Jaką zmywarkę wybrać? Praktyczne porady

Matylda Gruman

Odpowiedź na pytanie: jaką zmywarkę wybrać, nie należy do oczywistych. Producenci oferują modele wolnostojące i do zabudowy, o różnych wymiarach i pojemnościach. Z funkcjonalnościami typu: połowa załadunku, czujnik mierzący stopień zabrudzenia naczyń, filtry antybakteryjne. Czy zakup nowej zmywarki ci się opłaci? Przeczytaj praktyczne porady i sprawdź, które urządzenie sprosta twoim oczekiwaniom.

Zobacz także: Ranking zmywarek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jaką zmywarkę kupić – wymiary urządzenia
  2. Jak wybrać zmywarkę – dopasuj model do swojej kuchni, liczby użytkowników, częstotliwości gotowania
  3. Jaka zmywarka do zabudowy 45 cm, 60 cm? A może wolnostojąca?
  4. Niskie zużycie wody – ważna kwestia przy zakupie zmywarki
  5. Jaka zmywarka oszczędza prąd?
  6. Cicha praca – ile decybeli generuje zmywarka?
  7. Najpopularniejsze programy
  8. Czy warto zainwestować w zmywarkę z rozwiniętą automatyką?
  9. Jak wybrać zmywarkę – dodatkowe programy i funkcje
  10. Udogodnienia w zmywarkach
  11. Zmywarka – dlaczego warto kupić? Obalamy mity
  12. Jaką zmywarkę wybrać – podsumowanie

 

Jaką zmywarkę kupić – wymiary urządzenia

Jeśli właśnie stoisz przed dylematem: jaką zmywarkę kupić, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jej wymiary zewnętrzne. Choć ten etap może ci się wydawać oczywisty, nie lekceważ go. Zapewne nie chcesz po rozpakowaniu sprzętu w kuchni stwierdzić, że brakuje na przykład trzech milimetrów przestrzeni między szafkami i zmywarka jednak się nie zmieści. Dokładnie wymierz miejsce, w którym ma stanąć twoje nowe urządzenie. Porównaj wyniki z gabarytami zmywarki, którą zamierzasz kupić.

Pod kątem szerokości możemy podzielić te sprzęty na 45-, 55- i 60-centymetrowe. Oznacza to, że pasują one do przestrzeni o takich szerokościach. W rzeczywistości mogą być jednak 2–4 mm węższe, co umożliwia ich wygodny montaż w docelowym miejscu. A jeśli chodzi o wysokość? Kompaktowe modele mają od 43,8 do 60 cm wysokości (przy zazwyczaj 55 cm szerokości). Natomiast te wyższe, bardziej popularne – od 81,5 cm do 85 cm wysokości (przy 60 cm szerokości).

W zmywarce kluczowe są jej rozmiary

Na koniec weź pod lupę głębokość. W zależności od modelu urządzenie może zająć od 55,4 do 57,5 cm (zmywarki do zabudowy) i od 50 do 62,5 cm (wolnostojące). Gdy twoje szafki w kuchni są płytkie, nie zestawiaj ich lepiej ze zmywarką o większej głębokości. Dobrze będą wyglądać zlicowane z przodu. Obok – najlepiej w szafce pod zlewozmywakiem – przygotuj przyłącza wodno-kanalizacyjne, a także gniazdko elektryczne, do których podłączysz zmywarkę.

 

Jak wybrać zmywarkę – dopasuj model do swojej kuchni, liczby użytkowników, częstotliwości gotowania

Kompaktowe, niskie i płytkie modele – np. o wysokości 44 cm, głębokości 50 cm i szerokości 55 cm – świetnie sprawdzą się w małych kuchniach oraz apartamentach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Idealnie posłużą singlom lub parom, gotującym raczej sporadycznie, oraz turystom, ograniczającym swoją aktywność w kuchni do parzenia herbaty czy przyrządzania prostych posiłków.

Według producentów niskie zmywarki są w stanie pomieścić sześć kompletów naczyń. Przy czym przez komplet rozumiemy zestaw dla jednej osoby: talerze (głęboki, obiadowy, deserowy), sztućce (łyżkę, łyżeczkę, nóż, widelec), filiżankę, szklankę, kieliszek.

