Gdy brakuje miejsca na osobną pralnię, nie pozostaje nic innego, jak wstawić pralkę do łazienki. Aby urządzenie nie zaburzyło wystroju pomieszczenia, najlepiej postawić na model przeznaczony do zabudowy. Jak zamontować pralkę do zabudowy pod blatem? Sprawdź, jak to zrobić!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego warto zabudować pralkę pod blatem?
Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy warto zabudowywać pralkę w łazience? Oto korzyści, które możesz zyskać, decydując się na ten krok:
- wystrój łazienki prezentuje się lepiej, gdy nie szpeci go ciężka bryła pralki, zupełnie niepasująca do aranżacji,
- zamknięcie pralki w szafce nieco tłumi wibracje i hałas powstające podczas wirowania – urządzenie pierze więc ciszej,
- zabudowanie pralki stanowi też zabezpieczenie przed niespodziewaną zmianą parametrów pracy, np. przez dziecko – urządzenie jest schowane w meblu, gdzie nie dosięgną go dziecięce rączki.
Jak przygotować miejsce na pralkę do zabudowy?
Najistotniejszym etapem zabudowywania pralki pod blatem jest przygotowanie na nią miejsca. Jeśli nieprawidłowo zaplanujesz przestrzeń, pralka nie będzie mogła poprawnie działać. Efekt? Niekomfortowa eksploatacja i szybkie zużycie urządzenia.
Najważniejsze jest bez wątpienia to, by zapewnić jej wystarczająco dużo miejsca na pracę. Najlepiej, aby szafka była o ok. 6-8 cm szersza od pralki (po 3-4 cm z każdej strony) i przynajmniej 10 cm dłuższa od niej – tak, by z tyłu pozostał spory zapas. Blat nie powinien się również opierać na urządzeniu, lecz znajdować się lekko powyżej niego, wsparty na ściankach szafki.
Uważaj także na to, by umiejscowić pralkę do zabudowy w pobliżu kontaktu elektrycznego. Standardowy przewód w tego typu urządzeniach mierzy do 1,5 m i powinien być stosowany bez żadnych przedłużaczy – zawczasu zaplanuj więc miejsce, w którym chcesz postawić sprzęt, i przygotuj osobne gniazdko.
Jak zabudować pralkę w łazience – praktyczne wskazówki
Sam proces instalacji pralki do zabudowy nie różni się zbyt wiele od tego, jak to wygląda w przypadku standardowego, wolnostojącego urządzenia. Wszystko sprowadza się zatem do właściwego podłączenia do prądu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Garść porad dotyczących tego, jak to prawidłowo zrobić, znajdziesz tutaj: Jak samodzielnie podłączyć pralkę?.
Montując urządzenie w zabudowie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka drobnych kwestii, które mogą się okazać istotne przy późniejszej eksploatacji.
- pralkę zabudowaną w szafce warto postawić na macie antywibracyjnej, która wygłuszy dźwięki powstające podczas wirowania i zapobiegnie przesuwaniu urządzenia w czasie pracy;
- zadbaj o to, by pralka miała potrzebną przestrzeń do pracy – w przeciwnym razie podczas wirowania będzie się obijać o wnętrze szafki;
- pamiętaj, że pralki to urządzenia, które stosunkowo często ulegają awariom, dlatego też nie warto montować sprzętu na stałe w taki sposób, by ograniczać do niego dostęp. Dobrze też zadbać o to, by w razie awarii woda miała swobodne ujście, zamiast gromadzić się wewnątrz szafki.
CZY WIESZ, ŻE…Dlaczego nie zaleca się zabudowywania blatem lub szafką pralek wolnostojących? Urządzenia te mają nieco odmienną konstrukcję, co może utrudniać korzystanie z nich w takiej sytuacji. Mowa tu przede wszystkim o braku wentylacji, która może doprowadzić do zawilgocenia mebla, oraz za krótkiej szufladzie na proszek, utrudniającej wsypywanie detergentu. |
Szukasz dobrej pralki, którą będzie można estetycznie zabudować pod blatem? Modele polecane przez naszych klientów znajdziesz tutaj: Najlepsza pralka do zabudowy pod blatem – poznaj opinie naszych klientów. O tym, jaką pralkę kupić, przeczytasz również w tym artykule: Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę?.