To, jak założyć filtr do dzbanka Brita, zależy w dużej mierze od faktu, czy dysponujesz oryginalnym filtrem, czy też zdecydowałeś się na zakup zamiennika. Ogólne zasady są bardzo podobne, ale na kilka elementów trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego trzeba wymieniać filtr w dzbanku Brita?
Wymiana filtrów w dzbankach Brita to konieczność i po upływie określonego czasu nie należy z nią zwlekać. Filtry to bowiem właściwie najbardziej istotne elementy tak popularnych dziś dzbanków, jak np. Brita Marella PerfectFit, Brita Elemaris XL czy Brita Aluna. Coraz więcej osób, chcąc chronić środowisko, rezygnuje z kupowania wody w plastiku i decyduje się na filtrację wody kranowej. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, lecz także przekłada się na wymierne oszczędności w domowym budżecie.
Aby dzbanek Brita działał jednak bez zarzutu i zgodnie z przeznaczeniem, konieczna jest regularna wymiana filtrów. W trakcie używania osadza się na nich coraz więcej zanieczyszczeń, co przekłada się z jednej strony na wolniejszą, z drugiej – mniej dokładną filtrację.
Jak działają filtry w dzbanku Brita?
Dzbanek filtrujący Brita składa się przede wszystkim z pojemnika, do którego nalewa się wodę, oraz pojemnika, do którego dociera już przefiltrowany płyn. Pomiędzy nimi natomiast umieszczony jest filtr. To jego sprawne i skuteczne działanie powoduje, że poprawie ulega smak wody (przez ograniczenie obecności wapna w wodzie). Zredukowany zostaje także pojawiający się przykry zapach i posmak chloru oraz innych zanieczyszczeń organicznych.
Sam filtr do dzbanka Brita jest zbudowany głównie z mieszanki węgla aktywnego i wymiennika jonowego. To one sprawiają, że filtr pochłania metale ciężkie (np. ołów i miedź) oraz inne zanieczyszczenia obecne w wodzie.
Jak założyć filtr w dzbanku Brita?
Filtr Brita zakłada się do dzbanka niezwykle prosto. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do wyboru masz nie tylko oryginalne filtry producenta (jak Brita Pure Performance czy Brita Maxtra Plus), lecz także tańsze zamienniki (np. Aquaphor B100-25 Maxfor). Sposób postępowania z oryginalnymi filtrami i zamiennikami jest podobny, aczkolwiek jest kilka różnic, o których powinno się pamiętać.
Najpierw oczywiście musimy wyciągnąć stary filtr z dzbanka, a nowy z opakowania. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z oryginalnym filtrem czy zamiennikiem, należy nim albo potrząsnąć, a potem obracać w zimnej wodzie przez 20–30 sekund, albo zamoczyć na kwadrans. Producenci uprzedzają, że przy obracaniu filtra może pojawić się ciemny dymek, na który składają się cząstki węgla aktywnego.
Po wyciągnięciu filtra z wody należy nim jeszcze raz potrząsnąć, aby pozbyć się bąbelków powietrza. Następnie trzeba umieścić filtr w otworze zbiornika. Powinien pojawić się charakterystyczny dźwięk zatrzaśnięcia. To oznacza, że filtr trafił na swoje miejsce. Po montażu filtra nalewasz wody do dzbanka i ją filtrujesz. Powinieneś powtórzyć tę czynność co najmniej 2–3 razy. Wody z tego wstępnego przefiltrowania absolutnie nie należy pić. Nie nadaje się ona również do gotowania. Możesz nią natomiast podlać kwiatki.
Po tym wstępnym filtrowaniu dzbanek z oryginalnym filtrem Brita jest już gotowy do pracy. W przypadku zamiennika producent zaleca, aby dokładnie umyć wszystkie części dzbanka i dopiero na nowo z niego korzystać. Dystrybutorzy zamienników uczulają również na to, że podczas wstępnego filtrowania woda może okazać się czarna. Jest to efekt wytrącania się rozproszonych cząsteczek węgla znajdującego się wewnątrz filtra. Po kilku filtacjach problem powinien zniknąć.
Jak uruchomić dzbanek Brita po zamontowaniu filtra?
Wymiana filtra w dzbanku powinna zakończyć się jego ponownym uruchomieniem. Musisz więc ustawić wskaźnik wymiany filtra wody. Należy kilkakrotnie wcisnąć przycisk Start. Pojawią się najpierw 4 paski, a kiedy odczekasz jeszcze chwilę, zaczną one migać. To oznacza aktywowanie licznika. Wtedy możesz puścić przycisk. Od tego momentu wskaźnik będzie odliczał kolejne 4 tygodnie do wymiany filtra (każdy pasek to jeden tydzień).
Nie można też zapominać o zużytym filtrze. Pamiętaj, że jest to tzw. odpad trudny, a więc nie wolno wyrzucić go do zwykłego kosza na odpady. Trzeba oddać go do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty znajdują się przed znaczną częścią większych drogerii, marketów, a także przed urzędami i różnego rodzaju instytucjami.