Natomiast wyższe modele (82–85 cm), przy podobnej szerokości 45 cm i głębokości 55 cm, powinny umyć nawet 8–11 kompletów w jednym cyklu. Skąd ta różnica? Niskie urządzenia wyposażone są w jeden kosz na naczynia, a wysokie – w dwa (wybrane modele mają też dodatkową szufladę na sztućce). Wniosek? Nawet niewielka zmywarka może być bardzo pojemna.

Pojemność zmywarki zależy od liczby domowników

Jeśli masz przynajmniej 2–3-osobową rodzinę i większą kuchnię oraz często gotujesz – a w związku z tym pewnie sporo zmywasz – albo jesteś singielką/singlem, uwielbiasz gotować i zapraszać gości… zdecyduj się na zmywarkę pełnowymiarową. O szerokości 60 cm, zajmującą przestrzeń od podłogi po blat kuchenny. Najlepiej taką, która pomieści nawet 15 kompletów naczyń.

 

Jaka zmywarka do zabudowy 45 cm, 60 cm? A może wolnostojąca? Którą wybrać?

Standardowe zmywarki do zabudowy 45 cm i zmywarki do zabudowy 60 cm są nieco węższe, niższe i płytsze od wolnostojących. Nie wyposażono ich też w obudowy (jak modeli wolnostojących). Mają przeważnie 82 cm wysokości i są przystosowane do montażu pod blatem. Dzięki regulowanym nóżkom można łatwo dopasować ich wysokość do szafek stojących obok oraz blatu powyżej. Zakres regulacji nóżek wynosi zwykle 5–10 cm.

Drzwiczki zmywarki do zabudowy możesz przysłonić frontem ujednoliconym stylistycznie z pozostałymi szafkami. Dzięki temu zachowasz w kuchni spójność aranżacji. Gdy kupisz urządzenie z ukrytym panelem sterowania (zintegrowanym z górną krawędzią frontu) – AGD kompletnie nie będzie się rzucać w oczy. Ale czy to również oznacza brak możliwości monitorowania pracy zmywarki? Bynajmniej. Wybierz tylko model, który wyświetla na podłodze np. czas pozostały do końca cyklu. Wolisz jednak zmywarkę do zabudowy z widocznym panelem sterowania? To równie dobre rozwiązanie. Ułatwi ci obsługę i kontrolowanie etapów pracy urządzenia. 

Gdy preferujesz zmywarkę wolnostojącą – świetnie! Jest obudowana fabrycznie, więc nie musisz umieszczać jej pod blatem kuchennym (przy ścianie lub między szafkami). Zmywarka dobrze będzie się prezentować na końcu ciągu meblowego. Zwróć tylko uwagę, by jej wysokość (zazwyczaj to 84,5 cm lub 85 cm) odpowiadała górnej linii blatu szafki obok. Niestety nie zmienisz wysokości zmywarki za pomocą nóżek. Dwie z nich są co prawda regulowane, jednak służą tylko wypoziomowaniu sprzętu.

Pod względem estetyki do wyboru masz zmywarki wolnostojące w kolorach białym, srebrnym, inox, antracytowym albo czarnym. Bez problemu dopasujesz je do kuchennych mebli i AGD.

Wolisz jednak wstawić zmywarkę wolnostojącą pod blat kuchenny, ale z pomiarów wynika, że znajduje się on zbyt nisko, brakuje dosłownie 2 milimetrów? W niektórych modelach możliwe jest usunięcie górnej obudowy.

Zobacz też nasz ranking zmywarek do zabudowy 60 cm oraz ranking zmywarek do zabudowy 45 cm.

 

Niskie zużycie wody – ważna kwestia przy zakupie zmywarki

Rozglądając się za nową zmywarką, zwróć uwagę na to, ile wody urządzenie będzie potrzebować na jeden cykl zmywania. Sprzęty o szerokości 45 cm zużywają jej średnio 8–9 litrów, natomiast 60-centymetrowe – około 9–11 litrów. Godne polecenia są oczywiście zmywarki najbardziej przyjazne ekologii oraz twojemu domowemu budżetowi, które wyróżniają się zużyciem wody na poziomie zaledwie 6 litrów (potrzebnych do umycia około 14 kompletów naczyń).

