W sklepach jest mnóstwo elektronicznych gadżetów. Kiedy jednak przychodzi pora na wybieranie upominków i trzeba wymyślić, czym obdarować najbliższych, duży wybór wcale nie ułatwia zadania. Okazuje się, że nie tak łatwo znaleźć coś, co jest jednocześnie: praktyczne, oryginalne, ładne i jeszcze mieści się w określonym budżecie, a przede wszystkim, pasuje do obdarowywanej osoby. Oto 10 pomysłów na niedrogie upominki. Sprawdź, czy cię zainspirują.
1. Drukarka do zdjęć – dużo frajdy dla każdego
Zdjęcia smartfonem robi każdy – w czasie rodzinnych spotkań i imprez, na wyjazdach, na spacerach, w domu. I każdemu sprawia to dużo przyjemności. Czasem aż szkoda, że wyjątkowo udanego czy śmiesznego zdjęcia nie można powiesić na ścianie czy przypiąć do tablicy albo lodówki.
Drukarka do zdjęć to rozwiązanie tego problemu. Zwykle jest to małe, poręczne, przenośne (zasilane z akumulatora) urządzenie. Można je zabierać ze sobą na spotkania ze znajomymi. Mamy wtedy dodatkową atrakcję! Drukarka łączy się bezprzewodowo z telefonem i szybko drukuje trwałe, bardzo dobrej jakości odbitki (jeden z producentów określa ich trwałość na 100 lat). W zależności od modelu są dostępne różne rodzaje papieru do wydruków, także z naklejkami. Drukarki mają z reguły swoje aplikacje na telefon. A w takiej apce można łatwo, przed wydrukowaniem, dodać do zdjęcia ramkę czy rysunki. Można też drukować fotki od razu z kodem QR, który na przykład zawiera informację o miejscu jej wykonania albo link do filmów czy albumu online zawierającego więcej fotografii.
2. Efekty świetlne – dobry nastrój dla małych i dużych
Efekty świetlne w mieszkaniu to pomysł, który może się spodobać osobom w wieku od roku do 100 lat. W tej kategorii pomysłów na prezent można postawić na bardzo różne rodzaje urządzeń. Inteligentny projektor gwiazd wyświetla na ścianach gwiazdy, mgławice lub fale oceanu. Za pomocą aplikacji w telefonie można zmieniać kolory, jasność, kontrast i tempo wyświetlanych obrazów. Są też gotowe tryby wyświetlania do wyboru. Takie kolorowe światła mogą stworzyć efektowną oprawę imprezy. Sprawdzą się też na co dzień, wprowadzając nastrojowe oświetlenie.
Jest też wiele modeli lamp – nocnych, biurkowych, stojących, a nawet zewnętrznych, które mogą dawać różnokolorowe, efektowne światło. Często można nimi wygodnie sterować, korzystając z aplikacji w telefonie.
Na uwagę zasługują także panele i taśmy LED. Specjalne, kolorowe oświetlenie dostosowane do tego, by umocować je z tyłu telewizora – to dobry prezent dla fanów kina domowego. Mogą one synchronizować efekty świetlne z obrazem wyświetlanym przez TV czy też z muzyką.
3. Gwiazdki z nieba i interaktywne przytulanki – dla najmłodszych
A jeżeli szukasz prezentu dla młodszego dziecka (co jednocześnie sprawi przyjemność jego rodzicom), warto się przyjrzeć lampkom dla najmłodszych. Są wśród nich takie, które wśród funkcji dodatkowych mają projektor obrazu i wyświetlają na ścianach kolorowe gwiazdki i inne obrazki. Lampy dla dzieci mają może mniej usprawnień i dają mniej urozmaicone rodzaje oświetlenia niż „dorosłe” projektory gwiezdne, ale za to występują w przeróżnych kształtach i kolorach.
Nieco światła dają też interaktywne przytulanki, które mogą być alternatywą dla tradycyjnych pluszaków. Mogą pełnić funkcję lampki nocnej i pozytywki. Mają zaprogramowane przyjemne melodie i usypiające dźwięki, jak szum morza czy śpiew ptaków. A do tego mają różne tryby świecenia, np. światło białe w trybie lampki nocnej i kolorowe w trybie muzycznym.
