Otwieracz do wina przydaje się w każdym domu. W restauracji natomiast to niezastąpione narzędzie – obyć się bez niego nie mogą kelnerzy, barmani, a często również kucharze. Warto pamiętać, że coraz częściej korkiem zabezpiecza się też chociażby ocet winny.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego warto kupić dobry otwieracz do wina?
Otwieracz do wina to sprzęt, który jest potrzebny w każdym domu. Nawet jeśli domownicy nie są szczególnymi miłośnikami tego typu trunku, to zdarzają się sytuacje, że mimo wszystko się je otwiera, na przykład gdy zostanie przyniesione przez gości. Ponadto dość często wino (zarówno białe, jak i czerwone) stosuje się jako dodatek do różnych potraw, szczególnie mięs, ryb oraz sosów. Zakorkowane bywają nie tylko wina, ale także inne alkohole, między innymi popularne w naszym kraju nalewki. Można spotkać również zakorkowany ocet winny. Poza tym kultura picia wina w Polsce dość szybko się rozwija, wydaje się więc, że brak w domu korkociągu do tego trunku stanowi już pewnego rodzaju faux pas.
Z pewnością jednak nie warto decydować się na zakup taniego otwieracza do wina z supermarketu. Tego typu sprzęty są nietrwałe, łatwo się niszczą i łamią. Niejednokrotnie uszkadzają one także sam korek, co może wpłynąć na smak trunku. Profesjonalny korkociąg do wina pozwala natomiast otworzyć alkohol szybko i sprawnie.
Rodzaje otwieraczy do wina
Korkociągi do wina mogą przyjmować bardzo różne formy. Część tego typu akcesoriów została dedykowana do użytku profesjonalnego, przede wszystkim w pubach i restauracjach. Inne z kolei stworzono przede wszystkim z myślą o użytkownikach indywidualnych. Trzeba natomiast przyznać, że podział ten dość mocno się zaburzył i dzisiaj trudno powiedzieć, że którykolwiek zestaw z korkociągiem do wina jest przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego. Na rynku dostępne są obecnie następujące otwieracze do wina:
- Ręczny korkociąg do wina, składający się z uchwytu i ostrza w kształcie świdra wkręcanego w korek. To najprostsza wersja otwieracza, choć często są one ozdobione w ciekawy i oryginalny sposób. Niestety używanie tego typu korkociągu często wymaga odrobiny siły (Zwilling korkociąg).
- Elektryczny otwieracz do wina – nie jest najtańszy, za to otwieranie nim wina nie wymaga właściwie żadnego wysiłku. Sprawdza się on przede wszystkim w lokalach, w których wina i inne trunki otwiera się często wręcz masowo. Spora część osób kupuje jednak ten model również do swoich domów.
- Dźwigniowy otwieracz do wina – wyróżnia go specyficzna konstrukcja z dwoma dźwigniami, które unoszą się w górę w miarę wkręcania korkociągu w korek. Wyjęcie korka wymaga jedynie opuszczenia tych dźwigni. Często taki korkociąg określa się mianem motylka. Jest to jeden z częściej spotykanych modeli korkociągu w polskich domach (Joseph Joseph 20091).
- Korkociąg kelnerski – profesjonalny otwieracz do wina, nazywany także korkociągiem barmańskim. Przypomina trochę składany scyzoryk. Składa się ze świdra oraz opartej o rant butelki dźwigni, która pozwala wyjąć korek szybko i sprawnie (Zwilling Waiter`s friend, Joseph Joseph 20078).
Na co zwrócić uwagę, wybierając korkociąg?
Elektryczny korkociąg do wina wydaje się z pozoru najbardziej atrakcyjnym i wygodnym rozwiązaniem, ale nie wybiera go wcale aż tak wiele osób. Warto pamiętać, że asortyment otwieraczy do wina jest tak duży, że każdy może znaleźć taki, który najbardziej będzie mu odpowiadał. Aby jednak zakup ostatecznie okazał się udany, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Wybór rodzaju mechanizmu otwierania zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Warto zastanowić się, czy bardziej odpowiada nam prosty otwieracz ręczny czy może ten motylkowy lub barmański.
- Dodatki – otwieranie wina korkociągiem często oznacza również konieczność zdjęcia przynajmniej części banderoli. Dobrze więc, aby otwieracz był wyposażony w scyzoryk (jak Zwilling ClassicWaiter`s friend). Niektóre modele mają również zaprojektowany otwieracz do butelek.
- Marka – to dość ważne kryterium. Korkociągi firm Zwilling, Joseph Joseph czy Tupperware gwarantują wysoką jakość, najlepsze wykończenie i trwałość.
- Cena otwieracza do wina może być bardzo różna – w dużej mierze zależy ona od producenta, materiału wykończeniowego i jakości produktu. Za korkociąg można wydać od kilkunastu do kilkuset złotych.
- Ostrze otwieraczy do wina z reguły zawsze jest stalowe, natomiast różnice dotyczą materiałów wykorzystanych w pozostałej części korkociągu. Mogą to być tworzywa sztuczne, plastik albo metal lub stal nierdzewna.
- Nie bez znaczenia jest również design – wiele korkociągów ma bardzo klasyczny, minimalistyczny wręcz wygląd. Na rynku jednak nie brakuje także akcesoriów z ciekawymi wykończeniami, które nadają korkociągowi oryginalnego charakteru.