Zmywarka pozwala zaoszczędzić wodę

Producentom udało się osiągnąć tak świetny wynik dzięki ponownemu wykorzystaniu wody z ostatniego płukania (w poprzednim cyklu) do wstępnego namoczenia naczyń (w nowym cyklu). Dla porównania – ręczne umycie 14 kompletów naczyń pochłonęłoby aż 40–50 litrów.

Z myślą o oszczędzaniu wody warto się też zdecydować na zmywarkę z funkcjonalnościami: połowa załadunku, zmywanie strefowe lub zmywanie automatyczne (więcej o nich przeczytasz w dalszej części artykułu).

 

Jaka zmywarka oszczędza prąd?

Energooszczędna zmywarka może się pochwalić niskim zużyciem energii. Do określania tego parametru wykorzystuje się siedem klas energetycznych, od A do G (w niepamięć należy puścić wszystkie A+, A++, A+++). Na nowych etykietach energetycznych urządzenia z oznaczeniem A są najbardziej energooszczędne, natomiast G – najmniej.

W przypadku zmywarek podobne modele z klasy A (np. o pojemności 13–14 kompletów) mogą potrzebować zaledwie 54 kWh na 100 cykli zmywania, z kolei G – aż 105 kWh. Na zakupach, podczas poszukiwań dobrego sprzętu, warto się zatrzymać przy tych oszczędzających energię. Być może właśnie one sprostają twoim oczekiwaniom. Poza gwarancją czystych naczyń pozwolą ci też obniżyć rachunki za prąd oraz dbać o środowisko naturalne. Aby tak jednak się stało, staraj się je odpowiednio użytkować, włączaj np. programy eco czy połowa załadunku (gdy chcesz umyć niewiele naczyń).

 

Cicha praca – ile decybeli generuje zmywarka?

Nawet najlepszy w zmywaniu naczyń sprzęt może irytować głośnym działaniem. Zwłaszcza gdy stoi w kuchni otwartej na pokój dzienny (dźwięki potrafią się wtedy rozchodzić po całym domu, zakłócają rozmowy, oglądanie telewizji itp.). Sytuacja robi się jeszcze bardziej kłopotliwa, gdy zmywanie odbywa się podczas drzemki któregoś z domowników czy w nocy. Jak to ze sobą pogodzić? Wybierz zmywarkę produkującą mało hałasu.

Na rynku dostępnych jest sporo dobrych pod tym względem modeli. Te najcichsze emitują tylko 38 dB (na takim poziomie głośności odbywa się np. spokojna rozmowa w domu). Natomiast te bardziej inwazyjne akustycznie mogą emitować około 53 dB. Dyskretna praca urządzenia to zasługa nie tylko jego dobrego wyciszenia, np. mat wygłuszających (zamontowanych wewnątrz obudowy), lecz także silnika inwerterowego – bezszczotkowego, działającego cicho, bez tarć, z płynną regulacją obrotów.

 

Najpopularniejsze programy

Szukasz najprostszej (a tym samym też najtańszej) zmywarki, którą wyposażono w podstawowe programy, bo wiesz, że i tak będziesz korzystać z jednego, dwóch? W porządku. W ofertach producentów znajdziesz urządzenia z czterema czy pięcioma podstawowymi programami. W zależności od marki i modelu zmywarki będą to na przykład:

program szybki – idealnie nadaje się do lekko zabrudzonych naczyń i sztućców. Świetnie odświeży też szklanki czy kieliszki, które zakurzyły się w szafce kuchennej. Trwa od 30 do 60 minut (przy czym krótszy program najczęściej pomija etap wstępnego mycia i końcowego suszenia). Ponieważ wymaga szybkiego nagrzania grzałki, zużywa więcej prądu niż programy o dłuższym czasie działania;

program intensywny – przydaje się, gdy twoje naczynia są mocno zabrudzone i tłuste. Do ich umycia wykorzystuje silniejszy strumień wody i wyższą temperaturę (65–70ºC). Lepiej nie myć w nim plastikowych przedmiotów, które mogłyby się zdeformować pod wpływem ciepła. W zależności od typu zmywarki program może potrwać od 90 do 120 minut;

