Projektor do użytku domowego może się okazać idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią oglądać filmy czy mecze na bardzo dużym ekranie. To świetna alternatywa dla telewizorów o dużej przekątnej ekranu. Jakość treści wyświetlanych przez najnowsze modele projektorów może naprawdę robić wrażenie, a niektóre mogą wyświetlać obraz o wielkości nawet 200 cali! Nasz poradnik pomoże ci w odpowiedzi na pytanie: jaki projektor do domu kupić?
Rodzaje projektorów multimedialnych – jaką technologię wyświetlania obrazu wybrać?
DLP i LCD
Projektor do domu do generowania obrazu może wykorzystywać: tradycyjne lampy, diody LED lub lasery. Projektory DLP i LCD, czyli te, które mają lampy, są tańsze niż identyczne pod względem innych parametrów modele wyposażone w diody LED i lasery. Jednak w przypadku dwóch pierwszych rodzajów urządzeń prawdopodobnie przynajmniej raz będziesz zmuszony wymienić lampę. Dlatego, gdy zdecydujesz się na projektor DLP lub LCD, pamiętaj, aby do ich ceny doliczyć koszt wymiany lampy.
Produkty wykorzystujące te technologie są najpopularniejsze, ale jaki projektor do domu z lampą wybrać konkretnie – DLP czy może LCD? To zależy od indywidualnych preferencji. Modele DLP są zazwyczaj mniejsze i dzięki temu bardziej mobilne, a także oferują lepszy kontrast i głębsze czernie. Z kolei projektory LCD wyświetlają ostrzejszy, wyraźniejszy obraz i wydają się jaśniejsze niż DLP, nawet w przypadku mniejszej liczby ANSI lumenów.
3LCD
Można się również spotkać z nazwą projektory 3LCD, która podkreśla, że urządzenie wyposażone jest w trzy niezależne panele LCD, jednak właściwie wszystkie obecnie produkowane projektory LCD mają taką liczbę paneli.
LED i laser
Z kolei w przypadku projektorów LED i laserowych generowany przez nie obraz jest znacznie jaśniejszy, ma lepszy kontrast, głębokie czernie i bardzo dokładne odwzorowanie kolorów, w porównaniu z projektorami omówionymi wyżej. To wszystko dzięki temu, że w przeciwieństwie do modeli DLP i LCD (w przypadku których lampa, aby wytworzyć obraz, emituje światło przez koło kolorów) generują one dokładnie tylko te kolory, które są potrzebne do wyświetlenia danego obrazu.
Projektory laserowe nie mają lampy, więc w ich przypadku nie trzeba nic wymieniać – laser jest dużo bardziej żywotny, działa średnio pięć razy dłużej niż lampa. Te wszystkie przewagi względem DLP i LCD wiążą się jednak z dużo wyższym kosztem. Cena projektora laserowego może być kilkukrotnie wyższa niż modeli z lampą. Jest to jednak świetny projektor do kina domowego.
Jaki projektor wybrać, jeśli chodzi o rozdzielczość?
Liczba pikseli, które może wyświetlić projektor, określa jego rozdzielczość natywną. Im więcej pikseli, tym ostrzejsze i bardziej szczegółowe będą wyświetlane obrazy. Im wyższa rozdzielczość, tym bliżej ekranu możesz usiąść – bez obawy o konieczność oglądania rozpikselowanych treści. Rozdzielczości w projektorach zaczynają się od 480p, przez najbardziej popularne, czyli 720p (HD), 1080p (Full HD), do tych prezentujących najbardziej realistyczne obrazy, jak 4K czy nawet 8K (niezwykle rzadko spotykane i bardzo drogie modele).
Najlepszą jakość obrazu otrzymasz, dopasowując rozdzielczość projektora do rozdzielczości źródła, z którego będziesz najczęściej wyświetlać treści. Na przykład, jeśli chcesz oglądać filmy na odtwarzaczu Blu-ray 4K, to dobrym pomysłem byłoby zainwestowanie w projektor 4K, aby oglądać filmy w najwyższej dostępnej rozdzielczości.
