Jak sprać czerwone wino z tkanin, ścian i innych powierzchni – najlepsze sposoby na usuwanie plam

Matylda Gruman

Stało się! Kieliszek z napojem przewrócił się na stół. Zastanawiasz się teraz, jak sprać czerwone wino z białego obrusu. Najlepiej szybko, gdy przebarwienie jest jeszcze świeże. A może plama od dawna „zdobi” twoje ubranie, sofę, dywan lub ścianę i nie wiesz, czym ją wywabić? Poznaj sprawdzone sposoby na usunięcie śladów po czerwonym winie. Zastosuj te, które najbardziej pasują do twojego przypadku, i pozbądź się kłopotu.

Zobacz także: Ranking pralek - najlepsze modele

Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Istnieje wiele – bardziej lub mniej skutecznych – metod. Do najpopularniejszych należą posypywanie świeżej plamy solą i polewanie jej białym winem. W przypadku starszych przebarwień poleca się natomiast roztwór spirytusu lub pastę z szarego mydła i amoniaku. Czy działają? Wszystko zależy od tego, kiedy powstała plama, oraz od rodzaju materiału. Łatwiej można się rozprawić z zabrudzeniami sprzed sekundy, które powstały na tkaninach z tworzyw sztucznych lub materiałach zabezpieczonych powłoką zmywalną. Trudniej jest usunąć plamy zaschnięte – zwłaszcza z tkanin naturalnych czy surowego drewna.

 

Wywabianie świeżych plam z tekstyliów – tu liczy się refleks

Gdy plama pojawiła się dosłownie przed chwilą, ważna jest szybkość twojej reakcji. Do zabrudzenia przyłóż chusteczki higieniczne lub miękki biały ręcznik kuchenny. O ile to możliwe, podłóż papier również pod tkaninę. Odczekaj chwilę, aby zaabsorbował płyn. Choć pewnie będzie cię korcić, żeby przetrzeć plamę, pod żadnym pozorem tego nie rób! W ten sposób możesz niepotrzebnie ją powiększyć lub sprawić, że wino dostanie się w głąb materiału.

Pierwszy krok za tobą. Co dalej – jak usunąć plamę z czerwonego wina? Masz sporo możliwości. Nie pozwól tylko plamie wyschnąć.

 

Plama na obrusie lub ubraniu – rozmyj ją

Jeśli zabrudzone zostały obrus, ubranie, pled lub poszewka na poduszkę, którymi możesz od razu się zająć w kuchni lub łazience, jesteś na dobrej drodze do zwycięstwa. Pomogą ci:

  • wrzątek – najlepsze efekty da natychmiastowe potraktowanie plamy bardzo gorącą wodą. Umieść zaplamiony materiał na dużym sitku w zlewozmywaku, wannie lub umywalce. Zalej plamę wrzątkiem (bezpośrednio z czajnika, powoli, wąską strużką). Na koniec wypierz tkaninę w pralce. Uwaga: choć ten sposób jest skuteczny, lepiej nie stosować go w przypadku materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę, np. wełny, lnu, jedwabiu, oraz mogących się odbarwiać;
  • czysta zimna woda – nie masz dostępu do wrzątku lub twoja tkanina mogłaby się zniszczyć pod wpływem gorąca? Namocz ją w zimnej wodzie. Po kwadransie przetrzyj zabrudzenie czystą gąbką lub szmatką – rozluźnisz w ten sposób włókna materiału. Pozostaw w zimnej wodzie na kolejny kwadrans i dopiero potem wypierz w pralce;
  • zimne mleko – najlepiej niskotłuszczowe i nieprzegotowane – ono także sprawdzi się w roli odplamiacza. Polej nim przebarwione miejsce, a potem postępuj jak wyżej;
  • woda gazowana – dzięki dwutlenkowi węgla rozluźni włókna tkaniny, lepiej w nie wniknie i uwolni zabrudzenia.
  • białe wino – powinno nieco zneutralizować czerwony barwnik.

