Rośliny doniczkowe, które trzymamy w mieszkaniach, coraz częściej pochodzą z odległych zakątków świata. Jeśli gromadzimy modne i efektowne monstery, palmy czy fikusy i tworzymy z nich własną, domową dżunglę, zadbajmy również o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jaki nawilżacz powietrza do roślin kupić? Sprawdźmy, jak dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb naszych zielonych lokatorów (i nie tylko).
Rośliny stanowią piękną ozdobę naszych mieszkań, jednak do tego, by zachowywały dobrą kondycję i zdrowy wygląd, potrzebują odpowiednich warunków – słońca, ku któremu pną się i odwracają oraz wody, którą je podlewamy. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Dlaczego ten czynnik jest tak istotny?
Jeśli nie zapewnimy roślinom odpowiedniej wilgotności otoczenia, zbliżonej do tej w ich naturalnym środowisku, mogą usychać, żółknąć i obumierać pomimo optymalnego nasłonecznienia i podlewania.
Zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na stan również naszego zdrowia. Przesuszona skóra, wzmożone pragnienie, piekące oczy i kaszel to objawy często związane ze zbyt niską wilgotnością powietrza. Klimatyzowanie i ogrzewanie pomieszczeń dodatkowo przesusza powietrze, a także nasze błony śluzowe, które stają się bardziej podatne na podrażnienia, a także bakterie i wirusy.
Suche powietrze w mieszkaniu męczy zwłaszcza astmatyków i alergików, mających szczególnie wrażliwe drogi oddechowe. Jaki nawilżacz powietrza do roślin pomoże nam zapewnić im komfort, a przy tym zadbać także o swoje zdrowie?
Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu – co to znaczy?
Wilgotność powietrza określana jest na podstawie procentowej zawartości pary wodnej. Optymalne, naturalne dla ludzkiego organizmu nawilżenie powietrza w pomieszczeniu powinno wynosić od 40 do 60 procent. Tam, gdzie pomieszczenie jest rozgrzewane lub ochładzane, zawartość procentowa pary wodnej obniża się. Powietrze staje się wówczas odczuwalnie suche i nieprzyjemne. Średnia wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach to jedynie 30%!
Większość roślin dobrze się czuje w otoczeniu o wilgotności powietrza od 50 do 60%, warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Przed zakupem egzotycznej rośliny warto też sprawdzić, czy nie wymaga ona jeszcze innych, specjalnych warunków, aby nie frustrować się, gdy zacznie chorować w nieodpowiednim dla niej środowisku.
Analogicznie, w pomieszczeniach zbyt mocno nawilżonych zawartość pary wodnej jest zbyt wysoka, co może wpływać na nasze samopoczucie – wychładzać organizm, powodować zmęczenie i nerwowość. W zawilgoconych pomieszczeniach trudno jest wysuszyć pranie, drewniane meble mogą się niszczyć, a okna – parować.
Zbyt wilgotne powietrze stwarza warunki do rozwoju pleśni i grzybów mogących wywołać choroby nie tylko u ludzi, ale także u roślin. W pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności ziemia w doniczkach może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Liście i kwiaty mogą się zwijać i czernieć, podobnie jak w przypadku zbyt intensywnego podlewania. Jaki nawilżacz do roślin pomoże nam zadbać o odpowiednią zawartość pary wodnej w pomieszczeniu bez ryzyka, że wilgotność powietrza stanie się zbyt wysoka?
Jaki nawilżacz do roślin wybrać? Rodzaje nawilżaczy
Wiele osób zna zapewne ceramiczne nawilżacze powietrza wieszane na kaloryferach. Automatyczne nawilżacze mają to samo zadanie – w razie potrzeby wprowadzić większą ilość pary wodnej, aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu i komfort zarówno roślin, jak i nasz. Dzięki wzrostowi popularności tego typu urządzeń możemy swobodnie wybierać spośród wielu dostępnych opcji i znaleźć idealny nawilżacz powietrza. Nie wiesz, jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać? Zacznijmy od typu urządzenia.
Wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy powietrza:
• ultradźwiękowe;
• parowe;
• ewaporacyjne.
Generalna zasada działania automatycznego nawilżacza jest prosta – cząsteczki wody w postaci ciepłej lub chłodnej mgiełki są rozprowadzane w pomieszczeniu. Dokładny mechanizm tego procesu zależny jest od rodzaju sprzętu.
Nawilżacz ultradźwiękowy jest jednym z chętniej wybieranych rodzajów tego urządzenia z uwagi na niewielki rozmiar i cichą pracę.Woda rozprowadzana przez nawilżacz ultradźwiękowy nie ulega podgrzaniu. Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają kropelki wody na bardzo drobne cząsteczki za pomocą fal o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka.
Niestety, ten zakres fal doskonale słyszą zwierzęta domowe, które mogą być zmęczone i zaniepokojone podczas pracy urządzenia. Jeśli w domu mieszka zwierzak – wybierz inny rodzaj nawilżacza, aby nie stresować pupila.
Minusem nawilżaczy ultradźwiękowych jest również brak filtracji szkodliwych substancji i kurzu, które znajdują się w powietrzu. Tego typu nawilżacz nie jest więc polecany alergikom i astmatykom.
Jaki nawilżacz do roślin (i nie tylko) kupić więc do domu alergika? Zdecydowanie warto zapoznać się z nawilżaczem ewaporacyjnym. Nawilżacz ewaporacyjny (dyfuzyjny) wykorzystuje naturalny proces ewaporacji. Ewaporacja to po prostu odparowywanie wody z jakiejś powierzchni, w tym przypadku specjalnie opracowanej maty z filtrem, tak zwanej maty ewaporacyjnej.
