Masz już najnowszą konsolę do gier, a teraz szukasz do niej odpowiedniego telewizora? Oczywiście musisz znaleźć urządzenie o bardzo dobrej jakości obrazu, w możliwej do zaakceptowania kwocie i w odpowiednim do twojego salonu rozmiarze. Gdy wybierasz telewizor do grania, weź jednak pod uwagę więcej jego cech – technologie, funkcje czy złącza, które umożliwią płynne wyświetlanie najwyższej możliwej jakości obrazu i pozwolą wydobyć z konsoli oraz gier pełnię ich możliwości.
Jaki telewizor do Xbox Series X oraz PlayStation 5 wybrać?
PlayStation 5 oraz Xbox Series X to najnowsze generacje konsol. Można grać na nich w gry w rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę, co zapewnia niezrównane doznania wizualne. Aby to jednak było możliwe, potrzebujesz telewizora ze złączem HDMI 2.1.
To najnowszy standard technologii HDMI, który ma maksymalną przepustowość aż 48 gigabitów na sekundę (Gb/s) – w porównaniu z 18 Gb/s w przypadku starszego HDMI 2.0. Jego główną zaletą jest zdolność do przesyłania niezwykle szczegółowego wideo 4K z częstotliwością odświeżania do 120 Hz w przypadku nowoczesnych konsol (takich właśnie jak PS5 i Xbox Series X) lub do 144 Hz w przypadku potężnego komputera do gier.
Co prawda nie każda gra na PS5 lub Xbox Series X obsługuje tak wysoką liczbę klatek na sekundę, a niektóre robią to tylko w niższych rozdzielczościach, ale te, które to robią, zachwycają płynnością oraz grafiką. HDMI 2.1 zapewnia także funkcje, które są niezwykle ważne, jeśli chodzi o płynne granie w gry. Mamy tu na myśli zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) oraz automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM).
VRR (Variable Refresh Rate) umożliwia telewizorowi automatyczne odświeżanie obrazu, aby dopasować go do częstotliwości odświeżania konsoli do gier. Telewizor będzie „współpracował z konsolą”, aby dostosować liczbę klatek na sekundę do każdej wyświetlanej sceny lub obrazu, co zapewnia najbardziej płynną rozgrywkę.
Z kolei ALLM (Auto Low Latency Mode) pozwala konsoli (czy innemu urządzeniu źródłowemu) przekazać telewizorowi, aby przełączył się w tryb, który zmniejsza opóźnienie pomiędzy odebraniem każdej klatki obrazu a wyświetleniem jej na telewizorze. Eliminuje to dodatkowe przetwarzanie obrazu, a tym samym zmniejsza opóźnienie przesyłania sygnału. Telewizor z ALLM automatycznie przełączy się w tryb gry, a następnie wyłączy go, gdy wrócisz do oglądaniu filmów czy programów telewizyjnych.
A co z graniem w rozdzielczości 8K? PlayStation 5 i Xbox Series X są technicznie zdolne do wyświetlania wideo 8K, jednak na razie właściwie nie tworzy się gier w tej rozdzielczości. Nieliczne telewizory 8K dostępne na rynku są bardzo drogie, a praktyczne korzyści z 8K są minimalne – chyba że zamierzasz siedzieć nieracjonalnie blisko ekranu ogromnego telewizora.
HDMI 2.1 ma wpływ nie tylko na jakość obrazu, ale także brzmienia. Zapewnia obsługę eARC (Enhanced Audio Return Channel), który umożliwia przesyłanie 5.1-kanałowego i 7.1-kanałowego dźwięku do podłączonego do telewizora soundbara lub amplitunera.
W im więcej portów HDMI 2.1 wyposażono telewizor, tym lepiej. Telewizory ze złączem HDMI 2.0 również są kompatybilne z najnowszą generacją konsol, jednak nie będą wykorzystywać wszystkich drzemiących w nich możliwości.
Jakie jeszcze funkcje powinien mieć telewizor do grania?
Kwestię standardu HDMI mamy już omówioną. A co jeśli nie zależy ci na graniu w 4K w 120 klatkach na sekundę lub masz konsolę starszej generacji? Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybierasz telewizor do gier?
Częstotliwość odświeżania
Istotnym parametrem będzie częstotliwość odświeżania. Określa ona, jak szybko telewizor może odświeżyć obraz na ekranie, a tym samym – ile klatek na sekundę może wygenerować. Telewizory mają częstotliwość odświeżania 50/60 Hz lub 100/120 Hz (czasem na rynku można spotkać telewizory z oznaczeniem 240 Hz, jest to jednak tylko chwyt marketingowy).
Najlepiej, jakby telewizor do gier miał częstotliwość odświeżania 100/120 Hz – pozwala ona płynniej odwzorować ruch na ekranie. O tym, czy warto zainwestować w wyższą częstotliwość odświeżania ekranu, już pisaliśmy. Jak wspominaliśmy, modele wyposażone w HDMI 2.1 mają zmienną częstotliwość odświeżania (VRR).
Input lag
Wybierając telewizor do grania, warto się zdecydować na model z minimalnym opóźnieniem wejściowym, tzw. input lagiem. O tym, czym jest input lag i jak go sprawdzić, już pisaliśmy. Tutaj tylko nadmienimy, że jest to czas, który musi minąć, zanim zobaczysz na ekranie reakcję bohatera, samochodu itp. na wciśnięcie przycisku na padzie. Input lag ma więc wpływ na doświadczenia płynące z rozgrywki i im jest on mniejszy, tym lepiej.
