Gdy upał daje się we znaki, przenośne, chłodzące ulubione napoje urządzenie może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli się więc zastanawiasz, jaką lodówkę turystyczną wybrać, ten poradnik jest dla ciebie! Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze przenośnej lodówki, tak aby urządzenie było dopasowane do twoich potrzeb.
Jak wybrać lodówkę turystyczną? Na co zwrócić uwagę?
Każdy miłośnik wyjazdów na własną rękę prędzej czy później stanie przed wyborem lodówki turystycznej. Podczas długiej podróży samochodem, wakacji pod namiotem czy w kamperze takie urządzenie jest bardzo przydatne, a wręcz niezbędne, żeby zapewnić świeżość ulubionego jedzenia czy schłodzone napoje. Ale jak wybrać lodówkę turystyczną, która będzie spełniała wszystkie twoje wymagania?
Tak jak w przypadku lodówki do domu należy wziąć pod uwagę jej wielkość, a co za tym idzie – pojemność. Czy chodzi jedynie o transport żywności, czy jednak będziesz korzystał z lodówki regularnie, np. podczas urlopu, żeby móc samodzielnie przygotowywać posiłki i zawsze mieć dostęp do świeżych składników?
Pojemność lodówki to kluczowa sprawa. Zastanów się, jak dużo miejsca do przechowywania żywności potrzebujesz. Pojemność lodówek turystycznych waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów. Ma to oczywiście wpływ na wielkość urządzenia oraz jego wagę. Inna ważna kwestia to sposób chłodzenia – zasilania lodówki. Tutaj też jest kilka możliwości wyboru. Szczegóły znajdziesz w dalszej części tekstu.
Rodzaje lodówek turystycznych
Lodówki turystyczne możemy podzielić na urządzenia zasilane prądem i modele na wkłady chłodzące. Ta pierwsza grupa zapewnia trwałe chłodzenie, pod warunkiem że jest podłączona do źródła zasilania.
Lodówka na wkłady chłodzące to nieskomplikowane urządzenie. Można je porównać z pudełkiem z termoizolacją. Będzie dobrym rozwiązaniem np. na kilkugodzinną podróż, piknik czy pobyt na plaży. Żeby przechowywana w niej żywność jak najdłużej utrzymała niską temperaturę, przed umieszczeniem w pojemniku należy ją schłodzić. Pamiętaj, że im częściej będziesz otwierać lodówkę, tym szybciej temperatura w niej będzie wzrastać.
Przejdźmy do bardziej zaawansowanych rozwiązań, czyli lodówek termoelektrycznych. Lodówki te, nazywane również półprzewodnikowymi, są zasilane z gniazda samochodowego 12 V lub z sieci 230 V. Tego typu lodówki nie są drogie, ale musisz mieć świadomość kilku ograniczeń. Zanim schowasz jedzenie do lodówki, ta powinna być już kilka godzin wcześniej podłączona do prądu. Różnica między temperaturą otoczenia a wnętrzem chłodziarki wynosi ok. 20°C. Łatwo więc policzyć, że w upalne dni temperatura w lodówce będzie się utrzymywać na poziomie 15–20°C.
Jaką lodówkę turystyczną kupić na długi wyjazd?
Kolejna grupa lodówek turystycznych to lodówki kompresorowe. Są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, a przez to – droższe. Takie lodówki mają spore rozmiary, są ciężkie (zwykle ważą kilkanaście kilogramów), jednak są tak samo skuteczne jak lodówki, które mamy w domach. W ich przypadku temperatura na zewnątrz nie ma znaczenia. Nie trzeba też odpowiednio wcześniej przygotować ich do pracy. Taką lodówkę wybierają osoby, które na wyjazdach chcą być samowystarczalne w kwestii gotowania.
