Każdy, kto decyduje się na zakup płyty indukcyjnej, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jej pielęgnacja wymaga znajomości kilku prostych zasad. Jeśli jednak poznasz je i będziesz się do nich stosować przy okazji zarówno codziennych, jak i generalnych porządków, urządzenie zachowa swoją funkcjonalność i estetykę na długi czas. Jak czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować? Co zrobić, gdy coś się na niej przypali? Podpowiadamy!
Jak dobrze wyczyścić płytę indukcyjną? Poznaj podstawowe zasady
Jeszcze zanim przejdziemy do konkretnych porad na temat dbałości o płytę indukcyjną, warto wspomnieć o najważniejszych zasadach obowiązujących podczas czyszczenia. Pierwszą z nich jest wyłączenie kuchenki i zaczekanie z porządkami do jej całkowitego ostygnięcia. W ten sposób unikniesz przykrych poparzeń. Pamiętaj również, aby do mycia urządzenia nie używać ostrej gąbki, druciaka ani mleczek do czyszczenia z drobinkami ściernymi – wszystko to może po prostu uszkodzić delikatną powierzchnię płyty.
A co jest ostatnią zasadą? Wyrobienie w sobie zwyczaju częstego przecierania płyty, aby uniknąć gromadzenia się zabrudzeń. W ten sposób płyta będzie wyglądać estetycznie nie tylko od święta i będzie ci ją łatwiej wyczyścić, kiedy już się zdecydujesz na generalne porządki. Co więcej, duża ilość zaschniętego brudu często wymaga użycia skrobaka, a to zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia płyty.
Jak czyścić indukcję na co dzień?
Wiesz już, czego nie wybierać podczas porządków, jednak pewnie zastanawiasz się, jak czyścić indukcję? Jakie środki sprawdzą się podczas czyszczenia płyty indukcyjnej? Choć na rynku można się spotkać z preparatami przeznaczonymi specjalnie do tego celu, na co dzień w zupełności wystarczą detergenty, które masz już w kuchni. W roli pogromcy brudu na indukcji doskonale sprawdzą się płyn do mycia naczyń (w końcu świetnie usuwa tłuszcz z brudnych talerzy!), sprej do szyb, a nawet mydło w płynie. Do rozprowadzania i zbierania nadmiaru detergentu użyj miękkiej gąbki lub ściereczki oraz ręcznika papierowego.
Jak czyścić kuchenkę indukcyjną? Nanieś na jej powierzchnię detergent, dokładnie go rozprowadź, pozostaw na chwilę i zmyj. W ten sposób środek będzie miał czas na rozpuszczenie zabrudzeń, a ty w efekcie usuniesz je znacznie łatwiej i szybciej. Na koniec przetrzyj jeszcze raz całą powierzchnię do sucha ściereczką lub ręcznikiem papierowym, by usunąć pozostałości detergentu.
W skutecznym wyczyszczeniu płyty indukcyjnej bez szorowania pomogą ci też myjki ciśnieniowe, myjki parowe i myjki do okien. Jeśli w swoim porządkowym arsenale masz któreś z tych urządzeń, możesz śmiało po nie sięgnąć.
Jak czyścić przypaloną płytę indukcyjną?
Co zrobić z przypaloną płytą indukcyjną? Przede wszystkim zareaguj, jeszcze zanim coś się zacznie na niej przypalać. Jeśli w czasie gotowania zupa lub mleko wykipi na płytę, jak najszybciej wyłącz urządzenie, odczekaj chwilę, by ostygło, i wytrzyj plamę. Jeśli zrobisz to od razu, najpewniej uda ci się usunąć zabrudzenia bez skrobania. Ograniczy to ryzyko zarysowania płyty, a co za tym idzie – również jej uszkodzenia, które mogłoby mieć wpływ na działanie urządzenia.
Jeśli płyn zdążył już mocno zaschnąć, trzeba go zeskrobać. Nie używaj do tego jednak ostrej strony gąbki, zamiast tego sięgnij po specjalny skrobak do płyt indukcyjnych. Przyłóż go do podłoża pod kątem 45° i zacznij zeskrobywać zaschniętą plamę płynnymi, powolnymi ruchami. Na koniec wypoleruj powierzchnię – po przypalonym jedzeniu nie powinien zostać nawet ślad.
Jak czyścić płytę indukcyjną domowymi sposobami?
Osoby, które decydują się na zakup płyty indukcyjnej, często zastanawiają się, czy można ją bezpiecznie wyczyścić domowymi sposobami. Okazuje się, że jak najbardziej! Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą na pastę i rozsmaruj ją na uporczywych zabrudzeniach na kilkanaście minut. Po tym czasie przetrzyj płytę gąbką lub ściereczką nasączoną wodą i wypoleruj.
Warto też sięgnąć po ocet. Możesz zwilżyć ściereczkę roztworem wody z octem i przetrzeć nim płytę albo spryskać płytę taką mieszanką za pomocą spryskiwacza. Zmiękczony octem brud łatwo usuniesz np. ręcznikiem papierowym. Ocet jest zresztą nie tylko doskonałym środkiem czyszczącym, ale też nabłyszczającym – po jego zastosowaniu płyta indukcyjna w twojej kuchni będzie lśnić.
Jak uniknąć smug?
Do wyczyszczenia płyty indukcyjnej możesz z powodzeniem wykorzystać ręcznik papierowy albo zwykłą gąbkę. Żadne z nich nie pomoże ci jednak w uzyskaniu naprawdę lśniącej powierzchni bez smug, które psują cały efekt. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Wystarczy na koniec czyszczenia przetrzeć całą powierzchnię płyty miękką, suchą ściereczką z mikrowłókna, wykonując równomierne koliste ruchy.
Chociaż na pierwszy rzut oka czyszczenie płyty indukcyjnej może się wydawać skomplikowane, nie ma w tym nic trudnego! Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni skrobak oraz zestaw ściereczek, gąbek i płynów i nie zapominać o zachowywaniu ostrożności. A jeśli wciąż jesteś na etapie decydowania o wyborze takiego urządzenia, sprawdź nasz ranking płyt indukcyjnych. Z pewnością znajdziesz wśród nich idealną dla siebie!