Kable do słuchawek są bardzo podatne na uszkodzenia. Każdemu z nas choć raz zdarzyła się sytuacja, w której słuchawki zaczęły przerywać albo po prostu pogarszać jakość dźwięku. To wszystko jest spowodowane wewnętrznymi wadami przewodu albo uszkodzeniami. Na szczęście niektórzy producenci pozwalają na wymianę kabli w swoich urządzeniach. Jak wybrać nowy, trwalszy kabel do słuchawek? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć!
Kabel do słuchawek nie działa – przyczyny
Warto zacząć od wyjaśnienia przyczyn awarii przewodów. Zdarza się, że kabel do słuchawek ulega po prostu uszkodzeniu mechanicznemu, takiemu jak przerwanie ciągłości przewodnika. Niejednokrotnie jest to widoczne w postaci oberwania izolacji przy wtyku bądź słuchawce. Najczęściej jednak przyczyną nie jest zewnętrzne uszkodzenie kabla, a to, że przewód nie styka się wewnątrz. Oczywiście taką usterkę można stosunkowo łatwo naprawić, jeśli masz specjalistyczną wiedzę z zakresu lutowania, ale o wiele prościej – jeśli producent słuchawek stwarza taką możliwość – będzie kupić nowy przewód.
Innym częstym problemem jest niewłaściwa izolacja kabla do słuchawek. W środowisku specjalistycznym mówi się o jego ekranowaniu. Polega to na umieszczeniu wewnątrz kabla rodzaju ekranu ze specjalnej folii lub dodatkowego oplotu. Mają one zabezpieczać przewód przed zewnętrznym polem elektromagnetycznym i – w efekcie – przed zakłóceniami. W przypadku tanich lub źle dobranych kabli może się zdarzyć, że słuchawki będą urywały sygnał w pobliżu urządzeń wytwarzających pole o dużych częstotliwościach (np. sieci trakcyjnych).
Jak wybrać kabel do słuchawek? Parametry wymiennego przedłużacza
Najważniejszą sprawą jest upewnienie się, czy w słuchawkach w ogóle można wymienić przewód, który łączy je z urządzeniem zewnętrznym. Zwykle jest to możliwe raczej przy droższych słuchawkach nausznych z modułem Bluetooth. Jeśli do urządzenia nie da się podpiąć nowego kabla, możesz zanieść go do naprawy albo własnoręczne zlutować (co się opłaca, ale wymaga wprawy). Jeśli jednak możesz w nim wymienić przedłużacz do słuchawek, to świetnie. Oto na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze nowego kabla:
- ekranowanie – informacja na jego temat powinna się znajdować na stronie producenta lub w specyfikacji na stronie sklepu. Im bardziej ekranowany przewód, tym lepiej. Idealna sytuacja to taka, w której ekranowany jest zarówno kabel do słuchawek, jak i każda pojedyncza żyła wewnątrz izolacji. Warto jednak pamiętać, że porządne ekranowanie pod izolacją również wystarczy do codziennego użytkowania;
- czystość przewodnika to ważny parametr przewodu. Im więcej miedzi się w nim znajduje, tym jest większa, a to – z reguły – jest korzystne dla użytkownika. Takie słuchawki produkują bowiem lepszy dźwięk. Stopień czystości przewodnika jest określany w procentach;
-
rodzaj końcówki – kable do słuchawek najczęściej korzystają z wtyku mini jack audio 3,5 milimetra. To standard dla każdego wejścia audio. Ważne jest jednak, aby nie pomylić go z jackiem 6,3 milimetra, służącym chociażby do podłączania do wzmacniaczy różnych urządzeń, np. soundbarów. Istnieją również końcówki micro jack o średnicy 2,5 mm, które jednak wykorzystuje się bardzo rzadko;
- budowa wtyku – może być kątowa lub prosta. Najlepiej jest wybierać wtyki kątowe, bo są wygodniejsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Producenci często dodatkowo je wzmacniają. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby końcówki były pozłacane, bo takie wykończenie pozwala na odrobinę lepszą transmisję danych. Koniecznie sprawdź też, czy złącze ma dwa czarne pierścienie i szpiczastą końcówkę, ponieważ dopiero wtedy kabel do słuchawek będzie działał w trybie stereo;
- izolacja przewodu – jest kluczowa dla wytrzymałości kabla. Im sztywniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wewnętrznego przerwania ciągłości przewodnika. Droższe kable mają izolacje przeplatane plastikiem czy wzmocnione materiałem. Zwróć uwagę również na izolacje w kształcie spirali – najczęściej oznacza on, że przewód jest przeplatany, a przez to – sztywniejszy.
Kabel do słuchawek dla iPhone’a – rozwiązania
Już jakiś czas temu marka Apple postanowiła usunąć ze swoich telefonów wejścia mini jack. Pozwoliło to na „odchudzenie” obudowy smartfona, ale wiąże się z pewnymi utrudnieniami.
Obecnie iPhone posiada jedynie wejście lightning, które bardzo przypomina gniazdo USB-C. Całe szczęście. Jest to niebywale przemyślana technologia pozwala przesyłać obraz i dźwięk kablami audio-wideo przy pomocy adapterów. Zazwyczaj są one krótkimi kabelkami z dwoma złączami – lightning i jack. W tym przypadku nie trzeba zwracać uwagi na parametry: ten przewód jest zbyt krótki, żeby miały one większe znaczenie. Można jedynie zadbać o pozłacane końcówki.
Oczywiście istnieją również bezpośrednie kable do słuchawek lightning-jack, ale są dość drogie i niezbyt dostępne, dlatego lepiej sięgnąć po sprawdzone adaptery. Warto dodać, że istnieją również takie, które nie mają przewodu.
Przedłużka do słuchawek – podsumowanie
Dzisiejszy rynek oferuje całą masę różnego rodzaju kabli jack. Zarówno kolorowych, jak i stonowanych, złotych i miedzianych, kątowych i prostych. Warto więc sprawdzić naszą listę kryteriów wyboru i rozejrzeć się za sensowną przedłużką do słuchawek: nie jest to duży wydatek (mniej więcej 50–100 zł), a może polepszyć jakość dźwięku i uratować cię od stresu spowodowanego nagłym zerwaniem połączenia.