Warto jednak pamiętać, że projektory 4K są droższe i nie tak powszechnie dostępne jak telewizory 4K. Choć, tak naprawdę, jeśli nie zależy ci na idealnej jakości wyświetlanych treści, większość konfiguracji salonu nie pozwoli przeciętnemu użytkownikowi dostrzec większej różnicy między dobrym projektorem Full HD (1080p) a przeciętnym cenowo projektorem 4K.
Rozdzielczość ekranu determinuje również format, czyli proporcje wyświetlania. Na przykład projektor Full HD (1920 x 1080) czy projektor 4K (3840 x 2160) będą wyświetlały obraz w panoramicznym formacie 16:9 – idealnym, jeśli jesteś fanem oglądania filmów. Z kolei urządzenie z rozdzielczością XGA (1024 x 768) czy SXGA (1280 x 1024) pokaże obraz w formacie 4:3, przystosowanym do prezentacji biznesowych czy nauki. Coraz większą popularność zdobywa też format 16:10 spotykany w najnowszych laptopach.
Z HDR czy bez HDR – jaki projektor wybrać?
Rozdzielczość 4K i HDR (która pozwala wyświetlać więcej dostrzegalnych detali oraz żywe, nasycone kolory) nie zawsze występują razem w każdym urządzeniu. Warto więc pamiętać, że obsługa HDR ma większy wpływ na poprawę postrzeganej jakości obrazu niż przejście z niższych rozdzielczości na 4K. Zasadniczo projektory z obsługą HDR są lepszym wyborem niż identyczne modele bez tej funkcji. Zapewniają szerszą gamę kolorów oraz większy kontrast. Jasne elementy obrazów stają się jaśniejsze, a w ciemnych możesz dostrzec więcej szczegółów.
Przed zakupem takiego projektora do domu warto sprawdzić, które formaty HDR są przez niego obsługiwane. Najczęściej spotykany w projektorach jest HDR10. Inne standardy to:
· HDR10+ – który opiera się na HDR10 i jest w trakcie upowszechniania;
· HLG – który jest mniej popularny, ale obsługiwany przez coraz większą liczbę źródeł wideo, w tym YouTube;
· Dolby Vision – który jest najbardziej zaawansowany, ale rzadko występuje w projektorach (częściowo z powodu kwestii technicznych).
Dwa oblicza jasności
Jasność projektora jest mierzona za pomocą ANSI lumenów – dostępne w naszym sklepie modele mają ją w przedziale od 200 do 5000. Im wyższa jest ich liczba, tym jaśniejszy będzie obraz wyświetlany przez projektor.
Projektor do kina domowego nie musi się cechować bardzo wysoką jasnością, ponieważ najczęściej używany jest w pomieszczeniach dobrze zacienionych. W takim przypadku wystarczy model mający od 1000 do 2500 ANSI lumenów. Ważne jest, aby poziom jasności pozwalał na wyświetlenie dobrego kontrastu kolorów i nie wpływał na zmniejszenie liczby szczegółów w ciemnych scenach. 2000–4000 ANSI lumenów powinny mieć projektory do użytku biurowego (do wyświetlania prezentacji w salach konferencyjnych). Powyżej 4000 ANSI lumenów mają modele przeznaczone do bardziej zaawansowanych projekcji.
W przypadku projektorów DLP przyjęło się podawanie w specyfikacji wartości jasności dla światła białego. Jest ona niezwykle ważna przede wszystkim wtedy, gdy wyświetlane są ciemne obiekty (np. tekst) na białym tle. W przypadku projektora do użytku domowego bardziej istotna jest jasność kolorów, która niestety nie jest podawana w specyfikacji urządzeń DLP. Wskazuje ona, jak jasne będą wyświetlane kolory. Im będzie ona większa, tym więcej szczegółów i żywych kolorów będziesz mógł oglądać. Jeśli jasność kolorów projektora jest mniejsza niż jasność bieli, wyświetlane przez niego obrazy mogą być przyciemnione lub matowe.
