Kierowcy coraz częściej kupują rejestratory. Przy zakupie takiego sprzętu w koszyku powinna się również znaleźć karta pamięci do kamery samochodowej. Ten niewielki nośnik danych jest kluczowy dla funkcjonalności urządzenia – dobrej jakości pamięć o optymalnej pojemności pozwala bowiem na nagrywanie wielu godzin jazdy. Sprawdź, jaka karta do wideorejestratora będzie najlepsza.
Rodzaje kart pamięci do kamer samochodowych
Niewielkich rozmiarów karta pamięci do kamery samochodowej to absolutny must have – niestety wideorejestratory najczęściej nie mają wbudowanej pamięci wewnętrznej. Jeśli więc chcemy zachować możliwie najwięcej nagrań z tras i jednocześnie maksymalnie wydłużyć żywotność nośnika, poświęćmy chwilę na dobór odpowiedniej karty pamięci i zwróćmy uwagę na kilka dość istotnych aspektów.
Wśród kart pamięci wykorzystujących technologię flash (aktualnie najczęściej stosowany rodzaj pamięci trwałej) możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:
· SDHC – jest to nieco nowsza generacja kart SD, których pojemność wynosi pomiędzy 4 GB a 32 GB;
· SDXC – to ostatnia generacja kart pamięci wykorzystujących technologię flash. Zakres pojemności takich nośników wynosi od 64 GB do aż 2 TB. Dodatkowo charakteryzują się one dużo większą szybkością transferu danych niż pozostałe. Warto podkreślić, że ten rodzaj kart cieszy się największą popularnością – nie tylko wśród kierowców wykorzystujących rejestratory podczas jazdy samochodem, ale także wśród użytkowników innego rodzaju kamer.
Jeśli chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka karta do wideorejestratora będzie najlepsza, należy wspomnieć również o kartach microSD – jest to nieco mniejsza wersja kart SD, która skutecznie wypiera nośniki w standardowym rozmiarze.
Najważniejsze parametry nośników
Przedstawiony wyżej podział kart pamięci nie jest jedynym – nośniki można też podzielić ze względu na klasę prędkości transferu danych. Ten parametr określa wydajność karty oraz jej minimalną prędkość zapisu danych. Wyróżnia się zatem (oznaczone na karcie literą C lub U) klasy:
· 4 – o prędkości minimalnej 4 MB/s;
· 6 – o prędkości minimalnej 6 MB/s;
· 10 – o prędkości minimalnej 10 MB/s;
· U1 – o prędkości minimalnej 10 MB/s;
· U3 – o prędkości minimalnej 30 MB/s.
Na kartach o wyższym standardzie, charakteryzujących się lepszymi wartościami omawianego parametru, można znaleźć oznaczenie UHS, które wskazuje – w przeciwieństwie do klas wymienionych wyżej – maksymalną prędkość zapisu. Wyróżniamy więc karty o standardzie:
· UHS-II – o prędkości maksymalnej 312 MB/s;
· UHS-III – o prędkości maksymalnej 624 MB/s.
W przypadku kart pamięci do kamery samochodowej istotne jest również oznaczenie V, które umieszcza się na nośnikach polecanych do nagrań wideo. Znajdująca się przy nim liczba określa minimalną i stałą prędkość zapisu materiału. Wyróżniamy następujące klasy:
· V10 – o prędkości zapisu wideo 10 MB/s;
· V30 – o prędkości zapisu wideo 30 MB/s;
· V60 – o prędkości zapisu wideo 60 MB/s;
· V90 – o prędkości zapisu wideo 90 MB/s.
Jaka karta do wideorejestratora jest najlepsza?
W przypadku kamery samochodowej nośnik pamięci jest mocno eksploatowany – dane są zapisywane na nim nieustannie, a prędkość ich przesyłu jest duża. Zatem jaka karta do wideorejestratora będzie najlepszym wyborem? Przede wszystkim dobrze jest postawić na nośnik o klasie prędkości transferu danych przynajmniej 10 lub U1 i możliwie największej pojemności. Warto wspomnieć, że pojemność ma duży wpływ na żywotność karty – im jest większa, tym więcej materiału może się zmieścić na karcie w jednym cyklu zapisu, co przekłada się na wolniejsze zużywanie się nośnika.
Ponadto, w zależności od parametrów samej kamery, wyjątkowo istotne może się okazać oznaczenie klasy szybkości wideo. Karta pamięci do wideorejestratora nagrywającego w Full HD powinna umożliwiać rejestrowanie materiału z prędkością 10 MB/s (oznaczenie V10) lub wyższą, a do kamery zapisującej obraz w 4K najlepszy będzie nośnik z oznaczeniem przynajmniej V30.
Jak wybrać kartę pamięci do wideorejestratora?
Kiedy już wiemy, co kryje się za poszczególnymi oznaczeniami i jaka karta do kamery samochodowej dobrze się sprawdzi, możemy przejść do dobrania jej do rejestratora. Kompatybilność z urządzeniem jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na stabilność działania sprzętu i płynność rejestrowanego obrazu. Przy wyborze karty pamięci należy zatem uwzględnić również parametry i możliwości samej kamery. Najczęściej wykorzystywanymi kartami w rejestratorach jazdy są te w rozmiarze micro.
Przy kupowaniu pamięci wybierajmy modele o jak największej pojemności. Umownym minimum (jeżeli oczywiście sprzęt obsługuje taki typ karty) jest karta 32 GB. Im większa pojemność karty pamięci, tym więcej godzin materiałów z trasy możesz na niej zapisać. Wybór nośnika o zbyt małej pojemności czasem skutkuje nadpisywaniem nowych fragmentów nagrań na najstarsze, które mogą się okazać istotne w przyszłości.
Kiedy dobieramy nośnik pod względem pojemności, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno rozdzielczość rejestrowanego obrazu, jak i liczbę kanałów (strumieni) wideo. W przypadku kamer jednokanałowych, nagrywających obraz tylko z przodu, jednak w rozdzielczości wyższej niż Full HD, sprawdzą się karty o pojemności przynajmniej 64 GB. Do kamer dwukanałowych, rejestrujących jednocześnie obrazy z przodu i tyłu auta, warto dobrać nośnik, który ma minimum 64 GB pojemności. Optymalną propozycją jest tu karta z 128 GB dostępnej przestrzeni. Taka pojemność jest jednocześnie minimalną, która może się sprawdzić w przypadku rejestratorów wielokanałowych (nagrywających również wnętrze pojazdu) – do urządzeń tego typu najlepiej jest jednak wybrać nośnik o pojemności 256 GB.
Przy określaniu optymalnej pojemności karty pamięci należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób będzie wykorzystywany rejestrator. Jaka karta do kamery samochodowej pracującej nie tylko w czasie jazdy, ale również podczas postoju, sprawdzi się więc najlepiej? Taka o pojemności większej niż zalecana, ponieważ pozwoli zarejestrować więcej materiału wideo.