Smartfony towarzyszą nam na każdym kroku. Ich bardzo intensywne użytkowanie sprawia, że przydarzają im się wypadki. Jednym z częstych problemów są ich zalania, które mogą zniszczyć urządzenie. Jak uratować zalany telefon? Przeczytaj nasz poradnik i bądź przygotowany na taką ewentualność.
Czym zalano telefon?
Jednym z najważniejszych pytań, na które musisz znaleźć odpowiedź, jest to, czym zalano telefon. Jeśli urządzenie wpadło do wanny, umywalki lub basenu, to odpowiedź jest prosta: jest to słodka woda. Gorzej jeśli urządzenie zostało ci przyniesione mokre i trudno stwierdzić, od czego. O ile słona woda nie jest dużo bardziej szkodliwa od słodkiej, o tyle słodkie, klejące się napoje, takie jak soki owocowe lub napoje gazowane, już tak. Te są najbardziej zabójcze dla elektroniki i najtrudniej się ich pozbyć.
Co zrobić z zalanym telefonem?
Przy ratowaniu zalanego telefonu najważniejszy jest czas. Przede wszystkim jak najszybciej wyłącz urządzenie. ograniczy to ryzyko zwarcia do minimum. Następnie:
1) Przetrzyj całe urządzenie czymś suchym (najlepiej ręcznikiem papierowym), by nie została na nim nawet kropla wody.
2) Wyjmij wszystkie elementy ruchome – tackę na kartę SIM i SD oraz baterię (jeśli możesz).
3) Każdy wyjęty element dokładnie wytrzyj – najlepiej wspomnianym już ręcznikiem papierowym.
4) Umieść urządzenie w suchym oraz ciepłym miejscu. Jeśli masz możliwość jego intensywnej wentylacji i zapewnienia mu przewiewnego miejsca, to również warto.
Ile powinien schnąć telefon, czyli jak uratować zalany telefon
Niezależnie od tego, jaką cieczą zalano telefon, warto poczekać z jego uruchomieniem – nawet jeśli dokładnie się go wytarło. Większość poradników radzi, by z ponowną aktywacją urządzenia poczekać około doby. W praktyce, by upewnić się, że cała woda wyparowała z naszego smartfona, lepiej wstrzymać się na nawet na 48 godzin. Radykalnie zmniejszy to ryzyko zwarcia, do którego mogłoby dojść przy aktywacji mokrego telefonu.
Zalany telefon – co robić, jeśli telefon dalej nie działa?
Bardzo często jest tak, że mimo opisanego wyżej oczekiwania smartfon nie chce się włączyć. Powodów takiego stanu może być parę, i warto mieć to na uwadze.
Najczęstszą przyczyną braku reakcji na próbę włączenia telefonu jest rozładowana bateria. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym, że mokry telefon natychmiastowo się wyładowuje. Zazwyczaj telefon ulega namoczeniu po pewnym czasie używania, np. wieczorem. To w połączeniu ze wszystkimi funkcjami czuwania potrafi rozładować akumulator. Jeśli zatem smartfon się nie aktywuje, podłącz kabel ładowania.
Jeśli telefon dalej nie reaguje na włącznik i dopływ prądu z ładowarki, odłącz urządzenie i odłóż telefon na kolejnych 48 godzin. Jeśli to nie pomoże, niestety niezbędna może być wizyta w serwisie.
Domowe sposoby na uratowanie telefonu
Kiedy zapytasz kogoś, co zrobić, jak zalejesz telefon, to najczęściej pojawiają się dwie porady. Są nimi:
- włożenie urządzenia do miski z surowym ryżem;
- przetarcie go szmatką nasączoną mocnym alkoholem.
Czy mają one cokolwiek wspólnego ze skutecznością?
Zalany smartfon w ryżu
Ryż ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że dobrze wchłania wodę. Zwolennicy wkładania smartfona do ryżu mówią, że już nawet po 12 godzinach telefon zacznie działać z powrotem. Do dziś nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność tej metody, a jej „sukces” może być efektem tego, że telefon po prostu wysechł.
Ryż może zdołać wchłonąć wodę, która znajduje się na ekranie, ale nie wyciągnie tej z wnętrza telefonu – która jest kluczowa przy wypadkach tego typu. Metoda ta z pewnością nie szkodzi urządzeniom, ale wątpliwy jest również jej korzystny wpływ.
Szmatka z alkoholem do zalanego telefonu
A co z bawełnianymi ściereczkami nasączonymi alkoholem? Rzeczywiście wykazuje on właściwości osuszające. Jednak nawet jeśli użyjesz 95% spirytusu, przetarcie nią ekranu i obudowy nie sprawi, że woda z wnętrza telefonu wyparuje, więc telefon i tak będzie musiał poleżeć w suchym i ciepłym miejscu, by móc zacząć ponownie działać.
Tym samym jest to metoda mająca bardziej „naukowe” podłoże niż wyżej opisane włożenie do ryżu, jednak jej użyteczność jest wątpliwa, bo i tak będzie trzeba podjąć standardowe kroki, takie jak rozłożenie telefonu oraz pozostawienie go przynajmniej na dobę w suchym i ciepłym miejscu.
Czego kategorycznie nie robić przy zalanym telefonie?
Jeśli chodzi o działania związane z zalanym telefonem, to są rzeczy, których kategorycznie robić nie wolno. Pierwsza to zbyt szybkie uruchamianie urządzenia. Jeśli spróbujesz to zrobić za wcześnie, to może dojść do zwarcia, co zniszczy urządzenie.
Inną rzeczą, która była modna na forach, a fatalna w skutkach, jest suszenie telefonu suszarką do włosów. Gorące powietrze nie spowoduje odparowania całej wody z urządzenia, ale może popchnąć krople w głąb konstrukcji, co zmniejszy szanse na jej osuszenie i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia. Dodatkowym problemem są same nagrzane podmuchy, które mogą trwale uszkodzić twoje urządzenie
Jak uratować zalany telefon – podsumowanie
Przy zalaniu telefonu najważniejszy jest czas – im szybciej zareagujesz, tym mniej czasu telefon spędzi w wodzie, ale też urządzenie będzie mniej uszkodzone. Pamiętaj, by dokładnie wysuszyć telefon i możliwie szybko go rozebrać.
Potem daj mu czas, by woda odparowała, i nie ryzykuj jego szybkiego uruchomienia. To grozi zwarciem i doszczętnym zniszczeniem urządzenia. Pamiętaj, że wszystkie opisane tu metody nie gwarantują przywrócenia telefonu do pełnej sprawności – jest wiele innych czynników, które mają na to wpływ, jednak jeśli się zastosujesz do naszych porad, to znacząco zwiększysz tę szansę.
Zobacz jak odzyskać dane z telefonu:
Jak przenieść dane z telefonu na telefon Samsung, czyli Smart Switch
Jak przenieść dane z telefonu na telefon?
Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon?
Jak przenieść SMS-y na nowy telefon? Kopiowanie SMS-ów między urządzeniami