Program Eco

program eco – jak wskazuje nazwa, jest ekologiczny. Pozwala na niższe zużycie energii elektrycznej oraz wody. Mniejszy pobór prądu wiąże się w nim jednak z dłuższym cyklem pracy (nawet 210 minut);

program delikatny – warto go włączyć, gdy w zmywarce czekają na umycie szklanki, kieliszki, zastawa z porcelany, naczynia ręcznie malowane lub pojemniki z tworzyw sztucznych, którym mogłaby zaszkodzić wyższa temperatura i mocny strumień wody. Z tego względu zastosowano w nim zakres temperatury 40–50ºC, mycie wstępne oraz płukanie z nabłyszczaczem. Pełny cykl może mu zająć około 90 minut;

program codzienny – został przygotowany z myślą o naczyniach różniących się stopniem zabrudzenia (jednak z przypaleniami lub z zaschniętymi resztkami jedzenia może sobie nie poradzić). Bazuje na ustawieniach domyślnych: temperaturze 50–60ºC i średnim ciśnieniu wody. Czas trwania? Zazwyczaj 60–90 minut.

 

Czy warto zainwestować w zmywarkę z rozwiniętą automatyką?

Jeśli – ze względu na zróżnicowany załadunek zmywarki – obawiasz się, że wybór odpowiedniego trybu pracy będzie dla ciebie problematyczny, świetnym rozwiązaniem może się okazać zmywarka z programem auto. Dzięki wbudowanym elektronicznym sensorom samodzielnie zdecyduje o ustawieniach programu i dobierze właściwy tryb do załadowanych naczyń. Najnowocześniejsze urządzenia biorą pod uwagę nie tylko liczbę naczyń. Monitorują również stopień ich zabrudzenia. Na tej podstawie dostosowują do załadunku ciśnienie i ilość wody w dyszach myjących, temperaturę oraz czas zmywania, a także ilość detergentów.

  • 89,99 zł
  • 117,99 zł
  • 55,99 zł
  • 107,99 zł
  • 249 zł
  • 99,99 zł
  • 64,99 zł
  • 74,99 zł
  • 289,99 zł
  • 44,99 zł

Zaletą takiej automatyki jest oczywiście gwarancja czystych naczyń. Ale nie tylko. Program auto pozwala na mniejsze zużycie prądu, wody oraz środków myjących. Korzystając z niego, zapłacisz za zużycie faktyczne, a nie to ustalone z góry, przypisane do konkretnych programów zmywania.

 

Jak wybrać zmywarkę – dodatkowe programy i funkcje

W różnych modelach zmywarek możesz trafić na przydatne programy oraz funkcjonalności, które znacznie ułatwią ci zmywanie, poprawią jego efektywność. Przysłużą się też twojemu zdrowiu oraz bezpieczeństwu domu. Zwróć uwagę na:

mycie wstępne – program ten zastępuje płukanie naczyń pod bieżącą wodą. Służy do ich wstępnego oczyszczania (przy użyciu zimnej wody, zwykle przez 10 minut). Ułatwia usuwanie z naczyń zabrudzeń. Przydaje się również, gdy zamierzasz włączyć zmywarkę z właściwym trybem mycia za kilka godzin. Potrafi zapobiec zasychaniu zanieczyszczeń i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w zmywarce;

program higieniczny – podobnie jak program intensywny wykorzystuje do mycia wysoką temperaturę (przeważnie 70ºC). Dobrze radzi sobie z zabrudzeniami naczyń, a dodatkowo dba o higienę w zmywarce. Polecany zwłaszcza do wyparzania słoików, butelek, desek do krojenia czy smoczków;

funkcja gorącej pary – zmywarka włącza ją w końcowym etapie pracy. Gorąca para ma perfekcyjnie wysuszyć naczynia oraz wyeliminować jak najwięcej bakterii w komorze urządzenia. Dodatkowy plus? Naczynia są higienicznie czyste i lśniące;