Wysoka jasność kolorów, dzięki której barwy są mocno nasycone i głębokie, to domena projektorów laserowych oraz 3LCD. W przypadku tych ostatnich podawana w specyfikacji jasność odnosi się zarówno do światła białego, jak i kolorowego.
Zwróć uwagę na kontrast
Przejdźmy do kolejnego istotnego parametru. Współczynnik kontrastu pokazuje różnicę pomiędzy najciemniejszymi a najjaśniejszymi obszarami obrazu. Im jest on wyższy, tym lepszą jakość mają wyświetlane barwy. Projektor o wysokim współczynniku kontrastu pozwoli ci zobaczyć wiele odcieni kolorów, szczegóły w cieniach i głęboką czerń, nadając wyświetlanym treściom większą głębię.
Zwrócenie uwagi na współczynnik kontrastu jest ważniejsze w przypadku projektorów do kina domowego niż w przypadku projektorów biznesowych. Przyjęło się uznawać, że minimalny współczynnik kontrastu w przypadku projektora do domu powinien wynosić 6000:1. Są modele, które mają kontrast liczony nie w tysiącach, ale nawet w dziesiątkach tysięcy, musisz jednak mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem kontrastu zmniejsza się poziom jasności.
Warto również pamiętać, że podawane przez producentów wartości dotyczą jak najlepszych warunków projekcji, a więc dobrego zaciemnienia w pokoju. Pamiętaj, że więcej światła w pomieszczeniu potrafi zniwelować różnice w kontraście pomiędzy projektorami.
Inne ważne parametry projektorów multimedialnych
Projektory to dość złożone urządzenia i mogą się od siebie różnić pod wieloma względami. Decydując, jaki projektor do domu wybrać, poza wymienionymi powyżej, warto też zwrócić uwagę na następujące parametry tych urządzeń.
Złącza
Przed zakupem projektora do kina domowego należy sprawdzić, czy ma on złącza kompatybilne z tymi, które mają urządzenia, które będą z projektorem połączone. Najczęściej spotykanymi są: HDMI, USB, DVI, VGA (D-Sub), S-Video oraz RCA-Video. W przypadku projektora do kina domowego istotne jest złącze HDMI (gwarantuje najlepszą jakość obrazu), i to w jak największej liczbie. Liczba złączy nie świadczy co prawda o lepszej jakości urządzenia, ale rozszerza jego zastosowanie.
Waga projektora
Waga typowego projektora do domu waha się w przedziale od 2 do 3 kilogramów. Niektóre, specyficzne modele mogą jednak ważyć nawet kilkanaście kilo i gdybyś planował zamontować je pod sufitem, to pamiętaj o wyborze odpowiedniego uchwytu.
Projektor do domu – na czym wyświetlać treści?
Powierzchnia, na której wyświetlasz obraz z projektora, jest ważna. Możesz użyć do tego ściany, oczywiście najlepiej białej, ale nie musi być ona najlepszym wyborem, jeśli zależy ci na jak najlepszej jakości wyświetlanych treści. Nie wszystkie ściany są idealne, a każda drobna nierówność załamuje światło oraz tworzy małe cienie. W takim wypadku warto się zainteresować akcesoriami do projektorów multimedialnych, a dokładniej mówiąc – ekranami, na których będzie wyświetlany obraz.
