Sezon grzewczy to ciężki okres dla domowników. Ustawienie grzejników tak, aby temperatura w pomieszczeniach nie była ani za niska ani za wysoka, to często nie lada wyzwanie. Aby odpowiednio przygotować się na nadchodzący sezon grzewczy, powinieneś rozpocząć działania na długo przed nadejściem pierwszych przymrozków. Sprawdź, jak to zrobić.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Instalacja grzewcza – jak ją przygotować?
Jak już wspomnieliśmy, na długo przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przygotować się na ich nadejście. Warto zacząć od gruntownego przeglądu całego systemu grzewczego, tak aby móc usunąć ewentualne usterki jeszcze przed sezonem grzewczym. Wszystkie naprawy powinny być bowiem przeprowadzane na zimnym urządzeniu.
Jednym z najczęstszych problemów z systemem grzewczym jest zapowietrzanie się grzejników. Oznacza to, że ciepło jest w nich rozprowadzane nierównomiernie (najczęściej wygląda to tak, że tylko kilka pierwszych żeber jest ciepłych, reszta pozostaje zimna). Naprawienie tej usterki to na szczęście całkiem prosta sprawa i możesz wykonać ją samodzielnie. Wystarczy odkręcić zawór do odpowietrzenia i podstawić pod niego miskę. Gdy woda zacznie kapać równomiernym, wąskim strumieniem, należy ponownie go zakręcić. Po odczekaniu kilku chwil grzejnik powinien działać prawidłowo.
Grzejniki olejowe i konwektorowe – czy warto w nie inwestować?
Jeśli pomimo działającej na pełnej mocy instalacji grzewczej jedno z pomieszczeń pozostaje wyjątkowo chłodne, możesz zdecydować się na pomocniczy grzejnik. Do wyboru masz modele olejowe i konwektorowe.
W grzejnikach olejowych (np. RAVEN EGO001 lub RAVEN EGO002) wewnątrz urządzenia znajduje się olej, przez który proces rozgrzewania trwa nieco dłużej. Jego zaletą jest natomiast równie długie utrzymywanie ciepła, nawet po odłączeniu od źródła zasilania. Tego rodzaju grzejniki są jednak dosyć ciężkie. Jeśli więc zdecydujesz się na niego, warto wybrać model wyposażony w kółka, dzięki którym jego transport będzie bezproblemowy. Decydując się na zakup grzejnika olejowego, koniecznie sprawdź model Sencor SOH 2107BK.
Grzejniki konwektorowe (np. RAVEN EGK001 i Sencor SCF 2001) rozgrzewają się błyskawicznie, jednak równie szybko tracą ciepło po odłączeniu od prądu. Jego działanie oparte jest na fizycznym procesie konwersji – w dolnej części grzejnika powietrze jest zasysane, aby następnie trafić bezpośrednio do grzałki. Po nagrzaniu jest wypuszczane w górnej części urządzenia.
Uszczelnianie okien i drzwi – dlaczego powinieneś o tym pamiętać?
Nieszczelne okna i drzwi mogą spowodować utratę nawet 20% ciepła. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby odpowiednio je uszczelnić. Najlepiej wykorzystać do tego masę akrylową – jest bardzo plastyczna i z łatwością umieścisz ją nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach okien. Sklepy oferują również specjalne samoprzylepne uszczelki, które są równie skuteczne, jednak po czasie mają tendencję do pękania. Jeśli zdecydujesz się właśnie na nie, powinieneś stale kontrolować ich stan techniczny i gdy zauważysz uszkodzenia – niezwłocznie je wymień. W drzwiach również należy zamontować specjalne uszczelki izolacyjne. Warto też pamiętać o zapobieganiu przeciągom. W tym z kolei pomocne mogą okazać się pianki izolacyjne lub specjalne poduszki zapobiegające ich powstawaniu.
Jak zaoszczędzić przy ogrzewaniu mieszkania?
Wzmożone działanie instalacji grzewczej kojarzy ci się z ogromnymi rachunkami? Nic bardziej mylnego! Wykorzystaj nasze wskazówki i zadbaj, aby ogrzewanie twojego domu było jednocześnie efektywne i bardzo ekonomiczne. Oto one:
- montaż folii odbijającej światło – zapobiega uciekaniu wytworzonego ciepła przez ściany i parapety;
- wykorzystanie światła słonecznego – w czasie krótkich, zimowych dni ogranicz zasłanianie okien roletami;
- zamykanie okien – kiedy włączasz grzejnik, pamiętaj, aby zapobiegać szybkiej utracie wytworzonego ciepła;
- zmniejszanie temperatury na noc, zamiast całkowitego wyłączenia grzejnika – ponowne nagrzanie urządzenia od zera zużyłoby o wiele więcej energii;
- w czasie chłodnych nocy i wieczorów zasłaniaj okna roletami lub żaluzjami;
- przy wietrzeniu mieszkania otwieraj wszystkie okna na oścież, ale na bardzo krótki czas;
- pozwól na swobodną cyrkulację ciepła, nie zasłaniając grzejnika meblami ani innymi elementami.
Utrzymanie komfortowej temperatury w domu w czasie sezonu grzewczego nie jest łatwe, ale zapewniamy, że po wykorzystaniu wszystkich naszych wskazówek będziesz mógł cieszyć się idealnie ciepłym mieszkaniem. A dodatkowo efekt ten uzyskany będzie przy niskim nakładzie finansowym.