele ułatwią ci dopasowanie treningu i diety oraz monitorowanie postępów. Sprawdzaj jednak parametry nie częściej niż raz w miesiącu.

W naszym sklepie znajdziesz inteligentne wagi do pomiaru nie tylko całkowitej masy ciała, ale też zawartości wody w organizmie i tkanek (kostnej, mięśniowej, tłuszczowej). Niektóre urządzenia wyświetlają na panelu również BMI (z ang. body mass index), czyli wskaźnik masy ciała. Na jego podstawie szybko się dowiesz, czy twoja waga jest prawidłowa, czy też wymaga korekty.

Polecane wagi łazienkowe
  • 169 zł
  • 299 zł
  • 169,99 zł
  • 89 zł
  • 119,89 zł
  • 199 zł
  • 122 zł
  • 819 zł
  • 159,99 zł
  • 99 zł

 

Superforma na lato i przez cały rok – podsumowanie

Jak zacząć odchudzanie? Z głową! By osiągnąć sukces: zgubić niepotrzebny tłuszczyk, wysmuklić sylwetkę i nie borykać się po czasie w efektem jo-jo, należy stopniowo, ale konsekwentnie, dążyć do wdrożenia zasad zdrowego stylu życia. Przyjrzyj się swojej dotychczasowej diecie i aktywności sportowej. Kolejno wyłączaj z nich elementy powodujące tycie, niesprzyjające dbaniu o formę. Zdrowe odżywianie oraz codzienna porcja ruchu to twój sposób na szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną.

Zobacz też:

Zwolnij obroty – test wyciskarki wolnoobrotowej Raven EWW007

Ranking pistoletów do masażu – najlepsze modele

Smartband do pływania – podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!