HDR
HDR to jedna z kluczowych pozycji w specyfikacji telewizora do gier. Oznacza on zdolność telewizora do wyświetlania szerszego zakresu barw, zarówno w bardzo ciemnych, jak i szczególnie jasnych obszarach wyświetlanego obrazu. Szerszy zakres pozwala wydobyć szczegóły, niewidoczne na telewizorze ze standardowym zakresem dynamiki (SDR). Obsługa HDR wiąże się zazwyczaj także z lepszym odwzorowaniem kolorów i wyświetlaniem szerszej ich palety.
Większość nowych telewizorów, które można obecnie kupić, ma HDR, jednak niektóre modele wykorzystują go znacznie lepiej niż inne. HDR występuje również w różnych standardach – generalnie dzielą się one na te, które wykorzystują statyczne metadane (np. HDR10), i te, które wykorzystują dynamiczne metadane (np. HDR10+, Dolby Vision). Te drugie są bardziej zaawansowane, ponieważ pozwalają telewizorowi zoptymalizować jasność i kolory w zależności od danej sceny lub nawet klatki, podczas gdy te pierwsze wykorzystują jeden zestaw zoptymalizowanych ustawień dla całego filmu czy innej treści. Xbox Series X i S obsługują Dolby Vision w grach, a PS5 nie.
Tryb gry
Jest to tryb, który wyłącza systemy przetwarzania obrazu (np. upłynniacze), co skutkuje znacznie szybszym czasem reakcji i płynną rozgrywką. Działa na tej samej zasadzie co opisane wyżej ALLM. Jest bardzo przydatny, ponieważ oszczędza czas potrzebny na ręczne zoptymalizowanie wydajności telewizora do grania w gry. Niektóre telewizory automatycznie aktywują tryb gry po podłączeniu do nich i włączeniu konsoli.
Pasek gier
AMD FreeSync oraz NVIDIA G-Sync
Obie te technologie działają na takiej samej zasadzie jak VRR. Dostosowują częstotliwość odświeżania telewizora do klatek na sekundę w treściach przesyłanych przez urządzenie źródłowe – konsolę czy podłączony do TV komputer. Dzięki temu rozgrywka jest bardziej płynna, a zacinanie się wyświetlania obrazu lub jego rozrywanie w grach zostaje wyeliminowane. AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync można znaleźć w wielu różnych telewizorach, w tym LG OLED i Samsung QLED.
Technologia wyświetlania obrazu w telewizorach do gamingu
Telewizory OLED świetnie nadają się do gamingu. Ich matryce składają się z samoświecących się pikseli – każdy pojedynczy piksel może sam zgasnąć i zaświecić się, nie potrzebuje do tego dodatkowego podświetlenia. Telewizory OLED charakteryzuje głęboka, perfekcyjna czerń, a także znakomity, nieskończony kontrast. A to zwiększa wrażenia wizualne, ponadto zwiększony kontrast ułatwia dostrzeżenie wroga z dalszej odległości.
Piksele w telewizorach OLED są niezwykle czułe i szybkie, więc telewizory tego typu działają niezwykle płynnie i są bardzo responsywne. Wszystkie telewizory tego typu zapewniają częstotliwość odświeżania 120 Hz. Warto też wspomnieć, że OLED-y cechują się szerokimi kątami widzenia, dlatego też świetnie sprawdzają się, jeśli chcesz pograć w grupie kilku osób.
Jeszcze do niedawna potencjalnym minusem związanym z używaniem telewizorów OLED do grania była możliwość tzw. wypalenia – w miejscu ekranu, w którym często znajdował się stały obiekt, pozostawały po nim ślady, szare powidoki, które przebijały się przez wyświetlane w danym momencie treści. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie zjawisko w nowoczesnych telewizorach, ponieważ technologia znacznie się rozwinęła i producenci stosują rozwiązania, które zapobiegają wypaleniom.
Dobrym rozwiązaniem będą też telewizory Mini LED. W porównaniu do tradycyjnych telewizorów LED/QLED mają dużo więcej stref wygaszania, dzięki czemu charakteryzują się zwiększonym kontrastem (a tym samym ostrzejszym obrazem) i lepszym odwzorowaniem kolorów. Zapewniają też świetną jasność, dzięki czemu granie w dzień może być bardziej komfortowe niż na telewizorach OLED.
Jak wybrać telewizor do gier? – podsumowanie
Większość obecnie produkowanych telewizorów z półek wyższych niż budżetowa oferuje funkcje dla graczy. Modele ze złączem HDMI 2.1 – w tym wiele telewizorów OLED, jak np. Sony Bravia 8 K-65XR80 – są do gier idealne i na nie warto się decydować w pierwszej kolejności.
Tańsze modele mogą nie mieć częstotliwości odświeżania ekranu 120 Hz czy złącza HDMI 2.1, które to pozwoli w pełni wykorzystać potencjał konsol PS5 lub Xbox Series X. Jeśli jesteś zagorzałym gamerem, który lubi grać w najlepszej możliwej jakości, wybierz telewizor, który będzie w nie wyposażony. Warto także do grania zdecydować się na telewizor z HDR.
Artykuł powstał we współpracy z firmami LG oraz Sony.