Spieranie plam po czerwonym winie z białej bluzki może być kłopotliwe

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak sprać czerwone wino z białej bluzki lub innej białej tkaniny? Wypróbuj te domowe sposoby:

  • woda utleniona – działa jak środek wybielający. Umieść zabrudzoną tkaninę na sitku. Zwilż ją 2-procentowym roztworem wody utlenionej. Po kilku minutach dokładnie wypłucz materiał, a potem zanurz go w czystej zimnej wodzie na kolejny kwadrans. Na koniec wypierz w pralce;
  • ocet spirytusowy – użyj go w ten sam sposób co wody utlenionej. Nie zastępuj octu spirytusowego winnym lub jabłkowym (mogą zabarwić tkaninę);
  • soda oczyszczona – przygotuj masę z sody i zimnej wody (proporcje 3:1). Nanieś ją na plamę i co jakiś czas spryskuj wodą, by nie wyschła. Po ok. 30 min przyjrzyj się zabrudzeniu. Jeśli wciąż jest widoczne, pozwól sodzie działać dalej. Gdy miną maksymalnie 2 godz., wypłucz dobrze materiał w zimnej wodzie i wypierz.

A jak sprać wino za pomocą wody utlenionej, octu i sody oczyszczonej, ale z kolorowej tkaniny? Tak jak powyżej, pamiętając tylko o rozcieńczeniu preparatów zimną wodą (w proporcji 1:1).

 

Gdy nie możesz od razu przeprać materiału – zasyp i zwilż plamę

Rozlane wino podczas spotkania towarzyskiego. No cóż, zdarza się. Jeśli nie chcesz zdejmować obrusu lub narzuty do prania, bo zrobiłoby się niepotrzebne zamieszanie, wybierz inne rozwiązanie.

Na imprezie łatwo poplamić się czerwonym winem

Osusz plamę miękkimi chusteczkami higienicznymi. Podłóż pod spód kilka chusteczek, a wierzch obficie posyp solą, sodą oczyszczoną, mąką ziemniaczaną albo talkiem. Spryskaj całość zimną wodą lub sokiem wyciśniętym z cytryny i zapomnij o plamie do końca imprezy (ewentualnie co pewien czas znów skrapiaj masę wodą/sokiem, zmień też chusteczki na czyste). Zamiast soli i spółki możesz też wypróbować piankę do golenia, która przykryje plamę, nie pozwalając jej zaschnąć. Gdy pożegnasz się z gośćmi, mocz tkaninę w zimnej wodzie przez ok. 30 min, po czym wrzuć do pralki i wypierz, np. w pralce z funkcją odplamiania.

 

Polecane pralki

Winna plama na tapicerce – nie wpadaj w panikę

Może twoja sofa lub fotel są tapicerowane tkaniną plamoodporną? Jeśli tak, delikatnie przyłóż do materiału miękkie chusteczki higieniczne lub ręcznik kuchenny – niech wchłoną wilgoć. Następnie wilgotną szmatką zatrzyj pozostały płyn.

Ciężko domyć plamy po czerwonym winie z tapicerki

Tapicerka jest zwyczajna, bez specjalnej powłoki ochronnej? Po wchłonięciu wilgoci przez chusteczki przyłóż do zabrudzenia szmatkę zwilżoną wodą (najlepiej gorącą lub gazowaną). Poczekaj chwilę, aż plama uwolni barwnik. Szybko zbierz go papierem i ponownie zwilż miejsce wodą. Powtarzaj tak długo, aż plama zniknie. Jeśli ciągle ją widać, znokautuj ją detergentem, np. odrobiną rozcieńczonego płynu do mycia naczyń lub płynu do prania. Uważaj, by przesadnie nie zmoczyć tkaniny ani nie spienić detergentu. Stosuj zasady: „lepiej mniej, niż więcej” i „powoli”. Na koniec wysusz tapicerkę suszarką z chłodnym nawiewem. Zrób to jednak dopiero wtedy, gdy po plamie nie będzie już śladu.

 

Jak sprać wino z dywanu?

Możesz tu postąpić dokładnie tak samo jak z tapicerką (instrukcja powyżej). Jeśli chcesz dodatkowo przepłukać plamę, podłóż pod dywan miskę do prania i zabezpiecz podłogę folią. Do usuwania oporniejszych zabrudzeń użyj wody z sodą oczyszczoną, amoniakiem lub octem spirytusowym albo roztworu wody utlenionej. Obawiasz się odbarwienia włókien? Zrób test na kawałeczku tkaniny, w mało widocznym miejscu. Ewentualnie dodaj do roztworu więcej wody. Na koniec osusz dywan bawełnianymi ściereczkami i papierem. Podsusz suszarką do włosów z chłodnym nadmuchem.