Kupując ekran do projektora do kina domowego, możesz wiele zyskać, zwłaszcza jeśli będziesz oglądać filmy czy inne treści przy niewielkiej ilości światła dziennego. Ekrany zauważalnie rozjaśniają obraz (stopień rozjaśnienia różni się w zależności od tego, czym są pokryte). Nawet niedrogi ekran może zapewnić lepsze doświadczenie podczas oglądania filmów niż po prostu skierowanie projektora na ścianę. Ekrany do projektorów multimedialnych dostępne są w różnych formatach i w różnych cenach, możesz więc wybrać sprzęt odpowiedni dla ciebie.
Warto jednak pamiętać, że ekran może wpływać na jasność obrazu, zwiększając ją (poprzez odbijanie większej ilości światła w kierunku centralnego obszaru niż na boki) lub obniżając (przez szary kolor ekranu, który również zwiększa efektywny kontrast). Krótko mówiąc, pod względem jasności musisz traktować ekran i projektor jako całość, nawet jeśli kupujesz je osobno.
W jakiej odległości od ekranu powinien być postawiony projektor?
Decydując się na zakup projektora do domu, trzeba mieć na uwadze, że większość takich urządzeń najlepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Gdy zastanawiasz się, jaki projektor wybrać, pamiętaj, że odległość do ściany czy ekranu, w jakiej zostanie postawiony, będzie miała wpływ nie tylko na wielkość wyświetlanego obrazu, ale również jego jakość.
Dobór odpowiedniego projektora pod kątem rozmiaru pokoju pozwoli cieszyć się jak najlepszymi doświadczeniami podczas oglądania filmów czy innych treści. Zbyt bliskie ustawienie urządzenia od ściany/ekranu może skutkować oglądaniem rozpikselowanego obrazu – im większy jest oglądany obraz, tym bardziej wyraźne będą pojedyncze piksele. Natomiast zbyt duża odległość wpływać będzie na utratę ostrości, a tym samym pogorszenie jakości wyświetlanych treści. Zbyt daleki dystans pomiędzy projektorem a ścianą czy ekranem może też skutkować gorszą jasnością obrazu.
Niepisana zasada mówi, że najlepsza odległość do patrzenia na 100-calowy ekran to mniej więcej 5 metrów, choć oczywiście nie musisz się jej twardo trzymać. Aby wybrać model odpowiedni do metrażu twojego salonu, warto skorzystać z kalkulatorów odległości udostępnianych przez wielu producentów projektorów.
Na rynku dostępne są również projektory tzw. short-throw, czyli krótkoogniskowe. Możesz je postawić lub zamontować bardzo blisko ściany, nawet w odległości pół metra. Ostatnio niektórzy producenci zaczęli wypuszczać na rynek modele ultra short-throw, które mogą wyświetlać obraz z odległości zaledwie 10 centymetrów.
Zoom, czyli wygoda i elastyczność w ustawieniu projektora do domu
Choć koszt takich modeli jest większy, warto rozważyć zakup projektora z optycznym zoomem. Szczególnie jeśli będziesz korzystać z projektora w różnych pomieszczeniach, w których nie zawsze będziesz mieć kontrolę nad rozmiarem ekranu lub umiejscowieniem projektora. Dzięki regulowanemu zoomowi nie będziesz zmuszony przybliżać lub oddalać projektora od ekranu, aby ustawić odpowiedni rozmiar obrazu.
Im większy zoom ma współczynnik, tym większy obraz możesz wyświetlić. Na przykład zoom 1,2-krotny tworzy obraz do 20% większy od jego minimalnego rozmiaru. Zoom 2,0 wyświetla obraz dwukrotnie większy niż rozmiar minimalny. Niestety nie wszystkie projektory mają optyczny zoom obiektywu – na przykład projektory przenośne często go nie mają, tak aby mogły być jak najbardziej kompaktowe.
Niektóre wysokiej klasy projektory (szczególnie modele przeznaczone do zainstalowania na ścianie czy suficie) są wyposażone w funkcję Lens Shift, która umożliwia przesunięcie obiektywu względem projektora. Lens Shift pozwala mechanicznie dostosować kąt obiektywu poprzez przesunięcie go w górę, w dół lub na boki. Funkcja ta pozwala zachować 100% rozdzielczości wyświetlanego obrazu.