4. Kubki termiczne – dobra kawa zawsze pod ręką
Nie ma chyba osoby, która nie ucieszyłaby się z dobrego kubka termicznego. To bardzo praktyczny prezent. Szczególnie warte uwagi są kubki, które mają szczelne zamknięcie – to takie minitermosy. Można dzięki nim zabrać w torbie z domu do pracy dobrą kawę bez ryzyka, że po drodze się wyleje. Docenią to szczególnie kawosze, którym zawsze najbardziej smakuje kawa przyrządzona po swojemu, oraz osoby, które są wiecznie w biegu i niedoczasie.
Ciekawostką jest kubek termiczny z funkcją czajnika elektrycznego. Jest dobry na dłuższe wycieczki – dla podróżników i wędrowców. Pozwala zagotować wodę na herbatę czy do przyrządzenia dania instant. Oprócz tego można także ustawić w nim temperaturę, która ma być utrzymana na stałym poziomie – dzięki kilkuwarstwowej izolacji termicznej kubek może zachowywać ciepło przez długi czas po odłączeniu od sieci.
5. Aparaty natychmiastowe – analogowe zdjęcia gotowe od razu
To niedrogi prezent, który sprawi dużo przyjemności i młodszym, i starszym. Świetnie sprawdzi się na imprezach i podczas rodzinnych spotkań, a także – na wyjazdach. Starszym osobom spodoba się klimat analogowych zdjęć, a dla młodszych będzie to ciekawostka i atrakcja.
Aparaty natychmiastowe są bardzo proste w obsłudze. Wszystkie ustawienia są dobierane automatycznie – praktycznie nie ma ryzyka, że zdjęcie się nie uda. Podczas fotografowania mniejszych obiektów można wygodnie zbliżać widok i kadrować obraz. Wydruk zdjęcia jest gotowy już po kilku sekundach.
Dodatkowo można korzystać z aplikacji na telefon przeznaczonej specjalnie do skanowania, edycji i kolekcjonowania zdjęć z aparatu natychmiastowego – to dodatkowa atrakcja.
6. Przenośny głośnik Bluetooth – niech wszędzie gra ulubiona muzyka
Przenośny głośnik Bluetooth to uniwersalny upominek. Ucieszy się z niego każdy, bo każdy lubi czegoś słuchać. Głośnik Bluetooth pozwala w dowolnym miejscu rozkręcić imprezę albo po prostu cieszyć się muzyką czy podcastami swobodnie i bez słuchawek.
Są modele większe i mniejsze, takie, które można łatwo przenieść w ręku, i takie wielkości małej walizki – mogą nawet mieć kółka. Można znaleźć głośnik, który obsługuje efekty świetlne i synchronizuje je z muzyką. Jeśli ma odpowiednie wejścia, można wykorzystać go do karaoke czy gry na gitarze albo do wzmocnienia dźwięku telewizora. Ale nie tylko – mniejszy, poręczny i kompaktowy przenośny głośnik wygodnie umieścisz choćby w kuchni. Przez Bluetooth możesz go sparować np. z telefonem i słuchać tego, co lubisz, gotując, sprzątając czy ćwicząc. Co ciekawe, są też głośniki odporne na wodę IP67 – nic im się więc nie stanie, gdy trochę zmokną na tarasie czy balkonie.
7. Czytnik e-booków – księgozbiór w kieszeni
To urządzenie, które ma mnóstwo zalet. Pozwala zmieścić wszystkie ulubione i potrzebne książki w jednym niedużym, lekkim i poręcznym urządzeniu. To niezastąpione rozwiązanie dla każdego, kto lubi (lub potrzebuje) dużo czytać. Dzięki niemu można korzystać z książek bez ograniczeń podczas podróży, na wyjazdach i w domu.
Ekran jest specjalnie dostosowany do czytania, nie męczy oczu i pozwala wygodnie czytać nawet w półmroku (aby było wygodniej, opracowano funkcję doświetlania ekranu). W dodatku są modele, które współpracują z popularnymi polskimi serwisami z e-bookami i… audiobookami (tak, są czytniki, które pozwalają także słuchać książek – np. przez słuchawki Bluetooth). Możesz więc zainstalować aplikację ulubionego serwisu z książkami, wygodnie je kupować i od razu czytać. Niektóre modele obsługują także e-prenumeraty gazet. To prawdziwe podręczne czytelnie.
