Podczas używania telefonu regularnie otwiera ci się zawirusowana strona? A może zamierzasz sprzedać urządzenie i nie chcesz, by twoje dane trafiły w niepowołane ręce? Takie sytuacje wymagają usunięcia historii przeglądania. Sprawdź, jak wykonać czyszczenie krok po kroku, i usuń historię przeglądania w telefonie.
Usuń historię przeglądania w telefonie z Androidem
Niewątpliwie najłatwiejszym sposobem na to, jak usunąć historię przeglądania z telefonu, jest przywrócenie jego ustawień fabrycznych. W ten sposób skasujesz jednak wszystko – urządzenie będzie miało taką ilość danych, jak wtedy, gdy zostało po raz pierwszy wyjęte z pudełka. Jeśli więc nie chcesz się pozbywać wszystkich SMS-ów czy kontaktów, ale usunąć historię przeglądania w telefonie, nie rekomendujemy tej metody.
Producenci stworzyli inne sposoby czyszczenia urządzenia, które pomagają usunąć wybrane elementy z pamięci smartfona. W przypadku usuwania historii Google w telefonie czy historii innych przeglądarek obsługiwanych przez system Android powinieneś podjąć poniższe kroki:
1) Wejdź w zakładkę swojej przeglądarki.
2) W prawym górnym rogu naciśnij ikonkę trzech kropek rozwijającą menu „Opcje”.
3) Wejdź w zakładkę „Historia”.
4) W zależności od przeglądarki kliknij napis „Wyczyść dane przeglądania” na samej górze lub kolejne trzy kropki w prawym górnym rogu.
5) Po chwili rozwinie się menu „Czyszczenie podstawowe” lub „Czyszczenie zaawansowane”. W pierwszym automatycznie wyczyścisz historię, pliki cookies i dane stron, a także obrazy i pliki pamięci podręcznej (masz możliwość odhaczenia pojedynczych modułów, by nie wszystko zniknęło). W drugim możesz wyszczególnić zapisane hasła, autouzupełnianie formularzy stron czy ustawienia witryn.
6) Wybierz zakres: od ostatniej godziny do całej historii.
7) Kiedy już zaznaczyłeś wszystkie opcje, naciśnij „Wyczyść dane”. W zależności od ilości informacji proces ten może potrwać nawet do kilku minut.
Jak usunąć historię przeglądania w telefonie z systemem iOS?
Czyszczenie historii w iPhone’ach przebiega bardzo podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem. Główne różnice wynikają z rodzajów wyszukiwarek używanych przez oba systemy.
By wyczyścić przeglądarkę w iPhonie, musisz wejść w ustawienia telefonu i wybrać zakładkę „Safari”. Kiedy w pełni się rozwinie, na samym dole znajdziesz opcję „Wymaż historię i dane witryn”. Pamiętaj, że usunięciu nie ulegną automatycznie uzupełniane dane.
Jeśli je również chcesz wymazać, w zakładce „Safari” musisz wejść w pole „Autouzupełnianie”. Wybierz „Zapisane hasła” lub „Zapisane dane” (w zależności od modelu smartfona), a rozwinie ci się lista witryn, w których masz wypełnione formularze. W prawym górnym rogu kliknij „Edytuj” i wybierz dane, które chcesz usunąć. Wybór zatwierdź kliknięciem przycisku „Usuń”.
iOS również ma opcję przywracania ustawień fabrycznych, która pozwala wyczyścić historię z telefonu. Tym sposobem – podobnie jak w przypadku urządzeń z Androidem – usuniesz jednak wszystkie dane.
Jak usunąć historię połączeń i SMS-ów?
Usuwanie SMS-ów i połączeń nie jest trudne, niezależnie od tego, z jakim systemem operacyjnym masz do czynienia. W przypadku SMS-ów możesz to zrobić za pomocą komendy „Usuń”, która za sprawą jednego kliknięcia umożliwia skasowanie jednej, kilku, a nawet wszystkich wiadomości. Aby ją wyświetlić, naciśnij ikonkę kosza, która pojawi się w prawym górnym rogu, kiedy dłużej przytrzymasz element do usunięcia.
Jeśli natomiast chcesz wyczyścić dane z rejestru połączeń, naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz funkcję „Historia połączeń”. W tym polu ponownie kliknij trzy kropki i wybierz „Wyczyść historię połączeń”. W zależności od modelu smartfona urządzenie wyświetli komunikat o tym, że usunięcie danych jest nieodwracalne, i poprosi o potwierdzenie. W niektórych telefonach opcja ta może się również od razu pokazać pod ikonką „Usuń” po naciśnięciu trzech kropek.
W części smartfonów również otworzy się lista wszystkich połączeń, ale przed każdą nazwą użytkownika i numerem pojawi się kratka. W ten sposób możesz wybrać, które połączenia chcesz usunąć, a które pozostawić. Dzięki opcji „Zaznacz wszystko” na samej górze od razu skasujesz wszystkie połączenia.
Usuwanie historii Google w telefonie, podobnie jak SMS-ów czy połączeń, to często działania, które z różnych powodów są niezbędne. Warto zatem wiedzieć, że każde z nich można z łatwością wykonać osobno, bez wpływu na inne dane zapisane w pamięci smartfona. Nie zapominaj również, że takie działania często pozytywnie wpływają na ogólne funkcjonowanie telefonu, stan pamięci i porządek w zapisanych plikach.