połowa załadunku – dzięki tej funkcjonalności możesz uruchomić zmywarkę z połową wsadu, bez poczucia, że zmarnujesz wodę i prąd. Urządzenie dostosuje ich pobór do niekompletnego załadunku. W większości urządzeń załadunek musi być umieszczony na jednym poziomie;

zmywanie strefowe – działa na podobnych zasadach co połowa załadunku. Jednak tu załadunek musi być umieszczony na jednym poziomie: w koszu dolnym albo górnym;

dodatkowe suszenie – po włączeniu tej funkcji zmywarka usunie z naczyń wszystkie krople. Zniknie też problem zacieków na szklankach czy kieliszkach;

opóźniony start – przyda się, gdy nie chcesz w tej chwili uruchamiać zmywarki, ale obawiasz się, że za 2–3 godziny możesz o tym zapomnieć. Opóźniony start pozwoli ci zaplanować zmywanie nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem, np. w nocy, kiedy opłaty za zużycie prądu są niższe (oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz u swojego operatora taryfę nocną i dzienną);

skrócony czas – określany też np. jako VarioSpeed – ta funkcja umożliwia skrócenie, nawet o połowę, długiego cyklu mycia;

ulubione ustawienia – funkcjonalność, którą znajdziesz w bardziej zaawansowanych typach zmywarek. Daje możliwość wyboru i konfiguracji preferowanych programów oraz funkcji. A potem aktywowanie ich jednym przyciskiem na panelu sterowania;

system AquaSafe – alternatywnie oznaczany jako AquaStop. To elektroniczny system zabezpieczenia przed zalaniem. Urządzenie w niego wyposażone, w razie awarii, zatrzyma wodę wewnątrz, dzięki czemu twoja kuchnia nie zostanie zalana;

filtr antybakteryjny – eliminuje patogeny (bakterie, pleśń itp.) oraz nieprzyjemne zapachy w komorze zmywarki. Pokryty jest powłoką antybakteryjną;

system samoczyszczący – wyręczy cię w myciu komory zmywarki. Pozwoli usunąć z niej mikroby odpowiedzialne za choroby oraz nieprzyjemne zapachy;

System ochrony szkła

system ochrony szkła – zapobiega uszkodzeniu szklanych naczyń, np. w wyniku szoku termicznego. Zmiękcza wodę, dzięki czemu na naczyniach nie powstają zacieki;

blokada panelu sterowania – może uchronić delikatne naczynia przed zniszczeniem, np. gdy twoje ciekawe świata dziecko postanowi zmienić ustawienia zmywarki.

 

Udogodnienia w zmywarkach

Choć określenia typu: zawiasy ślizgowe czy szuflada na sztućce, nie brzmią może zbyt przebojowo, szybko się przekonasz, jak bardzo te udogodnienia sprawdzają się w codziennej obsłudze zmywarki. Oto co się przydaje:

automatyczne otwieranie drzwi – po zakończeniu programu, gdy temperatura wewnątrz zmywarki osiągnie bezpieczną wartość, front się uchyla, uwalniając parę. Takie rozwiązanie zapobiega skraplaniu się pary, przyspiesza proces schnięcia naczyń;

Polecane zmywarki

zawiasy ślizgowe – ta funkcjonalność, a właściwie element konstrukcyjny, dotyczy zmywarek do zabudowy. Wyposażony w takie zawiasy front – podczas otwierania – delikatnie się przesuwa w poziomie, zamiast w pionie. W związku z tym nie trzeba wycinać w cokole pod zmywarką specjalnej szczeliny, która umożliwiałaby swobodny ruch drzwiom zmywarki. Nie musisz też mocować cokołu 1–2 cm głębiej względem AGD i pozostałych szafek;

regulacja wysokości górnego kosza – inaczej Lift-Up – pozwala na łatwe dostosowanie wnętrza zmywarki do potrzeb użytkownika, podwyższenie lub obniżenie górnego kosza o kilka centymetrów, nawet z maksymalnym obciążeniem. Dzięki temu możesz bezproblemowo rozmieścić naczynia o większych gabarytach czy nieregularnych kształtach (duże garnki, patelnie, formy do ciast, wysokie kieliszki);

