Szkło hartowane i folie ochronne to pierwsza linia obrony twojego telefonu przed uszkodzeniem mechanicznym. Również dlatego często się zużywają i wymagają wymiany. Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu? Z tego poradnika dowiesz się, jak to zrobić, dzięki czemu będziesz je z łatwością usuwać, kiedy tylko zechcesz, wykorzystując to, co masz pod ręką.
Różne metody, by skutecznie zdjąć szkło hartowane z telefonu
Na rynku mamy ogromną liczbę zabezpieczeń ekranu. Najczęściej są to szkła hartowane lub szkła hybrydowe, ale często również szkła nietłukące, folie ochronne i folie hydrożelowe. Każde z nich ma inną charakterystykę i chroni twój smartfon przed uszkodzeniami innego rodzaju. Z tego również wynikają różnice w zakresie siły przyklejenia ich do ekranu – jedne przyklejane są słabszym, a inne mocniejszym klejem.
Jak zdjąć szkło hartowane – nóż do tapet lub papieru
Jedną z najpopularniejszych metod usuwania szkła hartowanego z telefonu jest jego oddzielenie nożem do tapet lub papieru. Działa ona zarówno na mocno, jak i na lekko przyklejone zabezpieczenia, co czyni z tej metody jedną z bardziej uniwersalnych. Wymaga ona jednak również dużo uwagi, bo jeśli zrobi się to nieumiejętnie, to ryzykuje się zadrapanie ekranu.
Noże do tapet są cienkie i ostre, przez co idealnie nadają się do rozdzielania szkła hartowanego od ekranu. By skorzystać z tej metody, wystarczy wysunąć nożyk z rączki, po czym delikatnie wsunąć go pod folię. Zobaczysz, że w obszarze, pod którym jest nóż, zbiera się powietrze. Oznacza to, że klej puszcza. Teraz możesz albo kontynuować rozklejanie nożem, albo chwycić odstający już fragment i powolnymi ruchami usunąć folię z ekranu.
Jak ściągnąć szkło hartowane – karta i wykałaczka
Inną, bezpieczniejszą metodą jest wykorzystanie do zdjęcia folii bądź szkła sztywnych kart , które masz w portfelu oraz/lub wykałaczki. Tę metodę można również stosować do mocno oraz słabo przyklejonych warstw ochronnych:
1) Wykałaczką lub kartą podważ szybkę ochronną.
2) Jeśli stosujesz kartę, to powoli wsuwaj ją coraz głębiej – w ten sposób folia będzie odchodzić. Z kolei jeśli korzystasz z wykałaczki, to albo dołóż do niej kartę i również stopniowo zdejmuj, albo przytrzymaj palcem szybkę, obróć wykałaczkę tak, by długością była wszerz ekranu, i rolując ją w dół, zdejmij folię.
3) Jeśli folia się rozpadła na kilka kawałków, usuń każdy z nich tak jak w punkcie powyżej.
Oddziel szkło hartowane bez użycia narzędzi
Wiele szkieł hartowanych oraz folii ochronnych można oddzielić gołymi rękami. Metoda ta zadziała przy słabo przyklejonych foliach lub takich, które same zaczęły odchodzić. Trzeba jedynie uważać, by się nie zaciąć (zwłaszcza przy popękanym lub ukruszonym szkle). By zdjąć osłonę z ekranu, wystarczy, że złapiesz odstający róg folii ochronnej i powoli będziesz ciągnąć. Jeżeli szybka jest pęknięta, to najpierw zdejmij jedną jej część, a potem powtórz całą procedurę z tym, co pozostało.
Pamiętaj, by po wszystkim sprawdzić, czy na ekranie nie został nawet kawałeczek szybki ochronnej. Z jednej strony wygląda to nieestetycznie, a z drugiej można sobie utrudnić codzienne użytkowanie smartfona. Dodatkowo możesz się skaleczyć.
Jak zdjąć szkło z telefonu – taśma klejąca też da radę?