Do nawilżacza wlewamy wodę i uruchamiamy urządzenie. Powietrze z pomieszczenia jest wsysane i przepuszczane przez matę filtrującą. Kurz i alergeny zostają na powierzchni filtra, a wilgotna mata jest powoli osuszana przez siłę podmuchu rozprowadzającego cząsteczki wody w powietrzu.
Jeśli zdecydujesz się na nawilżacz ewaporacyjny, wybierz model z filtrami i powłokami antybakteryjnymi, zabezpieczającymi przed powstawaniem pleśni i grzybów. Podczas użytkowania nawilżacza ważne są regularna wymiana wkładów i czyszczenie urządzenia.
Należy również wymieniać w nawilżaczu wkłady filtrujące. Podobne do tych, które stosowane są w oczyszczaczach powietrza usuwających z pomieszczenia składniki smogu: pyły zawieszone, lotne związki szkodliwych substancji, a także bakterie i wirusy. Na rynku dostępne są oczyszczaczo-nawilżacze łączące obie wspomniane funkcje.
Nawilżacz parowy charakteryzuje się zaś prostym mechanizmem podgrzewania wody, która paruje do otoczenia. Wodę wlewamy do specjalnego zbiornika, a urządzenie podgrzewa ją do temperatury parowania. Nawilżacze parowe należą do najtańszych na rynku. Koszty eksploatacji tego rodzaju urządzeń są jednak wyższe niż innych oczyszczaczy z uwagi na prąd, który jest intensywnie pobierany podczas podgrzewania wody.
Korzystając z nawilżacza parowego, musimy uważać na to, by nie oparzyć się gorącą wodą znajdującą się w jego zbiorniku. Plusem nawilżacza parowego jest usuwanie dzięki wysokiej temperaturze bakterii i drobnoustrojów z wody i otoczenia, trochę na zasadzie działania myjki parowej.
Nawilżacz parowy i ewaporacyjny są dobrymi rozwiązaniami dla dzieci i alergików. Ciepła mgiełka nie zaszkodzi roślinom, ale z uwagi na potrzebę utrzymywania stałej wilgotności w pomieszczeniu, w którym hodujemy rośliny, nawilżacz parowy nie będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem z uwagi na dodatkowe koszty.
Dodatkowe funkcje nawilżaczy powietrza
Większość nawilżaczy powietrza pozwala na dodanie do wody wlewanej do urządzenia olejków eterycznych lub zastosowania specjalnych wkładów zapachowych. Poza drobinkami wody w powietrzu rozpylany jest też miły zapach, który może mieć właściwości aromaterapeutyczne, dzięki działaniu takich zapachów, jak relaksująca lawenda, energetyzujące cytrusy lub tworzące zmysłowy nastrój róża, paczula i wanilia. Niewielkie nawilżacze, przeznaczone głównie do aromaterapii często nazywane są dyfuzorami lub aromatyzerami.
Nawilżacze powietrza z czujnikiem wilgotności, tak zwanym higrostatem, pozwalają kontrolować wilgotność w pomieszczeniu i dostosować tryb i częstotliwość pracy urządzenia do zapotrzebowania określonego przez użytkownika. Dodatkowo wiele nowoczesnych nawilżaczy umożliwia sterowanie nimi przez aplikację w telefonie, co pozwala na kontrolę pracy sprzętu również zdalnie, nawet podczas dłuższej nieobecności w domu.
Decydując, jaki nawilżacz do roślin wybrać, warto zwrócić uwagę na to, czy praca urządzenia również w nocy nie będzie zakłócała naszego wypoczynku i snu. Warto wybrać możliwie cichy nawilżacz, który swoim działaniem uprzyjemni nam życie, zamiast powodować bóle głowy. Podobnie rzecz ma się z inteligentnymi i automatycznymi trybami – im sprawniej działający nawilżacz i większa automatyzacja jego działania, tym przyjemniejsza świadomość, że urządzenie pracuje sprawnie bez konieczności nieustannego doglądania go.
Wybierając, jaki nawilżacz do roślin kupić, zwróć uwagę również na pojemność zbiornika na wodę i powierzchnię, na jakiej urządzenie ma działać. Do malutkiego pokoju nie jest niezbędny duży nawilżacz, który nawet nie miałby szansy rozwinąć swoich możliwości, w kilka minut nawilżając całe pomieszczenie. I odwrotnie – zbyt mała moc i zasięg działania nawilżacza w bardzo dużym pomieszczeniu spowoduje zbyt duże zużycie energii i eksploatację sprzętu.
Jaki nawilżacz do roślin – podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz do roślin wybrać, weź pod uwagę zasadę działania urządzenia. Pamiętaj również o trybie życia domowników. Jeśli mieszkasz ze zwierzętami, zrezygnuj ze słyszalnego dla nich nawilżacza ultradźwiękowego. Posiadacze domowej dżungli z ogromną ilością egzotycznych roślin muszą się liczyć z koniecznością utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a w związku z tym praktycznie ciągłą (kontrolowaną przez odpowiednie czujniki) pracą urządzenia. Wówczas warto wybrać nawilżacz o najniższych kosztach eksploatacji.
Ważne, by pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody w nawilżaczu, czyszczeniu urządzenia oraz wymianie filtrów. Dzięki temu urządzenie będzie działać sprawnie, zadba o kondycję roślin, a przy tym wspomoże nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Decyzję, jaki nawilżacz powietrza do roślin kupić, warto podjąć przed sezonem zimowym – wówczas powietrze w ogrzewanych mieszkaniach osiąga najniższe wskaźniki wilgotności. Sprawny i dobrze dobrany nawilżacz z pewnością poprawi komfort nie tylko roślin, ale też wszystkich domowników.