Posiadanie projektora multimedialnego nie oznacza konieczności zakupu specjalnego ekranu. Coraz więcej osób decyduje się wyświetlać filmy na ścianie w salonie lub sypialni. Jednak wcześniej trzeba ją do tego specjalnie przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić i jaki kolor ściany pod projektor wybrać.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czy ściana pod projektor zamiast ekranu to dobry pomysł?
Projektor multimedialny jest doskonałą alternatywą dla telewizorów. Zwłaszcza dla osób, które chcą cieszyć się dużą rozdzielczością i doskonałym odwzorowaniem kolorów podczas oglądania filmów lub grania na konsoli. Jego posiadanie kojarzy się z koniecznością zamontowania specjalnego ekranu. Nie jest to jednak prawda. Obrazy można wyświetlać na ścianie, która zostanie do tego specjalnie przygotowana.
Wykorzystanie ściany pod projektor to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba dokupować specjalnych akcesoriów, ani niczego montować. Można zdecydować też o rozmiarach powierzchni do wyświetlania i dostosować je do swoich preferencji. Takie rozwiązanie pozwala poczuć się, jak na sali kinowej. Zwłaszcza, że nowoczesne projektory multimedialne umożliwiają oglądanie filmów w technologii 3D (np. projektor Epson EH-TW5650 3D lub BenQ TH534), a także mają wbudowaną zaawansowaną technologię audio (np. projektor BenQ TK800). Jest to możliwe nawet w małych pomieszczeniach, ponieważ odległość od użytkownika do ściany musi wynosić zaledwie 2,5 metra.
Jaki kolor ściany pod projektor wybrać?
Najistotniejszą kwestią jest, jaki kolor ściany pod projektor wybrać. Dobrze podjęta decyzja wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu oraz na komfort użytkownika. Nieodpowiednio dobrana barwa sprawi, że niektóre elementy tego ekranu będą niewyraźne, a nawet niewidoczne. Wówczas nawet najlepszy projektor multimedialny nie będzie w stanie polepszyć doznań wizualnych.
Przede wszystkim pod projektor polecany jest jasny kolor ścian. Oczywiście najlepiej zdecydować się na białą barwę. Dzięki temu można zyskać pewność, że wyświetlany obraz nie zostanie niczym zakłócony, a możliwości urządzenia dotyczące przekazywania kolorów zostaną wykorzystane w pełni. Kremowy, beżowy lub inny kolor z tej palety również się sprawdzi, jednak nie w tak zadowalającym stopniu.
Najlepiej pomalować na biało całą ścianę, na której będzie wyświetlany obraz z projektora. Niektóre osoby decydują się również na narysowanie ekranu na ścianie i pozostawienie go w jasnym kolorze. Natomiast pozostały obszar malują na ciemną barwę, na przykład czerwoną, grafitową lub granatową. Jest to rozwiązanie nieco ryzykowne, ponieważ nie daje możliwości zwiększenia pola, na którym będzie wyświetlany obraz.
Na rynku dostępne są farby dedykowane pod projektor. Nie tylko są one w jasnych kolorach, ale dodatkowo mają niski stopień połysku, doskonale kryją i maskują refleksy świetlne. Dzięki temu padające na ścianę światło rozprasza się, a tym samym nie zakłóca wyświetlanego obrazu. Taki sam efekt można uzyskać decydując się na zwykłą farbę, ale z matową powłoką (satynowe wykończenie odbija wiązki światła).
Jak przygotować ścianę pod projektor?
Kluczową kwestią jest nie tylko, jaki kolor ściany pod projektor sprawdzi się najlepiej, ale także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Nierówności, spękania, grudki oraz zabrudzenia będą odbijać światło i zaburzać odbiór obrazu (nawet wtedy, gdy zostaną zamalowane specjalną lub matową farbą). Trzeba również pamiętać o tym, że na ścianie przeznaczonej pod projektor nie mogą znajdować się żadne obrazy, fototapety, naklejki, ramki ze zdjęciami, półki lub inne elementy dekoracyjne.
Na początek należy umyć ścianę, a następnie zakryć wszelkiego rodzaju dziury po gwoździach i inne ubytki masą naprawczą. Następnym krokiem jest szlifowanie powierzchni papierem ściernym. Takie działanie pozwoli pozbyć się nierówności, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Później należy użyć podkładu gruntującego i dopiero na niego nałożyć farbę. Tak przygotowana ściana może służyć za ekran zaraz po wyschnięciu.
Przed rozpoczęciem korzystania z domowego kina należy zadbać jeszcze o inne aspekty. Jednym z nich jest zaciemnienie pokoju. Można to uzyskać przy pomocy rolet, zasłon lub pomalować pozostałe ściany na ciemny kolor. Niektóre modele projektorów multimedialnych mają funkcję dostosowywania obrazu do jasności pomieszczenia (np. projektor Optoma HD144X lub Optoma HD27e). Jest to ważne dla osób, które lubią oglądać filmy także w dzień.