Metoda na taśmę klejącą jest dość popularna, ale można ją stosować tylko do słabo przyklejonej szybki. Jest ona jedną z najprostszych, bo wystarczy wziąć taśmę (nie ma znaczenia, czy szarą, czy przezroczystą) i przykleić ją wzdłuż ekranu. Potem dokładnie ją dociśnij, by przywarła do folii, i po chwili, delikatnie pociągając, zdejmij taśmę. Jeśli szkło hartowane, którego chcesz się pozbyć, było lekko przyklejone, to zejdzie wraz z taśmą, a jeśli metoda nie zadziałała, skorzystaj z innej.
Co ciekawe, sposób ten zadziała, nawet jeśli folia ochronna jest pęknięta i rozpada się na kilka kawałków. Jeśli taśma została dokładnie doczepiona, to wszystko stopniowo zejdzie – niezależnie od tego, jakiego rozmiaru są kawałki, co często bywa bolączką osób, które robią to po raz pierwszy.
A co z suszarką?
Do niedawna jedną z polecanych metod tego, jak zdjąć szkło hartowane z telefonu, było podgrzewanie go suszarką do włosów, by spokojnie zdjąć ochronę po zmniejszeniu przylegania kleju. Metoda była bardzo skuteczna (a właściwie nadal jest), ale ma jedną poważną wadę. Od kilku lat stosuje się bardzo wrażliwe na ciepło ekrany, a suszarka wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Właśnie dlatego odradza się jej jakiekolwiek stosowanie na smartfonach i innych urządzeniach z wyświetlaczem dotykowym.
Pamiętaj, by po wszystkim przetrzeć ekran
Niezależnie, na którą metodę się zdecydujesz, pamiętaj, by wytrzeć po wszystkim odsłonięty ekran smartfona. Dzięki temu usuniesz resztki kleju, które mogłyby na nim pozostać. Do nich mogłyby się przyklejać dodatkowe zabrudzenia. Dodatkowo resztki kleju uniemożliwiają nałożenie kolejnego szkła hartowanego.
Przetarcie ekranu pozwoli ci również potwierdzić, czy na smartfonie nie zostały żadne resztki folii, które wymagałyby usunięcia. Pamiętaj, że pozostałe kawałki w skrajnej sytuacji mogą cię skaleczyć, a przede wszystkim zmniejszają komfort obsługi urządzenia.
Rozważ jak najszybsze założenie nowej szybki
Kiedy tylko pozbędziesz się starej szybki, warto jak najszybciej nałożyć nową. Wraz z jej usunięciem ekran twojego telefonu traci jedną warstwę ochronną, która może zachować twoje urządzenie w sprawności po upadku. Szkło hartowane do swojego telefonu możesz dobrać w naszym sklepie.
Znajdziesz tam szeroki wybór szkieł hartowanych, hybrydowych oraz wielu innych zabezpieczeń ekranu twojego smartfona, a także zegarka czy tabletu. Duży wachlarz producentów również rozszerzy ci opcję wyboru, dzięki czemu podejmiesz w pełni świadomą decyzję.
Czy warto stosować szkło hartowane?
Smartfony są coraz droższe. Ich systemy stają się bardziej zaawansowane, a ekrany są coraz dokładniejsze i pozwalają na odtworzenie niespotykanej dotąd palety barw, co również wpływa zarówno na cenę urządzeń, jak i koszt serwisu oraz nowych podzespołów. Folia ochronna lub specjalne szkło hartowane mogą znacząco wydłużyć ich żywotność.
Poza tym wszystkim folie oraz szkła ochronne pozwalają twojemu smartfonowi utrzymać estetyczny wygląd. W końcu pajączki lub obtłuczenia nie wyglądają zbyt dobrze, a zastosowanie takich zabezpieczeń umożliwia szybką wymianę uszkodzonej ochrony na nową. Dzięki temu twój telefon zawsze będzie wyglądał jak nowy.