Łączność bezprzewodowa a projektor do domu
Brak konieczności podłączania sprzętów za pomocą kabli to bardzo duże udogodnienie. Wpływa nie tylko na komfort użytkowania sprzętów, ale także na estetykę pomieszczenia.
Coraz więcej projektorów zostaje wyposażonych w łączność bezprzewodową, z wykorzystaniem technologii Bluetooth albo Wi-Fi. Dzięki temu możesz wysłać treści z laptopa czy smartfona bezpośrednio na projektor, bez konieczności podpinania się kablem.
Łączność bezprzewodowa przyda się nie tylko, jeśli chcesz wyświetlić na projektorze filmik z serwisu streamingowego, ale też obejrzeć zdjęcia z wakacji czy prezentację, którą przygotowałeś. To duże udogodnienie i gdy decydujesz, jaki projektor wybrać, rozważ projektory bezprzewodowe. Niektóre z nich wyposażone są w asystentów głosowych, dzięki którym możesz sterować projektorem za pomocą komend głosowych.
Projektor do kina domowego czy duży telewizor?
Ogromna, ponadprzeciętna przekątna ekranu we własnym domu to bardzo kusząca opcja dla wielu miłośników filmów. Oglądanie filmowych hitów na 100-calowym bądź większym ekranie przynosi wiele emocji. A taki projektor możesz kupić o wiele taniej niż telewizor o podobnej przekątnej ekranu.
Zanim jednak podejmiesz decyzję o kupnie projektora do domu, warto przemyśleć, czy będzie to najlepsza dla ciebie decyzja. Pamiętaj, że projektor potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, panujących w niej warunków (zaciemnienie, możliwość ustawienia urządzenia praktycznie na wprost ściany) oraz dodatkowych urządzeń (np. system kina domowego, ekran).
Może się więc okazać, że w twoich wnętrzach postawienie rzutnika będzie mało praktyczne i lepszym pomysłem będzie kupienie telewizora o dużej przekątnej ekranu. Obecnie można już znaleźć w przystępnych cenach nawet ponad 70-calowe telewizory. Warto też polować na promocje.
Jaki projektor do domu wybrać? – podsumowanie
W przypadku wyboru najlepszego projektora do kina domowego, trzeba zwrócić uwagę na inne jego parametry niż w przypadku urządzenia przeznaczonego do użytku biurowego – ze względu na warunki, w jakich będą użytkowane. Mamy nadzieję, że ten poradnik to dobry pomocnik w ustaleniu tego, co jest istotne podczas podejmowania decyzji, jaki projektor do domu wybrać. Na pewno szczególną uwagę zwróć na kontrast oraz rozdzielczość. Zastanów się również, czy będziesz chciał przenosić projektor do różnych pomieszczeń czy wystarczy, jak będzie zamontowany na stałe w jednym z nich.
Patrząc pod kątem popularności, najczęściej kupowanymi modelami są te wykonane w technologii DLP czy LCD/3LCD. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, najlepszym wyborem wydaje się projektor DLP, który ma stosunkowo dobry kontrast oraz czernie, a jego koszt jest z reguły akceptowalny dla przeciętnego Kowalskiego. Jednak gdy pozwala na to twój budżet, zainwestuj w projektor laserowy, który wyniesie jakość wyświetlanych treści na jeszcze wyższy poziom. Aby wybrać najlepszy dla siebie model, poczytaj komentarze na stronie produktu.
Oczywiste jest, że projektor do domu kupuje się przede wszystkim do oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych, jednak jego wykorzystanie może być szersze. Możesz wykorzystać go też między innymi do gamingu, nauki lub zrobić rodzinie pokaz slajdów z ostatniego wyjazdu.