Masz problem z pendrive’em? Nie działa prawidłowo albo udostępnia mniej miejsca na pliki, niż powinien? A może potrzebujesz skorzystać z niego na komputerze z innym systemem operacyjnym niż dotychczas i okazuje się to niemożliwe? Chcesz z pendrive’a skutecznie usunąć wszystko, co się na nim znajdowało? We wszystkich tych przypadkach pomoże formatowanie. Przeczytaj, jak sformatować pendrive i jakie opcje masz do wyboru.
Co to jest formatowanie?
Formatowanie pendrive’a jest jak formatowanie dysku – przeprowadzamy je, gdy potrzebujemy usunąć wszystkie pliki, przywrócić niedostępne miejsce i przygotować nośnik do ponownego zapisu danych lub do przekazania innemu użytkownikowi czy do sprzedaży. Często przyczyną decyzji o formatowaniu są powtarzające się problemy z nośnikiem. W wypadku pendrive’a może to też być potrzeba użycia go na komputerze Mac, zamiast jak dotychczas na pececie z Windowsem (albo odwrotnie).
Formatowanie pozwala szybko usunąć zbędne pliki z pendrive’a, odzyskać miejsce, poprawić wydajność i dostosować nośnik do pracy w innym niż do tej pory systemie operacyjnym.
Decydując się na formatowanie pendrive’a, mamy do wyboru:
- szybkie formatowanie – wybieramy je przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy prędko zwolnić miejsce na pendrivie, ale nie zależy nam na nieodwracalnym wymazaniu danych (pliki usunięte podczas formatowania szybkiego można przywrócić za pomocą specjalnego oprogramowania);
- pełne formatowanie – wiąże się z trwałym i całkowitym usunięciem danych i może zająć dużo czasu (im większy pendrive, tym więcej).
exFAT, FAT32 czy NTFS?
Zanim rozpoczniemy formatowanie pendrive’a, warto wiedzieć, jakie systemy plików mamy do wyboru i który z nich kiedy najlepiej się sprawdzi.
– FAT32 – to najpopularniejszy i najszerzej kompatybilny system plików, jest bez problemów rozpoznawany przez komputery ze starszymi i nowszymi wersjami Windows i macOS, a także przez inne urządzenia z portem USB, ale ogranicza wielkość pojedynczego pliku do 4 GB.
– NTFS – jest to standardowy system plików Windows stosowany domyślnie w wypadku dysków wewnętrznych. Nie ogranicza wielkości pliku do 4 GB, ale w systemie macOS działa tyko w trybie do odczytu.
– Apple File System (APFS) i Mac OS Extended – standardowe systemy plików Apple, odpowiednio nowszy i starszy. Nie są w ogóle kompatybilne z Windowsem, są odpowiednie tylko dla nośników używanych z komputerami z macOS.
Jak sformatować pendrive krok po kroku
Uwaga! Formatowanie powoduje usunięcie z pendrive’a wszystkich znajdujących się na nim danych. Ich przywrócenie będzie niemożliwe lub bardzo trudne (przy użyciu specjalistycznych programów do odzyskiwania danych).
Oto jak sformatować pendrive w wypadku komputera z systemem Windows:
- Podłączamy pendrive do komputera i klikamy na Ten komputer.
- Otwiera się okno Eksploratora. Klikamy w nim prawym przyciskiem myszy na pendrive, który mamy sformatować, i z menu kontekstowego wybieramy Formatuj….
- W nowym oknie z rozwijanej listy wybieramy system plików. Na liście Rozmiar jednostki alokacji zostawiamy wartość domyślną. W polu Etykieta woluminu potwierdzamy nazwę pendrive’a. W zależności od potrzeb zostawiamy domyślnie zaznaczone pole Szybkie formatowanie lub usuwamy to zaznaczenie.
- Klikamy na Rozpocznij.
A oto jak sformatować pendrive w systemie macOS:
- Podłączamy pendrive do komputera i otwieramy aplikację Narzędzie dyskowe.
- W oknie Narzędzia dyskowego zaznaczamy na pasku z lewej strony pendrive do formatowania.
- Klikamy na Wymaż na pasku narzędzi.
- W oknie dialogowym Wymaż klikamy na Schemat i wybieramy schemat partycji (Narzędzie dyskowe obsługuje trzy schematy: Mapa partycji GUID – dla komputerów z macOS i niektórych nowszych komputerów z Windowsem, Główny rekord rozruchowy – aby zapewnić kompatybilność ze starszymi komputerami z Windowsem, Mapa partycji Apple – w wypadku starszych komputerów Mac).
- Klikamy na menu Format i wybieramy MS-DOS (FAT) dla nośnika o pojemności do 32 GB lub exFAT dla nośnika o pojemności powyżej 32 GB.
- Podajemy nazwę pendrive’a.
- Klikamy na Wymaż i na Gotowe.
Warto wiedzieć: Pod Windows czasem najłatwiej i najskuteczniej jest użyć do formatowania pendrive’a darmowego programu Rufus. To znane od lat, wypróbowane i bardzo proste w obsłudze narzędzie do formatowania nośników USB i tworzenia na nich bootowalnych obrazów ISO. Rufusa można pobrać ze strony producenta.