Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Zadbaj o czystą wodę

Maciej Jagodziński

Zadbać o zdrowie możesz naprawdę niewielkim kosztem, wystarczy odpowiedni dzbanek filtrujący wodę. Zanieczyszczona woda nie tylko zmienia smak potraw i napojów, ale również jest szkodliwa dla zdrowia. Urządzeń na rynku jest naprawdę dużo, więc jaki dzbanek filtrujący wybrać? Sprawdźmy to!

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jaki dzbanek filtrujący kupić? Dlaczego warto?
  2. Jak wybrać dzbanek filtrujący?
  3. Jaki dzbanek filtrujący kupić? Na co zwrócić uwagę
  4. Dzbanek filtrujący – jaki wybrać? Podsumowanie

 

Jaki dzbanek filtrujący kupić? Dlaczego warto?

Wody używamy do gotowania potraw oraz przyrządzania napojów. To nie tylko ważny związek w kuchni, ale także w ciele człowieka. Dobrze zatem zadbać nie tylko o odpowiednie nawodnienie organizmu, ale także o jego jakość. Woda z kranu bywa zanieczyszczona osadami, pozostałościami po chlorowaniu i innymi szkodliwymi substancjami. Wpływają one na jakość oraz smak wody. Im bardziej zanieczyszczona woda, tym większe prawdopodobieństwo osadzania się kamienia, który jest szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla urządzeń AGD. Woda poddana filtracji nie zawiera szkodliwych substancji oraz znacznie przedłuża żywotność urządzeń.

 

Jak wybrać dzbanek filtrujący? Rodzaje dzbanków

Stojąc przed wyborem, jaki dzbanek filtrujący kupić, należy określić swoje potrzeby i oczekiwania. Mamy dwie podstawowe konstrukcje drobnych urządzeń filtrujących wodę:
 

·         dzbanek filtrujący;
·         butelka filtrująca.

Zasada działania jest bardzo podobna, jednak przeznaczenie inne. Dzbanki filtrujące to urządzenia z wyglądu przypominające klasyczne dzbanki. Mają duży pojemnik na wodę i pokrywkę – najczęściej z uchylnym okienkiem do nalewania wody. Jedyna różnica to dodatkowy pojemnik wewnątrz na nieprzefiltrowaną wodę. To do niego wlewamy wodę z kranu, która przez filtr spływa do dolnego, głównego zbiornika. Komory te są od siebie odseparowane i nie ma możliwości przedostania się wody między nimi bez przepłynięcia przez filtr. Z uwagi na rozmiary dzbanków filtrujących trzymamy je w kuchni.

 

  • 119 zł
  • 259 zł
  • 109 zł
  • 71,99 zł
  • 179 zł
  • 629 zł
  • 129 zł
  • 89,99 zł
  • 49,99 zł
  • 129 zł

Inny rodzaj urządzenia do filtrowania wody to butelka filtrująca. Ma tylko jeden pojemnik, do którego wlewamy wodę z kranu. Filtracja następuje, gdy nalewamy lub pijemy wodę bezpośrednio z butelki. Filtr umieszczony jest w zakrętce. Ze względu na rozmiary butelka filtrująca jest bardzo mobilnym urządzeniem.

Ciekawym rozwiązaniem są karafki filtrujące wodę. Jeśli się zastanawiasz, jaki dzbanek filtrujący wybrać, ale design klasycznych dzbanków nie pasuje do twojego mieszkania, to karafka jest rozwiązaniem idealnym. To połączenie konstrukcji dzbanka filtrującego z wyglądem butelki filtrującej. W smukłej konstrukcji zmieszczono dwa pojemniki na wodę oraz filtr dyskowy stosowany w butelkach.

Jaki dzbanek filtrujący kupić? Na co zwrócić uwagę

Wbrew pozorom decyzja, jaki dzbanek filtrujący kupić, nie jest taka prosta. Dzbanki różnią się pojemnością, rodzajem filtra czy wskaźnikiem wymiany wkładu. Ważnym elementem jest również design dzbanka – różne kolory i kształty pasują do innych typów kuchni.

Jaka pojemność dzbanka filtrującego?