Czytnik może też pozwalać na wygodne korzystanie ze słowników online i automatycznych tłumaczeń, np. przez Wi-Fi. Wtedy łatwo przetłumaczysz pojedyncze słowa czy większe fragmenty tekstu.
8. Smartband – bo ruch jest ważny!
Smartband na ogół nie kosztuje dużo, a ma wiele praktycznych funkcji. We współpracy z aplikacją na telefon pomaga monitorować stan zdrowia i mobilizuje do aktywności – to elektroniczny gadżet pełny zalet.
Najpopularniejsze zastosowania smartbanda to liczenie kroków, spalonych kalorii i przebytego dystansu. Pokazuje nam to w czytelny sposób, ile mamy ruchu na co dzień. Przede wszystkim jednak smartbandy mają mnóstwo trybów fitness, które pomagają mierzyć efektywność podczas ćwiczeń i uprawiania przeróżnych sportów, w tym w czasie biegania. Smartbandy mierzą też tętno, monitorują jakość snu i poziom stresu.
Dlatego to dobry upominek dla osób aktywnych, a także dla takich, które chciałyby zdrowiej żyć i przydałby się im elektroniczny trener personalny.
Warto pamiętać, że do smartbanda można zwykle dobrać pasek – elegancki, biżuteryjny albo wesoły, w ulubionym kolorze. Z reguły można też dopasować w aplikacji wygląd tarczy do swoich preferencji.
9. Słuchawki bezprzewodowe – niezbędne na co dzień
Słuchawki bezprzewodowe to niezastąpiony gadżet elektroniczny, niezbędny na co dzień – dla młodzieży i właściwie dla każdego, choćby do telefonu, żeby w drodze wygodnie słuchać muzyki czy audiobooków, a także rozmawiać. Słuchawki bardzo przydają się też w domu i w szkole czy w pracy. Zwykle pozwalają na wygodne sterowanie odtwarzaniem i odbieranie połączeń bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Warto zwrócić uwagę, czy dany model ma funkcję redukcji hałasu (ANC).
Wybór słuchawek jest bardzo duży. Dlatego może to być praktyczny pomysł na upominek. Można znaleźć model dobrze pasujący do osoby, którą chcemy obdarować, a jednocześnie mieszczący się w określonym budżecie. Są słuchawki droższe i tańsze. Są douszne albo nauszne – jedne i drugie mają właściwe dla siebie zalety. Douszne są małe, lekkie, prawie niewidoczne. Nauszne za to, jeśli są dobrze dopasowane, są wygodne i dobrze izolują od otoczenia.
10. Kamera sportowa – żeby rejestrować swoje dokonania
Kamera sportowa ucieszy aktywnych pasjonatów różnych sportów: jazdy na rowerze, biegania, narciarstwa, a nawet nurkowania. Pozwoli filmować trasy i swoje osiągnięcia. Warto, żeby nagrywała filmy w jakości 4K czy Full HD i miała dobrą stabilizację obrazu. Możliwość nagrywania w dużej rozdzielczości i z dużą Iiczbą klatek na sekundę (np. 120 kl./s) oznacza, że film nie tylko będzie atrakcyjny, ale też że będzie można odtwarzać go w zwolnionym tempie, by dokładnie prześledzić szczegóły akcji.
Oczywiście kamera powinna być wodoodporna, by trudne warunki atmosferyczne czy zanurzenie w wodzie nie stanowiły dla niej przeszkody. Mikrofon zewnętrzny natomiast pozwoli dodatkowo nagrywać dźwięk – wtedy filmy będą jeszcze ciekawsze. Warto też zwrócić uwagę na pojemność baterii i czas pracy na jednym ładowaniu, by kamera nie odmówiła niespodziewanie współpracy w najmniej odpowiednim momencie.
Kamera powinna też mieć w zestawie akcesoria, które umożliwią jej zamontowanie np. na kasku czy kierownicy roweru, a także takie do filmowania w trudnych warunkach, jak statyw czy pilot.