Wymiana baterii w dzbanku Brita dotyczy jedynie wskaźnika zużycia filtra. Oczywiście bez niego z urządzenia dalej da się korzystać, ale wówczas samemu trzeba kontrolować moment wymiany filtra. Można więc rozważyć kilka możliwości wymiany baterii we wskaźniku, która zapewni pełną funkcjonalność urządzenia.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Za co odpowiada bateria w dzbanku Brita?
Bateria w dzbanku Brita z pozoru może pozostać zupełnie niewidoczna. Sam dzbanek jest bowiem urządzeniem, które działa bez jakiegokolwiek źródła energii. Filtrowanie wody to proces, który nie wymaga ani podłączenia do prądu, ani też zasilania za pomocą baterii. Bateria w dzbanku Brita jest zamontowana we wskaźniku zużycia filtra, który znajduje się na pokrywie czajnika. Zostaje on na nowo uruchamiany przy każdej wymianie filtra. Pojawiają się wtedy na nim 4 paski, z których każdy oznacza jeden tydzień. Dzięki temu po upływie miesiąca dzbanek sam sygnalizuje, że niezbędna jest wymiana filtra na nowy.
Czy baterię w dzbanku Brita da się wymienić?
Wymiana baterii w dzbanku Brita może być utrudniona z kilku powodów. Po pierwsze sam wskaźnik zużycia filtra jest dość mocno osadzony w pokrywie dzbanka. Zdarza się, że jest zalany plastikiem, co jeszcze bardziej utrudnia jego wyjęcie. Po drugie bateria we wskaźniku nie znajduje się na jego tyle, lecz w środku całego elementu, co wymaga kolejnego rozbioru, którego trzeba dokonać. Natomiast jeśli te dwa działania się powiodą, sama wymiana baterii nie powinna stanowić już żadnego problemu. Wystarczy kupić baterię u zegarmistrza lub w sklepie z akcesoriami AGD i RTV i wymienić zużyty element. Cały proces wymaga nieco pracy, ale sama bateria nie jest kosztowna. Jej cena to niecałe 20 zł. Po wymianie należy wcisnąć przycisk Start na wskaźniku i go przytrzymać. Najpierw pojawią się 4 paski, które po chwili zaczną migać. To oznacza aktywowanie licznika. Wtedy można puścić przycisk.
Co zrobić, jeśli nie można wymienić baterii w dzbanku Brita?
Wymiana baterii we wskaźniku zużycia filtra w dzbanku Brita dla wielu osób może stanowić problem. Niestety dotyczy on właściwie wszystkich dzbanków Brita, ponieważ zarówno Brita Aluna, Brita Marella PerfectFit , jak i Brita Elemaris XL mają identycznie zamontowany wskaźnik filtra. Jeśli nie umiesz lub nie chcesz bawić się w rozbiór wskaźnika, powinieneś rozważyć kilka innych rozwiązań.
Po pierwsze możesz przeszukać internet w poszukiwaniu samego wskaźnika filtra. Na niektórych stronach da się znaleźć ofertę zakupu takiego urządzenia. Kosztuje ono niewiele więcej lub właściwie tyle samo, co bateria zegarmistrzowska. Druga możliwość to zgłoszenie się z pokrywą od dzbanka do punktów Brita. Tutaj można liczyć na bezpłatną wymianę baterii przez przedstawiciela firmy. W końcu zostaje jeszcze jedna możliwość – niedziałający wskaźnik zużycia filtra nie blokuje możliwości korzystania z dzbanka Brita. Wystarczy jedynie samodzielnie – za pomocą przypomnienia w telefonie, kalendarzu czy rozpiski na lodówce – kontrolować termin wymiany filtra.
Dlaczego trzeba regularnie wymieniać filtr w dzbanku Brita?
Wymiana filtrów w dzbankach Brita to obowiązek każdego, kto chce z tego urządzenia korzystać zgodnie z przeznaczeniem. Wymiana filtra po upływie miesiąca jest obowiązkowa i tylko ona gwarantuje pełną jakość filtracji. Aby dzbanek Brita działał sprawnie, bez zarzutu, a przefiltrowana woda była w pełni czysta i smaczna, należy stosować się do zaleceń producenta. Warto pamiętać, że w trakcie używania na filtrze osadza się coraz więcej zanieczyszczeń. Im jest ich więcej, tym wolniej filtruje się woda. Zwiększa się także ryzyko, że filtracja staje się coraz mniej dokładna.
Sprawne działanie filtra, które kontrolować można m.in. dzięki wskaźnikowi jego zużycia, gwarantuje, że poprawie ulegnie smak filtrowanej wody. Ponadto usunięty zostanie przykry zapach i posmak chloru oraz innych zanieczyszczeń organicznych, z którymi borykają się często nie tylko mieszkańcy wielkich miast.
Sam filtr do dzbanka Brita zbudowany jest przede wszystkim z mieszanki węgla aktywnego i wymiennika jonowego. To one sprawiają, że filtr pochłania metale ciężkie (np. ołów i miedź), a także inne zanieczyszczenia obecne w wodzie.
Warto przypomnieć, że do wyboru użytkownicy mają nie tylko filtry producenta (Brita Pure Performance, Brita Maxtra Plus), lecz również tańsze zamienniki (np. Aquaphor B100-25 Maxfor). Sposób ich działania jest taki sam, podobnie je się też wymienia.