Skupmy się na pojemności, ponieważ w dzbankach są dwie. Ta większa wartość to pojemność całkowita, ta mniejsza – zbiornika na wodę przefiltrowaną. To bardzo ważne, aby podczas podejmowania decyzji, jaki dzbanek filtrujący wybrać, rozróżniać te dwie wartości. Najistotniejsza dla użytkownika jest pojemność pojemnika na wodę przefiltrowaną. To ona określa, ile faktycznie przefiltrowanej wody możemy jednocześnie użyć. Zazwyczaj dzbanki filtrujące mają pojemność ok. 2–3 litrów. To ważna informacja dla osób, które chcą przygotowywać napoje dla większej liczby osób jednocześnie. Modele z większą pojemnością, sięgającą nawet 5 litrów, to wybór dla liczniejszej grupy osób. Ta cecha wiąże się z wygodą użytkowania – im większy zbiornik, tym rzadziej wlewamy do niego wodę.

 jaki dzbanek filtrujący wybrać

Jaki filtr do dzbanka?

Bardzo ważny jest również odpowiedni filtr do dzbanka. Od niego zależy nie tylko wydajność dzbanka, ale również jakość przefiltrowanej wody. Z reguły mniejsze filtry trzeba częściej wymieniać, ale to zależy od materiałów filtrujących i zaleceń producenta filtra. Rodzaj wkładu filtrującego może mieć wpływ na decyzję, jaki dzbanek filtrujący kupić. Wszyscy producenci rekomendują odpowiednie filtry do dzbanków, więc dobór odpowiedniego nie powinien stanowić żadnego problemu. Jeśli jednak zdecydujemy się na stosowanie zamienników, które nie są rekomendowane, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze, kształt filtra. W dzbankach tradycyjnych używany jest filtr typu classic. To niewielki, cylindryczny filtr o kolistej średnicy. Pasuje do większości dzbanków tradycyjnych, ale niektórzy producenci stosują filtry o różnej średnicy – większe lub mniejsze. Na to należy zwrócić szczególną uwagę. Drugi rodzaj filtra do dzbanka ma kształt owalny. Takie filtry są większe i zazwyczaj bardziej wydajne. W tym przypadku producenci przyjęli jeden rozmiar filtra owalnego i nie powinno być żadnego problemu z doborem odpowiedniego zamiennika.

 

  • 109,99 zł
  • 99,99 zł
  • 74,68 zł
  • 49,99 zł
  • 99 zł
  • 39,99 zł
  • 89 zł
  • 214 zł
  • 49,99 zł
  • 24,99 zł

Druga istotna rzecz to wydajność filtra. Filtry classic zazwyczaj są w stanie przefiltrować od 100 do 170 litrów wody. Oznacza to, że taki filtr wystarcza na mniej więcej cztery tygodnie użytkowania. Filtry owalne są bardziej wydajne – potrafią przefiltrować od 150 do 200 litrów wody, co wystarcza na od czterech do ośmiu tygodni użytkowania. Wydajność filtra zależy również od wcześniej wspomnianych materiałów filtrujących. Niektórzy producenci oferują wytrzymałe filtry, które są w stanie przefiltrować aż do 350 litrów wody, co przekłada się na mniej więcej trzy miesiące użytkowania.

Wybór, jaki filtr do dzbanka kupić, zależy od indywidualnych preferencji dotyczących używania wody, ale również od rodzaju wody. Jeśli badania wody wskazują tylko podwyższoną twardość wody, należy wybrać odpowiedni filtr niwelujący tę wartość. Dostępne są również filtry wzbogacone o składniki mineralne, jak magnez.

Najpopularniejsze rodzaje filtrów to:

Brita Maxtra – owalny, zastosowanie do wody zimnej i gorącej. Czterostopniowa filtracja redukuje twardość wody oraz usuwa chlor, aluminium, wybrane metale ciężkie oraz niektóre pestycydy.

Filtr classic – filtr uniwersalny, okrągły, do wody zimnej, pasuje do wielu modeli dzbanków różnych firm. Oczyszcza wodę z większości zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie wodociągowej.

