Chcesz cieszyć się komfortową temperaturą w sezonie zimowym? Przed jego nadejściem sprawdź stan techniczny swojej instalacji i napraw ewentualne usterki. Do najczęściej występujących należy bez wątpienia zapowietrzenie grzejników pokojowych. Zobacz, jak sobie z tym poradzić krok po kroku!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:- po czym poznać, że grzejnik wymaga odpowietrzenia, |
Jak rozpoznać, że grzejnik pokojowy jest zapowietrzony?
Zastanawiasz się nad tym, czy Twój grzejnik wymaga odpowietrzenia, czy też dotknęła go jakaś inna usterka? Zapowietrzenie łatwo rozpoznasz chociażby po tym, że grzejnik słabo grzeje – szczególnie wtedy, gdy kilka godzin po dostarczeniu gorącej wody do instalacji grzejniki wciąż są ledwie letnie. O takiej usterce może świadczyć również to, że grzeje tylko część grzejnika – np. żeberka z lewej strony są zimne, a z prawej gorące lub też dół działa bez zarzutu, a góra wcale się nie nagrzewa. Kolejnym symptomem, który może świadczyć o zapowietrzeniu grzejnika, są bulgoczące odgłosy wydobywające się z grzejnika po włączeniu. Jest to dźwięk przemieszczającego się po instalacji powietrza, które trzeba usunąć.
Jak odpowietrzyć grzejnik – instrukcja krok po kroku
Jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i nie wymaga korzystania ze skomplikowanych narzędzi – zapoznaj się z naszą instrukcją, a poradzisz sobie z tym błyskawicznie!
1. Odetnij dopływ wody do grzejnika – zakręć zawór grzejnikowy do pozycji zamkniętej (najczęściej jest to oznaczone symbolem * lub 0).
2. Znajdź odpowietrzacz umieszczony po przeciwległej stronie grzejnika. Ustaw jego otwór spustowy tak, by był skierowany do dołu – jeśli napotkasz duży opór, skorzystaj z kombinerek.
3. Podstaw dużą miskę lub wiadro pod otwór spustowy.
4. Korzystając z płaskiego wkrętaka lub kluczyka, odkręć śrubkę odpowietrzacza – usłyszysz syczenie, a z otworu zacznie wydobywać się woda z pęcherzykami powietrza.
5. Zaczekaj, aż będzie wypływać sama woda, a następnie zakręć śrubkę spustową i dokładnie wytrzyj grzejnik.
6. Włącz dopływ wody i odkręć grzejnik. Sprawdź, czy nagrzewa się prawidłowo i czy odpowietrzacz jest szczelny – jeśli nie, na śrubce pojawią się krople wody.
Grzejniki, które się nie zapowietrzają – poznaj nasze propozycje
Choć samo odpowietrzanie grzejników nie jest zbyt skomplikowane, jeśli zajdzie konieczność kilkukrotnego przeprowadzenia go w ciągu sezonu grzewczego, może okazać się uciążliwe. Z pewnością jednak wiesz, że trudność ta nie dotyczy grzejników elektrycznych. Jeśli więc chcesz uniknąć odpowietrzania w przyszłości, zdecyduj się na taki właśnie sposób ogrzewania. Poniżej prezentujemy 5 modeli grzejników, które są polecane przez naszych klientów.
- RAVEN EGO001 – 7-żeberkowy model, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o średnim metrażu. Na jego korzyść przemawia 3-stopniowa regulacja mocy oraz szereg zabezpieczeń – m.in. przed przegrzaniem oraz na wypadek przewrócenia,
- Eldom HO70C – urządzenie jest komfortowe w użytkowaniu, gdyż wyposażono je w mechaniczny termostat ułatwiający wybranie odpowiedniej temperatury. Na uwagę zasługuje również elegancka obudowa w czarnej barwie, która wpasuje się w wystrój nowoczesnego wnętrza,
- Sencor SCF 2003 – nadaje się do niewielkich lub sporych pomieszczeń, ponieważ jego moc można regulować od 750 do 2000 W. Posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, które chroni przed zniszczeniem pod wpływem wysokiej temperatury,
- HB OFR2203T – grzejnik posiada przycisk Turbo, który umożliwi Ci nagrzanie pomieszczenia w krótszym czasie. Wyposażono go także w zabezpieczenie przed zamarzaniem,
- DeLonghi Dragon4 TRD4 0820 – największą zaletą tego modelu jest wyłącznik czasowy, który umożliwia łatwe programowanie jego pracy. Posiada także mechaniczny termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem i zamarznięciem.
O czym jeszcze pamiętać, by zimną cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu? Garść praktycznych wskazówek znajdziesz również w artykule Jak dogrzać pomieszczenie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.