Zaplamione ściana, płytki, drewno, blat z marmuru

O ile ściana pomalowana jest farbą zmywalną, odporną na zabrudzenia – zaraz będzie po kłopocie. Wystarczy przetrzeć plamę gąbką nasączoną wodą, a zaplamienie powinno zniknąć. Na powierzchni pozostał jednak delikatny różowy ślad? Przemyj ścianę wodą z szarym mydłem. Wypróbuj tę metodę również w przypadku ścian wykończonych zwykłą farbą (bez powłoki zabezpieczającej). Niestety może się okazać, że efekty cię nie zadowolą i pozostanie ci zamalowanie plamy.

Pomocne w czyszczeniu płytek ściennych i podłogowych oraz fug są z kolei woda z octem oraz pasta z sody oczyszczonej.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina na drewnie? Potraktuj je bardzo gorącą wodą (jeśli to możliwe, sparz deskę wrzątkiem). Dokładnie wypłucz i wyszoruj drewno szczotką lub szorstką gąbką. Gdy nie pomaga, zaaplikuj na plamę pastę z sody oczyszczonej lub amoniaku. W ostateczności przetrzyj deskę drobnoziarnistym papierem ściernym.

Blaty z marmuru lub granitu – ze względu na porowatą strukturę łatwo wchłaniają płyny. Dlatego jak najszybciej wytrzyj wino z kamienia i starannie przemyj go wodą. Możesz też pozostawić na blacie (na godzinę) kałużę wody, by czysta ciecz rozcieńczyła kwas garbnikowy. Pod żadnym pozorem nie stosuj kwaśnych ani wybielających preparatów. Zamiast nich wybierz lepiej specjalne środki czyszczące do kamienia.

 

Jak wywabić plamy z czerwonego wina, które powstały jakiś czas temu?

Podczas usuwania starych śladów po winie twoja cierpliwość może być wystawiana na próbę. Jednak się nie poddawaj. Rzadko kiedy zabrudzenie, które wżarło się w tkaninę na dobre, znika po pierwszym kontakcie z odplamiaczem. Ale już po dwóch, trzech razach… wszystko może się zmienić. Zastosuj tylko te wspomagacze:

  • roztwór spirytusu – przygotuj go w równej proporcji wody do alkoholu. Użyj do wywabiania plam po winie na tkaninach nadających się potem do prania w pralce;
  • pasta z szarego mydła z amoniakiem – łyżeczkę amoniaku połącz z łyżką gorącej wody oraz startym na tarce mydłem. Zwilż plamę wodą, pokryj ją pastą. Po 30-60 min zbierz preparat, przetrzyj zabrudzenie szmatką z gorącą wodą i ponownie nanieś pastę na plamę.
Po wszystkim wymocz tkaninę w wodzie i wypierz w pralce. Plamę na dywanie również pokryj pastą, na koniec przyłóż bawełnianą szmatkę i przeprasuj żelazkiem (pod wpływem ciepła tkanina powinna przyjąć zarówno środek czyszczący, jak i wino). Odkurz dywan. W razie konieczności wypierz specjalnym preparatem do dywanów.
  • odplamiacz – zacznij od wypróbowania tych delikatniejszych, jak mydła galasowe lub szare albo mydlana pasta BHP. Jednym z nich natrzyj uprzednio zwilżoną wodą plamę. Pozostaw na kilka, kilkanaście minut i spłucz. W razie konieczności powtórz zabieg za parę dni. Gdy preparaty nie sprostają twoim oczekiwaniom, sięgnij po bardziej skoncentrowane odplamiacze, np. z aktywnymi enzymami – do tekstyliów białych lub kolorowych. Nanieś je bezpośrednio na plamę, a potem dodaj do prania;
  • odkurzacz piorący – dzięki niemu szybko i skutecznie wypierzesz dywan, wykładzinę i tapicerowane meble. Specjalna dysza ekstrakcyjna – po wyczyszczeniu tkaniny – odessie z niej wodę, co znacznie przyspieszy schnięcie materiału.
Polecane odkurzacze

Podsumowanie

Jak sprać czerwone wino? Największą szansę na sukces masz wtedy, gdy zaczniesz działać tuż po rozlaniu się napoju (zarówno tego w wersji alkoholowej, jak i bez procentów). W przypadku opornych zabrudzeń musisz się liczyć z bardziej angażującą pracą. Dostosuj metodę i środek czyszczący do rodzaju materiału. Zacznij od naturalnych odplamiaczy, które możesz znaleźć w swojej kuchni lub w łazience. Dopiero potem, w razie niepowodzenia, sięgnij po silniejsze, gotowe preparaty. Sprawdzonym pomocnikiem w walce z plamami na tekstyliach będzie odkurzacz piorący.


Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!