B100-25 – owalny filtr usuwa z wody wodociągowej zanieczyszczenia takie jak chlor, metale ciężkie, pestycydy i produkty ropopochodne. Zapobiega rozmnażaniu się bakterii i delikatnie zmiękcza wodę.

Bi-Flux – owalny filtr do wody z 5-stopniowym systemem filtracji. Wyróżnia go okrągły uchwyt, który umożliwia bardzo łatwe wyjmowanie oraz montaż wkładów w filtrze.

Evolve – owalny filtr zatrzymuje chlor, kamień, herbicydy, pestycydy i inne zanieczyszczenia.

 filtr wody do dzbanka jaki wybrac

Decyzja, jaki dzbanek filtrujący wybrać, jest zatem mocno uzależniona od filtra wody oferowanego w zestawie.

Wskaźnik wymiany filtra

Bardzo ważnym elementem dzbanka filtrującego jest wskaźnik wymiany filtra. Dzięki niemu mamy gwarancję pełnej sprawności dzbanka filtrującego. Producenci oferują zazwyczaj dwa rodzaje wskaźników – mechaniczny i elektroniczny. Ten pierwszy w najbardziej podstawowych modelach przyjmuje zazwyczaj formę wytłoczonej w pojemniku strzałki. W takim przypadku należy odpowiednio włożyć filtr, na którym wybite są miesiące, aby strzałka wskazywała miesiąc wymiany filtra.

Inny rodzaj to klasyczna strzałka z pokrętłem, którą również ustawiamy na miesiąc wymiany filtra. Elektroniczne wskaźniki wymiany filtra to po prostu timery, które należy odpowiednio ustawić podczas wymiany filtra, zgodnie z zaleceniami producenta. Z uwagi na to, że same informują o konieczności wymiany są dużo wygodniejsze w użytkowaniu. Rodzaj wskaźnika może mieć wpływ na decyzję, jaki dzbanek filtrujący wybrać.

 

Dzbanek filtrujący – jaki wybrać? Podsumowanie

Dzbanki filtrujące wykonane są z plastiku, ale tylko niektóre modele są odporne na szorowanie albo mogą być myte w zmywarkach. Prawidłowa wymiana wkładu filtrującego jest prawie tak istotna jak sam filtr. Zazwyczaj filtr przed osiągnięciem pełnej sprawności musi zostać umieszczony w wodzie na kilkadziesiąt minut. Po zamontowaniu filtra należy również dokonać kilku wstępnych filtracji, aby mieć pewność działania.

Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę ze szkodliwych substancji i pomagają zadbać o zdrowie oraz o dłuższą funkcjonalność sprzętów AGD. Modele o większej pojemności są wygodniejsze w użytkowaniu, a te z większym filtrem – bardziej wydajne. Mniejsze modele są dużo bardziej kompaktowe i zmieszczą się w każdej kuchni. Do wyboru mamy różne kształty dzbanków i kolory pokrywek. Ważny jest również rodzaj filtra, dobrany odpowiednio do modelu oraz jakości wody z kranu. Zbierając wszystkie te informacje, możemy w spokoju podjąć decyzję, jaki dzbanek filtrujący wybrać, i cieszyć się czystą, zdrową wodą.

  • 169 zł
  • 169 zł
  • 79,99 zł
  • 269 zł
  • 39,99 zł
  • 39,99 zł
  • 39,99 zł
  • 39 zł
  • 49 zł
  • 49 zł

 

Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę ze szkodliwych substancji i pomagają zadbać o zdrowie oraz o dłuższą funkcjonalność sprzętów AGD. Modele o większej pojemności są wygodniejsze w użytkowaniu, a te z większym filtrem – bardziej wydajne. Mniejsze modele są dużo bardziej kompaktowe i zmieszczą się w każdej kuchni. Do wyboru mamy różne kształty dzbanków i kolory pokrywek. Ważny jest również rodzaj filtra, dobrany odpowiednio do modelu oraz jakości wody z kranu. Zbierając wszystkie te informacje, możemy w spokoju podjąć decyzję, jaki dzbanek filtrujący wybrać, i cieszyć się czystą, zdrową wodą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!