elektroniczny wyświetlacz – w zależności od modelu informuje m.in. o aktualnym programie, temperaturze, czasie pozostałym do końca cyklu zmywania lub konieczności uzupełnienia detergentu. Może mieć ekran diodowy LED lub bardziej zaawansowany technologicznie – ciekłokrystaliczny LCD (wyświetla informacje w formie tekstów i piktogramów);

oświetlenie wewnętrzne – poprawia widoczność naczyń w komorze zmywarki. Sprawdza się też, gdy chcesz do niej coś dołożyć czy z niej wyjąć, bez zapalania światła w kuchni;

wyświetlacz na podłodze– w niektórych zmywarkach do zabudowy (modele z panelem zintegrowanym) podczas ich pracy może być wyświetlana na podłodze delikatna wiązka światła. W formie kropki lub elektronicznego zegara, który wskazuje czas pozostały do końca cyklu;

szuflada na sztućce – zastępuje kosz na sztućce i przybory kuchenne, pozwala na ich lepsze uporządkowanie i dokładniejsze umycie. Może pomieścić także małe filiżanki. Ponieważ szuflada na sztućce znajduje się nad górnym koszem, w dolnym pozostaje ci więcej miejsca na garnki i duże talerze;

sterowanie zdalne – po połączeniu zmywarki z aplikacją inteligentnego domu Home Connect, możesz obsługiwać urządzenie i monitorować jego pracę za pomocą smartfona czy tabletu;

możliwość podłączenia ciepłej wody – gdy podgrzewasz w domu wodę za pomocą pompy ciepła, kolektorów słonecznych albo kotła CO, skorzystaj z tego rozwiązania. Zmywarka oszczędzi energię, którą musiałaby wygenerować na rozgrzanie zimnej wody.

 

Zmywarka – dlaczego warto kupić? Obalamy mity

Wiesz już, jaką zmywarkę wybrać, ale musisz jeszcze przekonać o słuszności swojej decyzji innych członków rodziny – pasjonatów ręcznego zmywania? Podpowiemy ci, jak to zrobić. Rzeczywiście wokół zmywarek narosło przez ostatnie lata sporo mitów, które mogą zniechęcić potencjalnych użytkowników do ich zakupu. Warto je obalić. Oto cztery najpopularniejsze.

Mit 1 – instalacja zmywarki jest kłopotliwa

Nic bardziej mylnego. Montaż jest naprawdę prosty. Wystarczy doprowadzić wodę z baterii zlewozmywakowej, a odpływ połączyć z odpływem syfonu zlewozmywaka. Poza tym zmywarka wymaga tylko dostępu do zwykłego gniazdka wtykowego 230 V z uziemieniem (powinno się ono znaleźć minimum 30 cm od podłogi oraz 60 cm od ujęcia wody).

Mit 2 – zmywarka musi być w pełni załadowana

Korzystanie ze zmywarki jest opłacalne tylko wtedy, gdy brudnych naczyń w gospodarstwie domowym produkuje się naprawdę dużo? Fałsz! Co prawda urządzenie najlepiej się sprawdza, jeśli włącza się je przy pełnym wsadzie (używanie go jest wtedy najbardziej ekonomiczne), ale… na rynku dostępne są przecież wspomniane już modele z funkcjami: połowa załadunku czy zmywanie strefowe, które mogą zmywać mniejszą liczbę naczyń odpowiednio mniejszą ilością wody.

Poza tym nowoczesne zmywarki – dzięki specjalnym czujnikom – potrafią dostosować ilość pobieranej wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Do lekko zanieczyszczonych talerzy lub kubków potrzebują jej mniej niż na przykład do umycia tłustych patelni czy garnków.

Mit 3 – zmywanie w zmywarce jest kosztowniejsze od zmywania ręcznego

Nieprawda, gdy mowa o zużyciu wody. Wiele osób wciąż tak uważa. A wystarczy, że raz umyją naczynia, które przez cały dzień „wyprodukowała” kilkuosobowa rodzina. Policzą wodę, która przepłynęła im przez palce i… szybko zmieniają zdanie. Zmywając ręcznie, mogą potrzebować około 50 litrów wody, w zmywarce natomiast 6–12 litrów.