Może się wydawać, że od przenośnej lodówki nie można wymagać zbyt wiele, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje czy wyposażenie. Nic bardziej mylnego! Wśród lodówek kompresorowych znajdziesz takie, które mają wbudowany moduł Bluetooth. Dzięki temu możesz się połączyć z urządzeniem za pomocą telefonu lub tabletu i sterować parametrami pracy chłodziarki. To duże ułatwienie. Panel sterowania z wyświetlaczem też nie jest czymś wyjątkowym w tego typu urządzeniach, a umożliwia szybkie ustawienie np. temperatury. Niektóre lodówki są wyposażone w port USB, który bywa bardzo przydatny, gdy w pobliżu nie ma wolnego gniazdka, a twój telefon jest rozładowany.
Warto również wspomnieć o lodówkach na gaz (absorpcyjnych), które są często wykorzystywane przez miłośników kempingów.
Lodówki turystyczne – dodatkowe funkcje
Wiele lodówek turystycznych ma detale ułatwiające ich przenoszenie i transport. To istotne ze względu na wagę niektórych urządzeń. Zwróć uwagę, czy lodówka ma kółka – bez nich trudno będzie przenosić taką ważącą kilkanaście kilogramów. Mniejsze lodówki najczęściej mają uchwyt albo długi pasek do przenoszenia ich na ramieniu – to też duża pomoc.
Producenci starają się, żeby lodówka turystyczna była jak najbardziej funkcjonalna. Dlatego często można się spotkać z podwójnym zastosowaniem poszczególnych elementów. Na przykład w niektórych modelach pokrywa lodówki po odwróceniu może posłużyć jako taca lub stolik.
Jeśli będziesz przewozić lodówkę samochodem, pamiętaj o bezpieczeństwie podczas jazdy. Ustaw ją tak, aby nie zagrażała ani tobie, ani innym pasażerom. Niektórzy producenci pomyśleli o rozwiązaniu tego problemu i przygotowali swoje lodówki w taki sposób, żeby można było przypiąć je pasami.
Na rynku są także lodówki turystyczne mające funkcję podgrzewania żywności. Ta możliwość przyda się podczas zimowych wyjazdów. Takie urządzenia 2w1 znajdziesz zarówno wśród lodówek termoelektrycznych, jak i kompresorowych. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i odczekać, aż lodówka ją osiągnie.
W tym zestawieniu należy wspomnieć również o torbach termicznych, w których coraz częściej wozimy posiłki do pracy. Gdy żar leje się z nieba, nawet po kilkudziesięciu minutach drogi jedzenie może się zepsuć. Torba termiczna będzie dobrym rozwiązaniem tego problemu. Tego typu torby zwykle są wyściełane folią aluminiową, która jest izolacją termiczną. Nie zapomnij o włożeniu do środka zmrożonych wkładów – dzięki temu twoje jedzenie jeszcze dłużej pozostanie świeże.
Torbę termiczną warto mieć przy sobie także podczas zakupów – mrożonki dowieziesz w niej do domu w niezmienionej formie.
Czym wyczyścić lodówkę turystyczną?
Utrzymanie czystości w lodówce to kluczowa sprawa dla jej prawidłowego funkcjonowania i zachowania świeżości przechowywanych w niej produktów. Dlatego regularne czyszczenie lodówki to konieczność. Do mycia lodówki turystycznej użyj tych samych produktów, które wykorzystujesz podczas czyszczenia lodówki w domu.
Mogą to być specjalistyczne środki myjące, możesz też wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń, nieprzyjemnego zapachu czy zacieków. Soda oczyszczona, ocet, cytryna to kilka sprawdzonych, niezawodnych produktów, które są bardzo skuteczne i ekologiczne.
Jaka lodówka turystyczna będzie dla ciebie odpowiednia?
Wybór lodówki turystycznej wbrew pozorom jest dość łatwy. Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich warunkach zamierzasz z niej korzystać. Podejmij również decyzję, czy potrzebujesz dużego urządzenia, czy wystarczy ci takie o niewielkich rozmiarach. I tyle, jesteś gotowy do drogi.