Zmywając ręcznie zużywasz więcej wody

Jak to się przekłada na finanse? Odpowiedź zależy od wielu czynników: cen wody, ścieków, częstotliwości zmywania, wyboru programów itp. Podajemy przykładowe, szacunkowe wyliczenia. Zakładając, że cena brutto m³ wody w Warszawie dla gospodarstw domowych w 2023 roku wynosi 4,29 zł, a ścieków 6,59 zł*, to 1 litr wody plus 1 litr ścieków kosztują 0,01088 zł. Przy 100 litrach otrzymasz koszt około 1,08 zł. Przy 50 litrach (całodniowe mycie ręczne) – 54 gr, natomiast przy 10 litrach (średnie zużycie wody w zmywarce w jednym cyklu) – 10,8 gr.

Podsumowując: dzienny koszt zużycia wody podczas mycia ręcznego wynosi około 54 gr, a podczas zmywania w zmywarce około 10,8 gr. W skali roku – przy założeniu, że zmywamy codziennie – otrzymujemy już opłaty za wodę i ścieki w wysokości około 197 zł (mycie tradycyjne) oraz nieco ponad 39,40 zł (w zmywarce).

Jeśli porównamy natomiast wydatki na energię elektryczną – zmywanie ręczne nie generuje kosztów prądu (z wyjątkiem oświetlenia podszafkowego nad zlewem i podgrzania wody). Z kolei jednorazowa praca energooszczędnej zmywarki (o klasie energetycznej A) może nieść ze sobą zużycie około 0,54 kWh. Przy przykładowej cenie 1,77 gr za 1 kWh** otrzymujemy koszt 95 gr. Przez rok – przy codziennym uruchamianiu zmywarki – uzbiera się około 346 zł.

Idąc dalej tym tropem myślenia: dzięki zmywarce – w porównaniu z myciem naczyń w zlewie – oszczędzimy w ciągu roku ponad 157 zł „na wodzie”, ale poniesiemy wydatki rzędu 346 zł na prąd. Gdy wzrosną koszty energii elektrycznej i wody, wyliczenia ulegną zmianie. Jednak wciąż będziemy oszczędzać wodę (średnio 14 560 litrów) oraz czas (około 182 godziny, przy założeniu, że jednorazowe zmywanie ręczne zajmuje 30 minut). Do naszej kalkulacji musimy też oczywiście doliczyć ceny detergentów i myjek.

 

* Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, https://www.mpwik.com.pl/, taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Warszawy od 27.01.2023 r.

** Źródło: E.ON, https://eon.pl/, taryfa G11, od 1.01.2023 r.

 

Mit 4 – zmywarka nie domywa naczyń

Nieprawda. Choć może się tak zdarzyć, gdy umieścisz w zmywarce za dużo garnków, naczyń i sztućców. Albo źle je ułożysz – uniemożliwiając wodzie i detergentom dotarcie do każdego zakamarka wymagającego umycia – to jednak zmywanie automatyczne gwarantuje lepsze wyniki niż ręczne. Zmywarka jest w stanie podgrzać wodę do wysokiej temperatury 70ºC (zmywanie ręczne byłoby w tych warunkach trudne do wytrzymania).

Wytwarza też parę, świetnie eliminującą patogeny. Ponadto nowoczesne zmywarki wyposażone są w ramiona myjące, z których woda wypuszczana jest pod dużym ciśnieniem, niemożliwym do osiągnięcia w kuchennym kranie.

 

Jaką zmywarkę wybrać – podsumowanie

Zakup zmywarki na pewno ci się opłaci. Dzięki niej oszczędzisz czas, wodę i, co najważniejsze, twoje naczynia będą lśnić czystością. Wybierz tylko urządzenie energooszczędne i potrzebujące w jednym cyklu pracy nie więcej niż 9–12 litrów wody. Użytkowanie ułatwią ci m.in. takie programy, jak: higieniczny, szybki, eco i delikatny. Zwróć też uwagę na funkcjonalności typu: połowa załadunku lub mycie strefowe, filtr antybakteryjny, czujnik mierzący stopień zabrudzenia naczyń, automatyczne otwieranie drzwi czy system AquaSafe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!